more_horiz
Wiadomości

"Na razie nie ma sensu zgadywać". Ławrow o reakcji Rosji na decyzje NATO

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 11:59
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że "w tej chwili nie ma sensu zgadywanie, jaka będzie odpowiedź Rosji na ewentualne odrzucenie przez USA rosyjskich propozycji w sprawie stabilności strategicznej".
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁawrowFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

- Nie mogę dodać nic więcej do tego, co mówił prezydent Władimir Putin - powiedział Ławrow, pytany na konferencji prasowej w Moskwie o to, jak może wyglądać zapowiedziana przez Rosję "militarna odpowiedź" w przypadku braku dyplomatycznego porozumienia z USA i NATO.

- Ta reakcja może być różna i będzie zależeć od tego, co zaproponują nasi eksperci wojskowi - oświadczył Ławrow. 

Odpowiedź USA "na papierze"

- Oczekujemy odpowiedzi pisemnej i wydaje się, że nasi partnerzy zrozumieli, że to powinno nastąpić, szybko, konkretnie i mieć formę pisemną - powiedział Ławrow na swojej dorocznej konferencji prasowej, podsumowującej aktywność dyplomacji Rosji w 2021 r.

Rosja oczekuje, że USA zawrą w dokumencie odpowiedzi i ewentualne kontrpropozycje lub poprawki. - Nie będziemy czekać bez końca - podkreślił minister.

Ławrow wskazał, że oprócz USA, pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję powinno sformułować również NATO. Rosyjski dyplomata zaznaczył przy tym, że osiągnięcie porozumienia w kwestiach, które Rosja określa jako "stabilność strategiczną", będzie zależało głównie od USA.

pkur

Zobacz także

Zobacz także