more_horiz
Wiadomości

Wariant Omikron już w Holandii? Ponad 60 zakażonych koronawirusem w samolotach z RPA do Amsterdamu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 10:55
U 61 osób, które przyleciały wczoraj do Amsterdamu z Republiki Południowej Afryki, stwierdzono zakażenie koronawirusem. To, czy chodzi o nowy, niebezpieczny, wariant Omikron, wykażą kolejne testy.
Na amsterdamskim lotnisku wylądowały samoloty linii KLM, w których, jak się okazało, przebywało 61 zakażonych koronawirusem osób
Na amsterdamskim lotnisku wylądowały samoloty linii KLM, w których, jak się okazało, przebywało 61 zakażonych koronawirusem osóbFoto: Wirestock Creators/shutterstock

Na amsterdamskim lotnisku Schiphol wylądowały w piątek dwa samoloty, należące do holenderskich linii KLM. Na ich pokładzie było około 600 pasażerów, którzy do Holandii przybyli z RPA: Kapsztadu i Johannesburga. 61 zakażonych osób trafiło na izolację do hotelu w pobliżu lotniska.

Rząd Holandii zakazał już wszelkich podróży lotniczych z południa Afryki. Pasażerowie, którzy byli już w drodze, zostali po przylocie poddani szczegółowym testom.

Wariant Omikron

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób ostrzegło, że nowy wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę Omikron, stanowi duże ryzyko dla Europy. Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Według danych WHO, na świecie odnotowano do tej pory około stu przypadków tego wariantu, głównie w RPA i Botswanie. Media piszą, że pojawił się on też m.in. w Belgii i Izraelu.

Reakcje na nową odmianę koronawirusa

Kolejne państwa nakładają ograniczenia na podróżowanie do i z Republiki Południowej Afryki oraz państw sąsiednich. Decyzję o wstrzymaniu lotów podjęły: ​​kraje UE, Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja, Arabia Saudyjska, Brazylia, Wielka Brytania i Australia. Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki, Joe Phaahla uznał ograniczenia w podróżowaniu za nieuzasadnione. - To całkowicie sprzeczne ze standardami, którymi kieruje się Światowa Organizacja Zdrowia - oświadczył.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także