more_horiz
Wiadomości

Schroeder z aktem oskarżenia. Prokuratura: chodzi o zbrodnie przeciwko ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 06:54
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder został postawiony w akt oskarżenia. Wniosek złożyła prokuratura w Hanowerze - podaje "Badische Neueste Nachrichten". Akta po weryfikacji przekazano prokuratorowi generalnemu w Karlsruhe - potwierdziła rzeczniczka prokuratury z Hanoweru.
Były kanclerz spotyka się z dużą krytyką w Niemczech. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie odciął się od działań Rosji ani nie zrezygnował z pracy w rosyjskich spółkach.
Były kanclerz spotyka się z dużą krytyką w Niemczech. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie odciął się od działań Rosji ani nie zrezygnował z pracy w rosyjskich spółkach.Foto: Zhang Yuan / Xinhua News Agency / Forum

Oskarżenie przeciwko byłemu kanclerzowi Gerhardowi Schroederowi (SPD) trafiło do niemieckich organów ścigania. - Sprawa dotyczy paragrafu 7: Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego. Oskarżenie, obejmujące także inne osoby, trafiło do prokuratury w Hanowerze (miejscu zamieszkania Schroedera) w zeszłym tygodniu i została rozpatrzona przez tamtejsze władze. Przekazaliśmy akta prokuratorowi generalnemu w poniedziałek – wyjaśniła Kathrin Soefker, rzeczniczka prokuratury w Hanowerze.

Krytyka w Niemczech

Prokuratura w Hanowerze nie chciała udzielać dalszych informacji, powołując się na kompetencje prokuratury federalnej. Prokurator generalny federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe odpowiada m.in. za międzynarodowe prawo karne – dodaje "Badische Neueste Nachrichten".

Były kanclerz spotyka się z dużą krytyką w Niemczech. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nie odciął się od działań Rosji ani nie zrezygnował z pracy w rosyjskich spółkach. Schroeder zajmuje wysokie stanowiska w rosyjskich firmach energetycznych (Nord Stream 2 AG, Gazprom); od lat wchodzi do kręgu bliskich przyjaciół Władimira Putina.

Prokuratura federalna odmawia komentarzy w tej sprawie, tłumacząc, że "informuje opinię publiczną jedynie w przypadku aresztowań i aktów oskarżenia, a także szeroko zakrojonych działań poszukiwawczych".

Specjalne uprawnienia prokuratury

Prokurator generalny federalnego trybunału sprawiedliwości w Karlsruhe jest najwyższym organem niemieckiej prokuratury. Posiada szczególne uprawnienia, związane m.in. z wykroczeniami przeciwko rządowi federalnemu, takimi jak zdrada stanu i zagrażanie bezpieczeństwu zewnętrznemu, ponadto zajmuje się ściganiem przestępstw na podstawie przepisów międzynarodowego prawa karnego.

We wtorek 8 marca prokuratura federalna rozpoczęła także śledztwo w sprawie możliwych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

pg

Zobacz także

Zobacz także