more_horiz
Wiadomości

Ten lek na COVID-19 zmniejsza śmiertelność pacjentów. Znamy najnowsze wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 08:22
Izraelski dziennik "The Jerusalem Post" poinformował o wynikach drugiej fazy testów klinicznych preparatu MesenCure izraelskiej firmy Bonus BioGroup. Wynika z nich, że śmiertelność pacjentów w ciężkim stanie z powodu COVID-19 nawet o 70 proc.
Większość pacjentów, u których zastowano lek miała choroby towarzyszące jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze
Większość pacjentów, u których zastowano lek miała choroby towarzyszące jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętniczeFoto: shutterstock.com/David Herraez Calzada

Biotechnologiczna firma Bonus BioGroup opublikowała nowe dane pokazujące, że 30-dniowy wskaźnik przeżycia 50 chorych na COVID-19 z saturacją tlenową na poziomie 93 proc. i niższą oraz rozlanym zapaleniem płuc, którzy otrzymali do trzech dawek leku MesenCure wyniósł 94 proc.

Porównując 30 pacjentów, na których testowano nowy preparat, z 60 pacjentami w podobnym stanie, ale należących do grupy kontrolnej, na której nie wykonuje się żadnych eksperymentów, można zauważyć, że jedynie 6,7 proc. chorych leczonych za pomocą MesenCure zmarło z powodu Covid-19 lub jego powikłań. Zarazem odnotowano zgony 23,3 proc. pacjentów z grupy kontrolnej.

Czytaj także:

Jak pokazują opublikowane dane, MesenCure skrócił też okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4. - Wyniki są lepsze niż się spodziewaliśmy - powiedział dyrektor generalny Bonus BioGroup, dr Shai Meretzki.

Zasady działania leku

MesenCure jest terapią polegającą na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym. Komórki zawarte w preparacie wydzielają czynniki przeciwzapalne i regeneracyjne, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego. Po złagodzeniu stanu zapalnego i usunięciu nadmiaru płynu z płuc, niewydolność oddechowa ustępuje.

Badania leku przeprowadzono na 50 pacjentach w wieku 41-77 lat przebywających w ośrodkach Rambam Health Care Campus, Kaplan Medical Center i Baruch Padeh Medical Center. - Większość miała choroby towarzyszące jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze - wyjaśnił kierownik ds. badań w Bonus BioGroup, dr Tomer Bronshtein.

Zobacz także: Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia


st

Zobacz także

Zobacz także