more_horiz
Wiadomości

Omikron szerzy się w Europie i na innych kontynentach, rządy reagują ograniczeniami na granicach

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 13:46
Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron rozprzestrzenia się w Europie - wynika z doniesień służb sanitarnych w poszczególnych krajach. Rządy wprowadzają kolejne ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki.
Transport pasażerów zarażonych koronawirusem wracających z RPA na kwarantannę w hotelu w Schiphol w Holandii, 27 listopada 2021 r. Spośród 600 osób, które przyleciały z RPA w  dwóch samolotach KLM 26 listopada na lotnisko Schiphol, 61 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa
Transport pasażerów zarażonych koronawirusem wracających z RPA na kwarantannę w hotelu w Schiphol w Holandii, 27 listopada 2021 r. Spośród 600 osób, które przyleciały z RPA w dwóch samolotach KLM 26 listopada na lotnisko Schiphol, 61 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusaFoto: PAP/EPA/LAURENS BOSCH

Belgia była pierwszym europejskim krajem, w którym wykryto zakażenie Omikronem. W sobotę kolejne dwa przypadki zdiagnozowano w Wielkiej Brytanii i jeden we Włoszech, a duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Niemczech, Holandii, Czechach i Danii. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek władze Izraela zakazały wjazdu do kraju. To pierwsze państwo, które całkowicie zamyka granice w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa. W niedzielę władze Australii potwierdziły dwa przypadki zakażenia Omikronem.


Posłuchaj
00:36 Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR) omikr.mp3 Rosja wprowadziła dodatkowe restrykcje w połączeniach lotniczych. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

 

W związku z tą sytuacją rząd Wielkiej Brytanii ogłosił nowe restrykcje, mające spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. To obowiązek wykonania testu PCR przez podróżnych przyjeżdżających do kraju i nakaz izolacji do czasu uzyskania wyniku.

Także Szwajcaria rozszerzyła wymagania dotyczące kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii, Czech, Holandii, Egiptu i Malawi. Teraz podróżni z tych krajów będą musieli przedstawić negatywny test na COVID-19 i poddać się kwarantannie przez dziesięć dni.

We Francji zdecydowano, że każda osoba, która miała kontakt z potwierdzonym lub potencjalnym przypadkiem zakażenia nowym wariantem koronawirusa, będzie musiała poddać się kwarantannie, nawet jeśli jest zaszczepiona przeciw COVID-19.

Z kolei minister zdrowia Niemiec Jens Spahn nie wykluczył wprowadzenia w kraju długotrwałych ograniczeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler podkreślił, że jeśli odpowiednio duża część populacji nie będzie zaszczepiona przeciw COVID-19, to powszechny obowiązek szczepień "stanie się opcją, nad którą trzeba będzie pomyśleć".

Czytaj także:

Wiele państw wstrzymało loty z południa Afryki

W USA główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci powiedział, że nowy wariant koronawirusa Omikron prawdopodobnie jest już obecny w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że "w obliczu wysokiej zdolności rozprzestrzeniania się wariantu, prędzej czy później rozejdzie się on po całym świecie".

Jednocześnie Waszyngton pochwalił "rząd RPA za transparentność w dzieleniu się informacjami o nowym wariancie, co powinno być wzorem dla całego świata". Departament Stanu USA poinformował, że w rozmowie telefonicznej między szefem amerykańskiej dyplomacji Antony Blinkenem a jego południowoafrykańskim odpowiednikiem Naledi Pandorem "sekretarz stanu pochwalił południowoafrykańskich naukowców za szybką identyfikację wariantu Omikron".

Nowy wariant został wykryty także w Izraelu - u pacjenta, który wrócił z Malawi. W związku z tym izraelskie służby sanitarne rozpoczęły monitorowanie 800 podróżnych, którzy niedawno wrócili z krajów południowej Afryki, a rząd zdecydował o zamknięciu od niedzieli wieczorem na 14 dni granic dla cudzoziemców.

Podejrzenie zakażenia Omikronem zgłoszono także w Australii, gdzie dwie osoby, które przybyły z południowej Afryki, miały pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Już wcześniej wiele państw wstrzymało loty bądź zdecydowało się na wprowadzenie surowych ograniczeń przy podróżach z krajów Afryki południowej - tak zrobiły USA, Niemcy, Włochy, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Korea Płd., Kanada, Arabia Saudyjska, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.

Ograniczenia w Rosji

Rosja wprowadziła dodatkowe restrykcje w połączeniach lotniczych, w związku z zagrożeniem rozprzestrzenienia się nowego wariantu koronawirusa. Rosyjskie służby sanitarne powiadomiły, że na terenie Federacji nie wykryto zakażenia wariantem Omikron. Jednocześnie zlecono laboratoriom medycznym zbadanie skuteczności rodzimych szczepionek w przeciwdziałaniu nowemu wariantowi patogenu.

Od dziś Rosja zawiesiła połączenia lotnicze z częścią krajów afrykańskich. Do Rosji nie zostaną wpuszczeni między innymi obywatele Botswany, Namibii, Republiki Południowej Afryki, Lesotho i Tanzanii. Federacja Rosyjska zamknęła również czasowo granicę dla przybywających z Hongkongu. Natomiast pasażerowie przylatujący z Chin, Izraela i Wielkiej Brytanii muszą na lotnisku wykonać test antywirusowy.

Rosja od 2020 r. ma zamknięte granice dla obywateli większości państw Unii Europejskiej, w tym dla Polaków. Wjechać na teren Federacji mogą tylko dyplomaci i oficjalne delegacje, osoby rodzinnie związane z obywatelami Rosji, pracownicy rosyjskich firm oraz instytucji, i ci, którym specjalną zgodę wydadzą miejscowe władze. W samej Rosji sytuacja epidemiczna jest trudna. Codziennie wykrywanych jest około 34 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu doby umiera ponad 1200 pacjentów chorych na COVID-19.

Potwierdzone przypadki w Australii

Australijskie służby epidemiczne ogłosiły w niedzielę, że u dwóch osób wykryły zakażenie nowym wariantem koronawirusa Omikron. To pasażerowie lotu z RPA.

Dwa przypadki zostały wykryte w stanie Nowa Południowa Walia u dwóch pasażerów lotu linii Qatar Airways do Sydney z RPA przez Dauchę.

"Dwie osoby z pozytywnymi wynikami testów, które nie miały objawów choroby, znajdują się obecnie w izolacji w oddzielnych pomieszczeniach. Obie osoby są w pełni zaszczepione" - poinformowały australijskie służby zdrowia.
260 pozostałych pasażerów tego lotu zostało poddanych kwarantanni

Nowy wariant koronawirusa

We Włoszech po raz pierwszy sfotografowano nowy wariant koronawirusa. Jak wyjaśnili badacze, Omikron ma znacznie więcej mutacji niż Delta, która już była bardzo zmutowana. W przypadku nowego wariantu mutacje te są skoncentrowane w strefie, która wchodzi w interakcję z komórką ludzką.

Naukowcy wyjaśnili, że znaczne różnice w obrazie wirusa nie oznaczają automatycznie, że wariant jest bardziej niebezpieczny, ale to, że jeszcze bardziej dostosował się do organizmu człowieka.

Według oficjalnych danych w Afryce mniej niż 6 proc. ludzi zostało w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a miliony pracowników służby zdrowia i osób szczególnie narażonych na zachorowanie nie otrzymały jeszcze pojedynczej dawki szczepionki.

PAP/IAR/in.

Zobacz także

Zobacz także