more_horiz
Wiadomości

Ukraina zamknie granice z Rosją i Białorusią. Kolejne ostrzały

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 00:15
Zagraniczne media podają, że Ukraina zamknie swoje granice z Rosją i Białorusią. Strona ukraińska poinformowała z kolei, że nie ustają ataki separatystów. Odnotowano - jak czytamy - we wtorek do godz. 21.00 ponad 80 tego typu przypadków. Tak relacjonowaliśmy napięte wydarzenia ze Wschodu.
Rosyjska agresja na Ukrainę. Na bieżąco śledzimy najnowsze wydarzenia
Rosyjska agresja na Ukrainę. Na bieżąco śledzimy najnowsze wydarzeniaFoto: PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Rosja uznała dwa separatystyczne obszary we wschodniej Ukrainie. Zachód zgodnie potępił tę decyzję, uznając ją za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. W odpowiedzi USA, Unia Europejska i Wielka Brytania wprowadzają sankcje.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia ze Wschodu:

00:00

- Kroki, jakie podjęliśmy dzisiaj, to dopiero pierwsza transza - mówił podczas konferencji Daleep Singh, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

23:50

Reuters: w kontrolowanym przez separatystów Doniecku na wschodzie Ukrainy słychać było we wtorek późnym wieczorem głośną eksplozję.

Według świadka, na którego powołuje się agencja, eksplozja miała miejsce w centrum Doniecka. Przyczyna wybuchu nie jest znana.

23:42

Prezydent Andrzej Duda wydał zgodę na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady. Postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim

23:41

Szef MSZ Ukrainy Dymytro Kułeba: świat musi użyć całej swej siły ekonomicznej, by ukarać Rosję za zbrodnie, które popełniła i za te, które planuje.

23:33

- Niemcy i Unia Europejska nałożą kolejne sankcje na Rosję, jeżeli ta napadnie na Ukrainę, co wciąż jest prawdopodobne - ostrzegał niemiecki kanclerz Olaf Scholz, cytowany przez telewizję RTL.

23:31

Profesor Robert Alberski uważa, że siły NATO na wschodniej flance nie mają potencjału pozwalającego na zaatakowanie Rosji, pokazują jednak determinację Zachodu. Ekspert spraw międzynarodowych na antenie Polskiego Radia 24 skomentował decyzję Amerykanów o rozmieszczeniu kolejnych sił na wschodniej flance Sojuszu, w tym również w Polsce.

23:30

Posłuchaj
00:35 11576059_1.mp3 USA przemieszczają wojska na wschodnią flankę, w tym do Polski. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

23:23

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua, wziął udział w posiedzeniu nadzwyczajnej Stałej Rady OBWE. Głównym tematem posiedzenia była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska decyzja o uznaniu "republik ludowych" na terenie tego kraju.

23:21

Premier Mateusz Morawiecki skomentował na Facebooku wtorkowe decyzje ws. sankcji Zachodu wobec Rosji.

"To wciąż za mało, aby powstrzymać imperialne zakusy Władimira Putina, ale ten pierwszy krok ma ogromne znaczenie" - podkreślił premier.

23:17

- Jeśli dyplomacja się nie powiedzie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszej ziemi. Nie planujemy ewakuacji Charkowa - oświadczył szef MSZ Ukrainy Dymytro Kułeba.

Szef ukraińskiej dyplomacji spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem.

23:06

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że do godziny 21:00 czasu lokalnego na terytoria znajdujące się pod kontrolą Ukrainy zostały ostrzelane ponad 80 razy z terenów samozwańczych republik. Spośród wszystkich incydentów 58 dotyczyło broni zakazanej na mocy porozumień mińskich.

23:02

Wobec rosyjskiej inwazji moje spotkanie z Ławrowem nie ma sensu - przekazał Antony Blinken. Dodał, że działania Rosji stanowią największe zagrożenie dla Europy od II wojny światowej.

Antony Blinken zgodził się na spotkanie z Siergiejem Ławrowem, o ile Rosja nie zaatakuje Ukrainy  
22:26

Posłuchaj
00:52 11575914_1.mp3 Będą kolejne sankcje wobec Rosji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

22:25

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o relokacji amerykańskich żołnierzy w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO, do państw bałtyckich trafi 800 żołnierzy piechoty.

Dodatkowo Stany Zjednoczone przemieszczą do krajów bałtyckich i do Polski 32 śmigłowce szturmowe AH-64 ApacheTakie informacje podaje agencja Reutera powołując się na wysokiego rangą urzędnika prezydenckiej administracji. Żołnierze oraz sprzęt wojskowy trafią tam z innych europejskich baz wojskowych.

22:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami frakcji i grup parlamentarnych. Po spotkaniu szef frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział, że Rada Najwyższa będzie pracować w trybie "koalicji obronnej".

22:06

Prezdent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podpisał dekret o powołaniu do służby rezerwistów.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że MSZ zwróciło się do niego z postulatem zerwania relacji z Rosją 
22:01

Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony.

21:57

Biały Dom: sankcje obejmą trzech członków rosyjskich elit, w tym szefa FSB i jego rodzinę.

21:48

Reuters za źródłem w Pentagonie: USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache.

21:48

Na Kremlu nie oglądano przemówienia Joe Bidena. Władimir Putin ma robocze spotkanie - przekazał Dmitrij Pieskow.

21:46

- Polski rząd stoi na stanowisku, że polscy sportowcy nie powinni uczestniczyć w zawodach czy rozgrywkach, które odbywają się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Mecz barażowy z Rosją w piłce nożnej powinien odbyć się na terenie neutralnym - podkreślił minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.

21:45

"Dzisiaj, w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami, ogłaszam pierwszą transzę sankcji w celu nałożenia kosztów na Rosję w odpowiedzi na jej wczorajsze działania. Będziemy kontynuować eskalację sankcji w miarę eskalacji działań przez Rosję. Począwszy od jutra - i kontynuując w nadchodzących dniach - będziemy również nakładać sankcje na rosyjskie elity i członków ich rodzin" - napisał Joe Biden na swoim profilu na Twitterze.


21:42

- Groźby Putina nie są formułowane pod adresem tylko Ukrainy, ale całego porządku europejskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, dyplomata, były szef Biura Informacji NATO w Moskwie.

Czytaj więcej:

21:35

Eksperci z austriackich sił zbrojnych uważają, że sytuacja na Ukrainie jest niezwykle niebezpieczna. Według nich kluczowym pytaniem pozostaje, jak daleko posuną się wojska rosyjskie.

- W najgorszym przypadku Rosja może zająć połowę Ukrainy - ocenił w wywiadzie dla APA pułkownik Markus Reisner z Akademii Wojskowej w Wiedniu.

21:17

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział, że Francja obawia się, że Władimir Putin nie poprzestanie na Donbasie. Szef francuskiej dyplomacji stwierdził, że sytuacja na Ukrainie "jest bardzo poważna", i że Rosja nie zmierza w kierunku deeskalacji napięć.

21:17

Ukraińska armia poinformowała, że we wtorek podczas ostrzału ze strony separatystów we wschodniej Ukrainie, zginął jeden ukraiński żołnierz, a sześciu zostało rannych - podała agencja AFP.

21:16

21:16

Nasilenie kryzysu na zagrożonej rosyjską agresją Ukrainie doprowadziło do nasilenia się w Rumunii liczby cyberataków - powiedział we wtorek szef Rumuńskiej Służby Wywiadowczej (SRI) Eduard Hellvig, cytowany przez telewizję Digi24.

21:04

Narastający konflikt rosyjsko-ukraiński nasilił obawy władz stanu Nowy Jork przed potencjalnym atakiem cybernetycznym. Gubernator Kathy Hochul zarządziła sprawdzenie gotowości do obrony przed zagrożeniem.

20:58

W mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym widać jak rosyjscy dyplomaci palą dokumenty. Wcześniej MSZ Rosji przekazało, że zapadła decyzja o ewakuacji pracowników tamtejszej ambasady.

20:51

Ambasadorowie unijnych krajów wstępnie zatwierdzili decyzję o sankcjach wobec Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej i wprowadzenie tam wojsk.

Francja, kierująca pracami Unii poinformowała, że przez noc jeszcze będą nanoszone poprawki do tekstu, by przygotować dokument do publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Publikacja jest spodziewana jutro i wtedy sankcje wejdą w życie. Restrykcje zostały kilka godzin wcześniej zaakceptowane przez ministrów spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Paryżu.

20:42

- Nie ma wątpliwości co do tego, że agresorem jest właśnie Rosja. Będziemy oceniać Rosję ze względu na jej działania, a nie słowa. Cokolwiek Rosja uczyni dalej, to odpowiemy na to wspólnie. Mamy nadzieję, że dyplomacja wciąż jest drogą - wskazał na zakończenie swojego przemówienia amerykański prezydent.

20:41

- Odczujemy koszty sankcji u siebie, ale podejmę kroki, by je minimalizować - stwierdził Joe Biden.

20:38

- Rosja zbliża się coraz bardziej do Ukrainy - ostrzega prezydent USA.

20:38

- Nie mamy zamiaru walczyć z Rosją, ale chcemy przekazać, że zamierzamy bronić każdego metra terenu należącego do NATO. Nadal uważamy, że Rosja zaatakuje Ukrainę, a Kijów jest zagrożony - powiedział Joe Biden.

20:31

- Rozkazałem wysłanie dodatkowych sił do państw bałtyckich w reakcji na pozostanie wojsk rosyjskich na Białorusi - powiedział prezydent USA.

20:29

- Od jutra nałożone zostaną sankcję na elity związane z rządem. To oni prowadzą politykę Kremla i oni powinni ponieść konsekwencję - zadeklarował Joe Biden.

20:29

- Proponujemy cztery bloki sankcji na Rosję dot. ich instytucji finansowych. Odcięliśmy rząd rosyjski od światowych rynków. Nie mogą już uzyskiwać środków z Zachodu i nie mogą prowadzić obrotu swoim długiem - powiedział Joe Biden.

20:25

- Nakładamy sankcje, które przekraczają te kroki wykonane przez naszych partnerów w 2014 r. - powiedział Joe Biden.

20:23

Rozpoczęło się przemówienie Joe Bidena.

20:13

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jego kraj jest naciskany, aby dołączył do sankcji wobec Rosji w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy.

20:11

- Deklaracja Niemiec ws. Nord Stream 2 jest dobra, ale spóźniona. Decyzje powinny być bardziej drastyczne i dotyczyć zamknięcia tego projektu - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel. Kraje UE wyraziły zgodę na sankcje za uznanie przez Moskwę niepodległości dwóch samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie oraz wprowadzenie tam rosyjskich wojsk.

Czytaj więcej:

20:08

20:08

USA uzyskały zapewnienia Japonii, Singapuru i Tajwanu, że kraje te wesprą kontrole eksportu wysokich technologii do Rosji w razie dalszej inwazji przeciwko Ukrainie - donosi portal magazynu Foreign Policy. Waszyngton prowadzi też rozmowy z innymi państwami Azji.

19:58

 Szef włoskiej dyplomacji Luigi Di Maio we wtorek potępił niedopuszczalne działania militarne Rosji na Ukrainie oraz uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Po nadzwyczajnej naradzie szefów dyplomacji UE w Paryżu Di Maio ocenił, że Unia powinna być "niewzruszona" w żądaniu wycofania rosyjskich sił.

19:57

Posłuchaj
00:53 11575719_1.mp3 Szefowa KE zapowiada, że sankcje wobec Rosji zostaną sfinalizowane bardzo szybko. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

19:56

- Retoryka użyta przez prezydenta Rosji Władimira Putina świadczy, że jego celem jest podporządkowanie Rosji całej Ukrainy - powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

Posłuchaj
00:22 11575630_1.mp3 Szef BBN o sankcjach wobec Rosji (IAR)

 

19:52

Caritas Polska rozpoczyna akcję pomocy dla Ukrainy. - Organizacja przekaże 100 tysięcy złotych na pierwsze potrzeby tamtejszej ludności - powiedział Polskiemu Radiu Maciej Dubicki z Caritas Polska.

- Środki zostaną rozdzielone równo między Caritas Spes Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie oraz Caritas Ukraina Kościoła Greckokatolickiego na zabezpieczenie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji. Wśród najpilniejszych potrzeb jest zaopatrzenie ich w żywność, środki higieniczne, ale też zakup koców, kuchni polowych i śpiworów. Zorganizowana zostanie też pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były traumatyczne - dodał.

Posłuchaj
00:27 11575681_1.mp3 Caritas Polska włącza się w pomoc dla Ukrainy (IAR)

 

19:40

W środę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbędzie się ważna debata o sytuacji na Ukrainie - poinformował ambasador Polski przy ONZ w Nowym Jorku Krzysztof Szczerski. - Zabiorę głos w imieniu Polski w obronie wolności i fundamentalnych zasad pokojowego współistnienia państw - zapowiedział.

Посол Польщі в ООН Кшиштоф Щерський 
19:37

Przewodniczący frakcji parlamentarnej SPD Rolf Muetzenich oświadczył we wtorek, że międzynarodowe sankcje przeciwko Rosji powinny być ściśle skoordynowane i powinna istnieć możliwość ich zaostrzenia w każdej chwili. - Putin nie powinien lekceważyć determinacji Zachodu - ostrzegł.

19:36

Najbardziej strategiczną decyzją, jaką może teraz podjąć Unia Europejska, jest decyzja o przyjęciu Ukrainy - powiedział we wtorek w Waszyngtonie ukraiński premier Dmytro Kułeba. Wezwał UE do "odrzucenia sceptycyzmu" i zaapelował o obietnicę akcesji dla Ukrainy w przyszłości.

19:35

Minister obrony Rumunii Vasile Dincu oświadczył we wtorek, że jego kraj jest gotowy przyjąć ponad 500 tys. uchodźców z Ukrainy, jeśli w tym kraju wybuchnie wojna. Przypomniał jednocześnie, że w 2014 r., gdy Rosja anektowała ukraiński Krym i wszczęła walki w Donbasie, większość uciekającej z Ukrainy ludności kierowała się do Polski.

19:34

Prawie 30 tys. osób w mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim nie ma zaopatrzenia w wodę po ostrzelaniu dwóch transformatorów przez Rosjan - poinformowała we wtorek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

19:32

19:30

- Rosja próbuje zorganizować kilka buntów w ukraińskich więzieniach - przekazał we wtorek ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. Jak dodał, można spodziewać się "opłaconych protestów" obok placówek penitencjarnych.

19:29

- USA szukają sposobu uniknięcia dalszego konfliktu na Ukrainie - przekazał szef Pentagonu w rozmowie z agencją AFP.

19:27

Według informacji ukraińskiego wojska, separatystyczni bojówkarze do godziny 19.00 dokonali 72 ostrzały. Większość z użyciem artylerii. Ranny został jeden ukraiński żołnierz.

19:22

19:19

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które pokazuje moment uderzenia rakiety w cywilne zabudowania na terenach kontrolowanych przez Ukrainę.

19:17

MSZ odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne - przypomniał we wtorek ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki. Jeśli jednak taka podróż jest niezbędna, warto - według niego - zarejestrować się w systemie "Odyseusz". Ułatwi to służbom konsularnym ewentualną pomoc podróżującym.

19:16

W okolicach Biełgorodu w Rosji dostrzeżono konwój ponad 100 wozów wojskowych, zmierzający w kierunku granicy z Ukrainą - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Biełgorod jest położony w odległości ok. 30 km od granicy z obwodem charkowskim na Ukrainie.

18:56

Szefowa Komisja Europejska zapowiedziała, że sankcje wobec Rosji zostaną sfinalizowane bardzo szybko. Ursula von der Leyen przyjęła z zadowoleniem zatwierdzenie restrykcji przez ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Paryżu. Teraz zostaną one formalnie zatwierdzone przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli i potem, wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, wejdą w życie. Przewodnicząca Komisji podkreśliła, że sankcje zostały przygotowane we współpracy z partnerami. Chodzi o USA, Wielką Brytanię i Kanadę. Dodała, że Unia jest gotowa do nałożenia kolejnych restrykcji.

18:55

Prezydenci Rosji i Azerbejdżanu Władimir Putin oraz Ilham Alijew podpisali we wtorek w Moskwie deklarację o współpracy sojuszniczej dwóch państw.

18:54

Von der Leyen: obecny kryzys pokazuje, że UE jest za bardzo uzależniona od rosyjskiego gazu.

Szefowa KE po spotkaniu przywódców ws. Ukrainy przedstawiła oświadczenie 
18:46

- Wspierani przez Rosję separatyści systemowo atakują gazowe obiekty na linii rozgraniczenia w Donbasie - poinformował we wtorek prezes ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.

18:37

Rosja ewakuuje personel ambasady na Ukrainie - przekazało rosyjskie MSZ.

18:28

Jest zgoda unijnych krajów na sankcje za uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w Donbasie i wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na nadzwyczajnym spotkaniu w Paryżu. Szefowie dyplomacji zapowiedzieli, że będą kolejne sankcje jeśli Rosja zdecyduje się na dalszą eskalację.

18:18

Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że jednym z warunków unormowania relacji Rosji z Ukrainą jest uznanie przez władze w Kijowie referendum na anektowanym Krymie z 2014 r. Putin stwierdził też, że Ukraina powinna sama zrezygnować z ambicji wejścia do NATO.

Czytaj więcej:

18:13

- Po poniedziałkowym przemówieniu prezydenta Rosji Władimira Putina sytuacja na Ukrainie uległa znacznemu pogorszeniu - ocenił we wtorek kanclerz Austrii Karl Nehammer. - Jest coraz więcej oznak wskazujących na konfrontację - ocenił. Zapowiedział wezwanie do MSZ ambasadora Rosji w Austrii.

18:12

Brytyjski premier Boris Johnson jest przeciwny organizacji rozgrywek piłkarskich w Rosji, w związku z uznaniem przez Moskwę samozwańczych republik separatystycznych.

Premierminister Boris Johnson  
18:11

Rosyjskie banki objęte ogłoszonymi we wtorek brytyjskimi sankcjami finansowały okupację Krymu, a trzech oligarchów, na których również zostały nałożone ograniczenia, należy do najbliższego otoczenia Władimira Putina - poinformowało w wydanym komunikacie brytyjskie MSZ.

18:06

"Wraz z kolejną falą agresji Rosji przeciwko Ukrainie rozpoczęła rosyjska akcja dezinformacyjna, mająca na celu stłumienie reakcji Zachodu na działania Kremla. To kolejna odsłona agresywnej ofensywy Moskwy" - alarmuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

18:03

"Bialy Dom przesuwa wystąpienie Bidena na 19:00 polskiego czasu" - poinformował nasz waszyngtoński korespondent Marek Wałkuski.

17:58

Stoltenberg: z zadowoleniem przyjmuję sankcje gospodarcze ogłoszone dzisiaj przez wielu członków NATO i decyzję rządu niemieckiego, że wstrzymuje certyfikację gazociągu Nord Stream 2.

17:52

- Przewidywania jakiegokolwiek konkretnego rozwoju wydarzeń jest niemożliwe - powiedział Władimir Putin. - Uważam, że dobro zakłada możliwość obrony i z tego będziemy korzystać - stwierdził.

17:46

Putin o zgodzie parlamentu na użycie sił zbrojnych w Donbasie: w razie konieczności będziemy wykonywać nasze zobowiązania.

17:40

Putin: liczymy, że kwestie sporne ws. granicy z Donbasem będą rozwiązane na drodze negocjacji.

17:40

Putin: porozumienia mińskie zostały sprowadzone do zera i przestały istnieć.

Zdzisław Wolski: nadmierne sankcje wobec Rosji mogą spowodować, że Putin nie będzie miał już nic do stracenia 
17:33

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju "w związku z sytuacją w Donbasie"

17:25

CERT Polska ostrzegł we wtorek przed rzekomymi filmami przedstawiających inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę. "Przy próbie jego obejrzenia, wyświetla się fałszywy panel logowania do naszego konta. Przejęte w ten sposób konta wykorzystywane są m.in. wyłudzania środków finansowych" - czytamy.

17:23

Elektrownia cieplna firmy DTEK w mieście Szczastii w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy znalazła się we wtorek pod ostrzałem, wskutek którego na jej terenie wybuchł pożar - poinformował zakład na Facebooku.

17:23

- W tej chwili Rosjanie mają możliwość do zaatakowania bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. (...) Ale wciąż jesteśmy gotowi rozmawiać z Rosją w dobrej wierze - przekazał Jens Stoltenberg.

17:22

Ukraina we wtorek poprosiła Wielką Brytanię o dostarczenie jej dodatkowego uzbrojenia o charakterze obronnym - poinformował we wtorek w Waszyngtonie ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

17:21

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek ustawy o ratyfikacji umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z separatystycznymi tzw. "republikami ludowymi" na Ukrainie - Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL) - informuje Reuters.

17:18

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borell zapowiedział sankcje personalne, ekonomiczne i finansowe przeciwko Rosji za uznanie niepodległości samozwańczych republik na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej.

Josep Borrell zaprosił szefa amerykańskiej dyplomacji do rozmów  
17:17

- Rosja przeszła od skrytej destabilizacji Ukrainy do jawnych działań militarnych - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina. Podkreślił, że Rosja nadal planuje przeprowadzenie ataku na Ukrainę na pełną skalę.

Szef NATO powiedział, że nie ma potwierdzenia informacji z Moskwy o wycofaniu części rosyjskich wojsk z Ukrainy czy z terenów z nią graniczących. 
17:16

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska opowiada się za nakładaniem dotkliwych sankcji na Rosję za wczorajsze uznanie przez Władimira Putina niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej.

17:14

Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie przekazał, że o  godz. 20:00 polskiego czasu planowane jest wystąpienie prezydenta Joe Bidena w sprawie Ukrainy.

17:03

Rumuńska parlamentarzystka Ana-Maria Cătăuță przekazała, że przedstawiciele separatystów z Naddniestrza "są już w Moskwie i proszą o uznanie niepodległości". Chodzi o region Mołdawii, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą. 

Czytaj więcej
mid-epa09776908.jpg
Pojawi się kolejna republika separatystyczna? "Przywódcy Naddniestrza są już w Moskwie"
16:58

Władimir Putin zwrócił się do Rady Federacji o zgodę na użycie armii poza granicami kraju – przewodnicząca izby wyższej parlamentu Walentina Matwijenko

16:43

Litewski wiceminister obrony narodowej Margiris Abukeviczius poinformował we wtorek, że w celu wsparcia Ukrainy uruchamiane są dowodzone przez Litwę cybernetyczne siły szybkiego reagowania UE.

"W odpowiedzi na prośbę Ukrainy Litwa, Holandia, Polska, Estonia, Rumunia i Chorwacja aktywują cybernetyczne siły szybkiego reagowania, aby pomóc władzom (Ukrainy) w reagowaniu na wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem"– napisał Abukeviczius na Twitterze.

16:38

Ministrowie spraw zagranicznych grupy najbardziej uprzemysłowionych państw świata G7 potępili Rosję za inwazję na Ukrainę i uznanie niepodległości prorosyjskich republik na wschodzie tego kraju. Stanowisko organizacji przedstawił minister spraw zagranicznych Japonii, Yoshimasa Hayashi.

16:37

Projekt uchwały o zamknięciu granic z Białorusią został przedłożony Radzie Najwyższej Ukrainy

16:36

Rzecznik rządu: premier Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek m.in. z kanclerzem Niemiec; szef polskiego rządu wyraził swoją opinię o potrzebie daleko idących sankcji na Rosję.

16:32

We wtorek w centrum Doniecka na wschodzie Ukrainy dało się usłyszeć sześć wybuchów – poinformował Reuters. Przyczyna eksplozji nie jest znana, ale według dyplomatycznych źródeł agencji zostały wznowione ostrzały na linii kontaktowej oddzielającej tereny kontrolowane przez separatystów i przez rząd Ukrainy.

16:30

Dowodzona przez Wielką Brytanię wspólna grupa ekspedycyjna JEF, w skład której wchodzi 10 państw północnoeuropejskich, przeprowadzi serię zintegrowanych działań wojskowych, w tym na Morzu Bałtyckim - poinformował we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

16:22

W związku z napiętą sytuacją polityczną na terenie Ukrainy i Federacji Rosyjskiej, a także możliwej dalszej eskalacji i rozpoczęcia konfliktu zbrojnego, Polski Związek Piłki Nożnej zwrócił się do FIFA o pilne wyjaśnienie kwestii związanych z organizacją meczu baraży mistrzostw świata Rosja – Polska, zaplanowanego na 24 marca 2022 roku w Moskwie - czytamy w komunikacie na "Łączy Nas Piłka".

Co z meczem Polska - Rosja w Moskwie? Co z meczem Polska - Rosja w Moskwie?
16:18

Uznając dwa separatystyczne regiony Ukrainy, Rosja łamie prawo międzynarodowe, w tym porozumienia mińskie - ocenił we wtorek premier Francji Jean Castex, pytany w parlamencie o reakcję władz na kryzys na Ukrainie.

16:11

W najbliższy piątek nadzwyczajny szczyt prezydencki Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie. Tematem sytuacja na Ukrainie.

16:03

Posłuchaj
00:53 11574978_1.mp3 Zachód szykuje sankcje na Rosję. Wojciech Cegielski (IAR)

 

15:59

Uwięziony lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny porównał we wtorek uznanie przez Moskwę niepodległości "republik ludowych" w ukraińskim Donbasie do interwencji ZSRR w Afganistanie w 1979 roku. Wyraził obawę, że "z winy Putina" będą ginąć Rosjanie i Ukraińcy.

15:53

O 16.00 w Paryżu rozpoczyna się nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych. Ma na nim zapaść decyzja o nałożeniu sankcji za wczorajsze uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej. Proponowane restrykcje są ostrzejsze niż te, o których wczoraj mówiono.

15:41

Decyzję Rosji o uznaniu niepodległości DRL i ŁRL przyjmujemy z szacunkiem i zrozumieniem – poinformowało we wtorek w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi.

Białoruskie MSZ podkreśliło przy tym, że „ten krok Rosji ma nie tylko wymiar polityczny, ale i ludzki”.

15:35

Węgry rozmieszczą siły wojskowe w pobliżu swej granicy z Ukrainą – zapowiedział we wtorek na rządowym profilu na Facebooku minister obrony Węgier Tibor Benkoe.

"Armia węgierska rozmieści jednostki we wschodniej części kraju. Ze względu na kryzys ukraińsko-rosyjski ważna jest zarówno ochrona naszej granicy, jak i przygotowanie się do działań humanitarnych" – oznajmił Benkoe.

15:32

Ukraińska flaga zawisła przy siedzibie rady ministrów w Pradze

15:27

PZPN zwrócił się do FIFA o pilne wyjaśnienie kwestii związanych z organizacją meczu Polska - Rosja w Moskwie. 

15:26

NATO ogłosiło zorganizowanie we wtorek nadzwyczajnego spotkania ambasadorów 30 państw członkowskich Sojuszu z przedstawicielem Ukrainy w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości separatystycznych regionów ukraińskich - poinformowała agencja AFP.

15:15

Prezydent Rosji Władimir Putin, wysyłając tzw. pokojowe siły do samozwańczych republik w Donbasie, chce zniszczyć Europę, uważają portugalscy komentatorzy polityczni. Porównują działania Moskwy do operacji militarnych Trzeciej Rzeszy.

15:14

SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy) poinformowała o zatrzymaniu 9 osób oraz przejęciu arsenału broni w pobliżu granicy z Rosją.

15:11

Rada Najwyższa Ukrainy wezwała we wtorek obce państwa i organizacje międzynarodowe, by nie uznawać niepodległości tzw. republik ludowych w Donbasie – Donieckiej i Ługańskiej, by potępić decyzję Rosji o ich uznaniu i wprowadzić przeciw Rosji ostre sankcje.

15:07

Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell wydal w imieniu Wspólnoty oświadczenie, w którym ostrzega Rosję, by nie wykorzystywała umów podpisanych z separatystycznymi "republikami ludowymi" Doniecka i Ługańska, jako uzasadnienia do dalszych kroków militarnych przeciwko Ukrainie.

15:04

Posłuchaj
00:40 11574730_1.mp3 Ukraina dziękuje Niemcom za decyzję w sprawie wstrzymania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Odpowiednie oświadczenie wydał ukraiński MSZ. Taki krok Berlina związany jest ostatnimi działaniami Rosji w Donbasie. Paweł Buszko (IAR)

 

14:59

Rosja grozi podniesieniem cen gazu dla europejskich krajów. "Kanclerz Niemiec zdecydował o zatrzymaniu procesu certyfikacji Nord Stream 2. Dobrze. Witamy zatem w świecie, gdzie Europejczycy już wkrótce zapłacą 2 tys. euro za 1000 m sześć. gazu!" - napisał na Twitterze b. prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

14:53

Na całym świecie Ukraińcy mieszkający poza granicami swojego kraju, jak i obywatele innych państw solidaryzują się z mieszkańcami wschodnich regionów Ukrainy. Jedną z manifestacji poparcia zorganizowano w Waszyngtonie, przed bramami Białego Domu. 


Ukraińcy mieszkający w USA pokazali swoje poparcie w konflikcie z Rosją Ukraińcy mieszkający w USA pokazali swoje poparcie w konflikcie z Rosją
14:47

Decyzja Niemiec o wstrzymaniu certyfikacji dla Nord Stream 2 spotkała się z pozytywną reakcją ze strony rzeczniczki Białego Domu.

14:44

W Brukseli dziś popołudniu nadzwyczajne posiedzenie Komisji Ukraina-NATO dotyczące sytuacji na wschodzie. Ambasadorowie państw członkowskich mają rozmawiać o konsekwencjach uznania przez Rosję niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej.

O 17.00 sekretarz generalny NATO ma poinformować o ustaleniach.

14:44

"Naszym celem będzie zmobilizowanie naszych rządów i partii do twardej i skutecznej reakcji na działania Rosji oraz pełnego wsparcia Ukrainy" - napisał we wtorek w zapowiedzi środowego, nadzwyczajnego szczytu Europejskiej Partii Ludowej jej przewodniczący Donald Tusk.

"Spotkanie odbędzie się w środę, o godz. 17, zaprosiłem na nie również liderów ukraińskich partii, wchodzących w skład EPL" - poinformował na Twitterze Tusk.

14:39

Ceremonia pogrzebowa żołnierza, który zgodnie z informacjami władz Ukrainy, zginął w ostrzale na wschodzie kraju. W ceremonii wzięli udział cywile, rodzina oraz przedstawiciele wojska i rządzących. 


Pogrzeb ukraińskiego żołnierza Pogrzeb ukraińskiego żołnierza
14:35

Niepokojący raport OBWE. Po raz kolejny pokazujący wzrost liczby incydentów i aktów agresji na wschodzie Ukrainy. 

14:32

Jarosław Kaczyński: sankcje powinny objąć także Władimira Putina i m.in. oligarchów; pierwsza dawka sankcji powinna być potężna

14:31

Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio powiedział, że Włochy zdecydowanie popierają nałożenie surowych sankcji na Rosję. Podkreślił, że działań Rosji wobec Ukrainy nie można zaakceptować.

Posłuchaj
00:49 11574706_1.mp3 Włochy zdecydowanie popierają nałożenie sankcji na Rosję. Piotr Kowalczuk (IAR)

 

14:28

Wielka Brytania nakłada sankcje na pięć rosyjskich banków i trzech obywateli Rosji, ale jest to dopiero początek brytyjskiej odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy - oświadczył we wtorek brytyjski premier Boris Johnson.

  • Banki, które zostały objęte sankcjami to: Rossija Bank, IS Bank, General Bank, PSB i Black Sea Bank.
  • Sankcje nałożono też na trzy osoby fizyczne: Giennadija Timczenkę, Igora Rotenberga i Borisa Rotenberga.
14:25

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z Recep'em Erdoganem. Wyraziłem wdzięczność za poparcie stanowiska Ukrainy ws. ostatnich decyzji Rosji. Podziękowałem również za wsparcie inicjatywy przeprowadzenia szczytu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ z udziałem Ukrainy, Turcji i Niemiec" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. 

14:21

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, zagłosowała jednomyślnie we wtorek za ratyfikacją umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją i separatystycznymi tzw. republikami ludowymi w ukraińskim Donbasie - Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL).

14:18

Ukraina dziękuje Niemcom za decyzję w sprawie wstrzymania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Odpowiednie oświadczenie wydał ukraiński MSZ. 

Minister Dmytro Kułeba napisał, że wstrzymanie certyfikacji Nord Stream 2 to właściwy krok w obecnych warunkach. Jak dodał, jest to krok właściwy z moralnego, politycznego, ale też praktycznego punktu widzenia. Szef ukraińskiej dyplomacji komentując decyzję Niemiec podkreślił, że bycie prawdziwym liderem niesie za sobą potrzebę podejmowania trudnych decyzji w trudnych czasach. Jak dodał, krok Niemiec jest tego potwierdzeniem.

14:11

Boris Johnson ogłosił sankcje wobec Rosji. Obejmą one 5 rosyjskich banków i trzech biznesmenów. Opozycja domaga się jednak większych działań, także względem rosyjskich mediów takich jak Russia Today.


14:02

14:01

Rosja: izba wyższa ratyfikowała dokumenty uznające niepodległość Donbasu.

Posłuchaj
00:50 11574678_1.mp3 Rosyjska Rada Federacji ratyfikowała dekret Władimira Putina o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
14:01

Posłuchaj
00:53 11574702_1.mp3 Charles Michel i Ursula von der Leyen zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
14:00

Ambasada Włoch w Kijowie przekazała obywatelom swojego kraju, przebywającym na Ukrainie adresy punktów, w których mają się zgromadzić, gdyby konieczna okazała się ich ewakuacja. Wcześniej MSZ w Rzymie zaapelowało do Włochów, by opuścili Ukrainę.

14:00

Szefowa fińskiego rządu Sanna Marin wezwała UE do podjęcia pilnych działań w reakcji na działanie Kremla pomimo możliwych "środków zaradczych" ze strony Rosji. 

13:58

Posłuchaj
00:40 11574730_1.mp3 Kijów o decyzji Niemiec w sprawie wstrzymania certyfikacji NS2. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
13:52

Rumuńska parlamentarzystka Ana Cătăuță poinformowała, że naddnistrzańscy politycy są w Moskwie i starają się o uznanie przez Kreml Naddniestrza.

Sprawa Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej przypomina nieco kwestię separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. To nieuznawane na arenie międzynarodowej państwo oderwało się od Mołdawii i ogłosiło swoją niepodległość w 1990 roku. 

13:47

Premier Mateusz Morawiecki ocenił pozytywnie informację o wstrzymaniu certyfikacji gazociągu Nord Stream2.

"Jest to głos rozsądku i głośnego sprzeciwu wobec neoimperialnych zakusów Kremla" - stwierdził. Wyraził jednak oczekiwanie znacznie dalej idących kroków.

13:32

Unia Europejska pozostaje zjednoczona we wspieraniu ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Pierwszy pakiet sankcji zostanie formalnie przedstawiony dziś - napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej.

13:30
13:29

Włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio powiedział, że Włochy zdecydowanie popierają nałożenie surowych sankcji na Rosję. Podkreślił, że działań Rosji wobec Ukrainy nie można zaakceptować.

13:29

Przewodniczący Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej zapowiadają sankcje finansowe wobec Rosji za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej. Charles Michel i Ursula von der Leyen opublikowali zakres możliwych restrykcji. Mowa jest o ograniczeniu Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych i finansowych w Unii Europejskiej.

W pakiecie jest także objęcie sankcjami banków, które finansują rosyjskie operacje wojskowe. 

13:23

Ponad 350 osób ma być objętych sankcjami przez Unię Europejską za uznanie niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej. Ustaliła to nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Decyzja spodziewana jest dziś późnym popołudniem.

13:22

Prezydent Bułgarii Rumen Radew powiedział, że uznanie przez Rosję niepodległości dwóch republik separatystycznych na wschodzie Ukrainy wskazuje na fiasko wysiłków na rzecz deeskalacji konfliktu. Według niego decyzja prezydenta Władimira Putina prowadzi do wzrostu napięcia w regionie.

13:20

Posłuchaj
00:32 Radosław Fogiel w PR3 sankcje powinny dotyczyć Nord Stream 2, systemu bankowego, oligarchów (IAR).mp3 Radosław Fogiel w PR3: sankcje powinny dotyczyć Nord Stream 2, systemu bankowego, oligarchów (IAR) 
13:19

Premier Norwegii Jonas Gahr Støre: dołączymy się do unijnych sankcji na Rosję

13:17

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, zagłosowała jednomyślnie za ratyfikacją umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją i separatystycznymi tzw. republikami ludowymi w ukraińskim Donbasie - Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL).

13:17
Posłuchaj
00:43 11574614_1.mp3 Prezydent Litwy uda się na Ukrainę. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 
13:16

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że sankcje wobec Rosji muszą być nieuchronne, zdecydowane oraz podejmowane przez kraje Zachodu i społeczność międzynarodową. 

13:09

Wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że konieczne są natychmiastowe sankcje przeciwko Rosji w związku z jej wrogimi działaniami wobec Ukrainy. Jego zdaniem stawką jest "wiarygodność Europy".

13:06

Prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że Kreml szanuje suwerenność innych byłych sowieckich republik, natomiast Ukraina to wyjątek, ponieważ jest pod "zewnętrzną kontrolą".

13:05

Brytyjskie MSZ wezwało ambasadora Federacji Rosyjskiej w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

13:04

Należy spodziewać się próby poszerzenia działań Rosji na wschodzie Ukrainy o kolejne terytoria Ukrainy - ocenił na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

13:01
13:01
12:57

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zamierza lecieć do Kijowa. Ma to być wyraz solidarności z Ukraińcami. W tym tygodniu wizytę na Ukrainie złożą też ministrowie spraw zagranicznych państw bałtyckich.

12:56

Posłuchaj
00:19 11574553_1.mp3 Olaf Scholz: poprosiłem dziś Federalne Ministerstwo Gospodarki o wycofanie dotychczasowego raportu z analizy bezpieczeństwa dostaw w Federalnej Agencji Sieci. Brzmi to jak techniczny komunikat, ale to niezbędny krok administracyjny, aby rurociąg nie mógł być teraz certyfikowany, a bez tego certyfikatu Nord Stream 2 nie może zostać uruchomiony (IAR)

 

12:45

Olaf Scholz poinformował o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2 w odpowiedzi na uznanie przez Moskwę niepodległości republik ludowych w Donbasie. Polityk poprosił niemieckiego regulatora o wstrzymanie przeglądu rurociągu.

- To niezbędny krok administracyjny, aby nie było certyfikacji rurociągu. Bez tej certyfikacji Nord Stream 2 nie może rozpocząć działalności - powiedział kanclerz Niemiec.

12:44

Prawie połowa Ukraińców (48 proc.) chce walczyć lub pomagać armii ukraińskiej – wynika z sondażu fundacji Inicjatywy Demokratyczne,.

12:42

Andrzej Duda free tt-1200.jpg
"Armia rosyjska może nie wycofać się z Białorusi". Prezydent o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO
12:42

Premier Mateusz Morawiecki: potrzebne są sankcje wobec Rosji

Posłuchaj
00:27 11574482_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: z agresorem nie robi się normalnych interesów (IAR)
12:40

Według premiera Czech Petra Fiali uznanie przez Rosję samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy, a następnie wprowadzenie do nich wojsk, jest aktem agresji wobec suwerennego państwa i naruszeniem prawa międzynarodowego.

Przemawiając w parlamencie, szef czeskiego rządu powiedział, że NATO prawdopodobnie wzmocni swoją obecność wojskową na wschodniej flance Sojuszu.

Premier Petr Fiala ocenił, że Europa jest o krok od wojny, dlatego Unia Europejska powinna stanowczo zareagować.

12:40

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy jest "nieakceptowalne". Szef państwa wezwał obie strony konfliktu do poszanowania prawa międzynarodowego - podała turecka telewizja NTV.

12:39

Były prezydent Francji François Hollande powiedział, że Wladimir Putin realizuje plan, którego celem jest całkowite przejęcie terytorium Ukrainy. Politytk, który w 2014 roku uczestniczył w negocjacjach dotyczących porozumień mińskich, stwierdził, że Europa powinna wyznaczyć Putinowi "czerwoną linię" i podjąć "próbę siły" w sprawie Ukrainy.

12:34

Prezydent Andrzej Duda: trzeba zatrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę i utrzymać pokój


Posłuchaj
00:24 Andrzej Duda - najbliższe dni będą dniami intensywnych konsultacji (IAR).mp3 Andrzej Duda: najbliższe dni będą dniami intensywnych konsultacji (IAR)
12:33

Posłuchaj
00:33 Jarosław Kaczyński - (IAR).mp3 Jarosław Kaczyński: Polska musi być bezpieczna, Ukraina musi być ocalona, to jest w interesie Europy, ale też coś więcej - to kwestia obowiązywania prawa międzynarodowego (IAR)

 

12:18
12:18

Premier: Władimir Putin narusza to, co udało się zrealizować po 1989 roku. Powinniśmy robić wszystko, by nie pozwolić na taką agresywną politykę

12:17

Premier: nie do wyobrażenia jest to, że na Ukrainie będą ginąć ludzie, a Europa będzie kontynuować robienie interesów z Rosją

12:17
12:16

Premier: by powstrzymać agresywną politykę rosyjską trzeba zmienić paradygmaty gospodarki surowcowej. To na surowcach oparta jest siła Rosji

12:16

Premier Mateusz Morawiecki po naradzie w BBN: po dyslokacji wojsk rosyjskich widać wyraźnie, że dalsza agresją w głąb Ukrainy jest możliwa. Ważne, by Zachód był tego świadomy

12:15

Rosja uznaje separatystyczne republiki w ukraińskim Donbasie w tych granicach, w których realizują one swoje pełnomocnictwa. Poinformowało o tym we wtorek rosyjskie MSZ.

12:12

Wicepremier Jarosław Kaczyński: Polska musi być bezpieczna, Ukraina musi być ocalona, to jest w strategicznym interesie Polski, ale też obowiązywania w skali globalnej prawa międzynarodowego

12:11

Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński po naradzie w BBN: zajmowaliśmy się zarówno obecną sytuacją, jak i sprawami związanymi z dalszym rozwojem sytuacji w tej części Europy - nie tylko w Ukrainie.

12:10

Prezydent Andrzej Duda: na wschodniej flance NATO nie mamy wątpliwości - ten region wymaga wzmocnienia

12:10

Prezydent Andrzej Duda: siły rosyjskie na Białorusi są poważne, wiele wskazuje na to, że nie będą się stamtąd wycofywać

12:09

Prezydent Andrzej Duda: musimy zrobić wszystko, by zachować pokój, zatrzymać inwazję na Ukrainę

12:08
12:08

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: Rosja poważnie naruszyła prawo międzynarodowe, temat certyfikacji Nord Stream 2 nie może pójść do przodu

11:57

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że prawo do suwerenności powinno być respektowane tylko wobec państw, które reprezentują cały naród żyjący na jego terytorium, a Ukraina - zdaniem rosyjskiego ministra - od 2014 roku nie jest takim państwem.

- Myślę, że nikt nie może twierdzić, że reżim ukraiński, poczynając od zamachu stanu z 2014 roku, reprezentuje cały naród mieszkający na terenie państwa ukraińskiego - oznajmił Ławrow w wywiadzie dla telewizji Rossija24.

11:46

Posłuchaj
00:46 11574311_1.mp3 Rosyjska Duma ratyfikowała dokumenty uznające niepodległość Donbasu. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
11:45

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson: pierwszą falę sankcji ogłosimy jeszcze we wtorek

11:44

Trwa rozmowa telefoniczna prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Polska i Rumunia to - obok Turcji - największe kraje wschodniej flanki NATO.

11:38

Po ogłoszeniu rozmieszczenia wojsk rosyjskich na wschodniej Ukrainie, niemiecki minister rolnictwa Cem Ozdemir opowiedział się za wstrzymaniem gazociągu Nord Stream 2. - Nadszedł czas, aby wstrzymać ten projekt - powiedział polityk Zielonych w radiu Deutschlandfunk.

11:36

Posłuchaj
01:00 11574278_1.mp3 Francja: kandydaci w wyborach prezydenckich podzieleni w sprawie sankcji wobec Rosji. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

11:33

mid-epa09775497 1200.jpg
"Rosja planuje inwazję na pełną skalę". Boris Johnson po zakończeniu porannego sztabu kryzysowego
11:32

Szef MSZ RP: w NATO został zapoczątkowany proces strategicznego dostosowania do nowej normalności, która niestety przypomina nieco Zimną Wojnę

11:31

Premier Włoch Mario Draghi nazwał "niedopuszczalnym naruszeniem demokratycznej suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik w Donbasie. Powiedział, że trzeba uniknąć wojny w sercu Europy.

11:30

O 15:00 w pałacu Hofburg w Wiedniu rozpocznie się posiedzenie Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Odbędzie się ono na wniosek Polski, przewodniczącej w tym roku OBWE, po inwazji Władimira Putina na wschodnią Ukrainę.

11:28

Rosyjska Duma zagłosowała za zatwierdzeniem układu o przyjaźni z separatystyczną Doniecką Republiką Ludową.

11:27

Stan wojenny na Ukrainie będzie wprowadzony w przypadku agresji Rosji na pełną skalę - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

11:27

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö: wydarzenia na Ukrainie będą miały wpływ na ocenę bezpieczeństwa realizacji wspólnej inwestycji Finlandii i Rosji - elektrowni jądrowej

11:22

Posłuchaj
00:26 Zbigniew Rau o rozmowach w Brukseli - mówiliśmy o reakcji NATO na sytuację na Wschodzie i strategicznych rozwiązaniach (IAR).mp3 Szef MSZ Zbigniew Rau o rozmowach w Brukseli: mówiliśmy o reakcji NATO na sytuację na Wschodzie i strategicznych rozwiązaniach (IAR)

 

11:16

Kraje Europy Środkowej przygotowują się na falę uchodźców z Ukrainy. W zależności od scenariusza będą ich setki tysięcy, a nawet miliony. Polska jest wymieniana jako najważniejszy kraj przyjmujący uchodźców - pisze niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

11:16

Poniedziałkowe przemówienie Władimira Putina, w którym ogłosił uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, świadczy o tym, że prezydent Rosji coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością - pisze brytyjski dziennik "The Times".

11:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że resort spraw zagranicznych zwrócił się do niego z prośbą o zerwanie stosunków z Rosją.

11:14
11:13

Polska i Niemcy, w tym szczególnym momencie sytuacji geopolitycznej, deklarują jedność, solidarność i współpracę – podkreśliła minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu ze swoją odpowiedniczką z Niemiec.

11:12

Szef polskiego MSZ w Brukseli o działaniach Rosji: to naruszenie integralności Ukrainy, w połączeniu z presją militarną, prowadzi do załamania dotychczasowej architektury bezpieczeństwa

11:12

Agencja Interfax: szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że Ukraina nie ma prawa do suwerenności

11:11

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało, że we wtorek szef Sztabu Generalnego białoruskich sił zbrojnych generał Wiktar Hulewicz rozmawiał telefonicznie z naczelnym dowódcą sił zbrojnych Ukrainy generałem Wałerijem Załużnym.

11:10
11:06

Należy natychmiast wprowadzić stan wojenny w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - zaapelował były ukraiński prezydent i lider opozycyjnej partii Europejska Solidarność Petro Poroszenko.

11:05

Prezydent Estonii w Kijowie: Rosja powinna natychmiast wycofać swoje siły z Ukrainy

11:05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: sankcje na Rosję powinny zakładać całkowite zamknięcie Nord Streamu 2

11:01

To "kompletna paranoja" - tak premier Holandii Mark Rutte określił decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie uznania niepodległości separatystycznych republik w ukraińskim Donbasie i wysłania tam rosyjskich "sił pokojowych”.

10:52

Kreml zrobił kolejny krok ku odrodzeniu ZSRR - oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Przed nami trudne wyzwanie, będą straty i ból, ale czeka nas zwycięstwo - podkreślił.

10:50
10:44

Władze samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) w Donbasie na Ukrainie ogłosiły, że uważają za "swoje" terytorium cały obwód ługański - pisze portal Ukraińska Prawda.

10:43

W Moskwie zebrali się deputowani niższej izby parlamentu Rosji - Dumy Państwowej. Trwa posiedzenie, na którym rozpatrzony zostanie wniosek o ratyfikację dekretu Władimira Putina w sprawie uznania niepodległości separatystycznych regionów: ługańskiego i donieckiego. Wcześniej wszystkie komisje Dumy opowiedziały się za przyjęciem tego wniosku.

10:42

Posłuchaj
00:47 11574171_1.mp3 W BBN narada władz w związku z wkroczeniem rosyjskich wojsk do Donbasu. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

10:38

Państwowe Pogotowie Ratunkowe Ukrainy opublikowało wskazówki dotyczące zachowania w sytuacjach kryzysowych, wywołanych ewentualną rosyjską agresją.

Wśród wskazówek znalazło się polecenie znalezienia najbliższego schronu i przygotowanie swojej piwnicy, sporządzenie zapasów wody pitnej oraz żywności o długim terminie ważności oraz zaopatrzenie apteczki.

Pogotowie poradziło również zakup gaśnicy, alternatywnych źródeł światła i gazu w przypadku braku prądu do oświetlenia pomieszczeń i gotowania. Zalecono także przygotowanie najważniejszych dokumentów niezbędnych przy ewentualnej szybkiej ewakuacji.

Dodatkowo ratownicy zalecili kontrolę stanu pojazdów i zakup zapasów paliwa.

10:37
10:32

Jak poinformował premier Czech, Praga przygotowuje się na różne scenariusze z uwagi na sytuację na Wschodzie. Petr Fiala mówił o przerwach w dostawach surowców i napływie uchodźców.

10:31

Władimir Putin: Rosja wciąż będzie dostarczać nieprzerwane dostawy gazu ziemnego na rynki światowe

10:28
10:25

Posłuchaj
00:21 11574105_1.mp3 Boris Johnson: obawiam się, że wszystkie dowody wskazują na to, że prezydent Putin jest zdeterminowany, by przeprowadzić na Ukrainę inwazję na pełną skalę. By najechać i podporządkować sobie suwerenny kraj. Nie ma wątpliwości: to byłaby absolutna katastrofa (IAR)

 

10:24

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow: Kreml zrobił kolejny krok w kierunku odrodzenia Związku Sowieckiego

10:19

Posłuchaj
00:34 Wojskowe kolumny w pobliżu granic Ukrainy. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).mp3 Kolumny rosyjskiego wojska w pobliżu granic Ukrainy. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

10:19

W obwodzie rostowskim obserwowane są znaczne ruchy rosyjskich wojsk - informuje radio Echo Moskwy. Rozgłośnia podaje, że na drogach zauważono w dużą liczbę przemieszczających się kolumn sprzętu wojskowego.

10:17

Boris Johnson: obawiam się, że wszystkie dowody wskazują na to, że prezydent Putin jest zdeterminowany, by przeprowadzić na Ukrainę inwazję na pełną skalę. By najechać i podporządkować sobie suwerenny kraj. Nie ma wątpliwości: to byłaby absolutna katastrofa.

Wczesnym popołudniem, około godziny 13.30 polskiego czasu, premier wygłosi oświadczenie w Izbie Gmin.

Dziś poznać mamy sankcje, które Londyn nałożył na Rosję.

10:08

Tzw. Rady Ludowe separatystycznych Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) i Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w ukraińskim Donbasie ratyfikowały traktaty o współpracy, przyjaźni i wzajemnej pomocy z Rosją.

10:06

Jeśli Rosja zostanie odcięta od międzynarodowego systemu bankowego, będzie miała problem z obsługiwaniem płatności w dolarze czy euro, zostanie też zablokowana możliwość płatności do Rosji - uważa minister rozwoju i technologii Piotr Nowak. Sankcje powinny być wprowadzenie "już teraz" - dodał.

10:05

Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni potępił naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy przez Rosję i podkreślił, że "imperialne nostalgie" nie mogą zagrażać koegzystencji narodów i państw.

10:04

Rosja nie uzna "republik ludowych" w Donbasie w granicach obwodów donieckiego i ługańskiego - czyli szerszych, niż faktycznie kontrolowane przez separatystów - oświadczyła Swietłana Żukowa, wiceszefowa komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej.

10:03

11.jpg
"Złamanie prawa międzynarodowego i zasad". OBWE potępia agresję Rosji
10:02

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że wobec naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy przez siły rosyjskie konieczne jest nałożenie poważnych sankcji na władze w Moskwie. Dodał, że polski rząd dąży do jak najpilniejszego zwołania posiedzenia władz unijnych w tej sprawie.

Posłuchaj
00:26 Wiceszef MSZ - Ukraina została de facto oficjalnie zaatakowana przez Rosję (IAR).mp3 Wiceszef MSZ: Ukraina została de facto oficjalnie zaatakowana przez Rosję (IAR)

 

09:57

Posłuchaj
00:50 Dziś po południu spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Paryżu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).mp3 Dziś po południu spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Paryżu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

09:56

Słowacka prasa komentuje uznanie przez Władimira Putina samozwańczych republik w Donbasie.

"Front wojny hybrydowej zostanie otwarty także w naszym kraju. Równolegle z umacnianiem się separatystów w Donbasie, umacniała się rosyjska propaganda w naszej przestrzeni medialnej i w internecie" - pisze dziennik SME.

"Dennik N" opisuje postępującą izolację rosyjskiego prezydenta. "Putin jeszcze nigdy nie był tak osamotniony" - komentuje gazeta, opisując krąg kremlowskich urzędników, którzy mają wpływ na decyzje podejmowane przez Władimira Putina. "Putin jest świadomy, że jego Rosja słabnie, a pozycja Ukrainy jest coraz silniejsza" - komentuje w rozmowie z portalem Aktuality czeski analityk Pavel Havliczek.

09:53

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji: stworzenie rosyjskich baz wojskowych na terenie wschodniej Ukrainy nie jest obecnie przedmiotem dyskusji

09:53

Premier Wielkiej Brytanii: nasze sankcje mocno uderzą w Rosję, nie byliśmy wystarczająco twardzi, gdy anektowano Krym

09:51
09:50
09:50
09:44

Nastąpiło naruszenie integralności Ukrainy, teraz zgodnie zapowiedziami Zachodu, powinny nastąpić sankcje gospodarcze na tyle dotkliwe, by zmusić Rosję do wycofania się z tych decyzji - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk na antenie RMF FM.

09:43

Rosja uzyskała prawo do budowy baz wojskowych w dwóch separatystycznych regionach Ukrainy na mocy umów podpisanych przez prezydenta Władimira Putina z ich przywódcami - poinformowała agencja Reutera.

09:41
09:37

Szereg działań Rosji narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, czego nigdy nie będziemy tolerować i co stanowczo krytykujemy - oświadczył premier Japonii Fumio Kishida. Zapowiedział "silne sankcje"

09:36

Rzecznik rządu Piotr Muller poinformował w TVP 1 że Polska kieruje kolejne transporty z pomocą humanitarną i wojskową na Ukrainę. 

Posłuchaj
00:23 Piotr Muller -.mp3 Rzecznik rządu: kierujemy kolejne transporty na Ukrainę. Zarówno z pomocą humanitarną, jak i uzbrojeniem. Skierowaliśmy tam moździerze i amunicję, broń przeciwlotniczą (IAR)

 

09:28

epa09775882 1200.jpg
"Świat nie może milczeć". Minister obrony Ukrainy o działaniach Rosji
09:27

Posłuchaj
00:51 11573950_1.mp3 Świat potępił wysłanie rosyjskich wojsk na wschodnią Ukrainę. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

09:26

Posłuchaj
00:28 Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) - silne sankcje są w stanie powstrzymać Putina przed ekspancją (IAR).mp3 Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) w PR3: silne sankcje są w stanie powstrzymać Putina przed ekspansją (IAR)

 

09:25

Putin jest w trakcie tworzenia czegoś historycznego i, jego zdaniem, wspaniałego: nowej Wielkiej Rosji. Dążenie Putina do władzy nie kończy się w Donbasie, na co wielu ma teraz nadzieję. Nie kończy się też na granicach Ukrainy - pisze niemiecki portal RND.

NATO "będzie miało szczęście, jeśli uda mu się przynajmniej zapobiec rozlaniu się tego szaleństwa na własne terytorium, na przykład w krajach bałtyckich. Co zrobimy, jeśli w pewnym momencie czołgi Putina wjadą do Estonii, Łotwy i Litwy, oczywiście tylko po to, by chronić mieszkających tam Rosjan jako »siły pokojowe«?" - zastanawia się autor tekstu Matthias Koch.

09:19

Węgry reprezentują stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Ukrainy – oświadczył premier Węgier Viktor Orban, cytowany przez swego rzecznika Bertalana Havasiego. Tymczasem szef dyplomacji Peter Szijjarto zaznaczył, że nie wolno tracić nadziei na dyplomatyczne rozwiązanie.

09:18

Chiny są zaniepokojone "pogarszającą się" sytuacją na Ukrainie – powiedział szef chińskiego MSZ Wang Yi w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Podkreślił, że "uzasadnione obawy każdego kraju" powinny być uszanowane.

09:17

Zatrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji dla putinowskiej Rosji - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

09:15

Dziś po południu w Paryżu nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów poświęcone sytuacji na Wschodzie. Poinformował o tym szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

09:09

BBN: prezydent zwołał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego naradę z udziałem premiera, ministrów oraz szefów służb

09:07

We wtorek wczesnym rankiem na przedmieściach Doniecka były widoczne kolumny pojazdów wojskowych, w tym czołgów i transporterów opancerzonych - informuje agencja Reutera.

09:05

Nie będzie euforii wśród Rosjan po decyzjach Władimira Putina w sprawie Donbasu - oceniają rosyjscy politolodzy. Eksperci sympatyzujący z Kremlem radzą prezydentowi, aby poszedł krok dalej i przyłączył separatystyczne regiony Ukrainy do Federacji Rosyjskiej, a opozycyjni komentatorzy ostrzegają, że Władimir Putin doprowadzi Rosję do upadku.

Posłuchaj
00:54 11573884_1.mp3 Komentatorzy: nie będzie euforii wśród Rosjan po decyzjach Putina. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

09:03

Prezes PGNiG Paweł Majewski powiedział, że obecna sytuacja za naszą wschodnią granicą może zagrożeniem dla polskich interesów na Ukrainie. Spółka przygotowuje się do odwiertów przygotowawczych w tym kraju. Niemniej, ja zapewnił prezes spółki, na razie prace są kontynuowane.

Gość Programu 1 Polskiego Radia powiedział także, że Polska może pomóc Ukrainie, dostarczając gaz.

08:40

Władze Japonii wyraziły gotowość wsparcia ewentualnych sankcji wobec Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Rzecznik japońskiego rządu potępił uznanie przez Rosję separatystycznych republik.

Posłuchaj
00:38 Japonia gotowa na sankcje wobec Rosji. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR).mp3 Japonia gotowa na sankcje wobec Rosji. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

08:39

Na Ukrainie funkcjonują wszystkie polskie placówki dyplomatyczne. Na razie nie ma decyzji o wycofaniu dyplomatów do Polski – powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz na antenie Polsat News.

08:39

Ryszard Terlecki, a senior politician and lawmaker with Poland's ruling Law and Justice (PiS) party Polish Radio photo PR24 RB.jpg
"Będą to państewka zależne od Rosji". Terlecki o uznaniu przez Putina niepodległości dwóch republik
08:25

Interfax: donieccy separatyści zarzucają Ukrainie odpowiedzialność za śmierć trzech cywili

08:13

Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson zabierze dziś w parlamencie głos ws. sytuacji na Ukrainie. Szef resortu zdrowia Wielkiej Brytanii mówił rano, że ruszyła inwazja Rosji na Ukrainę i Londyn nałoży na Moskwę sankcje.

08:11

Grecja oświadczyła, że uznanie separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy przez Rosję łamie prawo międzynarodowe.

08:07

- Jeżeli skończy się na ogłoszeniu niepodległości tych dwóch republik, to Zachód uzna - zwłaszcza Niemcy - że sankcje są niepotrzebne. I w rzeczywistości sankcje te będą jak zwykle symboliczne. Pojawi się liczba 15 czy 20 osób, które mają zakaz wstępu do Unii Europejskiej. Pewnie inaczej zachowają się Amerykanie i Brytyjczycy. Inaczej zachowa się też Polska - powiedział w PR24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

08:05

Włoska prasa jednoznacznie potępia uznanie przez Rosję dwóch samozwańczych republik w Donbasie. Dotychczas prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Mario Draghi nie zajęli jeszcze w tej sprawie żadnego stanowiska. 

08:03

Wiceszef MON Marcin Ociepa na Twitterze: będziemy uważnie śledzić stanowiska rożnych państw wobec kolejnej rosyjskiej agresji i na ich podstawie dokonamy na nowo oceny, kto jest naszym przyjacielem, a kto z tej przyjaźni rezygnuje

08:01

Posłuchaj
00:19 11573366_1.mp3 Rzecznik MSZ w PR24: wzywamy Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy (IAR)

 

07:59

Mariusz Błaszczak PR 1200.jpg
"Tylko tak możemy zatrzymać odbudowę imperium". Szef MON o sankcjach wobec Rosji
07:58

Posłuchaj
00:18 Paweł Jabłoński -.mp3 Paweł Jabłoński w PR24: wśród zachodnich polityków jest wielka chęć do tego, by nie nakładać sankcji lub je łagodzić. Putin to wykorzystuje (IAR)

 

07:57

Chińskie władze poleciły dziś swoim obywatelom przebywającym na Ukrainie śledzenie sytuacji oraz zgromadzenie w domach niezbędnych zapasów żywności. W komunikacie chińskiej ambasady w Kijowie nie znalazły się jednak rekomendacje natychmiastowego opuszczenia kraju.

07:56

Uznanie niepodległości republik w Donbasie nie wpływa na "gotowość Rosji do rozmów" z USA - oświadczyła rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.

- Nasze stanowisko jest takie jak wcześniej. Jesteśmy gotowi do rozmów, zawsze popieramy dyplomację - powiedziała Zacharowa na kanale Sołowiow Live w YouTube.

07:55

Wczoraj przed północą premier Mateusz Morawiecki rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

- Premier podkreślił, że sankcje wobec Rosji powinny mieć daleko idący charakter, który zapobiegnie dalszym agresywnym działaniom Rosji - informuje rzecznik rządu Piotr Muller.

07:54

Rosyjskie MSZ: potrzebujemy najpierw ratyfikować traktaty z republikami na wschodzie Ukrainy, aby zacząć dyskutować o ich dokładnych granicach

07:42
07:41

Paweł Jabłoński 1200
Rosja uznaje separatystyczne republiki na Ukrainie. Wiceszef MSZ: akt kryminalny
07:40

Uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy to złamanie prawa międzynarodowego i zasad OBWE. Stanowczo potępiamy tę decyzję i wzywamy Rosję do jej cofnięcia - przekazało kierownictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

07:37

Pozostajemy spokojni, jesteśmy gotowi bronić siebie i naszej suwerenności - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Kreml nie podjął decyzji o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych »republik ludowych«, ale potwierdził swoją agresję wobec Ukrainy" - oświadczył minister. "Świat nie może milczeć" - wezwał.

07:32
07:32
07:32

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia: możemy potwierdzić, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik na Ukrainie i tym samym naruszyły granice. Zostało naruszone prawo międzynarodowe i nie ma na to przyzwolenia

07:30

120022.jpg
"Który kraj z członków ONZ będzie następny?" Ukraiński dyplomata apeluje na forum Rady Bezpieczeństwa
07:28

Tureckie MSZ: uznanie separatystycznych republik na Ukrainie przez Rosję jest nieakceptowalne

07:26

Posłuchaj
00:56 11573692_1.mp3 Zeszłej doby w Donbasie poległo 2 ukraińskich żołnierzy. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

07:26

W ocenie deputowanego opozycyjnej rosyjskiej partii "Jabłoko" Borysa Wiszniewskiego, Władimir Putin może nie tylko uznać niepodległość separatystów z Donbasu, lecz także zdecydować się na zaanektowanie tych regionów. "Zniszczono nie tylko porozumienia mińskie, ale i podpisane przez Rosję międzynarodowe umowy" - napisał na blogu Echa Moskwy rosyjski polityk.

O wypowiedzeniu wojny napisał opozycyjny komentator Leonid Gozman. W jego ocenie są dwa scenariusze przyszłych wydarzeń: rozpoczęcie przez Rosję działań zbrojnych, żeby przejąć kontrolowane przez Kijów terytoria obwodów: ługańskiego i donieckiego lub sytuacja, w której Ukraińcy nie wytrzymają napięcia i sami rozpoczną działania zbrojne. "Dalej będzie tylko gorzej. Sądzę, że dla Rosji gorzej, niż dla Ukrainy. Nie ma pewności, że po tym wszystkim utrzymamy się jako państwo" - dodał.

07:23

Na Ukrainie zeszłej doby, w wyniku ataków wspieranych przez Rosję sił, zginęło 2 ukraińskich żołnierzy. Kilkunastu zostało rannych. Ze zajętych przez Rosję terytoriów w stronę terenów kontrolowanych przez siły rządowe strzelano z artylerii.

07:11

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w PR24 o "akcie agresji" ze strony Rosji wobec Ukrainy. - Konieczna jest zdecydowana i błyskawiczna odpowiedź w postaci sankcji - stwierdził.

07:04

[ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Nikomu nie jesteśmy nic winni". Wołodymyr Zełenski w odezwie do ukraińskiego narodu

07:02

Posłuchaj
00:53 11573568_1.mp3 Dziś rano w Brukseli nadzwyczajne spotkanie ambasadorów unijnych krajów, by przygotować sankcje wobec Rosji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

07:02

Przewodniczący Rady Europejskiej rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Charles Michel poinformował na Twitterze, że wyraził pełną solidarność Unii Europejskiej z Ukrainą. Podkreślił, że Wspólnota w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy.

"Rosyjskie działania to naruszenie międzynarodowego prawa i ładu międzynarodowego opartego na zasadach" - dodał szef Rady Europejskiej.

07:01

mid-epa09776330 1200.jpg
"USA podejmą w odpowiedzi kolejne kroki". Ambasador USA przy ONZ o uznaniu Donbasu i Ługańska
06:58

Osiem lat temu, uciekając z kraju, prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przyznał, że nie jest w stanie utrzymać kontroli nad Ukrainą. Dziś prezydent Rosji Władimir Putin, wypowiadając Ukrainie wojnę, potwierdził, że nie potrafi tej kontroli odzyskać - napisał na Facebooku Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net.

"Rosja została dziś wrogiem wszystkich Ukraińców" - stwierdził.

06:56

Porządek dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów zostanie rozszerzony o omówienie aktualnych, agresywnych działań Rosji. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller.

06:53

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmyro Kułeba rozmawiał telefonicznie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. Szef ukraińskiego MSZ poinformował, że głównym tematem rozmowy były sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na jej bezprawne i agresywne działania.

Szef amerykańskiej dyplomacji napisał po rozmowie, że decyzja o Rosji o uznaniu "niepodległości tak zwanych republik kontrolowanych przez jej własnych pełnomocników jest działaniem haniebnym". - Potępiamy to z całą mocą, stoimy z Ukrainą, co przekazałem ministrowi Kułebie - poinformował.

06:51

Posłuchaj
00:50 a.mp3 Ambasador USA przy ONZ: będą sankcje wobec Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

06:51

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau będzie dziś w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Posłuchaj
00:52 11573597_1.mp3 Szef MSZ w NATO na spotkaniu z ambasadorami krajów Sojuszu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

06:45
06:45

Premier Kanady Justin Trudeau i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępili działania Rosji wobec Ukrainy i potwierdzili zamiar nałożenia sankcji.

Justin Trudeau podkreślił, że Rosja zagraża pokojowi w Europie i na całym świecie.

06:31

Granice Ukrainy pozostają niezmienne, bez względu na obecne działania i oświadczenia władz Rosji - mówił na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ ambasador Ukrainy przy organizacji Serhij Kislica. Dodał, że uznanie przez Moskwę niepodległości separatystycznych regionów zrujnowało dotychczasowy proces pokojowy w tej sprawie.

Zobacz także

Zobacz także