more_horiz
Wiadomości

Ukraińskie media: kolejny samolot ze wsparciem ominął Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 04:53
Jak informują media na Ukrainie, amerykański samolot z pomocą wojskową po drodze do Kijowa ominął Niemcy. To kolejny, trzeci już samolot ze Stanów Zjednoczonych, który dostarczył wsparcie dla Ukraińców. Wcześniej pomoc wojskową drogą lotniczą dostarczyła też Wielka Brytania.
Ukraińska prasa: samolot z bronią z USA ominął Niemcy
Ukraińska prasa: samolot z bronią z USA ominął NiemcyFoto: U.S. Embassy Kyiv/Twitter

Jak pisze portal "Dzerkało Tyżnia", internetowy system flightradar pokazał, że trasa samolotu z USA przebiegała z pominięciem terytorium Niemiec.

Dostawa z pominięciem Niemiec

Amerykański Boeing z pomocą wojskową leciał na Ukrainę nad Danią, a następnie Polską. Jak czytamy - amerykański transportowiec przywiózł rakiety Javelin. W zeszłym tygodniu na Ukrainę, również z pominięciem Niemiec przyleciały brytyjskie samoloty, które przywiozły przeciwpancerne systemy NLAW.

Niemcy sprzeciwiają się dostarczaniu broni Ukrainie, blokują mechanizm sprzedaży broni w ramach NATO, zakazują też przekazywaniu Ukrainie niemieckiego uzbrojenia przez kraje trzecie. Jak skomentował ukraiński opiniotwórczy portal "Europejska Prawda", takie działanie czyni z rządu w Berlinie "pomocnikiem agresora".

W artykule podpisanym przez całą redakcję wydanie krytykuje zachowanie Niemiec wobec rosyjskiej eskalacji napięcia militarnego w stosunku do Ukrainy.

Stosunek Berlina do sytuacji na Wschodzie

Jako główne nieprzyjazne kroki Niemiec "Europejska Prawda" wylicza właśnie niemiecki zakaz dostarczania broni Ukrainie, który Berlin próbuje rozszerzyć także na inne kraje NATO, ale też blokadę ukraińskiej integracji z NATO i udział Niemiec w gazociągu Nord Stream 2.

W artykule przypominana jest także niedawna kontrowersyjna wypowiedź byłego już dowódcy marynarki wojennej Niemiec. Jak napisano, "polityka Niemiec w efekcie prowadzi do tego, że Niemcy stają się uczestnikiem konfliktu stojącym po stronie rosyjskiego agresora". "Ukraińskie społeczeństwo z oburzeniem obserwuje linię polityczną, którą obrały poprzednie władze Niemiec, a obecne ją kontynuują" - podkreśla wydanie.

Posłuchaj
00:41 11521544_1.mp3 Ukraińska prasa: samolot z bronią z USA ominął Niemcy. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także