more_horiz
Wiadomości

Nowy lek Pfizera skuteczny przeciwko omikronowi. Obiecujące wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 13:17
Koncern Pfizer poinformował  że badania laboratoryjne opracowanego przez firmę leku Paxlovid na COVID-19 wskazują na jego skuteczność przeciw wariantowi omikron koronawirusa. Badania kliniczne wykazały 89-procentową skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji, w tym u osób niezaszczepionych.
Badania Paxlovidu wskazują na wysoką skuteczność leku także u osób niezaszczepionych przeciw COVID-19
Badania Paxlovidu wskazują na wysoką skuteczność leku także u osób niezaszczepionych przeciw COVID-19Foto: Salov Evgeniy/shutterstock.com

Firma podała, że główny składnik leku, nirmatrelwir, wykazał w badaniach laboratoryjnych silne działanie hamujące aktywność części omikronu odpowiedzialnej za reprodukcję wirusa.

"To wskazuje na potencjał nirmatrelwiru, by zachować silne antywirusowe działanie przeciwko omikronowi" - oznajmił koncern, podkreślając, że podobne wyniki uzyskano badając skuteczność leku przeciwko wszystkim innym dotychczasowym wariantom koronawirusa.

Wysoka skuteczność

Pfizer poinformował też, że nowe dane z badań klinicznych Paxlovidu potwierdziły 89-procentową ogólną skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom związanym z COVID-19 u pacjentów wysokiego ryzyka w przypadku podania leku w ciągu trzech dni od wystąpienia objawów. W przypadku podania leku w ciągu pięciu dni, skuteczność wyniosła 88 proc. Żaden z ponad 1000 pacjentów, który otrzymał lek, nie zmarł, podczas gdy w grupie, która otrzymała placebo zanotowano 12 zgonów.

Jak czytamy w oświadczeniu firmy, pacjentami wysokiego ryzyka byli niezaszczepieni dorośli i dorośli zaszczepieni z chorobami towarzyszącymi, które mogły skutkować ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem.

Mniejszy ładunek wirusa

Koncern poinformował jednocześnie o wstępnych wynikach z innego badania klinicznego Paxlovidu, przeprowadzonego wśród osób nienarażonych na podwyższone ryzyko komplikacji związanych z COVID-19. W tym badaniu szacowana skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji wyniosła 70 proc. Badanie nie osiągnęło założonego przez firmę celu wykazania konsekwentnego polepszenia symptomów przez cztery kolejne dni.

Mimo to oba badania wykazały 10-krotne zmniejszenie ładunku wirusa w organizmie pacjentów w ciągu pięciu dni w porównaniu do grupy placebo.

USA już kupiły

Już w listopadzie Pfizer wystąpił do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zgodę na wprowadzenie Paxlovidu na rynek. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest do końca grudnia.

Jeszcze przed nią prezydent USA Joe Biden zdecydował o kupnie 10 milionów zestawów pigułek Paxlovidu, które mają być udostępniane pacjentom za darmo.

PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także