more_horiz
Wiadomości

Antywojenne protesty w Rosji. Kilkaset osób zatrzymanych, represje wobec dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 07:30
W Rosji od ośmiu dni trwają antywojenne protesty. Jak informują rosyjskie media niezależne, władze nasilają represje wobec przeciwników wojny z Ukrainą.
Minionej doby w Rosji policja zatrzymała 724 osoby, które wyszły na ulice z plakatami NIE dla wojny.
Minionej doby w Rosji policja zatrzymała 724 osoby, które wyszły na ulice z plakatami "NIE dla wojny".Foto: PAP/EPA/GEORGE VITSARAS

Według portalu OWD-info, minionej doby w Rosji policja zatrzymała 724 osoby, które wyszły na ulice z plakatami "NIE dla wojny". Protesty odbywały się w 33 miastach. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w całym kraju zatrzymano około 8 tysięcy osób.

Trwają prześladowania niezależnych mediów. Władze blokują strony internetowe gazet, stacji radiowych i kanałów telewizyjnych, które publikują informacje inne, niż oficjalna propaganda Kremla. Znaczna część rosyjskiego społeczeństwa odcięta jest od alternatywnych źródeł informacji.

Antywojenny apele prasy i represje rządu Rosji

Niektóre rosyjskie media przyłączają się do apelowania o zaprzestanie wojny z Ukrainą. Działająca na Uralu rosyjska grupa wydawnicza WK-media wydrukowała gazety z antywojennym apelem. Na okładce zamieszczono hasło "Zatrzymać to szaleństwo", a obok QR-kod do antywojennej petycji, którą podpisało już ponad 1,1 mln Rosjan

Rosyjska grupa wydawnicza WK-media, nie zważając na grożące represje, wydrukowała i próbuje kolportować gazety, które wzywają do natychmiastowego zakończenia wojny z Ukrainą i nazywają "szaleństwem" rosyjską agresję. Antywojenne przesłanie medialnej grupy ukazało się między innymi w wydaniach lokalnych gazet: "Wiecziernyj Krasnoturyńsk", "Pro Sewierouralsk", "Wiecziernyj Karpińsk" i "Globus".

Z informacji podanych przez "Nową Gazietę" wynika, że do siedziby grupy medialnej "WK" weszła policja i konfiskuje całe wydanie. Wcześniej, na polecenie prokuratury, zablokowane zostały strony internetowe radia Echo Moskwy i telewizji Deszcz.

Ósma doba wojny

Czwartek to ósma z kolei doba wojny Rosji z Ukrainą. W ciągu pierwszych siedmiu dni rosyjskiej inwazji, w wyniku ataków na obiekty cywilne zginęło ponad 2000 cywilów - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych. Dodano, że od początku wojny ewakuowano ponad 500 osób, zlikwidowano ponad 400 pożarów spowodowanych ostrzałem. Udało się uratować życie ponad 150 osób i unieszkodliwić ponad 410 ładunków wybuchowych.

»Zachęcamy do śledzenia naszej relacji z wojny Rosji przeciw Ukrainie«

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:


Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także