more_horiz
Wiadomości

Zakończyła się rozmowa Biden-Putin. Głównym tematem sprawa Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 23:35
Biały Dom poinformował, że zakończyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina. Oczekuje się, że Biały Dom i Kreml wkrótce opublikują informację o przebiegu rozmów.
Rozmowa Biden-Putin. O czym dyskutują przywódcy?
Rozmowa Biden-Putin. O czym dyskutują przywódcy?Foto: shutterstock.com/mark reinstein; Harold Escalona

Rzecznicy prasowi obydwu prezydentów nie podali szczegółów rozmowy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że Władimir Putin był "w nastroju do rozmowy". To już druga rozmowa prezydentów światowych mocarstw w ciągu trzech tygodni.  

\W ocenie zachodnich agencji w rozmowie Bidena z Putinem centralnym tematem były kwestie zawiązane z bezpieczeństwem międzynarodowym i Ukrainą, która jest stałym obiektem rosyjskiej agresji od 2014 r., a w ostatnich miesiącach doszło do masowego przemieszczania się wojsk rosyjskich ku granicom Rosji z Ukrainą, co szczególnie zaniepokoiło Waszyngton.

Z kolei Moskwa sygnalizuje swe niezadowolenie "dozbrajaniem Ukrainy" i stara się ograniczyć rolę NATO w regionie - pisze Reuters. Rosyjskie oczekiwania odnośnie do roli NATO w Europie Środkowo-Wschodniej i apel, Kremla o wycofanie się z deklaracji z Bukaresztu ws. przyjęcia Ukrainy i Gruzji do NATO zostały uznane przez Biały Dom za warunki uniemożliwiające konstruktywne negocjacje (non-starters).

Rozmowa Biden-Putin. Kwestia Ukrainy

Z pierwszych wypowiedzi rosyjskiego ambasadora w USA po zakończeniu rozmowy prezydentów wynika, że kwestia Ukrainy była poruszana podczas rozmów. Rosyjski ambasador zaznaczył, że w swej wypowiedzi dla agencji TASS, że "Rosja ma prawo domagać się gwarancji" i "wyrażać zaniepokojenie wchodzeniem wojsk NATO na terytorium ukraińskie".

Jest to już druga rozmowa telefoniczna liderów obu państw od objęcia najwyższego urzędu w USA przez Joe Bidena. Odbyła się na kilka dni przed przewidzianym na 10 stycznia 2022 r. rosyjsko-amerykańskim szczytem w sprawie bezpieczeństwa, po którym przewidziana jest sesja Rosja-NATO (12 stycznia) - przypomina Reuters.

Posłuchaj
00:47 moskwa-usa-rozmowa-spec-jastrzebski.mp3 Prezydenci Rosji i Stanów Zjednoczonych 50 minut rozmawiali przez telefon. Według wcześniejszych zapowiedzi Kremla i Białego domu, Władimir Putin i Joe Biden zamierzali poruszyć kwestie związane z globalnym bezpieczeństwem, w tym dotyczące eskalacji napięcia wokół Ukrainy. Z Moskwy Maciej Jastrzębski (IAR)

 

Zobacz: "Agresywna polityka Rosji w naszym regionie budzi jak najgorsze obawy". Publicyści w PR24 podsumowują 2021 rok

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także