more_horiz
Wiadomości

Powstanie "Plan Marshalla" dla Ukrainy? Zapowiedź brytyjskiego premiera

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 21:00
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział stworzenie "planu Marshalla", który ma pomóc odbudować niszczoną przez rosyjską agresję Ukrainę. 
Plan Marshalla dla Ukrainy ma pomóc temu państwu odbudować się po wojnie
"Plan Marshalla" dla Ukrainy ma pomóc temu państwu odbudować się po wojnieFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Ukrainie będzie potrzebny nowy plan Marshalla - mówił brytyjski premier. - Była zgoda co do tego, że już teraz trzeba pokazać obywatelom Ukrainy, że cokolwiek się stanie, gdy odtworzona zostanie Ukraina wolna i suwerenna, odbudujemy ją. Będziemy mieli "Plan Marshalla", który w tym pomoże - poinformował Boris Johnson.

Wcześniej "plan dla Ukrainy" zapowiadał polski premier

Na początku marca odnosząc się do rosyjskiej inwazji, o "planie dla Ukrainy" mówił polski premier Mateusz Morawiecki. Proponowany fundusz dla tego państwa miałby wynosić "na przykład 100 mld euro" i być sfinansowany przez Unię Europejską.

- Bardzo ważne jest też to, żeby przygotować pakiet inwestycyjny dla Ukrainy, bo gospodarka potrzebuje nowych inwestycji, nowych miejsc pracy - tłumaczył w Brukseli po spotkaniu z szefową KE.

Odbudowa Ukrainy

Rzecznik rządu Piotr Müller we wpisie na Twitterze nawiązujcym do wizyty szefa polskiego rządu w Wielkiej Brytanii podkreślił, że brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział międzynarodowy plan wsparcia dla odbudowy Ukrainy oraz ogłasza kolejne sankcje wobec Rosji.

"To były główne punkty porannych rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Londynie. Międzynarodowy sojusz podejmuje kolejne działania na rzecz pokoju i stabilności" - napisał rzecznik rządu.

Premier Boris Johnson zapowiedział dziś przygotowanie nowego planu Marshalla, który ma pomóc w odbudowie Ukrainy po rosyjskiej inwazji. Mówił też o konieczności odcięcia od rosyjskiej ropy i gazu, "nawet, jeśli to dla niektórych było bardzo trudne".

Posłuchaj
00:15 11613246_1.mp3 Boris Johnson: trzeba pokazać obywatelom Ukrainy, że cokolwiek się stanie, gdy odtworzona zostanie Ukraina wolna i suwerenna, odbudujemy ją. Będziemy mieli "Plan Marshalla", który w tym pomoże (IAR) 

Pierwszy krok

Brytyjski premier podkreślił, że zakaz importu ropy i gazu z Rosji będzie pierwszym krokiem. Zapowiedział zwiększenie dostaw broni na Ukrainę. "Będziemy się chwytać wszelkich metod, jakich możemy, dopóki Putin nie skapituluje" - oświadczył Boris Johnson.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

pkur

Zobacz także

Zobacz także