more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek zaniepokojony sytuacją wokół Ukrainy. Wystosował apel

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 15:44
Papież, w związku z eskalacją konfliktu wokół Ukrainy, ponownie zaapelował o pokój. Franciszek spotkał się z wiernymi na placu św. Piotra na południowej modlitwie Anioł Pański.
Papież modlił się z wiernymi o pokój na Ukrainie
Papież modlił się z wiernymi o pokój na UkrainieFoto: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po modlitwie papież wyraził głębokie zaniepokojenie informacjami napływającymi z Ukrainy. - Zawierzam wstawiennictwu Maryi Panny sumienie osób ponoszących odpowiedzialność polityczną i wszelkie wysiłki na rzecz pokoju. Pomódlmy się w ciszy - mówił.

W niedzielę 23 stycznia Franciszek również apelował o rozwiązanie tego konfliktu na drodze negocjacji i ogłosił środę 26 stycznia Dniem Modlitw o Pokój na Ukrainie. Tego dnia podczas środowej audiencji ogólnej papież modlił się wraz z jej uczestnikami w watykańskiej auli Pawła VI.

"Odpowiedzią są właśnie błogosławieństwa"

W niedzielnej homilii wskazał również, że uczniowie Jezusa nie znajdują radości w pieniądzach czy innych dobrach materialnych, lecz w darach, które otrzymują każdego dnia od Boga. Nawiązał w tym kontekście do do fragmentu Ewangelii według Świętego Łukasza: "Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże".

To błogosławieństwa - wskazał Franciszek - określają tożsamość ucznia Jezusa. - Mogą one brzmieć dziwnie, być prawie niezrozumiałe dla tego, kto nie jest uczniem, ale kiedy pytamy, jaki jest uczeń Jezusa, odpowiedzią są właśnie błogosławieństwa - tłumaczył.

Posłuchaj
00:56 11555241_1.mp3 Papież modlił się z wiernymi o pokój na Ukrainie. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR)

"Nie zapominajmy o radości serca"

Papież mówił, że także dobra, jakie posiada uczeń Jezusa, dzieli chętnie z innymi, bo "żyje w logice Boga, którą jest bezinteresowność".

Czytaj więcej
putin biden 1200 shutt.jpg
Biden rozmawiał z Putinem. "Rosja może zdecydować się na rozpoczęcie akcji militarnej"

- To ubóstwo jest również postawą wobec sensu życia, ponieważ uczeń Jezusa nie myśli, że go posiada, że już wszystko wie, ale wie, że musi się uczyć każdego dnia - oświadczył Franciszek. Dlatego, zaznaczył, uczeń Jezusa jest osobą "pokorną, otwartą, wolną od uprzedzeń i rygoryzmu”.

- Bóg wyzwalając nas z niewoli egocentryzmu rozluźnia naszą postawę zamknięcia, roztapia naszą zatwardziałość i ukazuje nam prawdziwe szczęście, które często znajduje się tam, gdzie sobie tego nie wyobrażamy - wyjaśnił.

Papież zachęcił też do refleksji. - Nie zapominajmy o radości serca - zaapelował.

Zobacz także:

jp

Zobacz także

Zobacz także