more_horiz
Wiadomości

Atak hybrydowy białoruskiego reżimu i reakcja UE. Jedno z najważniejszych wydarzeń 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 16:44
W tym roku nastąpił bezprecedensowy atak białoruskiego reżimu na Polskę, Litwę i Łotwę z wykorzystaniem migrantów, Unia Europejska odpowiedziała sankcjami.
Od 2 września w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy
Od 2 września w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowyFoto: DWOT/ terytorialsi.wp.mil.pl

W Unii Europejskiej nie było wątpliwości co do oceny działań białoruskiego reżimu - tak sprawę komentowała komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

- Jesteśmy świadkami bezprecedensowej agresji ze strony Alaksandra Łukaszenki. On jest zdesperowany i wykorzystuje istoty ludzkie w nowy sposób, starając się wepchnąć je do UE, by ją zdestabilizować. To wymaga naszej zdecydowanej i zjednoczonej odpowiedzi - oświadczyła Johansson.

W reakcji Unia nałożyła sankcje na białoruskie linie lotnicze, hotele w Mińsku, biura podróży i firmy współpracujące z białoruskimi władzami. Komisja Europejska rozpoczęła także rozmowy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów, by skuteczniej zwalczać handel i przemyt ludźmi oraz ukrócić działania Białorusi.

Posłuchaj
00:49 Płomecka spec.mp3 O sprowadzaniu migrantów do Mińska z Afryki i Bliskiego Wschodu, przewożeniu ich na granicę i przepychaniu przez nią w lipcu w Brukseli alarmowała Litwa, później także Łotwa i Polska. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zobacz także: Paweł Szrot w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także