more_horiz
Wiadomości

"Szczepionki to najlepsza ochrona". Komisja Europejska podała twarde dane

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 17:50
80 proc. dorosłych obywateli Unii jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 - informuje Komisja Europejska. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen, po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu, ponowiła apel o przyjmowanie dawek podstawowych i przypominających.
80 procent dorosłych obywateli Unii jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
80 procent dorosłych obywateli Unii jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.Foto: shutterstock.com/PhotobyTawat

- Szczepionki oferują najlepszą ochronę przed poważnym przebiegiem choroby i zgonem z powodu koronawirusa i ciężkimi powikłaniami - podkreśla Komisja Europejska.

- Sytuacja epidemiczna jest powodem do niepokoju, ale działamy na froncie szczepień. To pozwoliło na pełne zaszczepienie prawie 70 procent wszystkich Europejczyków i 80 procent dorosłych obywateli Unii - powiedziała przewodnicząca Komisji.

200 miliardów szczepionek

Dodała, że w ramach wspólnych zamówień, które Komisja Europejska negocjowała z firmami farmaceutycznymi w imieniu unijnych stolic, kraje członkowskie otrzymały miliard 200 milionów dawek szczepionek przeciw COVID-19.

Unia wyeksportowała półtora miliarda dawek do ponad 150 krajów na świecie. Do obrotu we wspólnocie dopuszczonych jest 5 szczepionek - konsorcjum BioNTech i Pfizer, firm Moderna, Astra Zeneca, Johnson&Johnson i Novavax.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:49 11489755_1.mp3 80 procent dorosłych obywateli Unii w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 (IAR/Beata Płomecka)

jb

Zobacz także

Zobacz także