more_horiz
Wiadomości

Chiny wstrzymują import wołowiny z Litwy. W tle spór o Tajwan

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 10:01
Chiny wstrzymały import litewskiej wołowiny. Tamtejszy główny urząd celny nie podał przyczyny tego postanowienia. W ocenie analityków obecne zachowanie Chin to odpowiedź na pogłębiający się kryzys dyplomatyczny w relacjach z Litwą, która otwarcie wspiera niepodległość Tajwanu. Podobną blokadę handlową Chiny stosowały już wcześniej.
Chiny wstrzymują import litewskiej wołowiny
Chiny wstrzymują import litewskiej wołowinyFoto: shutterstock/Michel Seelen

Importowana wołowina to jeden z najbardziej deficytowych produktów na chińskim rynku. Ze względu na zawirowania natury politycznej lub obostrzenia sanitarne, ceny importowanej wołowiny stale rosną. Tymczasem chińska Generalna Administracja Celna poinformowała o wstrzymaniu importu wołowiny z Litwy. Zazwyczaj dzieje się tak, kiedy w kraju pochodzenia mięsa stwierdzane są przypadki chorób u zwierząt. Litwa nie zgłaszała jednak takich sytuacji.

Kryzys dyplomatyczny

Ze względu na kryzys dyplomatyczny na linii Wilno-Pekin pogłębia się też kryzys w relacjach gospodarczych, prowokowany przez Chiny. Według danych Komisji Europejskiej, litewski eksport do Chin w grudniu ubiegłego roku obniżył się o 91 procent wobec grudnia 2020. Wcześniej Chiny nie przyjęły m.in. transportu alkoholu z Litwy. 

To reakcja Chin na otwarcie w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu, które używane dotychczas w nazwie biura "Tajpej", po raz pierwszy zamieniło na nazwę wyspy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu potępiło chińskie działania wobec Litwy i nazwał je "zastraszaniem" Litwy by ta zmieniła swoją politykę wobec Tajwanu. Kilka tygodni temu kraj ten zadeklarował wsparcie dla Litwy w związku z restrykcjami Pekinu. Tajwan zintensyfikował import żywności z Litwy i zaczął od partii rumu, którego odbioru odmówili chińscy kontrahenci. Pierwsza partia 1200 butelek została wyprzedana w niecałą godzinę po wejściu do sprzedaży.

Posłuchaj
00:48 11549484_1.mp3 Chiny wstrzymują import litewskiej wołowiny (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także