more_horiz
Wiadomości

Niemcy: dowódca marynarki wojennej zrezygnował po wypowiedzi o Krymie i "szacunku do Putina"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:20
Dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schönbach zrezygnował ze stanowiska. Odejście ma związek z jego wypowiedzią na temat prezydenta Rosji i ukraińskiego Krymu.
Dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schnbach zrezygnował ze stanowiska. Odejście ma związek z jego wypowiedzią na temat prezydenta Rosji i ukraińskiego Krymu
Dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schönbach zrezygnował ze stanowiska. Odejście ma związek z jego wypowiedzią na temat prezydenta Rosji i ukraińskiego KrymuFoto: Twitter/ chiefdeunavy

Jak pisze agencja Reutera, dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schönbach powiedział na nagraniu, które obiegło niemieckie media, że prezydent Rosji Władimir Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu.

"To, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic... Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje" - stwierdził.

Ocenił, że należy zająć się działaniami Rosji w stosunku do Ukrainy, ale dodał, że "Półwysep Krymski już przepadł, nigdy nie wróci, to fakt". "Potrzebujemy Rosji przeciwko Chinom" - mówił także.

Przed południem na Twiterze oświadczył, że prezentował swoje prywatne opinie. Następnie dodał, że nie powinien był w ten sposób postąpić i był to ewidentny błąd.

Do MSZ Ukrainy wezwano ambasador Niemiec

MSZ Ukrainy poinformowało w sobotę o wezwaniu do resortu ambasador Niemiec w tym kraju Anki Feldhusen w związku z wypowiedzią dowódcy niemieckiej marynarki wojennej, który stwierdził, że Ukraina nie odzyska anektowanego przez Rosję Krymu.

"Zwrócono uwagę na to, że kategorycznie nie do przyjęcia są wypowiedzi dowódcy marynarki wojennej Niemiec Kaya-Achima Schoenbacha, m.in. dotyczące tego, że Krym nigdy nie powróci do składu Ukrainy i że nasze państwo nie może odpowiadać kryteriom członkostwa w NATO" - przekazał ukraiński resort w komunikacie.

"Wyrażono także głębokie rozczarowanie stanowiskiem rządu Niemiec w sprawie nieprzekazania Ukrainie broni defensywnej" - dodano.

Zaznaczono, że "dziś jak nigdy ważna jest stanowczość i solidarność Ukrainy i partnerów, by powstrzymywać niszczące zamiary Rosji".

Czytaj także:

Wcześniej szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oświadczył, że przedstawiciele niemieckich władz swoimi deklaracjami i działaniami zachęcają Rosję do napaści na Ukrainę.

Czytaj także:


PAP/IAR/in./

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny. Grafika: PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

Zobacz także