more_horiz
Wiadomości

Joe Biden nakłada sankcje. Rosja "odcięta od zachodniego finansowania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 20:57
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział nałożenie na Rosję "całkowitych, blokujących" sankcji gospodarczych. Obejmą one dwa rosyjskie banki i obrót rosyjskimi obligacjami. W środę USA nałożą sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit.
Joe Biden ogłosił nałożenie sankcji na Rosję
Joe Biden ogłosił nałożenie sankcji na RosjęFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Joe Biden podkreślił, że jest to pierwsza transza sankcji w odpowiedzi na uznanie przez Moskwę niepodległości samozwańczych, separatystycznych "republik" w ukraińskim Donbasie.

"Odcięcie od zachodniego finansowania"

Sankcje obejmą państwowy Wnieszekonombank (WEB) i wojskowy Wojenprombank, a także wszelki obrót rosyjskimi obligacjami państwowymi. W środę USA mają nałożyć sankcje na przedstawicieli rosyjskich elit, w tym szefa FSB i jego rodzinę.

Amerykański prezydent podkreślił, że Rosja została odcięta od zachodniego finansowania, nie będzie mogła uzyskiwać środków na Zachodzie ani handlować swoimi obligacjami na rynkach amerykańskim i europejskim.

Podkreślił, że jest to odpowiedź na dotychczasowy rozwój agresji przeciwko Ukrainie, a sankcje będą zaostrzane wraz z jej postępem.

"Obrona wolności ma swój koszt"

Joe Biden przyznał, że amerykańska gospodarka może odczuć koszty nakładanych na Rosję sankcji. - Obrona wolności będzie miała swój koszt także dla nas. Musimy szczerze to powiedzieć - podkreślił, wskazując m.in. na ceny surowców.

Jednocześnie ogłosił, że jego administracja "realizuje plan w koordynacji z dużymi producentami i konsumentami ropy w kierunku zbiorowej inwestycji, aby zapewnić stabilność globalnych zapasów energii".

Joe Biden zapowiedział też wysłanie dodatkowych sił i sprzętu na Litwę, Łotwę i do Estonii, zaznaczając, że zostaną one przemieszczone z innych miejsc w Europie.

Sankcje UE i Wielkiej Brytanii

Kilka godzin wcześniej zapadła z kolei wstępna zgoda na sankcje w Unii Europejskiej. Wspólnota ograniczy Rosji dostęp do unijnych rynków i obłoży restrykcjami rosyjskie banki, które finansują operacje wojskowe. Ponad 350 osób dostanie zakaz wjazdu do Unii, zamrożone zostaną także ich aktywa finansowe.

Wcześniej Niemcy z kolei ogłosiły, że wstrzymują certyfikację gazociągu Nord Stream 2, który miał transportować gaz z Rosji do Niemiec. Oznacza to, że kluczowa dla Moskwy inwestycja nie będzie mogła wystartować.

Wielka Brytania ogłosiła z kolei sankcje wymierzone w pięć rosyjskich banków i w trzech biznesmenów. Sama Ukraina rozważa z kolei możliwość zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją.

Posłuchaj
00:44 11575910_1.mp3 Prezydent Joe Biden ogłasza sankcje wobec Rosji. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także: 

Zobacz również: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także