more_horiz
Wiadomości

2022 ostatnim rokiem pandemii COVID-19? Szef WHO stawia jasne cele

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 01:46
Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesu wyraził nadzieję, że w 2022 roku świat upora sie z pandemią koronawirusa. Wyznaczył też cel: zaszczepienie co najmniej 70 procent mieszkańców w każdym kraju do końca lipca.
Szef WHO chciałby, by do sierpnia zaszczepionych przeciwko COVID-19 było co najmniej 70 proc. populacji każdego kraju na świecie
Szef WHO chciałby, by do sierpnia zaszczepionych przeciwko COVID-19 było co najmniej 70 proc. populacji każdego kraju na świecieFoto: PAP/EPA/Gustavo Amador

W swoim wystąpieniu podkreślił, że mimo wciąż istniejącego dużego zagrożenia świat ma znacznie więcej narzędzi do walki z COVID-19 niż dwa lata temu, kiedy wybuchła pandemia.

Apel o niegromadzenie szczepionek

Jednocześnie przewodniczący WHO zaznaczył, że skuteczna walka z koronawirusem będzie możliwa dzięki bliskiej współpracy poszczególnych państw, a zwłaszcza dzięki równemu dostępowi do szczepionek.

- Nadmierne gromadzenie szczepionek przez niektóre kraje doprowadziło do rozprzestrzenienia się odmiany zwanej omikron. Im bardziej rosną nierówności w dostępie do szczepionek, tym większa szansa, że pandemia będzie się rozwijała - mówił Tedros Adhanom Ghebreyesu.

Bardziej ambitne cele WHO

Szef WHO zaznaczył, że zakładany przez organizację poziom wyszczepienia wynoszący 40 procent osób w każdym kraju na świecie nie został osiągnięty w większości państw afrykańskich. 

Przewodniczący wyznaczył cel na 2022 rok: zaszczepienie co najmniej 70 procent mieszkańców w każdym kraju do końca lipca.

Omikron mniej niebezpieczne niż delta? 

Zgodnie z wynikami najnowszych badań naukowców amerykańskich i japońskich, u zakażonych wariantem omikron koronawirusa myszy i chomików doszło do mniejszego uszkodzenia komórek oskrzeli, niż w przypadku infekcji wywołanych wariantem delta.

Autorzy badania, którego wyniki nie przeszły jeszcze recenzji naukowej, podkreślają, że jego rezultaty są ograniczone, ponieważ do eksperymentów użyto myszy i chomików. By je potwierdzić potrzeba jeszcze dodatkowych danych - uzupełnili.

Czytaj także: 


We Włoszech notuje się obecnie trzy razy więcej zakażeń koronawirusem niż przed rokiem, ale to nieprawda, że sytuacja jest gorsza - podkreślił w poniedziałek dziennik "La Stampa" (PAP) We Włoszech notuje się obecnie trzy razy więcej zakażeń koronawirusem niż przed rokiem, ale to nieprawda, że sytuacja jest gorsza - podkreślił w poniedziałek dziennik "La Stampa" (PAP)

mbl

Zobacz także

Zobacz także