more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Prezydent: powiedziałem Zełenskiemu, że może liczyć na nasze wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 00:15
"Powiedziałem wyraźnie mojemu przyjacielowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że może liczyć na nasze wsparcie, w tym na forum NATO i UE" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Jak dodał "z naszych rozmów zdamy w piątek obaj relacje na szczycie B9 w Warszawie".
Rosja zaatakowała Ukrainę. Jasne stanowisko Andrzeja Dudy
Rosja zaatakowała Ukrainę. Jasne stanowisko Andrzeja DudyFoto: prezydent.pl/©Jakub Szymczuk/KPRP

W Kijowie spotkali się prezydenci Ukrainy, Polski i Litwy w związku z rosyjską agresją wobec Ukrainy. We wspólnym oświadczeniu potępili uznanie przez Rosję dwóch "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy. "To kolejne rażące naruszenie podstawowych norm i zasad" - napisano w oświadczeniu.

We wpisie na Twitterze prezydent Andrzej Duda podkreślił: "Powiedziałem wyraźnie mojemu przyjacielowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że może liczyć na nasze wsparcie, w tym na forum NATO i UE. To samo przekazał Gitanas Nauseda. Polska i Litwa pozostaną adwokatami Ukrainy. Z naszych rozmów zdamy w piątek obaj relacje na szczycie B9 w Warszawie".

Rosyjska agresja na Ukrainę. Prezydent: przybywamy do Kijowa na znak solidarności

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z prezydentami Zełenskim i Nausedą prezydent Andrzej Duda mówił, że to specyficzny moment w dziejach współpracy szefów państw i w historii Trójkąta Lubelskiego. - Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy, naszym przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, z zaprzyjaźnionym z naszymi narodami narodem ukraińskim, z państwem Ukrainą, które dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji - powiedział Andrzej Duda.

Zapewnił, że przywódcy państw Trójkąta Lubelskiego są w stałym kontakcie i konsultują się przed najważniejszymi spotkaniami i rozmowami ze światowymi przywódcami, w "myśl zasady, że nic o nas, bez nas i w myśl zasady - nic o Ukrainie, bez Ukrainy".

W piątek po południu w Warszawie odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który zajmie się sytuacją wokół Ukrainy oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.

>>> Śledź wydarzenia na wschodzie Europy - zobacz RAPORT WSCHÓD <<<

Bukaresztańska Dziewiątka zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii. Należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Podziękowania dla ambasadora i dyplomatów. Prezydent: za pozostanie na Ukrainie i ofiarność w służbie

"Dziękuję ambasadorowi RP Bartoszowi Cichockiemu, Konsulom Generalnym RP oraz wszystkim dyplomatom i pracownikom polskim w Ukrainie - w Lwowie, Winnicy, Charkowie, Odessie i Łucku za pozostanie na Ukrainie i ofiarność w służbie dla Polski w chwili próby" - dodał prezydent na Twitterze.

Putin uznał separatystyczne republiki w Donbasie. Umowy o przyjaźni

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją.

W środę wieczorem agencja Interfax powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, poinformowała, że liderzy dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie poprosili prezydenta Rosji Władimir Putina o pomoc w odparciu ukraińskiej armii.

Czytaj także:

Zobacz: "Rosyjska gospodarka znajdzie się w ogromnych tarapatach". Wawrzyk w PR3 o sankcjach

***

Rosyjskie wojska w Donbasie (opr. Adam Ziemienowicz/PAP) Rosyjskie wojska w Donbasie (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także