more_horiz
Wiadomości

Wariant omikron koronawirusa. Ponad 130 przypadków na Wyspach, kolejne dane z USA i Kanady

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 05:44
W Wielkiej Brytanii stwierdzono już 134 przypadki wariantu omikron koronawirusa - przekazała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA). Występowanie szczepu potwierdzają też kolejne amerykańskie stany.
Wielka Brytania: wykryto kolejne 92 zakażenia wariantem omikron koronawirusa
Wielka Brytania: wykryto kolejne 92 zakażenia wariantem omikron koronawirusaFoto: Ilyas Tayfun Salci/Shutterstock

Na Wyspach Brytyjskich potwierdzono 92 nowe przypadki omikronu. 75 z nich to infekcje z Anglii (łącznie 104), 16 - ze Szkocji (w sumie 29 przypadków), a jedna, pierwsza, z Walii. W Irlandii Północnej dotychczas tego wariantu nie stwierdzono.

Jeszcze zanim podano nowe statystki, UKHSA poinformowała, że ponad połowa zakażeń omikronem w Anglii dotyczy osób, które w pełni się zaszczepiły.

Spośród 22 znanych przypadków zakażenia przed 30 listopada, 12 dotyczyło osób, które były zaszczepione dwoma dawkami, a kolejne dwa - osób, które przynajmniej cztery tygodnie wcześniej przyjęły pierwszą dawkę. Kolejne sześć osób było niezaszczepione, a status dwóch jest nieznany.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Nowe dane dotyczące zakażeń

W piątek poinformowano także, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii stwierdzono 50 584 zakażenia koronawirusem. Zarejestrowano 143 zgony z powodu COVID-19.

W przypadku zakażeń jest to spadek o prawie 3,5 tys. w stosunku do poprzedniego dnia, niemniej tamten bilans był najwyższym od połowy lipca i jest to drugi kolejny dzień, gdy przekracza on 50 tys. Natomiast liczba nowych zgonów jest o dwa wyższa od czwartkowej, ale o 17 niższa od bilansu z poprzedniego piątku.

Od początku pandemii w Zjednoczonym Królestwie stwierdzono prawie 10,38 mln infekcji, które spowodowały śmierć 145 424 osób.

Sześć kolejnych stanów USA potwierdza przypadki omikrona

Za Oceanem Atlantyckim amerykańskie stany: New Jersey, Maryland, Missouri, Nebraska, Pensylwania i Utah poinformowały w piątek o pierwszych zlokalizowanych przypadkach wariantu omikron.

Missouri czekało na potwierdzenie przez CDC przypadku mieszkańca St. Louis, który niedawno podróżował po Stanach Zjednoczonych.

Dominującym wariantem w USA pozostaje wciąż delta - stwierdził na briefingu w Białym Domu Rochelle Walensky, dyrektor amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Kilkanaście zakażeń nowym wariantem w Kanadzie

Kanada odnotowała 15 przypadków nowego wariantu koronawirusa, a wskaźniki choroby ponownie mogą zacząć rosnąć w całym kraju - poinformowali przedstawiciele rządu w Ottawie.

Rząd federalny poinformował, że poparł zalecenie krajowej rady doradczej w sprawie szczepień, by wszyscy dorośli powyżej 50. roku życia otrzymali sześć miesięcy po zakończeniu serii szczepień zastrzyk przypominający.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także