more_horiz
Wiadomości

Obowiązek okazywania certyfikatów szczepień niezgodny z prawem. Czesi łagodzą restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 04:20
Koniec kontroli certyfikatów szczepień w Czechach. Od dziś zniesiony zostaje obowiązek okazywania certyfikatów szczepień w lokalach gastronomicznych, hotelach i licznych punktach usługowych. Od listopada pełne szczepienie przeciwko COVID-19 było warunkiem korzystania z tych miejsc.
Koniec kontroli certyfikatów szczepień w Czechach
Koniec kontroli certyfikatów szczepień w CzechachFoto: Dan74/Shutterstock

Odejście od kontroli paszportów covidowych wynika z ubiegłotygodniowego orzeczenia Najwyższego Sądu Administracyjnego. Uznał on, że wymaganie certyfikatów szczepień w lokalach gastronomicznych, hotelach, a także podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych jest niezgodne z prawem i dał władzom tydzień na wprowadzenie zmian w przepisach.

Czeski minister zdrowia Vlastimil Valek zapowiadał, że zniesienie kontroli będzie możliwe w marcu. Orzeczenie sądu przyspieszyło jednak ten proces, a rząd zdecydował o całkowitym zniesieniu kontroli certyfikatów także na basenach, w klubach fitness lub salonach fryzjerskich, których wyrok nie obejmował.

Osoby niezaszczepione mogą od dziś odwiedzać również restauracje, kawiarnie, kina lub teatry. Premier Petr Fiala ogłosił, że w najbliższych tygodniach znoszone będą kolejne restrykcje tak, by od marca obowiązywało już tylko noszenie maseczek w pomieszczeniach i w komunikacji publicznej.

Posłuchaj
00:53 11549141_1.mp3 Czechy: koniec kontroli certyfikatów szczepień. Relacjonuje Wojciech Stobba (IAR)

Zobacz także:

dn

Zobacz także

Zobacz także