more_horiz
Wiadomości

Skąd zaatakuje Rosja? Wlk. Brytania publikuje mapę możliwych kierunków inwazji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 21:17
Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Sytuacja jest niezwykle napięta - wspierane przez Rosję siły okupacyjne ostrzelały m.in. wioskę Stanica Ługańska w obwodzie ługańskim. Resort obrony Wielkiej Brytanii opublikował mapę, na której widać możliwe kierunki "inwazji Putina".
Skąd zaatakuje Rosja? Przewidywania brytyjskiego resortu
Skąd zaatakuje Rosja? Przewidywania brytyjskiego resortuFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT; twitter.com/@DefenceHQ

Brytyjski resort obrony opublikował na Twitterze mapę przedstawiającą możliwe kierunki rosyjskiej inwazji - jak podkreślono, może to nastąpić nagle, bez ostrzeżenia.

Z mapy wynika, że rosyjskie wojsko uderzyłoby:

  • z trzech kierunków w okolicach Kijowa
  • w okolicach Charkowa i Ługańska
  • w rejonie Morza Czarnego - atak rozwinie się w dwóch kierunkach
  • w drugiej fazie agresja postępowałaby w głąb kraju - w rejon dwóch miast - Winnicy i Odessy.

Konflikt Rosja-Ukrania. Niespokojnie na granicy

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. W ostatnim czasie państwa zachodnie czyniły intensywne zabiegi dyplomatyczne, aby powstrzymać rosyjską inwazję. Moskwa zaprzecza, jakoby miało dojść do ataku, domaga się jednak od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz odsunięcia jego infrastruktury "od granic Rosji".

>>> Śledź wydarzenia na wschodzie Europy - zobacz RAPORT WSCHÓD <<<

Jako możliwą datę inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę wskazywano środę, 16 lutego. Do ataku wojskowego nie doszło, jednak - jak wynika z informacji państw NATO - Rosja nadal rozbudowuje swój potencjał wojskowy na granicach z Ukrainą, co przeczy jej twierdzeniom o wycofywaniu wojsk z tego rejonu.

[TYLKO U NAS] Groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Grzegorz Kuczyński: wybuch konfliktu jest realny, kluczowe będą najbliższe dni

W czwartek prezydent USA Joe Biden poinformował, że wszystkie wskazania, jakie ma, mówią o tym, że Rosja jest gotowa do wejścia na Ukrainę i może dojść do tego w ciągu najbliższych dni. Dodał, że wciąż możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu.

Czytaj także:


twitter.com/PAP
pb

Zobacz także

Zobacz także