more_horiz
Wiadomości

Co z unijnymi certyfikatami COVID-19? Wątpliwości na szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 06:52
Sprawa certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 była dyskutowana podczas unijnego szczytu w Brukseli. W całej Unii Europejskiej padają pytania o przyszłość certyfikatów, także w związku z wprowadzeniem przez kilka krajów dodatkowych wymogów mimo zaszczepienia. Są to Portugalia, Irlandia, Włochy i Grecja.
W Unii Europejskiej padają pytania o przyszłość certyfikatów covidowych.
W Unii Europejskiej padają pytania o przyszłość certyfikatów covidowych.Foto: Shutterstock/ ronstik

- Unijny certyfikat covidowy jest dużym sukcesem - przekonywała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ale jeśli kolejne kraje zaczną wprowadzać testy, certyfikat nie będzie potrzebny. W tej sprawie największa krytyka spadła na władze w Rzymie, które nie poinformowały europejskich stolic z wyprzedzeniem, że obywatele Unii, mimo zaszczepienia, chcąc wjechać do Włoch muszą mieć negatywny wynik testu.

Przeciwnikiem dodatkowych wymogów jest prezydent Francji Emmanuel Macron. - Jesteśmy przywiązani do swobody przemieszczania się - mówił wczoraj po szczycie.

Decyzji o obowiązkowych testach bronił premier Włoch Mario Draghi tłumacząc to ochroną systemu opieki zdrowotnej w związku z nową mutacją omikron. Na szczycie nie zapadły żadne wspólne uzgodnienia w tej sprawie. We wnioskach ze spotkania napisano tylko, że ograniczenia powinny brać pod uwagę obiektywną sytuację.


Posłuchaj
00:57 Szczyt UE - pytania o przyszłość unijnych certyfikatów covidowych IAR.mp3 Szczyt UE - pytania o przyszłość unijnych certyfikatów covidowych - Beata Płomecka (IAR)

 

Czytaj więcej:

Zobacz także: dr Andrzej Anusz o pandemii koronawirusa 

pg

Zobacz także

Zobacz także