more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy z narodem białoruskim". Nowa deklaracja przyszłego rządu Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:50
Niemieckie ugrupowania: socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP porozumiały się w sprawie utworzenia nowego rządu. Partyjni liderzy przedstawili w Berlinie umowę koalicyjną, w której jest mowa m.in. o wsparciu dla białoruskiej opozycji. Podkreślono jedność z narodem białoruskim i poparcie do jego dążenia do nowych wyborów, demokracji, wolności i praworządności
W umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP zawarto deklarację wsparcia dla białoruskiej opozycji
W umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP zawarto deklarację wsparcia dla białoruskiej opozycjiFoto: PAP/EPA/Clemens Bilan

"Wzywamy do bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych" - zaapelowano. "Niedopuszczalna jest ingerencja Rosji na rzecz Łukaszenki. Będziemy wspierać opozycję demokratyczną na Białorusi kolejnymi ofertami. Jeżeli Łukaszenka nie zmieni kursu, będziemy dążyć do rozszerzenia istniejących sankcji UE, aby utrudnić reżimowi dostęp do finansowania" - dodano.

Koalicjanci poświęcili też w swojej umowie miejsce Rosji.

"Stosunki niemiecko-rosyjskie są głębokie i różnorodne" - piszą. "Rosja jest również ważnym graczem międzynarodowym. Rozumiemy, jak ważne są znaczące i stabilne relacje i wciąż do nich dążymy. Jesteśmy gotowi na konstruktywny dialog" - oświadczyli.

Prawo międzynarodowe

Nowa koalicja podkreśla: "Zajmujemy się interesami obu stron w oparciu o zasady prawa międzynarodowego, prawa człowieka i europejski porządek pokojowy, do którego przestrzegania zobowiązała się również Rosja. Szanujemy interesy naszych europejskich sąsiadów, zwłaszcza naszych partnerów w Europie Środkowej i Wschodniej. Weźmiemy pod uwagę różne sposoby postrzegania zagrożeń i skoncentrujemy się na wspólnej i spójnej polityce UE wobec Rosji".

"Zdecydowanie krytykujemy daleko idące ograniczanie swobód obywatelskich i demokratycznych i oczekujemy, że rząd rosyjski umożliwi tamtejszemu społeczeństwu obywatelskiemu swobodny kontakt z partnerami niemieckimi oraz wzmocni nasze zaangażowanie we wspieranie ich" - piszą w umowie koalicjanci.

Zaprzestanie aneksji Krymu

"Żądamy natychmiastowego zaprzestania prób destabilizacji Ukrainy, przemocy na wschodzie Ukrainy i nielegalnej aneksji Krymu. Droga do pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy i zniesienia sankcji w tym zakresie zależy od pełnej realizacji porozumień mińskich" - stwierdzono.

SPD, Zieloni i FDP deklarują również: "Będziemy nadal wspierać Ukrainę w przywracaniu pełnej integralności terytorialnej i suwerenności. Dążymy do pogłębienia partnerstwa energetycznego z Ukrainą, z dużymi ambicjami w zakresie energii odnawialnej, produkcji zielonego wodoru, efektywności energetycznej i redukcji CO2".

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także