more_horiz
Wiadomości

Rosyjska inwazja na Ukrainę. Dwunasty dzień walk [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 01:36
Zakończył się dwunasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Poniżej przedstawiamy zapis poniedziałkowej (07.03) relacji.
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacji
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacji Foto: PAP/DSNS

Zapraszamy do śledzenia relacji z trzynastego dnia inwazji (kliknij TUTAJ)

»» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny ««

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

02:52

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju, w celu wzmocnienia armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformowała we wtorek nad ranem agencja Ukrinform.

02:44

Jedna z pierwszych grup ochotników z Międzynarodowego Legionu Obrony Ukrainy na stanowiskach w Kijowie.

02:27

Na przejściu pieszym w Medyce wieczorem i w nocy było więcej osób niż w poprzednich dniach. Matki z małymi dziećmi i osoby starsze czekają w rozstawionych ogrzewanych namiotach. Podstawiane autobusy zabierają uchodźców na dworzec lub do centrum pomocy humanitarnej, mimo to oczekujących na przejściu nie ubywa, bo dochodzą kolejni.

Posłuchaj
00:25 11611138_1.mp3 Tłumy osób na przejściu pieszym w Medyce (IAR)

 

02:18

W odpowiedzi na krytykę Francji, która oskarżyła władze brytyjskie o "nieludzkie traktowanie" uchodźców z Ukrainy, brytyjski premier Boris Johnson oznajmił w poniedziałek, że Wielka Brytania jest " bardzo hojna", ale nie chce mieć "systemu, w którym ludzie mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez żadnych kontroli" - informuje agencja Associated Press.

02:15

Google poinformował, że rosyjscy hakerzy - jeszcze przed agresją Moskwy na Ukrainę - prowadzili szeroko zakrojoną kampanię phishingową skierowaną przeciwko Ukraińcom, z kolei Białoruś atakowała zarówno Ukrainę, jak i polskie wojsko.

Czytaj więcej: Kampanie phishingowe przeciwko Ukrainie i Polsce. Google alarmuje

02:11

Tak wyglądał poniedziałek w podkijowskim Irpieniu. Relacja niemieckiego dziennikarza.

01:56

Rada Zarządzająca Banku Światowego zatwierdziła pakiet pomocowy dla Ukrainy składający się z pożyczek i grantów w wysokości 723 mln dolarów.

01:49

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że "celem rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej jest powstrzymanie jakiejkolwiek wojny, która mogłaby się odbyć na terytorium Ukrainy lub która mogłaby się stamtąd rozpocząć".

Kłamstwo zdementował m.in. rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. "To wierutne kłamstwo. Specjalna operacja wojskowa Rosji podżega do wojny na Ukrainie. Ukraina nie chce wojny" - napisał.

01:46

Sekretarz stanu USA Antony Blinken kontynuuje swoją podróż po Europie. We wtorek w Tallinie spotka się z estońskimi władzami - premier Kają Kallas i szefową estońskiej dyplomacji Evą-Marią Liimets.

01:27

Nocny ostrzał Ochtyrki.

01:23

We wtorek w Londynie odbędzie spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier - z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

Tematami rozmów będą: inwazja Rosji na Ukrainę, bezpieczeństwo energetyczne oraz cyberataki.

01:20

Rosja stała się najbardziej dotkniętym sankcjami państwem świata. Do tej pory był to Iran.

01:10

Podczas nalotu na Charków jeden z pocisków trafił w schronisko dla zwierząt. Pięć psów zginęło pod gruzami, około sześciu zostało rannych, a pięć innych zwierząt uciekło. W ośrodku przybywały w sumie 293 psy - informuje Nexta.

01:03

Holandia: w ciągu jednego dnia niderlandzkie media zebrały ponad 106 mln euro na rzecz Ukrainy.

00:39

Centralny bank Portugalii poinstruował banki, by zamroziły konta osób oraz podmiotów, które zostały objęte sankcjami nałożonymi na Rosję - informuje agencja Reutera.

00:24

1 800 uchodźców, głównie kobiet i dzieci, przyjechało pociągiem ze Lwowa do Olkusza (woj. małopolskie). 

Wcześniej w poniedziałek do Olkusza przyjechała grupa ok. 1 400 osób. Kolejna, w takiej samej liczbie, spodziewana jest we wtorek rano.

00:21

11 Białorusinów zgłosiło się na ochotników do walki z rosyjską inwazją na Ukrainę - podaje Nexta.

00:17
00:09

Dzieci uchodźców z Ukrainy będą uczęszczać do szkół w Puławach i Łukowie (woj. lubelskie). 

W Puławach przygotowano około tysiąca miejsc w szkołach. W Łukowie organizowana jest grupa przedszkolna dla 30 dzieci.

00:07

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent USA Joe Biden rozmawiali dziś o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak przekazał Johnson, liderzy zgodzili się na działania prowadzące do "dalszej - dyplomatycznej i gospodarczej -izolacji Putina". 

23:55

Rosjanie ostrzeliwują Sumy.

23:50

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że informacje o nowych korytarzach humanitarnych zostaną przekazane władzom Ukrainy dziś do północy. Obejmą one Kijów, Mariupol, Charków i Sumy - donosi AFP.

23:38

Z Płocka wyruszył kolejny, czwarty transport pomocowy dla partnerskiego miasta na Ukrainie, Żytomierza.

23:36

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił w Polskim Radiu 24, że inwestycja w rozwój technologii mikro- i małych reaktorów jądrowych przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na powołanie nowej spółki Orlen Synthos Green Energy.

Posłuchaj
00:29 11610987_1.mp3 Daniel Obajtek o zgodzie UOKiK-u na powołanie spółki Orlen Synthos Green Energy (IAR)
23:33

Pod Charkowem zlikwidowano rosyjskiego generała, Witalija Gerasimowa. Był pierwszym zastępcą dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji - przekazał ukraiński wywiad. 

23:26

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn pokazuje zdjęcie ostrzelanych budynków na Ukrainie i zamordowanych lub otrutych opozycjonistów. "Era Putina to seria zbrodni" - pisze. 

23:09

Firma Rockstar, producent popularnych gier video, wycofała swoje produkty dla rosyjskich użytkowników platformy Steam. 

Ponadto GTA 6 i inne gry Rockstara nie trafią do sprzedaży w Rosji i Białorusi.

23:02

Posłuchaj
00:32 Wołodymyr Zełenski - (IAR).mp3 Wołodymyr Zełenski: dziś dwunasty wieczór naszej walki. Jesteśmy wszyscy na miejscach, wszyscy pracujemy, każdy tam, gdzie powinien. Ja w biurze, moja drużyna - za mną (IAR) 
23:00

We Włoszech podjęto działania, aby uchodźcy wojenni z Ukrainy mogli zostać przyjęci również w nieruchomościach odebranych mafiom - poinformowała minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese.

Dotychczas do Włoch od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę przybyło ponad 17 tys. uchodźców.

22:59

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

22:47

Najbliższe tygodnie będą bardzo ciężkie, to będzie cięższy czas niż te pierwsze 12 dni – powiedział o pomocy uchodźcom z Ukrainy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

22:42

Zestrzelenie samolotu w okolicach Kijowa.

22:40

AFP: rosyjskie ministerstwo obrony zapowiada lokalne zawieszenia broni na Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego) we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne

22:36

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył wieczorem, że Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad. Odbudowane zostaną wszystkie miasta - zapewnił.

Powiedział, że zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi".

22:29

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba oświadczył, że władze w Kijowie domagają się bezpośrednich rozmów prezydentów Ukrainy - Wołodymyra Zełenskiego i Rosji - Władimira Putina. - Od dawna chcemy bezpośredniej rozmowy między prezydentami, ponieważ rozumiemy, że to właśnie Władimir Putin ostatecznie o wszystkim decyduje, zwłaszcza teraz - powiedział.

22:28

To nie jest dobry czas, by zmieniać mapę rozmieszczenia sił USA w Europie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w odpowiedzi na pytanie PAP o możliwą stałą obecność żołnierzy na wschodniej flance NATO.

Dodał, że resort rozważy to w "odpowiednim czasie".

22:28

Po pierwszym szoku wywołanym wybuchem wojny w Europie pojawiły się głosy, które mówią, że należy zaczekać z wprowadzaniem kolejnych sankcji przeciwko Rosji - ocenił szef ukraińskiej dyplomacji.

Nie chcę pomniejszać tych decyzji, które UE podjęła od początku rosyjskiej agresji. Są one potężne, bezprecedensowe i systemowe. Jesteśmy za to wdzięczni. Ale wojna trwa, a to oznacza, że trzeba uchwalać następne (sankcje) - oświadczył Dmytro Kułeba.

22:25
Uchodźcy z Ukrainy w centrum pomocy humanitarnej w Przemyślu (PAP/Darek Delmanowicz) Uchodźcy z Ukrainy w centrum pomocy humanitarnej w Przemyślu (PAP/Darek Delmanowicz)
22:19

Prezydent Rosji Władimir Putin: na Ukrainie będziemy korzystać z profesjonalnych żołnierzy, nie planujemy poboru do armii

22:04

Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w piątek o godz. 16 z udziałem szefa NATO Jensa Stoltenberga i wystąpieniem prezydenta USA Joe Bidena - poinformował Polską Agencję Prasową wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy po poniedziałkowym Prezydium Sejmu.

21:55

Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoją skomplikowane problemy logistyczne - powiedziała rzecznik Białego Domu Jen Psaki.

Dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polski.

21:51

dublin 1200.jpg
Incydent w Irlandii. Kierowca ciężarówki staranował bramę rosyjskiej ambasady
21:49

Posłuchaj
00:50 11610889_1.mp3 Kolejna narada robocza w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończona. Relacja Karola Surówki (IAR) 
21:48

Posłuchaj
00:55 11610898_1.mp3 Prezydent Czech zdecydował o odznaczeniu Wołodymyra Zełenskiego. Relacja Wojciecha Stobby (IAR) 
21:48

Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział po spotkaniu w Rydze z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją - relacjonuje "Jerusalem Post".

21:38

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła się 3-godzinna narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, Przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego Jarosławem Kaczyńskim oraz szefami MON, MSWiA, MSZ.

21:37

Rosyjskie siły nie poczyniły znaczących postępów w ostatnich dniach poza południem kraju i w rezultacie zintensyfikowały bombardowanie miast - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

21:34
21:27
21:22

W Polsce jest coraz więcej uchodźców z Ukrainy. Przejścia graniczne przekraczają tysiące ludzi, którzy uciekają przed wojną. Julia do Polski przyjechała z matką, przez przejście w Hrebennem. Opowiadała, dziesięć ostatnich dni spędziła w schronie. Zrozumiała, że wojna to niebezpieczeństwo, kiedy blisko jej domu zginął człowiek. Sama gotowała dla żołnierzy ukraińskich. Wczoraj opuściła miasto Chmielnicki.

Posłuchaj
00:18 Julia z Ukrainy - wierzę, że jeszcze wrócimy do domu (IAR).mp3 Julia z Ukrainy: wierzę, że jeszcze wrócimy do domu (IAR) 
21:21

Szef MSZ Ukrainy: chcemy bezpośrednich rozmów Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem

21:20

Rosja celowo wywołuje katastrofę humanitarną na Ukrainie - ocenił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak dodał, obecny kryzys jest najszybciej rosnącym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej.

21:15

Prezydent Czech Milosz Zeman zdecydował o przyznaniu najwyższego odznaczenia państwowego prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Swoją decyzję ogłosił podczas uroczystości na praskim zamku, którą część z zaproszonych gości zbojkotowała ze względu na prorosyjskie poglądy czeskiego prezydenta wyrażane jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę.

21:06

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował, że ukraiński pilot strącił pociskiem powietrze-powietrze w obwodzie kijowskim rosyjski pocisk manewrujący Kalibr.

Głowica pocisku spadła niedaleko Obuchowa, na południe od stolicy.

Źródło: Pravda Gerashchenko/Telegram Źródło: Pravda Gerashchenko/Telegram

21:01

Siły ukraińskie zestrzeliły nad Kijowem w poniedziałek wieczorem dwa samoloty armii rosyjskiej – poinformował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Facebooku.

20:43

Politycy obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej, ogłosili uzgodnienie założeń projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią. Według mediów głosowanie w Izbie Reprezentantów może odbyć się we wtorek.

20:40
20:40

Francuski tygodnik "L'Obs" przekazał, że wraz z zespołem niezależnych dziennikarzy zidentyfikował we Francji około 60 nieruchomości rosyjskich oligarchów, wartych co najmniej 350 mln euro. Część z nich może zostać zajęta w ramach sankcji UE.

20:34

Aresztowany kierowca uderzył ciężarówką w drzwi placówki w proteście przeciw agresji Rosji na Ukrainę.

20:33

Mężczyzna, który wjechał w stolicy Irlandii, Dublinie, ciężarówką w bramę ambasady Federacji Rosyjskiej, został aresztowany.

20:30

Samolot byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza odleciał w poniedziałek wieczorem z Mińska, gdzie wcześniej tego dnia przybył z Moskwy - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na własne źródła.

20:29

Do Czech przybyło już ponad 100 000 ukraińskich uchodźców.

20:24

Rosja spodziewa się kolejnej rundy rozmów z Ukrainą w najbliższej przyszłości - oświadczył jeden z rosyjskich negocjatorów, Leonid Słucki, cytowany przez agencję Reutera.

20:19

Z Olsztyna wyjechał w poniedziałek pierwszy z trzech tirów z pomocą humanitarną dla partnerskiego miasta Łucka w Ukrainie. Urząd miasta poinformował, że podczas niedzielnego koncertu na Starówce zebrano 60 tys. zł.

20:19

Prezydent USA Joe Biden oraz przywódcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii są zdeterminowani, by kontynuować zwiększanie kosztów nałożonych na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie - podał Biały Dom w komunikacie z wideokonferencji liderów.

20:07

Jak informuje ukraińskie wojsko, pierwsi zagraniczni ochotnicy, którzy chcą wesprzeć Ukrainę w wojnie zostali delegowani do walk pod Kijowem. Są to obywatele USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Litwy, Meksyku czy Indii.

20:03

We wtorek o godzinie 17 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem łącza wideo będzie przemawiał w brytyjskim parlamencie.

19:59

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w przyjętym dziś projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest przepis pozwalający nadać im numer PESEL. Po konferencji z udziałem premiera rzecznik odpowiadał na pytania Polskiego Radia o szczegóły tej procedury.

- W tej ustawie, którą dzisiaj przyjęliśmy jest przepis, który pozwala osobie, która przekroczyła granicę w związku z sytuacją na terenie Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym, zarejestrować się w polskich urzędach i nadać numer PESEL - zaznaczył.

Jak wyjaśnił, taka osoba będzie mogła korzystać również z takich aplikacji jak profil zaufany oraz z tożsamości elektronicznej.

19:58

Holenderskie media zebrały ponad 41 mln euro w akcji "Razem dla Ukrainy".

Pieniądze, pozyskane wspólnie przez media prywatne i publiczne, trafią do ofiar rosyjskiej inwazji.

19:53

żołnierze 1200.jpg
USA wysyłają do Europy kolejnych żołnierzy. Amerykańskie siły to już prawie 100 tys. wojskowych
19:50

Państwowa Komisja Wyborcza w trybie natychmiastowym wystąpiła ze Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO) w związku z niewykluczeniem z grona jego członków Rosji i Białorusi.

19:47
19:46

Posłuchaj
00:55 11610723_1.mp3 Pentagon ocenia, że Rosja wprowadziła na terytorium Ukrainy prawie wszystkie siły jakie przygotowano do inwazji. Relacja Marka Wałuskiego (IAR) 
19:37

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda apeluje do kobiet na całym świecie, aby nie pozostawały obojętne wobec wojny na Ukrainie, która każdego dnia przynosi coraz więcej ofiar, także wśród ludności cywilnej.

19:34

Na Ukrainę wkroczyły już niemal wszystkie rosyjskie wojska zgromadzone wcześniej wokół kraju, a Rosja wystrzeliła ponad 625 rakiet - ocenił wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że są wskazówki świadczące, że Rosja prowadzi rekrutację wśród Syryjczyków.

19:33

Zniszczony blok mieszkalny w Czernihowie. Trwają prace poszukiwawcze.

19:32

MON_Twitter wojsko free 1200.jpg
Poprawki do ustawy o obronie ojczyzny. Wicerzecznik PiS liczy na ponadpartyjne porozumienie
19:29

Gubernator obwodu mikołajowskiego: w wyniku rosyjskiego nalotu zginęło ośmiu ukraińskich żołnierzy

19:27

Rosjanie otrzymali rozkaz strzelania do ludności cywilnej Ukrainy - napisała na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

19:27

O godz. 18 rozpoczęła się kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu i wojska - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

19:24

Trzeba odejść od rosyjskiego gazu i ropy, ale robić to stopniowo - zgodnie podkreślali w Londynie szefowie brytyjskiego i holenderskiego rządu.

Mark Rutte mówił, że "bolesna prawda" jest taka, że Europa Zachodnia wciąż polega w dużym stopniu na rosyjskich zasobach. I dlatego - jego zdaniem - trzeba z nich rezygnować zdecydowanie, ale nie od razu.

Premier Boris Johnson dodawał, że poszczególne państwa będą odchodzić od rosyjskich surowców w różnym tempie. - Dla niektórych krajów to będzie szybsze i łatwiejsze. Ale zrobimy to razem. Razem będziemy pracować nad tym, by zapewnić sobie niezbędne zamienniki i zapasy - mówił premier.

19:21

Najwięksi działający na Ukrainie operatorzy sieci komórkowych łączą swoje zasięgi po to, by abonenci w razie problemów z działaniem jednej z sieci mogli bezpłatnie przełączyć się na inną. Wspólny ukraiński roaming ma zmniejszyć problemy z łącznością telefoniczną w sytuacji agresji Rosji i działań wojennych.

19:20

W weekend sekretarz obrony USA Lloyd Austin skierował do Europy kolejnych 500 żołnierzy, informuje Pentagon. Liczebność sił amerykańskich w Europie zbliża się do 100 tysięcy.

19:18
19:18

Doradca szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenki poinformował, że w walkach z Rosjanami pod Mikołajowem zginął Wiktor Dudar, ukraiński reporter wojskowy - podaje agencja Interfax-Ukraina.

19:17

Doradca prezydenta Ukrainy mówi po negocjacjach Moskwa-Kijów o niewielkich pozytywnych postępach dotyczących korytarzy humanitarnych.

19:12

Ukraina walczy dziś nie tylko we własnym imieniu, lecz za całą Europę. Apeluję do wszystkich przywódców i obywateli Unii Europejskiej: to nasza wspólna sprawa i wspólna odpowiedzialność - musimy pomóc uchodźcom, zatrzymajmy wojnę i ratujmy bezbronnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki

19:11
19:11

mid-epa09806294 1200.jpg
"Chcą w ten sposób ukryć skalę strat". Rosja odmawia zabierania ciał swoich żołnierzy
19:09

Stołeczny Dworzec Centralny jest wypełniony uchodźcami z Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną. Na miejscu pracują wolontariusze, którzy udzielają im doraźnej pomocy, oferując m.in ciepły posiłek czy opiekę medyczną.

 Uchodźcy z Ukrainy na dworcu Warszawa Centralna (Fot. PAP/Paweł Supernak) Uchodźcy z Ukrainy na dworcu Warszawa Centralna (Fot. PAP/Paweł Supernak)

19:04

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę mołdawskie służby nie zaobserwowały wzrostu zagrożenia ze strony wojsk stacjonujących w prorosyjskim Naddniestrzu -ogłosiła premier Mołdawii Natalia Gavrilita.

19:03

"Okupanci planują zaktywizować lotnictwo w celu przeprowadzenia ataków rakietowych i bombowych na duże miasta Ukrainy i infrastrukturę przemysłową. W tym celu na terytorium Republiki Białoruś przenoszone są jednostki lotnicze Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego" - czytamy w podsumowaniu operacyjnym sztabu generalnego ukraińskiej armii.

18:59

Koniec kolejnej, trzeciej, rundy rokowań na linii Ukraina-Rosja.

Agencja Reutera cytuje jednego z ukraińskich negocjatorów, który mówi, że kolejne rozmowy z Rosją nie przyniosły znacznej poprawy sytuacji.

18:56

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) zawiesiła Rosję i Białoruś w rozgrywkach pod jej egidą, w odpowiedzi na atak zbrojny na Ukrainę.

Już w miniony piątek podobną decyzję podjęła europejska federacja (EHF) w tej dyscyplinie.

18:55

Według federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha Niemcy chcą odgrywać "centralną rolę" w zapewnianiu opieki zdrowotnej dla osób z Ukrainy. Niemcy przygotowują się do przyjęcia osób ciężko rannych i ciężko chorych, np. ukraińskich pacjentów cierpiących na raka - pisze portal tygodnika "Zeit".

18:42

Pancyr1200.jpg
Kolejny rosyjski system przeciwlotniczy w rękach Ukraińców. Jest wart miliony dolarów
18:41

Wojska rosyjskie planują zintensyfikować naloty na duże miasta i infrastrukturę przemysłową. W tym celu na Białorusi są rozmieszczane kolejne jednostki lotnictwa - poinformował po południu sztab generalny ukraińskiej armii.

18:41

Oblężony od ośmiu dni Mariupol jest bez wody, prądu, ogrzewania i łączności - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych Gwardii Narodowej Ukrainy.

18:39

Administracja Bidena rozważa zniesienie części sankcji przeciwko Wenezueli, by umożliwić jej sprzedaż ropy naftowej i spowodować obniżkę globalnych cen surowca - doniosły "New York Times" i CNN. Caracas odwiedzili w weekend przedstawiciele Białego Domu.

18:39

Brytyjskie ministerstwo obrony regularnie publikuje krótkie raporty swojego wywiadu dotyczące wojny na Ukrainie. W aktualnym wpisie na Twitterze zaznaczono, że Moskwa coraz bardziej ogranicza funkcjonowanie krajowych mediów społecznościowych, co ma utrudnić docieranie do Rosja "negatywnych" treści związanych z atakiem na Ukrainę. 

Rosyjskie społeczeństwo będzie miało utrudniony dostęp do informacji innych niż oficjalne stanowisko rosyjskiego rządu. "To wskazuje na zanipokojenie Kremla stosunkiem ludności do konfliktu" - stwierdzono.

18:33

Kanada nakłada sankcję na 10 Rosjan, m.in. wysokich urzędników i oligarchów.

18:28

Przekazywana pomoc humanitarna na rzecz m.in. organizacji pożytku publicznego, samorządów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z wojną na Ukrainie będzie kosztem uzyskania przychodu - wynika z projektu ustawy, który przyjął rząd.

18:23

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował na antenie TVP Info, że do polskich szkół jest już zapisanych ponad 3 tysiące dzieci z Ukrainy.

Posłuchaj
00:27 Szef MEiN -.mp3 Szef MEiN o ukraińskich dzieciach w polskich szkołach (IAR) 
18:21

Ukraiński minister infrastruktury Oleksandr Kubrakow: od czasu rosyjskiej agresji ponieśliśmy szkody w infrastrukturze wartości 10 miliardów dolarów

18:02

Deloitte - międzynarodowa sieć spółek świadczących usługi doradcze i audytorskie - nie będzie już prowadzić działalności w Rosji i na Białorusi.

18:01

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapewnił w Bóbrce na Podkarpaciu, że w jego resorcie trwają prace, które mają pomóc walczącej Ukrainie także w obszarze chronienia kultury i dziedzictwa.

18:00
17:59

Ostatnia grupa misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została ewakuowana z Ukrainy - poinformowała sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

17:58

O międzynarodową pomoc humanitarną dla Lwowa zaapelował mer miasta Andrij Sadowy. Według wyliczeń władz Lwowa, schronienie w mieście znalazło 200 tysięcy osób ze wschodniej Ukrainy. Nocują w miejscach przygotowanych przez szkoły, instytucje kultury, wspólnoty wyznaniowe i organizacje.

- Jesteśmy na skraju naszych możliwości - przyznał Andrij Sadowy.

Posłuchaj
00:35 Andriji Sadowy.mp3 Andrij Sadowy: doceniamy zaangażowanie organizacji humanitarnych na granicy i w państwach, do których uciekają Ukraińcy, ale wasza obecność potrzebna jest tu na miejscu. Pilnie potrzebujemy dużych namiotów z całą infrastrukturą sanitarną, zapleczem kuchennym i miejscami, w których uciekający przed wojną mogliby się ogrzać (IAR) 
17:56

Międzynarodowy Związek Kolei (UIC) zawiesza członkostwo kolei rosyjskich i białoruskich do czasu przywrócenia pokoju w Ukrainie - poinformowały Polskie Koleje Państwowe.

17:54

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała, że Moskwa odmawia zabierania ciał rosyjskich żołnierzy i oceniła, że Kreml stara się w ten sposób ukryć skalę strat po swej stronie - relacjonuje Interfax-Ukraina.

17:54

Christo Grozev z serwisu Bellingcat poinformował, że w trakcie negocjacji Rosja przedstawiła Ukrainie następujące warunki:

  • Wołodymyr Zełenski pozostanie formalnie prezydentem, ale prorosyjski polityk Jurij Bojko (były wicepremier) obejmie stanowisko premiera
  • Ukraina uzna "republiki ludowe" w Donbasie i przynależność Krymu do Rosji
  • Ukraina nie wstąpi do NATO

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) przekazała, że prezydent Ukrainy "kategorycznie odmówił".

17:50

Według kanclerza Olafa Scholza Niemcy nadal są uzależnione od importu energii z Rosji.

- W chwili obecnej nie da się w żaden inny sposób zapewnić Europie dostaw energii na potrzeby wytwarzania ciepła, mobilności, dostaw energii elektrycznej i przemysłu - oświadczył szef niemieckiego rządu.

17:45

W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie przejęły wieżę telewizyjną i maszty łączności radiowej - poinformował mer miasta Iwan Fedorow.

17:44

 Uchodźcy z Ukrainy na dworcu Warszawa Centralna (Fot. PAP/Paweł Supernak) Uchodźcy z Ukrainy na dworcu Warszawa Centralna (Fot. PAP/Paweł Supernak)
17:41

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju - wynika z informacji na stronie sejmowej.

17:41

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczono budynek firmy zbrojeniowej w Charkowie; jedna osoba została ranna - poinformowała na Facebooku policja obwodu charkowskiego.

17:38

LOT obniża ceny biletów dla pasażerów z Ukrainy.

17:36

Według agencji AFP, Unia Europejska zgadza się na rozpoczęcie procesu rozpatrywania wniosków o członkostwo we Wspólnocie Ukrainy, a także Gruzji i Mołdawii.

17:35

Posłuchaj
00:51 11610287_1.mp3 Ukraina odrzuca rosyjskie warunki utworzenia korytarza humanitarnego. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 
17:29

Do tej pory do polskich szkół w całym kraju zgłoszono dwa, trzy tysiące dzieci z Ukrainy, ale spodziewamy się, że w najbliższych dniach będą to już dziesiątki, setki tysięcy - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

17:21

150 tys. osób zostało objętych opieką w stolicy - poinformował sekretarz miasta Warszawy Włodzimierz Karpiński.

- Trzeba się zastanowić nad relokacją uchodźców do innych miast wojewódzkich, budową dla nich miasteczka oraz zapewnieniem opieki medycznej - dodał.

17:20

Ponad 2 tys. zagranicznych studentów, którzy nie mogą opuścić miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy ze względu na toczące się walki, są de facto zakładnikami Rosji - oceniła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal RBK.

17:19

27-letni włoski tancerz Jacopo Tissi ogłosił, że odchodzi z moskiewskiego teatru Bolszoj na znak protestu przeciwko rosyjskiej napaści na Ukrainę. Od grudnia zeszłego roku był głównym tancerzem tej sceny.

17:18

Specustawa jest furtką do polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy. Polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - stwierdził założyciel Firmy Personnel Service Krzysztof Inglot.

17:18

Rada Miejska w Suwałkach (woj. podlaskie) przyjęła uchwałę o zerwaniu współpracy z miastem Czerniachowsk w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

Wszyscy radni byli jednomyślni.

17:09

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Litwy. Gitanas Nauseda podkreślił poparcie jego kraju dla prounijnych aspiracji Ukrainy.

17:02

Sytuacja pod Kijowem jest trudna, panuje kryzys humanitarny - podało MSW Ukrainy na swoim profilu w komunikatorze Telegram.

17:02

Mer Lwowa poinformował, że w mieście przebywa ok. 200 tys. uchodźców, którzy uciekli tam ze wschodu kraju przed rosyjską inwazją. - Wiemy, że będą kolejne fale, wzywam międzynarodowe organizacje humanitarne, by tutaj przybyły i pomogły - stwierdził Andrij Sadowy.

16:58

HiszpaniaRząd Hiszpanii rozpoczął przygotowania do uruchomienia trzech ośrodków dla uciekinierów wojennych z Ukrainy - poinformował w poniedziałek minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva.

16:57

Rumunia | Pomimo trudnych warunków funkcjonariusze starają się choć trochę umilić dzieciom, uciekającym wraz z rodzicami, trudne chwile. Od początku wojny na Ukrainie, do Rumunii uciekło już 261 445 osób - wynika z ostatnich danych przekazanych przez policję. 

Funkcjonariusz uśmiechający się do dzieci - uchodźców z Ukrainy, które wraz z rodzicami uciekają przed wojną Funkcjonariusz uśmiechający się do dzieci - uchodźców z Ukrainy, które wraz z rodzicami uciekają przed wojną
16:52

Wielka BrytaniaBrytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons wyjechała z tego kraju ze względu na pogarszającą się sytuację w kwestii bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Tym samym cała brytyjska obecność dyplomatyczna na Ukrainie czasowo została zakończona. Wcześniej w poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że ze względu na pogarszającą się sytuację na Ukrainie brytyjskie władze nie są dłużej w stanie udzielać bezpośredniej pomocy konsularnej.

16:49

WęgryPremier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie, umożliwiające rozmieszczenie wojsk NATO w zachodniej części kraju. Prawo pozwala również transportować broń z terytorium Węgier do innych państw członkowskich Sojuszu.

W rozporządzeniu zapisano jednocześnie, że Budapeszt zakazuje wszelkiego transportu broni z Węgier bezpośrednio na Ukrainę.

16:48

Ukraina | Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował, że podczas gdy większość krajów nakłada zdecydowane sankcje na Rosję, izraelska firma wciąż obsługuje płatności w rosyjskim systemie "Mir". "To cios dla stosunków ukraińsko-izraelskich" - podkreślił Kuleba.

16:45

Ukraina | Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo sprawa zagranicznych w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

16:42

UkrainaŻołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy wraz z Siłami Zbrojnymi Ukrainy nadal bronią Mariupola. Po udanym kontrataku Gwardia zniszczyła wiele rosyjskich pojazdów opancerzonych i personel wroga, który zbombardował miasto i ludność cywilną. "Zwycięstwo dla nas!" - napisano na profilu Gwardii na Twitterze

16:40

UkrainaW okolicach miasta Pryłuki w obwodzie czernihowskim Ukrainy w niedzielę i poniedziałek toczyły się walki z oddziałami rosyjskimi - poinformowała lokalna administracja w poniedziałek. Dodano, że siły ukraińskie zniszczyły pojazdy wroga i obecnie kontrolują cały region.

16:38

WłochyLiczba uchodźców z Ukrainy, którzy przybyli do Włoch od początku rosyjskiej agresji przekroczyła 17 tysięcy. Poinformowało o tym w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Rzymie.

W ciągu ostatniej doby dotarło ponad 3 tysiące osób; najwięcej do Rzymu, Mediolanu, Bolonii i Neapolu.

Wśród 17,2 tys. uchodźców jest ponad 8 tysięcy kobiet i 7 tysięcy dzieci.

16:36

Ukraina | Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Litwy. "Jestem w stałym kontakcie z Gitanasem Nausedą. Opowiedziałem mu o sytuacji na Ukrainie. Uzgodniliśmy kolejne kroki wstąpienia do UE. Czujemy wsparcie Litwy" -  napisał na Twitterze prezydent Ukrainy. 

16:32

Belgia | Tłumy ukraińskich uchodźców przed biurem imigracyjnym w Brukseli

Tymczasowy punkt recepcyjny został stworzony w Brukseli, by przybywający do Belgii uchodźcy z Ukrainy, mogli jak najszybciej dopełnić formalności. Tymczasowy punkt recepcyjny został stworzony w Brukseli, by przybywający do Belgii uchodźcy z Ukrainy, mogli jak najszybciej dopełnić formalności.
16:24

Ukraina | Trwa 3. runda negocjacji pomiędzy przedstawicielami Ukrainy i Rosji

16:21

Kanada | Rząd Kanady ogłosił nowe sankcje wobec 10 kolejnych Rosjan, uznanych za "współwinnych" "nieuzasadnionej" agresji Rosji na Ukrainę - podaje agencja AFP.

16:19

Polska | Minister Zdrowia Adam Niedzielski chce kompleksowej opieki medycznej dla dzieci uciekających z Ukrainy.

16:18

Irlandia | Incydent przed ambasadą Rosji. Irlandzka policja aresztowała w poniedziałek kierowcę ciężarówki, który uderzył nią w bramę ambasady Rosji w Dublinie. W ostatnich dniach przed ambasadą odbywały się protesty przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

Ulice wokół ambasady, znajdującej się w południowej części Dublina, są zamknięte, a policja wszczęła śledztwo w związku z zarzutem uszkodzenia mienia.

16:17

Polska | PLL LOT wprowadza specjalną ofertę dla uchodźców z Ukrainy

16:14

PolskaMieszkańcy Radomia, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości. Projekt uchwały w tej sprawie trafi wkrótce pod obrady Rady Miejskiej – poinformował na briefingu prezydent Radomia Radosław Witkowski.

16:13

Ukraina | Nad Wyszogrodem na północ od Kijowa zestrzelony został rosyjski śmigłowiec wojskowy - podały wojska lądowe sił zbrojnych Ukrainy na swoim Faebooku.

16:11

UEStały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekonywał w poniedziałek unijnych ambasadorów, że jak najszybsze przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE byłoby namacalnym dowodem unijnego poparcia dla Kijowa - wynika ze źródeł PAP.

16:10

Protest pod ambasadą Rosji w Berlinie. Mieszkańcy stolicy sprzeciwiają się brutalnej agresji Rosji na Ukrainie. Jedną z form sprzeciwu, są instalacje składające się z "zakrwawionych" dziecięcych zabawek, ułożonych pod placówką. Protest pod ambasadą Rosji w Berlinie. Mieszkańcy stolicy sprzeciwiają się brutalnej agresji Rosji na Ukrainie. Jedną z form sprzeciwu, są instalacje składające się z "zakrwawionych" dziecięcych zabawek, ułożonych pod placówką.
16:04

Posłuchaj
00:50 11610185_1.mp3 Andrzej Sadoś: UE powinna przyznać Ukrainie status kandydata tak szybko jak to możliwe (Beata Płomecka/IAR)

 

16:01

PolskaDziesiątki psów i kotów z Ukrainy trafiły do schroniska w Krakowie. Jeden z czworonogów miał być ogłuszony przez wybuch bomby, jeden ma złamaną nogę.

Jak powiedziała Kinga Osuch z krakowskiego schroniska, od początku napaści Rosji na Ukrainę do krakowskiego punktu trafiło 60-70 czworonogów, głównie psów i kotów, ale też świnka morska.

Tylko w nocy i w poniedziałek ze Lwowa, przez Medykę, do Krakowa przyjechało 28 psów i 15 kotów – sześć z tych kotów od razu trafiło tymczasowo do zaprzyjaźnionej fundacji. 18 innych kotów i cztery psy powierzyła krakowskiemu schronisku jedna z uchodźczyń, właścicielka prywatnego schroniska. Dla trzech z tych kotów pracownicy schroniska będą szukać domu. Pozostałe kobieta ma odebrać wtedy, kiedy znajdzie w Krakowie wystarczająco duże lokum dla siebie i kotów.

15:59

Ukraina | Rozpoczęła się trzecia runda negocjacji między Ukrainą a Rosją w Puszczy Białowieskiej - podał portal informacyjny Ukraińska Prawda.

15:45

UkrainaDoradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział w poniedziałek, że Wołodymyr Zełenski nie opuści Kijowa, bo "to człowiek szalony, w dobrym sensie tego słowa". Jak dodał, Zełenski uważa, że powinien być "w sercu kraju".

"On się nie boi. On uważa, że powinien być wewnątrz, w sercu kraju" - powiedział Podolak w wywiadzie dla znanej rosyjskiej komentatorki Julii Łatyninej.

15:40

Polska | Rada Miejska Leszna (woj. wielkopolskie) nadała w poniedziałek tytuł honorowego obywatela tego miasta Witalijowi Skakunowi, ukraińskiemu saperowi, który 24 lutego zginął wysadzając most k. Geniczeska w obwodzie chersońskim. W przeszłości Bohater Ukrainy mieszkał i pracował w Lesznie.

Skakun był saperem 35. Brygady Piechoty Morskiej. 24 lutego jako ochotnik podłożył ładunki wybuchowe i wysadził most nieopodal miasta Geniczesk, by zatrzymać kolumny rosyjskich czołgów z Krymu. 26 lutego 2022 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postanowił pośmiertnie przyznać mu tytuł Bohatera Ukrainy.

15:27

ONZOd momentu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę potwierdzono śmierć 406 cywilów, w tym 27 dzieci; 801 cywilów zostało rannych - poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podana przez agendę ONZ liczba ofiar cywilnych obejmuje okres między 24 lutego a 6 marca.

15:24

USAPodkreślamy nasze zobowiązanie na rzecz obrony państw bałtyckich i wschodniej flanki NATO - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w stolicy Łotwy, Rydze.

Wizyta Blinkena na Łotwie jest częścią kilkudniowej podróży sekretarza stanu USA, podczas której odwiedził on już Polskę, Belgię, Mołdawię i Litwę, a planuje udać się jeszcze do Estonii i Francji.

15:19

Ukraina | Anty-wojenne protesty mieszkańców Zaporoża nie ustają

15:14

NiemcyNiemieckie media zauważają, że po wkroczeniu rosyjskich sił na Ukrainę działania kremlowskich służb wywiadowczych za Odrą stały się bardziej intensywne. "Szczytowa realizacja podstępnej taktyki Władimira Putina dopiero przed nami" - ostrzega "Bild".

Dziennik pisze, że prezydent Rosji "zdjął swoim agentom kagańce", by przeprowadzali w Niemczech akcje dywersyfikacji. "Agenci Putina zbierają informacje o politykach i biznesmenach, uchodzących za propagatorów ‘antywojennej’ propagandy" - czytamy.

15:02

FrancjaPrezydent Emmanuel Macron potępił w poniedziałek "cynizm moralny i polityczny" prezydenta Władimira Putina, który oferuje mieszkańcom kilku miast Ukrainy korytarze humanitarne, aby sprowadzić ich do Rosji.

"To wszystko nie jest poważne, to cynizm moralny i polityczny, który jest dla mnie nie do zniesienia" – stwierdził Macron, komentując propozycję Putina w wywiadzie dla stacji telewizyjnej LCI.

15:00

Wielka BrytaniaBrytyjski premier Boris Johnson odrzucił w poniedziałek wezwania do dalszego złagodzenia wymogów wizowych dla Ukraińców uciekających przed wojną, mimo że źródła w ministerstwie spraw wewnętrznych sugerowały wcześniej coś przeciwnego.

14:57

Ukraina | W ramach Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) została utworzona jednostka specjalna Legii Międzynarodowej - podała w poniedziałek służba na swoim profilu w serwisie Facebook.

"Są to głównie doświadczeni żołnierze, którzy brali udział w wielu kampaniach pokojowych w różnych częściach świata" - zaznaczyła ukraińska służba wywiadu wojskowego.

14:54

LitwaNa Litwę przybędzie dodatkowo 400 amerykańskich żołnierzy – poinformował w poniedziałek w Wilnie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że należy poważnie szykować się do obrony.

14:46

UEPrzewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział dyskusję na szczycie w Paryżu w tym tygodniu na temat wniosku Ukrainy o członkostwo w Unii. Dwudniowe spotkanie przywódców 27 krajów rozpoczyna się w czwartek. 

14:43

PolskaPort w Elblągu nie będzie wpuszczał rosyjskich statków. Dyrektor portu Arkadiusz Zgliński, który poinformował o decyzji, wyjaśnił, że jest ona powodowana agresją Rosji na Ukrainę. 

"Dziennik Bałtycki", który podaje tę wiadomość na swoim portalu, informuje, że do portu w Elblągu wpływały dotąd statki z Kaliningradu przede wszystkim z węglem i paszą dla zwierząt. 

14:40

Ukraina | Dramatyczna ewakuacja mieszkańców Irpina. Chcący uciec przed wojną mieszkańcy - w tym osoby starsze i dzieci - musieli w asyście ukraińskiego wojska, przekraczać zniszczony most. 

Próba ewakuacji mieszkańców Irpina Próba ewakuacji mieszkańców Irpina
14:36

Ukraina | "Rozmawiałem z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem na temat zagrożenia dla obiektów jądrowych na Ukrainie" - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

14:35

Ukraina | Ewakuacja mieszkańców Irpienia wciąż trwa. 

14:34

HiszpaniaHiszpańskie media relacjonują masową ucieczkę obywateli Ukrainy zaatakowanej przez Rosję, wskazując na “nadzwyczajną pomoc i gościnę udzielaną im w Polsce”. Podkreślają, że spontanicznie w udzielanie wsparcia uciekinierom wojennym włączyły się tysiące polskich rodzin, szkoły oraz urzędy państwowe.

14:32

UkrainaWskutek rosyjskich ataków na Ukrainie ponad 900 osiedli jest całkowicie pozbawionych dostępu do prądu i wody; zniszczono lub uszkodzono 202 szkoły, 34 szpitale i ponad 1500 budynków mieszkalnych - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

14:29

UkrainaRosyjski okręt wycofał się z okolic Odessy po tym, gdy został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy - poinformowała Marynarka Wojenna Ukrainy.

Ukraińska marynarka wojenna, broniąc regionu Odessy, uderzyła w rosyjski okręt znajdujący się na Morzu Czarnym - podano w zamieszczonym na Facebooku komunikacie. "Wróg po raz kolejny się wycofał" - dodano.

14:26

TajwanTajwan przekaże ponad 3,5 milona dolarów amerykańskich na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce. 

Posłuchaj
00:29 11609880_1.mp3 Ogromna pomoc Tajwanu do ukraińskich uchodźców w Polsce. Relacja Tomasz Sajewicz (IAR)

 

14:23

USA | Prezydent USA odbędzie rozmowę z europejskimi przywódcami 

14:01

Odrzutowiec zestrzelony w niedzielę nad Charkowem to myśliwsko-bombowy Suchoj Su-34. Jego załogę przechwycono - podaje Liveuamap.com. 

13:57
Szef władz obwodu donieckiego poinformował, że na do tej pory z Wołnowachy udało się wydostać ponad 650 osobom. Planowano ewakuować ponad 15 tys. osób, jednak w godzinach południowych w sobotę armia rosyjska rozpoczęła ostrzał miasta Szef władz obwodu donieckiego poinformował, że na do tej pory z Wołnowachy udało się wydostać ponad 650 osobom. Planowano ewakuować ponad 15 tys. osób, jednak w godzinach południowych w sobotę armia rosyjska rozpoczęła ostrzał miasta (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
13:56

Prezydent Francji Emmanuel Macron o rosyjskiej propozycji otwarcia "zielonych kanałów" prowadzących tylko do Rosji albo na Białoruś: wszystko to nie jest poważne. To moralny i polityczny cynizm, który uważam za nie do zaakceptowania

13:53

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wykreśliła kolejne rosyjskie i białoruskie kanały z rejestru programów telewizyjnych, które mogą być dostępne w polskich sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. 

W sumie zakaz obejmuje już: Białoruś 24, znaną też jako TV Białoruś oraz Pierwyj kanał, znany też jako Channel 1 Russia czy ORT1. Wcześniej wykreślono rosyjskie RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Rossija 24.

13:51

PILNE | W piątek odbędzie się w Sejmie Zgromadzenie Narodowe - dowiedziała się IAR w Kancelarii Prezydenta. Posiedzenie odbędzie się w rocznicę wejścia Polski do NATO. Polska jest członkiem Sojuszu od 12 marca 1999 roku.

13:50

PILNE | Rząd przyjął projekt specustawy w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Teraz projekt wpłynie do Sejmu. 

13:50

W wyniku niedzielnego ostrzału supermarketu w Charkowie zginęły cztery osoby, a 15 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek na Telegramie biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

13:49

Rosyjskie video o czołgach w pobliżu  Kijowa podał także na swoim TT Reuters: 

13:49

Rosyjskie czołgi zajmowały pozycje pomiędzy blokami mieszkalnymi na gęsto zaludnionym obszarze na zachód od Kijowa - ustaliła w poniedziałek stacja CNN na podstawie danych geolokalizacyjnych nagrania, na którym widać ruchy rosyjskich pojazdów wojskowych.

13:27

Komisja Europejska rozważa złagodzenie przepisów dotyczących pomocy państwa dla firm dotkniętych sankcjami nałożonymi przez UE na Rosję - poinformowała KE w poniedziałek.

- Komisja uważnie monitoruje sytuację i jest gotowa wykorzystać pełną elastyczność swojego zestawu narzędzi pomocy państwa, aby umożliwić krajom członkowskim wspieranie firm i sektorów poważnie dotkniętych bieżącymi wydarzeniami geopolitycznymi. Przyglądamy się wszystkim dostępnym nam narzędziom, stałym i tymczasowym - przekazała rzeczniczka Komisji Arianna Podesta.

13:16

W oficjalnym poradniku rosyjskiego oficera znalazło się stwierdzenie, że "rosyjska armia jest ostatnim bastionem przeciwko szatańskiemu nowemu porządkowi światowemu" - podał na Twitterze szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew.

Grozew opublikował zdjęcia takiego dokumentu, przechwyconego przez ukraiński wywiad wojskowy. Jego zdaniem wygląda on na autentyczny.

13:14

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych podczas ostrzelanego przez rosyjski żołnierzy proukraińskiego wiecu w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim - poinformowało biuro prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy.

13:14

W przychodni Mazowieckiego Centrum Neuropsychologii w Warszawie otwarto dzienny punkt opieki nad dziećmi z Ukrainy oraz bezpłatną pomoc psychologiczną dla najmłodszych uchodźców zza wschodniej granicy.

13:13

Premier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie, umożliwiające rozmieszczenie wojsk NATO w zachodniej części kraju. Prawo pozwala również transportować broń z terytorium Węgier do innych państw członkowskich Sojuszu, ale zakazuje wszelkiego transportu broni z Węgier bezpośrednio na Ukrainę.

13:09
13:04

Jak szacują eksperci, w Niemczech może działać obecnie od dwustu do nawet dwóch tysięcy rosyjskich agentów - "Bild". 

Cel agentów to zbieranie informacji o politykach i szefach firm, krytykujących Rosję, i wysyłanie tych danych na Kreml. Inny cel to wprowadzanie niepokoju wśród "zwykłych obywateli". Zdaniem Sebastiana Fiedlera (SPD), Putin pozwoli swoim szpiegom "zrobić wszystko co w ich mocy, aby wbić klin w nasze społeczeństwo”, nie stroniąc nawet od brutalnych morderstw.

13:02

Im dłużej trwa wojna na Ukrainie, tym więcej problemów w Rosji może mieć prezydent tego kraju Władimir Putin - ocenia niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa Ekkehard Brose, cytowany w poniedziałek przez agencję dpa.

13:02

Rosja w swojej agresji wobec Ukrainy świadomie wstąpiła na drogę zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości; stosuje taktykę spalonej ziemi, atakując ludzi i cele cywilne- oświadczył sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow.

13:01

Siły Zbrojne Ukrainy pokonały ogromną liczbę Rosjan, mających udać się do Kijowa - powiedział w poniedziałek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. - Rosyjska armia nie jest silna, ale długa; zjemy ją powoli, jak salami - dodał. 

12:59

Moskwa wskazuje Tajwan jako jedno z państw nieprzyjaznych wobec Rosji. 

12:58
12:53

Posłuchaj
00:40 blinek - spec - zalewski .mp3 Stany Zjednoczone wyślą na Litwę dodatkowe siły wojskowe - zapowiedział w Wilnie sekretarz stanu USA Antony Blinken - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

12:50

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i Ukrainy Dmytro Kułeba spotkają się w Antalyi na południu Turcji - podał Turecki MSZ. Do spotkania miałoby dojść w czwartek, podczas Forum Dyplomatycznego w tym mieście.

12:48

Polska Agencja Inwestycji i Handlu powołała zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego, który będzie koordynować relokację firm działających na Ukrainie - przekazała Agencja. Grupa ma też pomóc w znalezieniu nowych rynków zbytu dla produktów dotąd eksportowanych gównie na wschód.

12:46

Ukraińskie służby stworzyły specjalny kanał na komunikatorze Telegram, pomagający poszukiwać osób zaginionych podczas rosyjskiej inwazji - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Osoby chcące odnaleźć kogoś z bliskich, kto zaginął, powinny po wejściu na stronę https://t.me/poshuk_znyklyh podać jego imię, nazwisko i wiek, a także termin i okoliczności, w których po raz ostatni był z nim kontakt, oraz zostawić telefon kontaktowy.

12:41

Posłuchaj
00:57 ue - bruksela - spec - plomecka .mp3 Polska chce, by unijni przywódcy na szczycie w tym tygodniu w Paryżu wysłali jasny sygnał poparcia dla członkostwa Ukrainy we Wspólnocie. Mówił o tym - jak wynika z relacji unijnych dyplomatów - ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś na spotkaniu z przedstawicielami 27 krajów członkowskich - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

12:36

System płatności American Express ogłosił, że zawiesza wszelkie operacje w Rosji w ramach protestu przeciw inwazji na Ukrainę - przekazał serwis informacyjny BBC.

12:30

- Trzecia runda negocjacji z Rosją rozpocznie się o 16 czasu kijowskiego (godz. 15 w Polsce)  - poinformował doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. 

12:26

Zgodnie z doniesieniami ukraińskich mediów, obecnie ewakuacja trwa tylko w miejscowości Irpeń w pobliżu Kijowa. W ciągu dwóch godzin miasto opuściły 2 tys. ludzi - NEXTA

12:24

Jedna osoba zginęła kiedy rosyjska armia otworzyła ogień do uczestników pokojowej manifestacji w Nowej Kachowce o obwodze Chersońskim - Liveuamap.com

12:18

Warszawiacy protestują przed chińską ambasadą w Polsce przeciwko stanowisku Pekinu wobec inwazji Rosji na Ukrainę. 

12:16
12:14

MSW Ukrainy opublikowało zdjęcia z miasta Małyn w obwodzie żytomierskim po niedzielnych bombardowaniach. 

12:09

W Rosji trwają protesty przeciwko działaniom zbrojnym na Ukrainie. W ciągu ostatniej doby demonstracje i pikiety odbywały się w 69 miastach Federacji Rosyjskiej.

Według portalu OWD-info, policja zatrzymała około 7 tysięcy osób. Najwięcej w Moskwie - 2387 i Petersburgu - 1256. Od 24 lutego, gdy Władimir Putin wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy, łącznie zatrzymano w Rosji ponad 10 tysięcy osób.

12:03

Mer Kijowa Witalij Kliczko: pod Kijowem trwają zacięte walki. Ze szczególną wściekłością wróg niszczy Buczę, Hostomel, Worzel, Irpień. Celowo zabijani są cywile. Zginął wójt gminy hostomelskiej Jurij Pryłypko, kiedy rozdawał chleb i leki. To mój kolega, którego dobrze znałem ze Stowarzyszenia Miast, z naszej współpracy. Wieczny odpoczynek - powiedział Kliczko na nagraniu wideo opublikowanym w komunikatorze Telegram.

- Kijów wysłał pomoc humanitarną do Czernihowa. Próbujemy dostarczyć (ją) do Buczy i Hostomla. (...) Stolica przygotowuje się do obrony. Razem damy radę! Chwała Ukrainie! - oświadczył mer.

12:02

Negocjacje między Ukrainą a Rosją mogą się zacząć w poniedziałek o godz. 14 (godz. 13 w Polsce), ale możliwe, że będą przełożone "z powodu problemów logistycznych delegacji ukraińskiej" - Ukrinform.

12:01

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska: od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski uciekło 1 067 000 osób. 90 procent z nich to obywatele Ukrainy, pozostali pochodzą z państw całego świata. 

11:59

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby Unia Europejska znalazła fundusze na pomoc uchodźcom z Ukrainy - mówił szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak wskazał, przy obecnej sytuacji budżetowej Polska ma pieniądze na wsparcie.

11:59

Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że w Unii prowadzone są konsultacje w sprawie nałożenia kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę. Ursula von der Leyen powiedziała, że "haniebne ataki rosyjskich sił na ludność cywilną wymagają jednoznacznej odpowiedzi".

11:59

Francja wyśle na Ukrainę leki i tabletki z jodem chroniące przed promieniowaniem radioaktywnym - poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych.

11:58

Dziennikarka Channel 4 News poinformowała o eksplozji w Mikołajewie, na wschodnim brzegu Bugu, na południu Ukrainy Zniszczenia po rosyjskich nalotach na miasto, 7 bm. w miejscowości Malin. Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę (fot. PAP/DSNS)
11:39

Rosyjscy żołnierze weszli na teren międzynarodowego portu lotniczego w Mikołajowie, na południu Ukrainy - poinformował szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Atak jest odpierany przez siły ukraińskie. "Przechodzimy do natarcia. Z....ńcy weszły na lotnisko nasze, mikołajowskie. Wszystko już odbiliśmy. (...) wszystko będzie dobrze" - napisał w Telegramie. 

11:38

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken: Stany Zjednoczone są wierne zapisom art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, to dla nas świętość. 

11:19

Sekretarz stanu USA Blinken: Rosja próbowała osłabić demokrację Litwy oraz polaryzować społeczeństwo poprzez cyberataki i dezinformację.

11:19

- Rosyjscy dyplomaci, nie możecie wspierać tej krwawej, bratobójczej wojny na Ukrainie; wzywam was wszystkich, byście zrezygnowali w geście protestu - zaapelował Andriej Kozyriew, pierwszy szef MSZ Rosji po rozpadzie ZSRR.

11:14

Posłuchaj
00:53 ukraina - spec - pawlica .mp3 Zachodnia Ukraina jest gotowa na ewentualny atak Rosjan - zapewniają władze Lwowa i obwodu lwowskiego. Mimo nieustannych walk i bombardowań na wschodzie kraju i w Kijowie, zachód Ukrainy pozostaje spokojną strefą, do której docierają uchodźcy - relacja Pawła Pawlicy (IAR)

 

11:10
11:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: rozmawiałem znowu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą - pomagają nam, pracujemy. Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, z premierem Włoch, prezydentem Francji i premierem Indii - poinformował Zełenski.

11:00

Ceny gazu w Europie osiągają rekordowe poziomy. Holenderskie kontrakty na gaz zwyżkowały po raz pierwszy w historii powyżej 300 euro za megawatogodzinę, w górę o 62 proc.


Rynki bardzo nerwowo zareagowały na informacje, że USA rozważają nałożenie embarga na dostawy rosyjskiej ropy w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę (PAP) Rynki bardzo nerwowo zareagowały na informacje, że USA rozważają nałożenie embarga na dostawy rosyjskiej ropy w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę (PAP)
10:57

Rząd Niemiec rozważa możliwość dalszych dostaw broni na Ukrainę, która odpiera rosyjską inwazję. - Rozważamy wszystko, co jest możliwe - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht we wspólnym programie telewizji ARD i ZDF.

10:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: o przyszłości Europy zdecyduje opór Ukraińców.

10:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: na naszej fladze nie ma krwi. Nie ma i nigdy nie będzie czarnych plam, nie ma swastyk; flaga Ukrainy to ziemia. Spokojna, żyzna, złocista i bez zbiorników. To niebo jest spokojne, czyste, błękitne i bez rakiet. Tak było. I tak będzie

10:55

Posłuchaj
00:51 buszko - spec - cywile .mp3 Rosyjskie wojsko zabija cywilów. Zwykli Ukraińcy giną z powodu bombardowań, ale też w wyniku bezpośrednich zabójstw dokonywanych przez rosyjską armię - relacja Pawła Buszko (IAR)

 

10:53

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył, że nieuzasadnione działania Moskwy podważają pokój w Europie i muszą zostać powstrzymane zbiorowymi wysiłkami Zachodu. Jego zdaniem, należy pomóc Ukrainie wszelkimi, dostępnymi środkami. - Jeśli chcemy uniknąć III wojny światowej, musimy zrobić to teraz - uważa Gitanas Nauseda.

10:52

Władze Gdańska wezwały Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury do opuszczenia lokalu na gdańskiej starówce.

10:52

W ocenie ekspertów World Food Programme, Ukraina i Rosja to najwięksi na świecie eksporterzy zboża - odpowiadają za 30 proc. światowego eksportu pszenicy, 20 proc. eksportu kukurydzy i 80 do 85 proc. światowej produkcji oleju słonecznikowego - ocenia główny ekonomista WPF Arif Husain. 

10:48

Wojna na Ukrainie może przyczynić się do dalszego wzrostu cen żywności. To może spowodować, że więcej światowej populacji będzie cierpieć głód - ostrzega World Food Programme. 

10:40
10:40
10:34
10:33

Kilka ton materiałów medycznych trafiło do ukraińskich szpitali za sprawą transportu zorganizowanego przez KGHM. Miedziowa spółka wspiera też uchodźców na dworcach; pracownicy organizują zbiórki na konieczne urządzenia i produkty - podano w komunikacie.

10:31

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział w Polskim Radiu 24, że uchodźcom z Ukrainy przysługują świadczenia społeczne i opieka ze strony państwa polskiego.

00:25 szwed - setka - uchodzcy .mp3 Uchodźcy będą mieli również dostęp do rynku pracy, pomocy żywnościowej, bezpłatnej edukacji oraz opieki zdrowotnej - wyjaśniał Stanisław Szwed (IAR)

 

10:27

"W sobotę i niedzielę wojewoda małopolski skierował do naszego powiatu blisko 500 uciekinierów wojennych. Są to głównie kobiety z dziećmi oraz młodzież" - przekazał starosta nowotarski Krzysztof Faber. 

10:26

Przedstawiciele białoruskiej diaspory w Białymstoku, czyli Białorusini, którzy z różnych powodów, w tym politycznych, emigrowali z własnego kraju do Polski, proszą, by nie utożsamiać ich z reżimem Łukaszenki, wspierającym agresję Rosji na Ukrainę. Apelują o powstrzymanie fali nienawiści i hejtu.

10:25

Rada miejska Gołdapi (woj. warmińsko-mazurskie) zerwała w poniedziałek umowy o współpracy z samorządowymi partnerami z Federacji Rosyjskiej, rejonem Gusiew i miastem Dubna. Uchwały w tej sprawie przyjęto jednogłośnie.

10:25

Co najmniej 150 dziennikarzy wyjechało z Rosji po rozpoczęciu przez ten kraj inwazji na Ukrainę 24 lutego - podał w poniedziałek portal NV. Według tego serwisu główną przyczyną jest wprowadzenie w Rosji cenzury dotyczącej sił zbrojnych.

10:23
10:22

Szwajcarski bank centralny poinformował w poniedziałek, że jest gotów do interwencji na rynku walutowym, aby przeciwdziałać umocnieniu się franka - podał Reuters. Napaść Rosji na Ukrainę i nałożone na ten kraj sankcje doprowadziły do mocnej przeceny euro w stosunku do franka szwajcarskiego. W poniedziałek przed godz. 10 kurs euro wynosił 1,0019 franka szwajcarskiego.

10:21

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy - poinformował Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

10:21

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczął wstępne przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Przedstawiciele Rosji nie stawili się na posiedzenie.

10:21

Rosyjskie ministerstwo obrony zapowiadało otwarcie korytarzy dzisiaj rano w najbardziej oblężonych teraz miastach, w tym w Kijowie i Mariupolu. Na razie jednak nie ma informacji, by ewakuacja się zaczęła. Rzecznik prezydenta Ukrainy uważa, że korytarze, które miałyby prowadzić cywilów na Białoruś lub do Rosji, to "niemoralna propozycja".

10:20

Posłuchaj
00:52 berlin - problemy - spec - osinski .mp3 Samorząd Berlina ma coraz większe problemy z zapewnieniem schronienia ukraińskim uchodźcom. Burmistrz niemieckiej stolicy Franziska Giffey poprosiła rząd federalny o udzielenie pomocy w rozlokowywaniu osób uciekających przed rosyjskim agresorem. O szczegółach - Wojciech Osiński (IAR)

 

10:18

Dwoje żołnierzy ukraińskich pobrało się w niedzielę na jednym z punktów kontrolnych na wjeździe do Kijowa. W ceremonii uczestniczył mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko - AFP

10:10

Rosjanie zniszczyli XIX-wieczny kościół we wsi w regonie żytomierskim - informuje Liveuamap. 

10:02

Ponad czterystu uchodźców może liczyć na przyjęcie przez Uniwersytet Opolski i Politechnikę Opolską. Jak informują władze politechniki, jej akademik Sokrates przyjął już 246 uchodźców z Ukrainy.

10:02

Od 24 lutego w wyniku rosyjskich ostrzałów i działań bojowych w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zginęło 133 cywilów, w tym pięcioro dzieci; rannych jest 319 osób cywilnych - poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na dane policji. Ogółem, wraz z wojskowymi, zabitych na terenie obwodu jest 209, a rannych - 443.

10:01

"Tagesspiegel": w sondażu Instytutu Badania Opinii Insa 74 procent Niemców opowiedziało się za wykluczeniem byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera z SPD ze względu na jego związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i rosyjskim biznesem. Wśród wyborców SPD aż 82 procent chce wyrzucenia Schroedera. 

10:01

Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej "tak szybko, jak to będzie możliwe" - powiedział w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji parlamentu w Pekinie.

09:51

Jako "kompletnie niemoralną" określił w poniedziałek przedstawiciel prezydenta Ukrainy rosyjską propozycję, zgodnie z którą mieszkańcy oblężonych ukraińskich miast mogliby się ewakuować, jeśli pojadą do Rosji lub na Białoruś.

09:51

Ponad 11 tys. żołnierzy, 290 czołgów i 46 samolotów - ukraiński sztab generalny oszacował straty Rosji po 11 dniach inwazji. 

09:48

Szef unijnej dyplomacji alarmuje, że w związku z wojną Ukrainę może opuścić nawet 5 milionów obywateli. Josep Borrell zaapelował o mobilizację, by pomóc krajom, do których przybędą uchodźcy.

09:47

Ostatniej nocy zestrzelono 30 rosyjskich helikopterów - informuje "Kijów Post".

09:43
09:42

Kwestie Tajwanu i Ukrainy zasadniczo się od siebie różnią i nie można ich porównywać, ponieważ Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium ChRL, a kwestia Ukrainy dotyczy sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą – ocenił w poniedziałek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

09:42

Francja i Unia Europejska wciąż są w stanie wprowadzić dalsze sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - powiedział w telewizji BFM francuski minister finansów Bruno Le Maire. - Tak, wciąż mamy możliwości manewru. Wszystkie opcje są na stole - oświadczył.

09:41

Korea Południowa planuje zawieszenie transakcji z rosyjskim bankiem centralnym - informuje agencja Yonhap. Rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony wyraził zaś wątpliwość wobec ewentualnego dozbrojenia Ukrainy przez Koreę Południową.

09:41

Samorząd Berlina ma coraz większe problemy z zapewnieniem schronienia ukraińskim uchodźcom. Burmistrz niemieckiej stolicy Franziska Giffey poprosiła rząd federalny o udzielenie pomocy w rozlokowywaniu osób uciekających przed rosyjskim agresorem.

09:40

Rosyjskie wojska ostrzelały także Irpin w obwodzie kijowskim. Sytuacja jego mieszkańców jest dramatyczna, w oblężonym mieście brakuje prądu, wody i ciepła Rosyjskie wojska ostrzelały także Irpin w obwodzie kijowskim. Sytuacja jego mieszkańców jest dramatyczna, w oblężonym mieście brakuje prądu, wody i ciepła (fot.: AP/Associated Press/East News/)
09:23

Posłuchaj
00:24 dworczyk - setka 3 .mp3 Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk apeluje o ostrożność w korzystaniu z informacji o wojnie na Ukrainie. Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia, część z nich może być elementem rosyjskiej propagandy (IAR)

 

09:22

- Dzisiaj (w poniedziałek - red.) o godz. 12 odbędzie się posiedzenie Rady Ministrów, na którym - mam nadzieję - ta ustawa zostanie przyjęta - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef KPRM, pytany o projekt ustawy dotyczącej uchodźców wojennych przybywających z terenu Ukrainy.

00:24 dworczyk - setka .mp3 Michał Dworczyk o ustawie o pomocy uchodźcom: Jest tam szereg rozwiązań, które pomogą, zwłaszcza w tym pierwszych tygodniach i miesiącach, objąć efektywną opieką uchodźców, uciekinierów wojennych z Ukrainy (IAR)

 

09:13

W niedzielę do Polski wjechało z Ukrainy 142 tysiące osób. To rekord od początku ataku Rosji na Ukrainę. Łącznie od 24 lutego do Polski przyjechało 1 067 000 osób z tego kraju.

09:12

Zarówno w Polsce, jak i nad Ukrainą nie ma zagrożenia radiacyjnego - powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

00:27 setka - anna moskwa - .mp3 Anna Moskwa zaapelowała też o niewpadanie w panikę i niespożywanie niepotrzebnie środków z jodem (IAR)

 

09:09
09:07
09:05

Rosyjscy żołnierze ostrzelali samochód ukraińskiej poczty w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy; zginęły dwie osoby - poinformował szef władz tego regionu Ołeksandr Staruch.

09:04

Noc z niedzieli na poniedziałek minęła w Kijowie spokojnie, działa transport publiczny - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa kijowskiej administracji miejskiej Mykołę Poworoznyka.

"Wróg koncentruje siły przed nową falą ataków na Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów" - poinformował zaś w poniedziałek rano minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. 

08:59

Przyjaźń między narodami Chin i Rosji jest "solidna jak skała", a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Wang Yi na dorocznej konferencji prasowej w kuluarach sesji parlamentu.

08:58

Rosyjskie i białoruskie koleje zostały zawieszone w Międzynarodowym Związku Kolei. Jako pierwsza poinformowała o tym ukraińska agencja Interfax.


00:20 koleje - setka .mp3 - Obie koleje nie będą brać udziały w żadnych pracach grup roboczych, współpracować z innymi w zakresie wypracowywania standardów technicznych, co jest bardzo ważne w sektorze kolei - powiedział Polskiemu Radiu dyrektor brukselskiego biura PKP Tomasz Lachowicz (IAR)

 

08:54

Władze Australii uważają, że Chiny powinny działać zgodnie ze swoimi deklaracjami promocji pokoju na świecie i dołączyć do działań mających na celu powstrzymanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

08:53

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o dramatycznej sytuacji w Irpieniu pod Kijowem. Miasto od trzech dni jest odcięte od świata i dostaw żywności, bez światła, wody i ciepła. W niedzielę informowano, że pomimo ciągłego ostrzału zdesperowani mieszkańcy próbują pieszo i autobusami ewakuować się z miasta.

Nad ranem rosyjskie pociski spadły m.in. na Mikołajew. Na razie brak informacji o ofiarach wśród cywili "Okupanci, łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, ostrzeliwują cywili, »zielone korytarze«, biorą jako zakładników kobiety i dzieci, rozmieszczają uzbrojenie w dzielnicach mieszkalnych, celowo tworzą kryzys humanitarnych w zajętych miejscowościach" - podkreślono w komunikacie Sztabu Generalnego (PAP, fot. Reuters/ FORUM)
08:52

Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech Charlotte Knobloch w rosyjskiej agresji na Ukrainę dostrzega podobieństwa do II wojny światowej . - To, czego jesteśmy świadkami, to tragedia - i znów tragedia ta została wywołana przez jednego człowieka. Bardzo przypomina mi to tamte czasy - powiedziała.

08:49

W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na miejscowość Malin w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

08:48

Wójt Hostomla pod Kijowem Jurij Pryłypko zginął w poniedziałek, rozdając chleb i leki - poinformowała gmina Hostomel na Facebooku.

"Mówiono na niego Illicz. Mógł posyłać ludzi na cztery litery, ale nikomu, nigdy nie odmówił pomocy. Nikt go nie zmuszał iść pod kule okupantów. Mógł jak setki innych przesiedzieć w piwnicy. Ale na niego czekano. I dokonał wyboru” - napisano na Facebooku. 

08:20

W związku z ogromnymi stratami poniesionymi przez wroga intensywność walki chwilowo spadła. Rosyjscy okupanci próbują jednak skoncentrować siły i środki na nową falę ataków - oświadczył na Facebooku ukraiński minister obrony Aleksiej Reznikov. 

08:07

W nocnych bombardowaniach Charkowa, co najmniej osiem osób zginęło, a w 21 dużych pożarach całkowicie lub częściowo zniszczonych zostało co najmniej 11 domów. 

08:04
07:57

Unijne sankcje obejmą 54 proc. białoruskiego eksportu do Unii Europejskiej, co może doprowadzić do zmniejszenia tegorocznego PKB tego kraju o 5 proc. - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Najbardziej ucierpią eksporterzy drewna i wyrobów z drewna - dodano.

07:55

Dzielnice mieszkalne Mikołajowa, na południu Ukrainy, zostały w poniedziałek rano ostrzelane przez rosyjską artylerię; w mieście wybuchły pożary - informują na Facebooku regionalne służby ratunkowe.

07:54

Zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy.  "Około 300 ratowników ponad 60 razy było kierowanych do pożarów, zawalonych budynków w Charkowie i mniejszych miejscowościach" - podał portal Suspilne, powołując się na służby ratunkowe.

07:53

Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców.

07:35
07:30

W Mikołajewie rosyjskie rakiety spadły na dzielnice mieszkalne - informuje NEXTA. 

07:29

Zmasowane bombardowania w obwodzie charkowskim trwały od godzin wieczornych w niedzielę - podała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy. Jest co najmniej osiem ofiar śmiertelnych, zniszczono domy mieszkalne, budynki administracyjne i placówki medyczne.

07:28

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że za działania w sprawie Ukrainy "szczególnie mocno chce podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który jest zaangażowany na sto procent, codziennie rozmawia z prezydentem Zełenskim, bez względu na porę". "Wszystko co możliwe robi też premier Mateusz Morawiecki, zawsze mogę liczyć na szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Jeździmy razem po Polsce i gasimy pożary, rozwiązujemy sprawy teoretycznie niemożliwe do rozwiązania" - mówił ambasador Deszczyca.

07:24

- Na razie zapewniamy i gwarantujemy wyżywienie oraz zakwaterowanie na dwa miesiące. Pieniądze powinny trafić także do ludzi, którzy Ukraińcom pomagają w tym trudnym okresie - powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

07:11

- Dziękujemy ogromnie naszym polskim przyjaciołom za pomoc. Do Kijowa przybyło dużo konserw, jedzenia długoterminowego. Jest to ogromna pomoc dla ludzi w tych ciężkich czasach - przekazał w rozmowie z "Super Expressem" mer Kijowa Witalij Kliczko.

07:10

Posłuchaj
00:45 wojna - spec - buszko .mp3 W nocy Rosjanie dokonali ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy. Rosyjskie pociski spadały też na inne ukraińskie miejscowości. Już 12 dzień trwa rosyjska agresja na Ukrainę - relacja Pawła Buszko (IAR)

 

06:52

Rosyjska armia obwieszcza otwarcie kilku korytarzy humanitarnych na Ukrainie - informuje AFP.  

06:46

- Jeśli Polska będzie zagrożona atakami rakietowymi, dysponujemy możliwościami ochrony strategicznych celów - zapewnia w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

06:45

Consultingowy gigant KPMG wycofuje się z Rosji i Białorusi - informuje NEXTA. Zapewnia o wsparciu dla pracowników firm, które stracą afiliacje z marką. 

06:35

"Proces tymczasowej ewakuacji wszystkich członków międzynarodowej misji został praktycznie zakończony. Ostatnia pozostająca w kraju grupa, główny obserwator i zespół wyższego kierownictwa, opuści teraz Ukrainę” - podano w oświadczeniu OBWE

06:34

06:32

Po zapowiedziach rządu amerykańskiego o rozważaniu wprowadzenia embargo na rosyjską ropę cena surowca skoczyła do blisko 140 USD za baryłkę. 

06:23

Na znak żałoby z powodu ofiar wojny na Ukrainie figura Dawida Michała Anioła we Florencji została przykryta czarną tkaniną. Umieszczono na niej flagę ukraińską. Mieszkańcy miasta przyczepili też wstążki w jej kolorach: żółtym i niebieskim.

06:17

Posłuchaj
00:50 trybunal-haski-spec-plomecka.mp3 Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze ruszają dziś wstępne przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Pozew złożyły władze w Kijowie domagając się zakwalifikowania ataku jako zbrodni ludobójstwa i odrzucenia rosyjskich oskarżeń, że ukraińskie oddziały dopuszczały się zbrodni przeciwko rosyjskiej mniejszości - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

05:56
05:31

Pentagon ocenia, że przez weekend nie doszło do znaczącej zmiany układu sił na Ukrainie. Choć Rosjanie bombardują cywilnych mieszkańców i starają się otoczyć miasta na północy Ukrainy, napotykają silny opór.

Posłuchaj
00:55 pgon.mp3 Pentagon o sytuacji militarnej na Ukrainie. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

05:18

Należący do chińskiej firmy ByteDance serwis mediów społecznościowych TikTok ogranicza działalność w Rosji. Użytkownicy serwisu w tym kraju nie mogą dodawać nowych treści ani prowadzić relacji na żywo.

To odpowiedź właściciela serwisu na rosyjskie prawo, którego celem jest cenzurowanie informacji o wojnie na Ukrainie.

Posłuchaj
00:36 tiktok.mp3 TikTok zawiesza możliwość dodawania treści w Rosji. Korespondencja Tomasza Sajewicza (IAR)

 

04:50

W ciągu 11 dni wojny do ukraińskich zakładów opieki zdrowotnej dostarczono ponad 400 ton leków i materiałów medycznych o łącznej wartości ponad 6,5 miliona dolarów - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, wymieniając Polskę jako jednego z największych darczyńców.

04:46

"Mikołajów został zaatakowany rakietami wystrzelonymi z wielu wyrzutni" - informuje Nexta.

04:37

Chińskie media, tak jak chińskie władze, dystansują się wobec wojny na Ukrainie, nazywając ją "kryzysem ukraińskim". Rządowe w media w Chinach powielają dezinformację Kremla. W anglojęzycznych kanałach chińskich mediów przekaz w mniejszym stopniu odpowiada narracji Rosji, ale wciąż - zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Chin - winą za konflikt obarczane są Stany Zjednoczone i NATO - informuje nasz korespondent z Pekinu Tomasz Sajewicz.

04:36

04:32

Agencja Reutera informuje, że Korea Południowa zdecydowała o zerwaniu transakcji z rosyjskim bankiem centralnym.

04:24

Japoński rząd prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi na temat możliwości zakazu importu rosyjskiej ropy, poinformował portal Kyodo News.

04:23

Michaił Chodorkowski napisał na Twitterze, że na lodzie Mojki (przepływającej przez centrum Petersburga) ktoś napisał "Nie dla wojny", a pracownicy komunalni zaczęli malować lód. "Najwyraźniej farby było za mało" - dodał ironicznie.


04:16

Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji wydała w niedzielę oświadczenie, wzywające Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie - napisała na Facebooku była członkini Rady Katerina Szulman, o czym poinformowała agencja Ukrinform.

04:15

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozpoczyna dziś wstępne przesłuchania w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Pozew złożyły władze w Kijowie domagając się zakwalifikowania ataku jako zbrodni ludobójstwa i odrzucenia rosyjskich oskarżeń o to, że ukraińskie oddziały dopuszczały się zbrodni przeciwko rosyjskiej mniejszości.

Sprawą rosyjskiej napaści na Ukrainę zajmuje się też drugi Trybunał w Hadze - Międzynarodowy Trybunał Karny. "Otrzymaliśmy wnioski w tej sprawie z 39 państw, utworzyłem zespół, który przeprowadzi dochodzenie" - poinformował prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan. Chodzi o zarzuty dotyczące zbrodni wojennych, zbrodni przeciw ludzkości lub ludobójstwa na Ukrainie.

03:55

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał status miast-bohaterów tym ośrodkom, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji.

Miasta-bohaterowie to Charków, Czernihów, Mariupol, Chersoń i Hostomel.

03:37

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek, że Kongres "przygląda się" kwestii wprowadzenia zakazu na import ropy z Rosji oraz że przeznaczy 10 mld dolarów na pomoc na rzecz Ukrainy.

03:25

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel poinformowała, że zaapelowała do Interpolu o wykluczenie Rosji z tej organizacji.

03:04

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak rakietowy w pobliżu wsi Tuzły nad Morzem Czarnym w obwodzie odeskim. Poinformował o tym w mediach społecznościowych rzecznik sztabu operacyjnego odeskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Braczuk.

"Wróg wystrzelił pocisk z morza w pobliże wsi Tuzły. Uderzenie było wymierzone w strategiczną infrastrukturę" - dodał Braczuk. Według rzecznika sprawdzane są informacje o sytuacji w sąsiednich miejscowościach. Na razie nie zgłoszono żadnych ofiar ataku.

02:56

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział mi, że rosyjskie wojska i pojazdy (czołgi) cały czas gromadzą się w pobliżu Kijowa. Ale nie widać ani zapału, ani gotowości do szturmu" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jak wyjaśnił we wpisie Andrzej Duda: "obrońcy Stolicy przeciwnie, są gotowi do walki i mają ogromną motywację odparcia wroga". "Liczy się każde wsparcie!" - podkreślił prezydent.

02:56

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła w niedzielę, że NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków - przekazała agencja Ukrinform powołując się na kanał ARD.

02:49

Samochód szwajcarskiego dziennikarza Guillaume'a Briqueta został ostrzelany przez Rosjan w nocy z niedzieli na poniedziałek obwodzie mikołajowskim. Napastnicy obrabowali rannego reportera - podał ukraiński internetowy kanał telewizyjny Hromadske.

Czytaj więcej: Szwajcarski dziennikarz zaatakowany przez rosyjskich żołnierzy. Ostrzelany i okradziony

02:48

Według amerykańskich źródeł Rosja już od kilku dni rekrutuje Syryjczyków, jednak nie wiadomo, ilu bojowników z Syrii jest już przygotowanych do zaangażowania się w walki. Podobno każdy z nich otrzymał od 200 do 300 dolarów za przyjazd do Rosji i możliwość przebywania w Ukrainie przez sześć miesięcy.

02:48

02:47

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w niedzielę, że wierzy w ostateczne zwycięstwo Ukrainy nad rosyjską inwazją, ale ostrzegł przed zniszczeniami i ofiarami wśród ludności cywilnej.

Zobacz także

Zobacz także