more_horiz
Wiadomości

"Bezbronna Bundeswehra". "Bild" zwrócił uwagę na kryzys w federalnych siłach zbrojnych Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 18:50
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie i gróźb Kremla pod adresem Zachodu, niemieccy dziennikarze przyjrzeli się aktualnej sytuacji Bundeswehry. Dziennik "Bild" wnioskuje, że niemiecka armia nie jest w stanie wykonać podstawowych zadań.
Olaf Scholz zapowiedział, że jego rząd przeznaczy na odbudowę niemieckiej armii 100 miliardów euro
Olaf Scholz zapowiedział, że jego rząd przeznaczy na odbudowę niemieckiej armii 100 miliardów euroFoto: Joerg Huettenhoelscher/Shutterstock

"Bild" przypomina o sprawie dotyczącej pocisków rakietowych typu "Strieła", sięgających okresu zimnej wojny. Dostarczona Ukrainie broń okazała się częściowo bezużyteczna. Zdaniem dziennikarzy, to kolejna "kompromitująca wpadka" rządu federalnego, obnażająca zły stan niemieckiego wojska.

Kryzys w federalnych siłach zbrojnych Niemiec

Według ustaleń "Bilda", kryzys w Bundeswehrze jest znacznie głębszy niż się wydawało. "Z 350 czołgów Puma sprawnych jest zaledwie 137. Niemiecka marynarka dysponuje sześcioma okrętami podwodnymi typu 212A, z których ani jeden nie nadaje się do użytku. Spośród 119 haubic PzH 2000 użyć można jedynie 56" - czytamy w sobotnim wydaniu gazety, która domaga się uzbrojenia adekwatnego do potencjału gospodarczego Niemiec.

Po ataku Rosji na Ukrainę kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że jego rząd przeznaczy na odbudowę niemieckiej armii 100 miliardów euro.  

Ponadto minister finansów Niemiec Christian Lindner przyznał, że dotychczasowa polityka Zachodu wobec Rosji była błędna. - Musimy wreszcie skończyć ze zgubną w skutkach polityką appeasementu - stwierdził szef FDP w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post". Jego zdaniem Niemcy powinny wyciągnąć wnioski z historii.

Posłuchaj
00:49 11606457_1.mp3 "Bild" o bezbronności federalnych sił zbrojnych Niemiec. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 

Zobacz także: Bogdan Rzońca w Polskim Radiu 24

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

nt

Zobacz także

Zobacz także