more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania zaostrza zasady wjazdu do kraju. Bez taryfy ulgowej dla zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 22:53
Wielka Brytania zaostrza zasady dotyczące podróżowania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wariantu omikron koronawirusa. Podróżni udający się na Wyspy będą teraz musieli wykonać test na COVID-19 i aby wjechać, muszą mieć negatywny wynik. Zasady wejdą w życie we wtorek o 4:00.
Wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii będą musieli przed przyjazdem wykonywać test na obecność koronawirusa, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu omikron
Wszyscy przybywający do Wielkiej Brytanii będą musieli przed przyjazdem wykonywać test na obecność koronawirusa, co ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu omikronFoto: shutterstock/phoelixDE

Wymóg ten dotyczyć będzie wszystkich podróżnych odwiedzających Wielką Brytanię oraz jej mieszkańców powracających z zagranicy, niezależnie czy są zaszczepieni, czy nie, a wejdzie w życie w najbliższy wtorek o godz. 4 rano. Testy muszą być wykonane w ciągu 48 godzin przed wyjazdem.

Poszerzona czerwona lista

Ponadto od poniedziałku rano na czerwoną listę podróżną powraca Nigeria, co oznacza, że z tego kraju wjechać będą mogli tylko obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz rezydenci Wielkiej Brytanii, ale będą musieli po przyjeździe odbyć 10-dniową płatną kwarantannę w jednym z wyznaczonych hoteli.

W związku z wykryciem w południowej Afryce wariantu Omikron na czerwoną listę początkowo wpisano sześć państw z tego regionu (RPA, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Lesoto i Eswatini), a w ostatnią niedzielę dołączyły do nich cztery kolejne (Angola, Malawi, Mozambik i Zambia).

"Ogromnie niefortunne"

Minister zdrowia Sajid Javid przyznał, że ogłoszone zmiany są "ogromnie niefortunne" dla ludzi, którzy już mieli plany wyjazdowe, ale wyjaśnił, że jest to spowodowane "rosnącą liczbą zakażeń związanych z podróżami". Podkreślił, że nowe wymogi będą tymczasowe.

- Chcemy je znieść tak szybko, jak to możliwe - powiedział minister, dodając, że "szczepionki pozostają naszą pierwszą linią obrony".

Szef resortu zdrowia poinformował też, że dotychczas w Wielkiej Brytanii wykryto ok. 160 zakażeń wariantem Omikron, z czego ok. 130 w Anglii, a 30 w Szkocji. Oznacza to, że w stosunku do piątku ich liczba zwiększyła się o 26.

fc

Zobacz także

Zobacz także