more_horiz
Wiadomości

Manewry Rosji w pobliżu granic Finlandii i Norwegii. "Służą eskalacji napięcia w wielu miejscach"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 11:20
Rosja rozpoczęła manewry w rejonie Murmańska. Wojska obrony wybrzeża, oddziały obrony powietrznej oraz wyspecjalizowane ugrupowania arktyczne będą ćwiczyć w okolicach Zatoki Kolskiej nad Morzem Barentsa, w pobliżu granic Finlandii i Norwegii.
Na zdjęciu udostępnionym przez służby prasowe MON Rosji: ćwiczenia rosyjskich oddziałów w obwodzie jarosławskim, Rosja, 26 stycznia 2022 r
Na zdjęciu udostępnionym przez służby prasowe MON Rosji: ćwiczenia rosyjskich oddziałów w obwodzie jarosławskim, Rosja, 26 stycznia 2022 rFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

Wcześniej rosyjskie jednostki rozpoczęły manewry na Bałtyku, Morzu Czarnym i Morzu Kaspijskim.

Część rosyjskich i zachodnich analityków wojskowych ostrzega, że Rosja może zaatakować Ukrainę, a organizowanie jednocześnie w wielu miejscach manewrów ma eskalować napięcie. Państwa NATO i Stany Zjednoczone zapowiedziały, że w przypadku agresji nałożą na Moskwę dotkliwe sankcje i nie pozostaną bierne.

Zachodnich sojuszników najbardziej niepokoi koncentracja rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy. Według analityków z Conflict Intelligence Team, rosyjskie oddziały są rozlokowywane w przygranicznych obwodach, między innymi: rostowskim, woroneskim i briańskim.

Przerzut żołnierzy także na Białoruś

Moskwa wysłała także swoich żołnierzy na Białoruś, gdzie za dwa tygodnie mają się rozpocząć wspólne ćwiczenia pod kryptonimem "Związkowa Stanowczość - 2022”". Część jednostek będzie operować w pobliżu granic Polski, Litwy i Ukrainy.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że zakończyło przerzut myśliwców wielozadaniowych Su-35S na Białoruś. Resort podał również, że wysłał do graniczącego z Polską i Litwą Kaliningradu myśliwce najnowszej generacji Su-30SM2.

Rosyjscy komentatorzy niezależni zwracają uwagę, że choć Rosja domaga się od Zachodu gwarancji bezpieczeństwa, to sama eskaluje napięcie.

Przypominają oni, że jedną z propozycji Stanów Zjednoczonych i NATO, która mogłaby doprowadzić do ustabilizowania się sytuacji, jest ograniczenie liczby i rozmachu ćwiczeń wojskowych.

Posłuchaj
00:43 Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR).mp3 Ćwiczenia Rosji wokół granic Finlandii i Norwegii. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

Czytaj także:

Zobacz również: Marcin Przydacz w Polskim Radiu 24

Zobacz także

Zobacz także