more_horiz
Wiadomości

Manewry na Morzu Barentsa. Rosja rozpoczyna kolejne ćwiczenia wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 09:37
Agencja TASS poinformowała o rozpoczęciu manewrów na Morzu Barentsa i tamtejszych poligonach przez siły rosyjskiej Floty Północnej oraz zgrupowania arktycznego. W ćwiczeniach ma wziąć udział 1,2 tys. wojskowych, 30 okrętów, 140 jednostek sprzętu bojowego i 20 samolotów.
To kolejne manewry z udziałem rosyjskich okrętów. Poprzednie miały miejsce na Oceanie Indyjskim
To kolejne manewry z udziałem rosyjskich okrętów. Poprzednie miały miejsce na Oceanie IndyjskimFoto: Forum/Reuters/WANA NEWS AGENCY

"Siły i wojska Floty Północnej przystąpiły do ćwiczeń w ramach manewrów z Arktycznym Zgrupowaniem Ekspedycyjnym" – podała agencja TASS we wtorek późnym wieczorem, powołując się na służbę prasową Floty Północnej. Manewry, jak podano, były zaplanowane.

Ćwiczenia wojskowe

Większość ćwiczeń ma odbywać się na wodach Morza Barentsa, na poligonach morskich oraz na poligonach lądowych w Obwodzie Murmańskim. Wezmą w nich udział m.in. takie jednostki jak krążownik lotniczy Admirał Gorszkow, niszczyciel rakietowy Siewieromorsk, okręt desantowy Iwan Grien, okręty podwodne, inne jednostki wodne oraz samoloty i śmigłowce Floty Północnej.

Jak pisze agencja RIA Nowosti, manewry "pozwolą ocenić poziom przygotowania kierowania flotą w sytuacjach kryzysowych na Oceanie Arktycznym, a także dowodzenia siłami i wojskami w ramach zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego i bezpieczeństwa morskiej działalności gospodarczej".

W ubiegły czwartek ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało na styczeń i luty manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów, ponad 60 samolotów i 10 tys. wojskowych, które zostaną przeprowadzone na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

***

W poniedziałek poinformowano o rozpoczęciu manewrów na Bałtyku z udziałem 20 okrętów i jednostek Floty Północnej. 

Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (opr. Maciej Zieliński/PAP) Potencjał militarny Rosji i Ukrainy (opr. Maciej Zieliński/PAP)

as

Zobacz także

Zobacz także