more_horiz
Wiadomości

Omikron nie ustępuje. Kolejne kraje odnotowują pierwsze przypadki nowego wariantu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:10
Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa wyryto we Francji, Indiach, Malezji i Australii. Omikron po raz pierwszy został wykryty tydzień temu w Republice Południowej Afryki, ale podejrzewa się, że wcześniej był też w Europie. Obecnie naukowy z kilku ośrodków na świecie prowadzą badania nad nową odmianą. Chcą ustalić,czy rzeczywiście jest ona groźniejsza od dotychczasowych.
Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa wyryto we Francji, Indiach, Malezji i Australii.
Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa wyryto we Francji, Indiach, Malezji i Australii.Foto: Chirag Nagpal/Shutterstock

Ocenia się, że nowy wariant wirusa jest już obecny w co najmniej kilkunastu krajach na świecie, w tym w państwach Europy, Azji, Afryki, ale także w Stanach Zjednoczonych i w Australii. Południowoafrykańscy naukowcy, którzy badają wykrytą tam odmianę, twierdzą, że może ona być bardziej zakaźna, a ryzyko zakażenia u ozdrowieńców może być trzykrotnie wyższe niż przy wariancie Delta.

Sytuacja na świecie 

Przedstawiciele Unii Europejskiej prognozują, że w ciągu kilku miesięcy Omikron może stanowić ponad połowę wszystkich zakażeń w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto minionej doby prawie 54 tysiące nowych przypadków SARS-CoV-2, a w Hiszpanii 14 tysięcy. To najwięcej od kilku miesięcy.

Kolejne kraje wprowadzają tymczasem nowe obostrzenia. W USA każdy wjeżdżający obcokrajowiec będzie musiał posiadać aktualny test na koronawirusa, niezależnie od tego, czy się szczepił, czy nie. Obcokrajowców nie wpuszczają Izrael i Japonia, a Nepal i Panama zakazały właśnie wjazdu osobom z ośmiu afrykańskich krajów.

Niemcy wprowadzają lockdown dla niezaszczepionych i zastanawiają się nad obowiązkiem szczepienia się. Korea Południowa natomiast wprowadza paszporty szczepionkowe w miejscach publicznych.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 234 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 264 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Omikron, w Polsce?

Mieliśmy dwa bardzo podejrzane przypadki, bo były to osoby, które wracały z RPA i miały dodatni wynik testu. Po sekwencjonowaniu genu próbki jednej z tych osób okazało się, że to był wariant delta. Na tę chwilę nie mamy jeszcze potwierdzonej informacji, żeby omikron był obecny w Polsce - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
w Polsat News.

- My oczywiście możemy robić zabiegi takie jak uszczelnianie granic, jak bardziej taka wzmocniona działalność sanepidu pod kątem szukania w wywiadach takich informacji wskazujących na ryzyko, ale wirus nie zna granic. Jeżeli nie drogą powietrzną, to jakoś pośrednio drogą kołową się przedostanie - zaznaczył.

Szef MZ ocenił, że omikron jest "game changerem", który zmienia prognozy co do przebiegu pandemii. Zaznaczył jednak, że obecnie nie można jeszcze mówić, że ten wariant jest bardziej zakaźny. - To są informacje, które są hipotezami, które wymagają potwierdzenia - powiedział.

Gdzie został wykryty omikron? 

Wariant B.1.1529 został wykryty w listopadzie w Botswanie. Nowa odmiana koronawirusa znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery OmikronŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła, że nie jest jeszcze jasne, czy nowy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż wcześniej znane warianty ani czy zakażenie nim prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnały Dnia"

nj

Zobacz także

Zobacz także