more_horiz
Wiadomości

W Brukseli spotkanie NATO-Rosja. Sojusz zapewnia, że "nie pójdzie na żadne kompromisy"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 04:37
W Brukseli odbędzie się dziś posiedzenie Rady NATO-Rosja. To pierwsze spotkanie w tym formacie po ponad dwuletniej przerwie, zwołał je sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Głównym tematem spotkania będą agresywne działania Rosji wobec Ukrainy. 
W Brukseli odbędzie się dziś posiedzenie Rady NATO-Rosja, pierwsze po ponad dwuletniej przerwie
W Brukseli odbędzie się dziś posiedzenie Rady NATO-Rosja, pierwsze po ponad dwuletniej przerwieFoto: Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi

Rozmowy mają dotyczyć zwiększonej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z nią, a także agresywnych działań Moskwy. Państwa członkowskie będą reprezentowane w większości przez swoich ambasadorów. Z USA przyleci wiceszefowa dyplomacji Wendy Sherman, z Rosji - wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko.

Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg tonował oczekiwania przed tym spotkaniem mówiąc, że nie spodziewa się przełomu, ale też dodawał, że "ma nadzieję na uzgodnienie drogi naprzód, utorowanie drogi do uniknięcia konfliktu". - Ale by dialog był konstruktywny musi dotyczyć obaw sojuszników dotyczących działań Rosji - dodał.

NATO wobec rosyjskich żądań

Szef NATO podkreślił, że sojusznicy nie pójdą na żadne kompromisy w sprawie polityki otwartych drzwi. O jednomyślności Sojuszu w tej sprawie mówiła ambasador USA przy NATO Julianne Smith. Podkreślała, że żądania Moskwy dotyczące gwarancji, by Sojusz nie rozszerzał się na wschód i ograniczył działania do poziomu z lat dziewięćdziesiątych są nie do zaakceptowania.

- Postawmy sprawę jasno - działania rosyjskie doprowadziły do tego kryzysu. Sojusz nie cofnie się w czasie i nie wróci do zupełnie innej epoki, kiedy byliśmy innym i mniejszym paktem - mówiła wczoraj amerykańska ambasador przy NATO, wyrażając nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie problemów i złagodzenie napięć w relacjach z Rosją.

Zobacz także:

Posłuchaj
00:56 11496277_1.mp3 W Brukseli odbędzie się dziś posiedzenie Rady NATO-Rosja. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

kp

Zobacz także

Zobacz także