more_horiz
Wiadomości

Sytuacja na Wschodzie. Rosja planuje zająć Kijów? CNN: są na to dowody

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 22:38
Jak podała telewizja CNN, Stany Zjednoczone posiadają informacje, które wskazują na to, że Rosja planuje zajęcie Kijowa i obalenie obecnych władz Ukrainy. Stacja powołuje się na przedstawicieli administracji USA. Otoczenie prezydenta Joego Bidena szczególnie niepokoi rozmieszczenie rosyjskich wojsk na Białorusi.
Czy Władimir Putin planuje zajęcie Kijowa i obalenie ukraińskich władz? Według CNN jest to możliwe
Czy Władimir Putin planuje zajęcie Kijowa i obalenie ukraińskich władz? Według CNN jest to możliweFoto: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Według CNN, mimo informacji, które mają być w posiadaniu USA, Waszyngton wciąż nie wie, czy na Kremlu podjęto decyzję o nowej agresji na Ukrainie i jaki jest plan Moskwy.

"Niektórzy oficjele, którzy widzieli informacje wywiadowcze, mówią że są dowody na to, że Rosja planuje próbę zajęcia stolicy Ukrainy, Kijowa i obalenie władz" - podaje telewizja, dodając że przemieszczenie wojsk z rosyjskiego Dalekiego Wschodu - Wschodniego Okręgu Wojskowego - na Białoruś zdaje się szczególnie niepokojące w tym kontekście.

Ulokowanie wojsk na Białorusi budzi niepokój Białego Domu

Niepokoje te podzielił też podczas telefonicznej konferencji prasowej przedstawiciel Departamentu Stanu. Jak stwierdził, rozlokowanie wojsk na Białorusi daje Rosji dodatkowe możliwości i kierunki ataku na Ukrainę.

Zwrócił uwagę, że choć oficjalnie rosyjscy żołnierze przyjechali na ćwiczenia wojskowe, nie były one wcześniej zapowiadane, a ich liczba jest większa, niż w przypadku normalnych manewrów. Dyplomata stwierdził też, że rozmieszczenie wojsk stawia pod znakiem zapytania to, czy kontrolę nad Białorusią rzeczywiście jeszcze sprawuje Alaksandr Łukaszenka i czy Białoruś jest państwem suwerennym. Zasugerował, że Moskwa domaga się w ten sposób od zależnego od siebie białoruskiego dyktatora spłaty długu, wynikającego ze wsparcia Kremla wobec protestów przeciw jego władzy.

Moskwa ma "wiele opcji działania"

Inną cytowaną przez CNN opcją jest bardziej ograniczona ofensywa z Donbasu, której celem miałoby być połączenie terytorium z Krymem. Mimo to, ani ukraińscy, ani amerykańscy przedstawiciele nie mają pewności co do rosyjskich intencji. Podczas wtorkowego briefingu prasowego rzecznik Pentagonu John Kirby ocenił, że rozmieszczenie wojsk rosyjskich - wzdłuż niemal całej granicy rosyjsko-ukraińskiej, na Krymie i na Białorusi - daje Rosji "wiele opcji działania" w perspektywie ewentualnej agresji.

Telewizja zaznacza, że po zeszłotygodniowej serii rozmów z Rosją, w administracji Joe Bidena panuje pesymizm co do perspektyw dyplomatycznego wyjścia z kryzysu.

Według CNN, administracja wciąż zastanawia się nad tym, jaką broń powinna przekazać Ukrainie, zarówno by mogła ona bronić się przed atakiem, jak również by postawiła opór w razie okupacji kraju. Wśród rozważanych możliwości jest amunicja, moździerze, dodatkowe dostawy zestawów przeciwpancernych Javelin i systemy przeciwlotnicze.Potencjalny scenariusz inwazji na Ukrainę   Autor: Maciej Zieliński/PAP

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także