more_horiz
Wiadomości

Piętnasty dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 00:55
Zakończył się piętnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Największe miasta nadal nie zostały zdobyte, a ukraińska armia odpiera ataki wroga. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacji
Atak Rosji na Ukrainę. Zapis relacjiFoto: PAP/EPA/VASYL ZHLOBSKY

Aktualne wydarzenia można śledzić w relacji TUTAJ.

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji:

01:45

- 215 tysięcy obywateli wróciło do naszego kraju z innych państw, z czego 80 proc. to mężczyźni - powiedział rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

Dodał, że generalnie ruch pasażerski na granicach Ukrainy z Unią Europejską i Mołdawią "pozostaje intensywny". - W ciągu ostatnich 24 godzin granicę przekroczyło ok. 118 tys. osób, oczywiście zdecydowana większość to kobiety, dzieci - zaznaczył.

01:43

Jack Detsch, korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego magazynu "Foreign Policy", pokazał na Twitterze najnowsze zdjęcia satelitarne. Wynika z nich, że rosyjski 40-kilemtrowy konwój wojskowy, który utknął przed Kijowem, rozproszył się. Tę informację potwierdza też agencja Associated Press.

01:39

01:39

01:32

Ostatniej doby Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwie duże kolumny rosyjskiego wojska oraz 10 samolotów - poinformowało w piątek dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych dodał, że walczący z rosyjskim wojskiem żołnierze odpierają lub wstrzymują ich ofensywę na wszystkich kierunkach.

Według wstępnych informacji na zniszczone kolumny składał się cały pułk rosyjskich wojsk powietrznodesantowych z pełnym wyposażeniem, w którego skład wchodziły m.in. czołgi, bojowe wozy opancerzone i wyrzutnie rakietowe "Grad" - podały Siły Powietrzne Ukrainy.

01:31

Meta Platforms Inc., firma macierzysta Facebooka, ogłosiła w czwartek, że zrobi wyjątki od swojej polityki dotyczącej brutalnych i nienawistnych treści, nie usuwając postów wrogich armii i rosyjskim przywódcom.

01:11

Tłumacze języka ukraińskiego będą zatrudnieni na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Lubelskiem. Decyzję podjął wojewoda lubelski Lech Sprawka.

01:05

Bank JP Morgan ogłosił, że kończy swoją działalność w Rosji.

00:43

Klub najbardziej uprzemysłowionych państw G7 wezwał duże kraje produkujące energię do zwiększenia dostaw, aby złagodzić wpływ działań Rosji na sytuację na rynkach.

00:41

"O godzinie 20.30 (godz. 19.30 w Polsce) przeprowadzono nalot na Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny w Piatichatkach. (...) Tam znajdują się źródła promieniowania wykorzystywane w celach naukowych" - napisał na Telegramie doradca MSW Ukrainy. Dodał, że po ataku wybuchł pożar.

00:38

Rosja wystąpiła z wnioskiem o zwołanie w piątek 11 marca posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie działań USA na terenie Ukrainy, związanych z bronią biologiczną - poinformował w nocy z czwartku na piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

00:37

"Zdaniem Wołodymyra Zełenskiego rosyjskie wojska wciąż nie są gotowe do szturmu na Kijów. Próbują złamać Obrońców wciąż bombardując budynki mieszkalne i szpitale. Jutro ponowna próba ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola. Wszystkie poprzednie próby przerwał ostrzał. Boże, chroń UA!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

00:36

- Inwazja Rosji na Ukrainę to zmiana paradygmatu na miarę ataków z 11 września 2001 roku, bo prezydent Rosji Władimir Putin wstrząsnął architekturą światowego bezpieczeństwa - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

00:33

"Jestem wdzięczny za zwiększenie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy" - napisał Dmytro Kułeba po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Podczas spotkania omówiono też praktyczne kroki mające na celu ochronę Ukrainy oraz kwestię członkostwa w UE.

00:15

- Rosyjskie wojska co pół godziny przeprowadzają naloty na dzielnice mieszkalne w Mariupolu - oświadczył w czwartek wieczorem w wiadomości wideo mer tego miasta Wadym Bojczenko.

00:11

Do Sędziszowa w powiecie jędrzejowskim dotarł w czwartek wieczorem kolejny pociąg z ukraińskimi uchodźcami. Do miasta przyjechało ponad tysiąc osób.

00:08

Siły Zbrojne Ukrainy przekazały, że odpierają i powstrzymują ofensywę rosyjską na wszystkich kierunkach.

00:06

58 proc. badanych jest za tym, aby Unia Europejska - w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i trwającą wojną - wygasiła konflikty z Polską i zaprzestała wszczynania postępowań - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

23:53

"W drodze powrotnej na Ukrainę z Antalyi zostałem przyjęty w Warszawie przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jestem wdzięczny za zwiększenie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy. Omówiliśmy praktyczne kroki mające na celu ochronę Ukrainy i promowanie naszego członkostwa w UE" - napisał szef MSZ Ukrainy Dymytro Kułeba.

23:49

Meta Platforms pozwoli użytkownikom Facebooka i Instagrama w niektórych krajach na wzywanie do przemocy wobec Rosjan i rosyjskich żołnierzy w kontekście inwazji na Ukrainę - wynika z wewnętrznych e-maili, do których dotarł Reuters.

23:43

"Moje przesłanie do Polaków: widzieliśmy zwykłych ludzi, którzy robili niezwykłe rzeczy, aby podtrzymać godność i dobre samopoczucie nieznajomych. W imieniu Stanów Zjednoczonych pragnę podziękować za to, co robicie każdego dnia" - napisała wiceprezydent USA Kamala Harris, która złożyła dziś wizytę w Warszawie.

23:24

W obwodzie donieckim od początku inwazji zabito 64 cywilów, 315 zostało rannych, nie uwzględniając ofiar w Mariupolu i Wołnowasze - poinformował szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

"Rosja zabija cywilów! Dziś wyszło na jaw, że we wczorajszym nalocie na szpital położniczy i dziecięcy w Mariupolu zginęły 3 osoby. Wśród nich jedno dziecko. 10 marca Rosjanie zabili jeszcze dwóch mieszkańców regionu: jednego w Mariupolu i jednego we wsi Terny w obwodzie Łyman. Cztery osoby zostały ranne: jedna w Mariupolu, Kramatorsku, Ternach i Myroniwskym" - napisał.

23:18

Wieczorne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. - Na mojej ziemi nie opracowano żadnej broni chemicznej ani innej broni masowej rażenia. Cały świat o tym wie - mówił prezydent Ukrainy, nawiązując do informacji szerzonych przez Kreml. 

23:12

Ministrowie ds. cyfryzacji państw UE zaapelowali podczas trwającej we Francji nieformalnej rady ministrów ds. cyfryzacji i telekomunikacji o zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ochrony infrastruktury komunikacyjnej i sieci w Europie.

23:11

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała, że wojna z Ukrainą obniży prognozy globalnego wzrostu, a Rosja stanęła w obliczu głębokiej recesji - donosi agencja Reuters.

23:08

"Maniakalna obsesja, z jaką różni rosyjscy urzędnicy fantazjują o nieistniejącej broni biologicznej lub chemicznej czy o zagrożeniach na Ukrainie, jest głęboko niepokojąca i może w rzeczywistości wskazywać na to, że Rosja przygotowuje kolejną przerażającą operację pod fałszywą flagą" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dymytro Kułeba.

23:03

Twitter usunął wpisy rosyjskiej ambasady w Wielkiej Brytanii, w których próbowano dowodzić, że ostrzał szpitala położniczego w Mariupolu został "zainscenizowany". 

22:59

Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

22:53

MAEA: Ukraina poinformowała o utracie łączności z elektrownią atomową w Czarnobylu.

"Ukraina zawiadomiła Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o zupełnym braku łączności z Czarnobylską Elektrownią Atomową, dzień po tym jak wczoraj elektrownia utraciła zewnętrzne zasilanie" - poinformowano w komunikacie. Wcześniej utrzymywano kontakt mailowy.

22:47

Nagranie z drona pokazuje zasadzkę na rosyjski konwój wojskowy w Skybinie w pobliżu Kijowa.

22:35

Pentagon podaje, że rosyjskie wojska pod Kijowem posunęły się naprzód i są już 10 km od granic miasta.

22:34

- Mamy wskazania, że Rosja może użyć broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, jednocześnie oskarżając o to USA - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

22:33

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została odesłana z poprawkami senatorów do komisji.

22:28

Kanada zwiększy pomoc finansową dla ukraińskich uchodźców. Zapowiedział to w Warszawie premier tego kraju Justin Trudeau. O szczegółach w relacji Wojciecha Cegielskiego.

Posłuchaj
00:40 11618293_1 (1).mp3 Część kanadyjskiej pomocy wojskowej może trafić do Polski. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
22:21

- Krwawimy broniąc granic Europy i wartości świata Zachodu - podkreśla w rozmowie z Onetem wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna.

Powiem wprost: widzicie odwagę Ukraińców, widzicie też, jak twardo stawiamy opór Władimirowi Putinowi i Kremlowi. Nie widzimy tej odwagi po stronie wielu europejskich przywódców - stwierdziła ukraińska polityk. 

22:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Die Zeit", że prezydent Rosji Władimir Putin blefuje, gdy grozi całemu światu bronią jądrową. - Czym innym jest być zabójcą, czym innym samobójcą. Każde wykorzystanie broni jądrowej będzie oznaczało koniec nie tylko dla człowieka, który jej użyje, lecz i wszystkiego, co może być drogie w jego życiu - stwierdził Zełenski.

22:15

W kijowskim metrze, w którym codziennie przed rosyjskimi bombardowaniami ukrywa się 15 tys. osób, wystartował przegląd filmu ukraińskiego zorganizowany przez stołeczny wydział kultury oraz Centrum im. Ołeksandra Dowżenki.

Wcześniej wyświetlano kreskówki dla dzieci.

22:11

Premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej: jako maksymalista, chcę osiągnąć jak najwięcej; ale jako realista zdaję sobie jednocześnie sprawę, że niektóre państwa nie do końca jeszcze rozumieją to, co dzieje się wokół nas, a dzieje się coś wyjątkowego. Stoimy przed trybunałem historii i ona będzie nas oceniać. Dlatego staram się uświadamiać wszystkim z jakimi ryzykami mamy do czynienia.

22:11

Premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej: jako maksymalista, chcę osiągnąć jak najwięcej; ale jako realista zdaję sobie jednocześnie sprawę, że niektóre państwa nie do końca jeszcze rozumieją to, co dzieje się wokół nas, a dzieje się coś wyjątkowego. Stoimy przed trybunałem historii i ona będzie nas oceniać. Dlatego staram się uświadamiać wszystkim z jakimi ryzykami mamy do czynienia.

22:11

Premier Mateusz Morawiecki po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej: charakterystyka dzisiejszej deklaracji i konkluzji, które będą, jest bardzo prosta. Jeżeli jeden kraj się z czymś nie zgadza (…) to jakby tego nie było. Dlatego apeluję wprost o solidarność, o to, żeby rozumieć aspekty walki o bezpieczeństwo europejskie, które rozgrywają się na naszych oczach.

22:02

Rada Najwyższa Ukrainy zamieściła w mediach społecznościowych nagranie, w którym demaskuje rosyjskie kłamstwo nt. szpitala położniczego w Mariupolu.

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa kilka godzin przed bombardowaniem mówiła, że "w Mariupolu ukraińskie bataliony narodowe, po wypędzeniu personelu i pacjentów ze szpitala położniczego, ustawiły w nim stanowiska bojowe".

21:53

Gerhard Schröder planuje spotkać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, by porozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie. Były kanclerz Niemiec, pozostający od lat w przyjacielskich relacjach z Putinem, podjął się tej misji na prośbę ukraińskiego rządu - pisze niemiecki dziennik "Bild".

21:43

"Przez cały tydzień w miastach znajdujących się pod kontrolą Rosji - Chersoniu, Melitopolu i Berdiańsku - odnotowywano protesty przeciwko rosyjskiej okupacji. Według doniesień, wczoraj w obwodzie chersońskim siły rosyjskie zatrzymały 400 protestujących" - napisał w raporcie brytyjski resort obrony.

21:42

"Ze względu na silny opór ukraiński, wojska rosyjskie przeznaczają większą liczbę rozlokowanych sił do okrążenia kluczowych miast. Zmniejszy to liczbę sił, które będą mogły kontynuować natarcie i jeszcze bardziej spowolni postępy Rosjan" - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

21:41

- Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów cen gazu, które dzisiaj wystrzeliły w górę. Chcemy, żeby była pewna maksymalna cena. Mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane - mówił w Paryżu premier Mateusz Morawiecki o założeniach tzw. "tarczy antyputinowskiej".

21:40

W Makarowie w obwodzie kijowskim rosyjscy wojskowi otworzyli ogień z transportera opancerzonego do cywilnego samochodu, którym jechało małżeństwo. W ostrzale zginął 72-latek i 68-latka - poinformowała ukraińska policja.

21:38

W rozmowie z TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wskazał, że nie wszystkie kraje Unii są gotowe, by odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców do Europy.

Posłuchaj
00:27 11618173_1.mp3 Marcin Przydacz: Polska opowiada się za uniezależnieniem Unii Europejskiej od dostaw rosyjskiego gazu i ropy naftowej (IAR)
21:36

Relacja Ani, wolontariuszki z domu dla samotnych matek w Charkowie: udało się znaleźć autobus, który przyjechał jakiś czas temu po nas. Przeprowadziliśmy ewakuację. Siostry zakonne, matki z dziećmi i cała moja rodzina wyjechała, ale ja musiałam zostać. Godzinę po tym, gdy wszyscy wyjechali, zrzucono bomby na nasze lotnisko w Korotich. Dom został nienaruszony, ale wszyscy mieszkańcy byli bardzo przestraszeni.

21:32

Dowództwo V Korpusu amerykańskich sił lądowych dotarło do Niemiec. Wspomoże koordynację operacji wojsk USA na wschodniej flance NATO. W Niemczech będzie stacjonować ok. 300 żołnierzy należących do dowództwa.

21:30

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ostrzałach i bombardowaniach zniszczonych lub uszkodzonych zostało w kraju 280 placówek oświatowych - poinformował minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet.

Minister załączył we wpisie w mediach społecznościowych link do interaktywnej mapy, na której na bieżąco odnotowywane są zniszczone placówki. 

21:12

Premier Mateusz Morawiecki: Rada Europejska musi zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji. Potrzebny jest plan energetycznego uniezależnienia się.

21:12

Premier Mateusz Morawiecki: Ukraina walczy także o naszą wolność, a są premierzy, którzy nie chcą wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Do nich zwracam się o zmianę stanowiska.

21:09

Premier Mateusz Morawiecki: na Ukrainie dochodzi do masakry, rzezi. Mam dowody licznych zbrodni, które pokazuję przywódcom innych krajów. 

21:08

Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej USA gen. Scott Berrier przyznał, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska. - Poczyniliśmy założenia, które okazały się bardzo, bardzo błędne - powiedział. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja.

21:07

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przed szczytem UE w Paryżu wypowiedział się przeciwko szybkiemu przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej.

- Bardzo ważne jest, abyśmy nadal dążyli do tego, co postanowiliśmy w przeszłości - powiedział. Odniósł się do układu stowarzyszeniowego UE-Ukraina, który wszedł w życie w 2017 roku i ma na celu pogłębienie stosunków politycznych i gospodarczych. - To jest kurs, którym musimy nadal podążać - podkreślił Scholz.

21:05

- Do obrony terytorialnej wstąpiło ponad 100 tysięcy Ukraińców. Ponadto ponad 200 tysięcy naszych obywateli wróciło z Europy, aby bronić kraju - mówił Ołeksij Reznikow.

21:04

Szef ukraińskiego resortu obrony wskazał, że rosyjscy żołnierze zachowują się "jak przestępcy i tchórze".

- Zabijają i biorą jako zakładników cywilów, kobiety i dzieci. Rosyjskie siły zabiły więcej cywilów niż żołnierzy ukraińskiej armii. Chcę, aby usłyszała to nie tylko Ukraina, ale cały świat. (...) Moskwa nikogo nie chroni, ona niszczy - podkreślił.

21:03

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow stwierdził, że rosyjskie siły nie są w stanie walczyć z ukraińską armią, dlatego atakują najsłabszych - szkoły, szpitale i porodówki.

21:01

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris spotkała się wieczorem w Warszawie z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Politycy rozmawiali o pomocy humanitarnej dla Ukrainy i Polski, gdzie jest obecnie najwięcej wojennych uchodźców. Wcześniej w trakcie spotkań z polskim prezydentem Andrzejem Dudą zarówno amerykańska, jak i kanadyjski polityk zapowiadali zwiększenie pomocy finansowej dla uchodźców.

20:58

Polska i Stany Zjednoczone potępiły ostrzał szpitala w Mariupolu na Ukrainie. Według miejscowych władz, pociski, które spadły na placówkę położniczą, zabiły co najmniej 3 osoby, w tym jedno dziecko. Więcej o reakcji przywódców w relacji Wojciecha Cegielskiego. 

Posłuchaj
00:53 11618134_1.mp3 Polska i USA potępiają ostrzał szpitala w Mariupolu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
20:56

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence był dzisiaj na granicy polsko-ukraińskiej, gdzie koło przejścia w Korczowej na Podkarpaciu spotkał się z uchodźcami z Ukrainy.

20:56

Każdego dnia od 1 tys. do 1,5 tys. osób przychodzi do konsulatu generalnego Ukrainy w Krakowie. Załatwiają sprawy związane z dokumentami tożsamości, prawie każdy pyta o możliwość pracy - poinformował konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.

20:54

- Mamy do czynienia z największą falą uchodźców od zakończenia II wojny światowej. Polska musi zmierzyć się z tym wyzwaniem - powiedział Michał Dworczyk. Dodał, że państwo polskie robi wszystko, aby uniknąć scenariusza tworzenia obozów dla uchodźców. 

20:53

- Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie przygotowują się do kolejnych ofensywnych działań na Ukrainie - powiedział w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.

20:52
20:51

- Polska jest rzecznikiem sprawy ukraińskiej w Europie. Wszystkie osoby, które uciekają przed wojną, dostaną u nas schronienie - powiedział w Senacie wiceszef MSWiA Błażej Poboży podczas debaty nad ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. Dodał, że "przyjęcie tej ustawy to moralny obowiązek".

20:45

- Rosja przegrywa tę wojnę nie tylko propagandowo, lecz i militarnie, i być może jej porażka będzie sposobem na wyjście z obecnego kryzysu - powiedział ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla CNN.

20:40

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w rosyjskim ostrzale z systemu Uragan w Nieżynie w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Kodoła.

20:37

Od początku rosyjskiej inwazji w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło 191 cywilów, w tym 11 dzieci - poinformował Serhij Bołwinow, szef wydziału śledczego policji w tym regionie.

20:27

Rosyjskie samoloty, które wyleciały z białoruskiego lotniska, zabiły w Korosteniu w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy trzy osoby - przekazała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Mer Korostenia Wołodymyr Moskałenko poinformował, że wskutek ataku zginął cywil - Ukrainiec - i dwóch Białorusinów.

20:17

"Napastnicy skupili się na rozpowszechnianiu dezinformacji i propagandy wszystkimi dostępnymi kanałami informacyjnymi. Rosjanie tworzą fake newsy o przyjęciu warunków Rosji, apelach o przerwanie ognia i złożeniu broni przez ukraińskich wojskowych" - napisano w komunikacie sztabu generalnego Ukrainy.

20:17

"Obrona stolicy utrzymuje pozycje, a obiekty infrastruktury krytycznej miasta są chronione" - przekazał sztab generalny Ukrainy.

20:15

Ukraiński sztab generalny przekazał najnowsze informacje operacyjne. "Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach" - oświadczono.

"W ciągu dnia na kierunku poleskim i wołyńskim siły ukraińskie wyparły wroga na niekorzystne dla niego pozycje" - czytamy.

20:12

Ponad 400 tys. osób zostało dotąd ewakuowanych z terenów Ukrainy atakowanych przez Rosjan - poinformował w ukraińskiej telewizji publicznej minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.

20:10

Od początku rosyjskiej inwazji do Włoch dotarło prawie 27 tysięcy Ukraińców. Ostatniej doby przybyło 3 tys. osób.

20:07

Politico donosi, że były niemiecki kanclerz Gerhard Schröder, nazywany często "lobbystą Putina", udał się do Moskwy na spotkanie z prezydentem Rosji.

20:04

- Nie mogliśmy powiedzieć społeczeństwu, że na Ukrainie będzie wojna. To było niedopuszczalne, bo to była jedna z taktyk Rosji, by tutaj zaczął się chaos - powiedział Ołeksij Daniłow.

20:03

- Ukraina zaczęła przygotowywać się do rosyjskiej inwazji w listopadzie, ale nie spodziewała się, że atak zostanie przeprowadzony także z terytorium Białorusi - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez Radio Swoboda.

20:02

Do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu przybyło dziewięć ukraińskich deputowanych, reprezentujących różne partie. Spotkały się one z kilkoma partiami politycznymi, w tym EKR, o czym poinformował europoseł PiS Witold Waszczykowski. 

19:59

Kijów przygotowuje się na rosyjski atak. Ministerstwo obrony Ukrainy publikuje nagranie z udziałem funkcjonariuszy kijowskiej obrony terrorystycznej. "Kijów - twierdza!" - pisze krótko resort.

19:52

Reporter Ilia Ponomarenko z "Kyiv Independent" zamieścił mapę, przedstawiającą sytuację wokół ukraińskiej stolicy.

19:47

ONZ: od początku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie co najmniej 549 cywilów, a 957 zostało rannych.

Wśród zabitych jest 101 mężczyzn, 67 kobiet, 9 chłopców i 6 dziewczynek. Płci 26 dzieci i 340 dorosłych nie udało się jeszcze ustalić.

ONZ podkreśla, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe. Informacje z miejsc, gdzie toczyły się intensywne walki, są opóźnione.

19:42

Brytyjska ambasador na Ukrainie Melinda Simmons, która kilka dni temu przeniosła się ze Lwowa do Polski, wyraziła obawę, że Rosja, eskalując konflikt, może użyć broni chemicznej lub nawet taktycznego ładunku nuklearnego.

19:40

W ciągu dwóch dni z położonych na północy Ukrainy Sum, Trościańca i Krasnopola wywieziono do Połtawy w środkowej części kraju ponad 60 tys. ludzi.

19:33

Korytarzami humanitarnymi z oblężonych przez Rosjan ukraińskich miast udało się ewakuować ponad 80 tysięcy cywilów. Więcej w relacji Pawła Buszki.

Posłuchaj
00:52 11618023_1.mp3 Kobiety, dzieci i osoby chore ewakuowano m.in. z Trościanca, Sum i Iziumu. Relacja Pawła Buszki (IAR)
19:31

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pomaga w ewakuacji ukraińskich dzieci, także z domów dziecka i sierocińców, a także organizuje opiekę nad nimi po przyjeździe ich do Polski. W resorcie działają dwa sztaby: Sztab Ewakuacja Dzieci i Sztab Miejsce dla Dzieci.

19:27

Do Rumunii od początku wojny dotarło blisko 350 tys. uchodźców z Ukrainy.

19:27

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Mołdawii przybyło 300 tys. uchodźców. Mołdawia liczy 2,6 mln mieszkańców.

19:24

- Byliśmy pod ogromną presją ze strony sojuszników i amerykańskiej opinii publicznej w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29, ale byliśmy świadomi ryzyka - powiedział w czwartek ambasador RP w Waszyngtonie Marek Magierowski w wywiadzie dla telewizji NBC NOW.

19:22

Pierwsza pacjentka onkologiczna - uchodźczyni z ogarniętej wojną Ukrainy - rozpoczęła leczenie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej.

Kobiecie udało się ewakuować z ostrzeliwanego Kijowa. Po trwającą prawie dwie doby przeprawie dotarła w nocy z 4 na 5 marca do Polski.

19:20
19:18

- Wygląda na to, że w sercu Europy musiała wybuchnąć krwawa wojna, żeby niektórzy - zwłaszcza Niemcy - uświadomili sobie konsekwencje wiązania się umowami handlowymi z Moskwą - mówiła w wywiadzie dla Interii była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. - Uważam, że Polsce należą się przeprosiny ze strony Unii i USA - dodała.

19:17

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Polski, Antonego Blinkena i Zbigniewa Raua, dotyczyła m.in. dalszych dostaw uzbrojenia dla Ukrainy. O szczegółach Marek Wałkuski.

Posłuchaj
00:43 11617966_1.mp3 Rozmowa szefów dyplomacji USA i Polski. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
19:15

Dla Ankary jest ważne, by utrzymywać dialog zarówno z Kijowem, jak i z Moskwą, by zapobiec pogłębianiu się ukraińsko-rosyjskiego konfliktu zbrojnego - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem.

19:10

Siły rosyjskie zniszczyły dotąd 400 wielopiętrowych bloków mieszkalnych w Charkowie - powiedział mer miasta Ihor Terechow.

Według informacji lokalnej policji w ciągu 15 dni rosyjskiej agresji ogółem zniszczone zostały 472 budynki: 264 wielopiętrowych i 109 domów prywatnych w Charkowie oraz 13 wielopiętrowych i 86 prywatnych na terenie obwodu.

Ostrzelany blok mieszkalny w Charkowie Źródło: PAP/EPA/VASYL ZHLOBSKY Ostrzelany blok mieszkalny w Charkowie Źródło: PAP/EPA/VASYL ZHLOBSKY
18:42

W zajętym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy doszło do kolejnej demonstracji przeciwko okupantom.
Kilkaset osób zebrało się na placu Swobody w centrum miasta mimo obecności uzbrojonych rosyjskich żołnierzy.

Demonstranci nieśli ukraińskie flagi, a także transparenty z patriotycznymi hasłami. Skandowali "Krym to Ukraina!" i "Chersoń to Ukraina!", nazywali też rosyjskich żołnierzy dzieciobójcami, niewolnikami Putina i faszystami.

18:39

Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca poinformowała, że około 18 milionów mieszkańców Ukrainy potrzebuje pomocy humanitarnej.

18:30

Ministerstwo obrony Ukrainy: zestrzelono rosyjski samolot szturmowy Su-25.

18:27

Rosyjscy oligarchowie posiadający podwójne obywatelstwo unikają sankcji - alarmują niderlandzkie media. Dotyczy to przede wszystkim Rosjan z paszportami Cypru i Malty. Mechanizm jest prosty: Rosjanin, który posiada obywatelstwo jednego z krajów UE, właśnie to ostatnie umieszcza we wszystkich dokumentach dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej.

18:22

Dyrektor CIA Bill Burns stwierdził, że Chiny mogły być zaskoczone rosyjską inwazją na Ukrainę.

- Prezydent Chin Xi Jinping jest zaniepokojony rosyjską agresją na Ukrainę, po części z powodu zwiększonej jedności Zachodu, a po części dlatego, że, jak się wydaje, jego służby nie przewidziały, że do inwazji dojdzie - powiedział.

Xi Jinping mógł być zaskoczony wybuchem wojny - twierdzi CIA Źródło: Shutterstock/Gil Corzo Xi Jinping mógł być zaskoczony wybuchem wojny - twierdzi CIA Źródło: Shutterstock/Gil Corzo
18:19

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, podczas wizyty w ośrodku dla ukraińskich uchodźców w Pozuelo de Alarcon pod Madrytem, ogłosił, że władze Hiszpanii zatwierdziły już plan przyjęcia 12 tys. osób uciekających przez wojną z Ukrainy.

18:18

Z obwodu sumskiego na północy Ukrainy ewakuowano w czwartek ponad 12 tys. ludzi - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Zielonym korytarzem wyjechało ok. 2,7 tys. samochodów i 54 autobusy.

18:12

Rosyjskie siły rozpoczęły nalot na miasto Izium (obwód charkowski) podczas ewakuacji cywilów. Nikt nie został ranny. Z miasta ​​ewakuowano ponad 40 autobusów z obywatelami, natomiast do miasta wysłano pomoc humanitarną.

Posłuchaj
00:11 11617809_1.mp3 Gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow: do Izium pojechały ciężarówki wypełnione żywnością, środkami higieny i lekami. Wysłaliśmy też autobusy, aby można było ewakuować mieszkańców tego miasta (IAR)
18:08

Przed rozpoczęciem szczytu unijnych przywódców w Paryżu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że Unia Europejska musi pozbyć się uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.

18:07

Liderka demokratycznej opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska spotkała się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanymi w Wielkiej Brytanii, aby omówić bieżącą sytuację swojego kraju i jego przyszłość. 

Spotkanie zorganizowała ambasada RP w Londynie. Uczestniczył w nim polski ambasador w Wielkiej Brytanii Piotr Wilczek.

18:03

Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaków w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską - twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

SBU podkreśla, że Rosjanie "produkują fake newsy, by usprawiedliwić swoje okrucieństwa i oskarżyć o nie Ukrainę".

18:00

Mieszkańcy atakowanego przez Rosję Mariupola na południu Ukrainy już prawie od tygodnia nie mogą opuścić miasta - podkreśla wicepremier Iryna Wereszczuk. Zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o powiązanie sankcji nakładanych na Rosję z procesem ewakuacji cywilów.

17:58

Rosja twierdzi, że atak na szpital położniczy w Mariupolu został "zainscenizowany" przez Ukrainę - donosi agencja AFP. 

17:52

Redakcja Polskiego Radia dla Zagranicy otrzymała maila od jednego ze słuchaczy z ukraińskiego Charkowa. - Wydaje nam się, że Charków jest już zrównany z ziemią, a tutaj odzywa się głos człowieka, który słucha Polskiego Radia - mówi nam redaktor Halina Ostas z Polskiego Radia dla Zagranicy.

Czytaj: Sygnał Polskiego Radia wciąż dociera do Charkowa. "To dla nas dodatkowy bodziec do działania"

Charków wciąż jest pod pełną kontrolą ukraińskiego wojska, ale Rosjanie nieustannie ostrzeliwują miasto. Charków wciąż jest pod pełną kontrolą ukraińskiego wojska, ale Rosjanie nieustannie ostrzeliwują miasto. Źródło: SERGEY BOBOK/AFP/East News
17:48

Agencja AFP udostępniła mapę postępu rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy od pierwszego dnia inwazji.

Postęp rosyjskich wojsk na Ukrainie Źródło: AFP News Agency Postęp rosyjskich wojsk na Ukrainie Źródło: AFP News Agency
17:45

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Paryża, gdzie weźmie udział w nieformalnym szczycie unijnych przywódców. Podczas dwudniowego spotkania omówiona zostanie między innymi kwestia sankcji wobec Rosji, zwiększania zdolności obronnych Wspólnoty i uniezależnienia się UE od rosyjskich surowców energetycznych. Więcej w relacji Karola Darmorosa.

Posłuchaj
00:51 11617733_1.mp3 W Paryżu nieformalny szczyt UE poświęcony Ukrainie. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
17:41

Dziś odbyło się wirtualne spotkanie członków Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP oraz przedstawicieli Komisji ds. Integracji Ukrainy z UE Rady Najwyższej Ukrainy. 

17:40

Ministerstwo Zdrowia opublikował wytyczne o szczepieniach dzieci z Ukrainy.

17:39

Nowy raport Straży Granicznej. Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło do czwartku 1,46 miliona osób. 

Dzisiaj do godz. 15.00 z Ukrainy przyjechało 52,1 tys. uchodźców, to o 30 proc. mniej niż wczoraj (74 tys.).

17:38

Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Rozmowa miała na celu koordynację międzynarodowej odpowiedzi na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę.

17:37

W punkcie recepcyjnym dla dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych z Ukrainy w Stalowej Woli pomoc uzyskało już ponad tysiąc osób.

17:35

Ukraina uruchomiła stronę internetową "Rosja za to zapłaci" zbierającą informacje o zniszczeniach wojennych, których dokonała Rosja na Ukrainie. Witryna powstała z inicjatywy kancelarii prezydenta Ukrainy, ministerstwa finansów i Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

17:34

Lider PO i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wezwał w Paryżu do "deputinizacji" Europy, czyli uwolnienia europejskiej przestrzeni publicznej, polityki i mediów spod wpływów Kremla. Opowiedział się ponadto za dalszymi sankcjami wobec Rosji.

17:31

Według Dyrektor Wywiadu Narodowego USA, Władimir Putin uważa się za pokrzywdzonego przez Zachód i postrzega obecną wojnę jako konflikt, w którym nie może pozwolić sobie na porażkę.

Avril Haines stwierdziła, że rosyjska inwazja zmaga się z poważnymi problemami, w tym ze złym planowaniem i logistyką oraz niskim morale żołnierzy.

17:30

- Oceniamy, że prezydent Rosji Władimir Putin nie spodziewał się tak silnej odpowiedzi Zachodu, ale uważamy, że prawdopodobnie nie powstrzyma go to przed dalszą eskalacją wojny z Ukrainą - powiedziała w amerykańskim Senacie Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines.

17:28

Pod stolicą Ukrainy nadal trwają walki, a Kijów pomaga w ewakuacji mieszkańców Hostomla, Buczy, Worzelu i Irpienia.

17:28

Kijów przygotowuje się do obrony - powiedział w nagraniu opublikowanym na Telegramie mer Witalij Kliczko. Władze miasta zabezpieczają funkcjonowanie infrastruktury. Jest woda, światło, ciepło i internet. Działają sklepy z żywnością i apteki - przekazał.

Budowa barykady w centrum Kijowa Źródło: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE Budowa barykady w centrum Kijowa Źródło: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
17:26

Rosja chce zrównać Ukrainę z ziemią, to atak na cały wolny świat - tak o inwazji na swój kraj powiedziała była ukraińska premier Julia Tymoszenko w wywiadzie dla włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24.

- Rosjanie nie uważają Ukrainy za państwo. Są przeciwni naszemu językowi, naszej kulturze, naszemu istnieniu i dlatego nas zabijają. To ludobójstwo narodu ukraińskiego - mówiła Tymoszenko.

17:10

Mieszkańcy okupowanych przez Rosjan miast Melitopol i Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy wyszli na ulice protestować przeciwko najeźdźcom. W akcji w Melitopolu wzięło udział ok. 1,5 tys. osób.

Na nagraniu demonstracja w Prymorsku.

17:08

Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ostrzale miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału sąsiedniego miasta Rubiżne.

W wyniku ostrzału w tych miastach doszło też do kilku pożarów, w Siewierodoniecku uszkodzono gazociąg

Informacje przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

17:04

Szef MSWiA Mariusz Kamiński wraz z ministrami Francji i Niemiec, Geraldem Darmaninem i Nancy Feaser, zawiązali nieformalny sztab ds. pomocy uchodźcom z Ukrainy.

17:03

Justin Trudeau: Kanada podwaja środki na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Chętnie przyjmiemy uchodźców, przeznaczymy 117 mln dolarów m.in. na przyspieszenie procedur migracyjnych.

17:02

Andrzej Duda: obecność naszych sojuszników z Kanady to wyraz wspólnego braterstwa z Ukrainą.

17:01

Andrzej Duda: mam nadzieję, że fundusze na odbudowę Ukrainy trafią nie tylko z UE, ale także z USA i Kanady.

17:01

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego wysyła do Ukrainy środki przeciwpożarowe do zabezpieczania zabytków.

Posłuchaj
00:27 11617650_2.mp3 Prezes Fundacji Michał Laszczkowski o materiałach przekazanych dla zabezpieczenia zabytków na Ukrainie (IAR)
16:58

W Senacie rozpoczęły się prace nad uchwaloną wczoraj przez Sejm ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ustawą zajmuje się na połączonym posiedzeniu pięć senackich komisji. 

16:52

Biskupi katoliccy Niemiec i Szwajcarii zaapelowali do patriarchy moskiewskiego Cyryla I o wyrażenie sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

16:45

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Kanady Justinem Trudeau. Trwa wspólna konferencja prasowa.

16:38

UkrainaDo miasta dotarła pomoc humanitarna Czerwonego Krzyża – poinformował mer Enerhodaru Dmytro Orłow. W piątek planowana jest ewakuacja mieszkańców, którzy mają własne samochody. W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa opanowana przez wojska rosyjskie.

16:37

Białoruś | Białorusini stanęli po stronie Ukrainy. Utworzono specjalny batalion, który będzie bronił Kijowa. Zachęcają także, by każdy kto chce wesprzeć Ukrainę, zrobił, w każdy możliwy dla siebie sposób.

16:34

UkrainaUtworzymy korytarze humanitarne i infolinię dla rosyjskich żołnierzy, którzy nie popełnili zbrodni na ukraińskiej ludności i nie chcą tego robić, bo napotkają ogień zaporowy ze strony swoich kolegów - ogłosił w czwartek szef administracji obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

16:32

UkrainaRosjanie zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego na Dnieprze, obok zajętej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom.

"Rosyjscy okupanci, którzy zajęli Zaporoską Elektrownię Atomową, zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego, który graniczy z elektrownią jądrową" - podał koncern w serwisie Telegram.

16:28

Izrael Instytut Yad Vashem w Jerozolimie poinformował w czwartek, że "w świetle ostatnich wydarzeń" zawiesił strategiczne partnerstwo z Romanem Abramowiczem, który po inwazji Rosji na Ukrainę został objęty międzynarodowymi sankcjami. Partnerstwo zakładało przekazanie przez rosyjskiego oligarchę dziesiątków milionów dolarów.

16:24

Polska | Prawie 1,5 mln uchodźców z Ukrainy przedostało się do Polski 

16:20

UkrainaDwie rakiety uderzyły w lotnisko w Łozowatce w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł.

16:17

BułgariaOd początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Bułgarii przybyło ponad 43 tys. uciekających przed wojną Ukraińców, większość z nich zamierza jechać dalej na Zachód - informują władze.

W środę do Bułgarii przybyło 5800 uchodźców z Ukrainy.

16:08

Ukraina | Ukraińskie wojsko niszczy kolejne pojazdy bojowe Rosjan

16:05

UkrainaRosjanie ostrzeliwują samochody, które dostarczają tlen dla szpitali covidowych – poinformował minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko

16:05

Wielka BrytaniaBrytyjski rząd, który jest krytykowany za zbyt restrykcyjne traktowanie uchodźców z Ukrainy, ogłosił w czwartek kolejne ułatwienie. Od wtorku ci, którzy mają paszporty oraz krewnych w Wielkiej Brytanii będą mogli składać wnioski wizowe online.

15:56

Ukraina | W blokowanym i atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy nie ma jedzenia, prądu, ogrzewania, ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej - alarmują lokalne władze. Na razie wstępnie mówi się o ponad 1200 ofiarach. Na cmentarzu wykopano zbiorową mogiłę.

15:51

Ukraina | Centrum Melitpola zniszczone po rosyjskich atakach 

15:50

Ukraina | Mieszkańcy Melitpola codziennie organizują marsze, by podkreślić, że nie są po okupacją Rosji i pozostają Ukrainą. 

15:42

SłowacjaWedług premiera Słowacji, Władimir Putin nie zatrzyma się, dopóki nie osiągnie swoich celów, dlatego Europa musi się zmobilizować i szukać nowych rozwiązań. Eduard Heger przedstawił stanowisko, z którym wystąpi podczas nieformalnego szczytu unijnych przywódców w Wersalu.

15:37

UE | Państwa członkowskie UE mogą zdecydować o wykorzystaniu 500 mln euro udostępnionych im w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, funduszu przeznaczonego na wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych - przypomniała w czwartek Komisja Europejska, odpowiadając podczas briefingu na pytanie prasy o realną pomoc zbrojną dla Ukrainy.

15:37

Posłuchaj
00:17 11617447_1.mp3 "Czernihów, Sumy, Ochtyrka, Żytomierz, Izium, Mariupol - wszystkie nasze przepiękne miasta, do których przyszło zło, nie będą widziały śladów po rosyjskiej agresji. Najlepsi architekci, najlepsze firmy, najlepsze projekty dla każdego miasta". (IAR)

 

15:30

UkrainaW Chersoniu trwają protesty przeciwko rosyjskim okupantom. Mieszkańcy apelowali do rosyjskiego wojska: mówiąc, że zabijają nieuzbrojone kobiety i dzieci, nazywali ich niewolnikami Putina, faszystami, "mięsem armatnim" czy mordercami dzieci.

15:28

RosjaByły kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder spotyka się w Moskwie z Władimirem Putinem. Według informacji portalu Politico politycy mają rozmawiać o zakończeniu wojny na Ukrainie.

15:04

UkrainaZ Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy wyjechały 44 autobusy, w których jest ok. 2 tys. osób – przekazał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta. Z kolei o wywiezieniu 2 tys. ludzi z Irpienia pod Kijowem poinformowało MSW.

14:57

UkrainaOd początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do godz. 11 w czwartek wskutek działań wojennych zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa

14:53

Ukraina | Służby usuwają detonator z rosyjskiej bomby zrzuconej na teren Ukrainy. "Nie ma miejsca na pomyłkę" - napisano na Twitterze

14:50

Rosja | Rosja została wykluczona z członkostwa w Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Szwajcarii na wniosek Centralnego Banku Ukrainy - informuje BBC 

14:48

PolskaPremier Mateusz Morawiecki zamieścił w czwartek na Twitterze nagranie, na którym wraz z premierem Kanady Justinem Trudeau wyraża swoje wsparcie dla Ukrainy w walce przeciwko Rosji oraz dla jej członkostwa w Unii Europejskiej.

14:47

Niemcy | Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ponownie wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu

14:42

ChinyChiny odmówiły rosyjskim liniom lotniczym sprzedaży części do samolotów – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się rosyjskie media, cytujące przedstawiciela urzędu lotnictwa cywilnego Rosji. Wcześniej dostawy części wstrzymały Boeing i Airbus.

14:37

Ukraina | Rosjanie w coraz bardziej brutalny sposób atakują cywilów. Państwowa Służba Ukrainy poinformowała, że oprócz ostrzelania szpitala położniczego oraz wielu innych medycznych jednostek na terenie kraju, Rosjanie wdarli się także do budynku Głównego Wydziału Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy w obwodzie donieckim.

14:35

PolskaNoworodki, kilkuletnie dzieci i nastolatki - młodych uchodźców z Ukrainy - przyjęto od wybuchu wojny do szczecińskiego szpitala "Zdroje". Trafiły do niego także kobiety w ciąży; jedna z nich - Malwina - dotarła do Polski tuż przed porodem.

14:34

Ukraina | Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, która nakazuje przymusowe zajęcie mienia rosyjskiego oraz obywateli Rosji zamieszkujących teren Ukrain

14:31

RumuniaWładze Rumunii przekażą Mołdawii 100 mln euro środków pomocowych na rozwój tego kraju. Bezzwrotne wsparcie, jak odnotowują media w Kiszyniowie, jest bezcenne w sytuacji nasilonego napływu uchodźców z Ukrainy oraz kryzysu energetycznego nasilającego się wraz z wojną.

14:28

Wielka Brytania | Poważne sankcje wobec Rosji nakładane przez rząd Wielkiej Brytanii, poważnie odbiją się również na świecie sportu. Tamtejsza drużyna - Chelsea - stanęła przed wielkim wyzwaniem po tym, jak sankcje wobec rosyjskich oligarchów objęły także jej właściciela: Romana Abramowicza

Przed władzami klubu stanęło widmo problemów finansowych Przed władzami klubu stanęło widmo problemów finansowych
14:25

SłoweniaRosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie - oświadczył premier Słowenii Janez Jansa podczas zjazdu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Paryżu.

- Wszyscy widzą, że to (co robią rosyjskie wojska na Ukrainie - PAP) jest wbrew wszelkim konwencjom - stwierdził szef słoweńskiego rządu.

14:23

Ukraina | Choć stolica kraju - Kijów, zamienia się w prawdziwą twierdzę, mieszkańcy starają się prowadzić choć trochę przypominające normalność życie. Na głównym placu "Majdanie" orkiestra pod batutą Hermana Makarenko zagrała koncert. 

14:21

Posłuchaj
00:58 11617210_1.mp3 3 osoby zginęły podczas wczorajszego bombardowania szpitala w Mariupolu. Wczoraj Rosjanie zrzucili bomby na szpital dziecięcy i położniczy w oblężonym mieście nad Morzem Azowskim. Kilkanaście osób zostało rannych. (Paweł Buszko/IAR)

 

14:19

UkrainaOśrodek Studiów Wschodnich oceniając sytuację po 14 dniach walk na Ukrainie podkreśla, że Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymywały rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach, a do walk dochodziło głównie na obrzeżach atakowanych miast. Według analityków OSW armia rosyjska ma mobilizować rezerwy i przesuwać na Ukrainę kolejne jednostki.

14:15

Rosja | Kolejna marka wycofuje się z Rosji

14:10

Ukraina | Kolejne manewry rosyjskiego okrętu w pobliżu Odessy. Wystrzelono pocisk

14:09

PolskaPremier Mateusz Morawiecki apeluje do liderów Unii Europejskiej o uniezależnienie się od rosyjskich dostaw. W liście, skierowanym między innymi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charlsa Michela, premier zaznaczył, że w szczególności dotyczy to węgla, ropy naftowej i gazu.

"Rosja wykorzystuje paliwa i nośniki energii - swoje najbardziej dochodowe źródło dochodów - do finansowania swojego kompleksu zbrojeniowego, jako narzędzie szantażu politycznego i gospodarczego oraz narzędzie korupcji transgranicznej" - napisał Mateusz Morawiecki.

14:06

Według premiera Słowacji, Eduarda Hegera, Władimir Putin nie zatrzyma się, dopóki nie osiągnie swoich celów, dlatego Europa musi się zmobilizować i szukać nowych rozwiązań. 

14:06

Trzy osoby, w tym jedno dziecko - dziewczynka - zginęły podczas wczorajszego bombardowania szpitala w Mariupolu - potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

W środę Rosjanie zrzucili bomby na szpital dziecięcy i położniczy w oblężonym mieście nad Morzem Azowskim. Kilkanaście osób zostało rannych.

14:04

W Kijowie zostało około 2 miliony mieszkańców, co oznacza, że co drugi kijowianin wyjechał - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Na rogatkach miasta stają punkty kontrolne. (fot.PAP/EPA/ROMAN PILIPEY) W Kijowie zostało około 2 miliony mieszkańców, co oznacza, że co drugi kijowianin wyjechał - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Ci, którzy zostali, "zamieniają miasto w fortecę" i stawiają punkty kontrolne na ulicach. (fot.PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
13:55

Brytyjski resort obrony poinformował na Twitterze o bieżącej sytuacji w rosyjskiej wojnie na Ukrainie. 

13:52

Rosja łamie umowy co do wprowadzenie korytarzy humanitarnych - alarmuje ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.


Posłuchaj
00:57 mariupol - spec - .mp3 Dziś, zgodnie z umową z Rosjanami, miały być otwarte drogi ewakuacji z miast oblężonych i ostrzeliwanych przez rosyjską armię. Gwarancji ewakuacji z oblężonego Mariupola domagał się dziś, bezskutecznie, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas rozmowy z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - relacja Pawła Buszko (IAR)

 

13:52

Liczba ukraińskich uchodźców wojennych przybywających do Niemiec stale rośnie. Policja federalna zarejestrowała do czwartku rano 95 913 osób przybyłych z Ukrainy od czasu rozpoczęcia wojny dwa tygodnie temu.

13:52

Władze Rumunii przekażą Mołdawii 100 mln euro środków pomocowych na rozwój tego kraju. Bezzwrotne wsparcie, jak odnotowują media w Kiszyniowie, jest bezcenne w sytuacji nasilonego napływu uchodźców z Ukrainy oraz kryzysu energetycznego nasilającego się wraz z wojną.

13:51

Rosyjska agresja wobec Ukrainy i sytuacja humanitarna związana z uchodźstwem z tego kraju będą tematami rozmów szefa MSZ Zbigniewa Raua w Nowym Jorku z przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych - zapowiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina.

13:51

Zdecydowana większość dorosłych Polaków deklarowała, że w obecnych czasach najbardziej obawia się drożyzny - 71 proc., wojny - 70 proc. i choroby - 64 proc - wynika z badań CBOS z pierwszej połowy lutego 2022 r.

13:46

Posłuchaj
00:57 syt na granicy spec dadura .mp3 Od 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, do Polski dotarło już prawie 1,5 miliona uchodźców. Na podkarpackich przejściach granicznych tylko minionej doby wjechało ponad 56 tysięcy Ukraińców. Najwięcej w Medyce - 27 tysięcy - relacja Klaudii Dadury (IAR)

 

13:44

- Niestety, nic nie wskazuje na to, że ta wojna zakończy się w krótkim czasie - powiedział prezydent Frank-Walter Steinmeier w czwartek Fundacji Bertelsmanna. - Rosyjska kalkulacja, że cała sprawa będzie inwazją, która zostanie rozstrzygnięta w ciągu 24 lub 48 godzin, nie sprawdziła się - stwierdził.

13:44

Zbombardowane przez Rosjan szpital położniczy i sierociniec w Mariupolu. W ataku zginęły trzy osoby, w tym dziecko, a 17 zostało rannych (fot. PAP/Siły Zbrojne Ukrainy) Zbombardowane przez Rosjan szpital położniczy i sierociniec w Mariupolu. W ataku zginęły trzy osoby, w tym dziecko, a 17 zostało rannych (fot. PAP/Siły Zbrojne Ukrainy)
13:16

PILNE | Wiceprezydent USA Kamala Harris: do Polski zostały dostarczone dwie baterie Patriot

13:13

PILNE | Wiceprezydent USA Kamala Harris: mówiłam wiele razy i powtórzę - zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne. Stany Zjednoczone są przygotowane do obrony każdego cala terytorium NATO. USA traktują poważnie, że atak na jedno państwo, jest atakiem na wszystkich.

13:12

PILNE | Wiceprezydent USA Kamala Harris: od tygodni na Ukrainie jesteśmy świadkami niewyobrażalnych okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach

13:10

PILNE | Wiceprezydent USA Kamala Harris: świat patrzy, panie prezydencie, na pana przywództwo, świat patrzy na Polskę i Polaków (...) Chcę podziękować panu, panie prezydencie, w imieniu Joe Bidena i Polakom za to, co robicie codziennie. To reprezentacja najlepszych cech.

13:07

PILNE | Prezydent Andrzej Duda: poprosiłem wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski, czy cen surowców.

13:05

PILNE | Prezydent Andrzej Duda: trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji. Nie możemy tolerować działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa.

13:05

PILNE | Prezydent Andrzej Duda: musimy uratować Ukrainę. Wszyscy zdają sobie z tego sprawę - wszystkie ręce na pokład.

12:57

PILNE | konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydent USA Kamali Harris: 

12:56

Już ponad milion dzieci uciekło z Ukrainy do sąsiadujących krajów - wynika z danych UNICEF. 

12:55

Litwa za 40 mln dolarów kupi od USA pociski przeciwpancerne Javelin, wyrzutnie rakietowe i inny sprzęt wojskowy - poinformował resort obrony tego kraju. 

"Otrzymany od Stanów Zjednoczonych system przeciwpancerny Javelin w szczególny sposób przyczyni się do wzmocnienia zdolności obronnych Litwy, zwiększy długoterminowe zdolności bojowe Litewskich Sił Zbrojnych oraz wzmocnieni efekt odstraszania" - powiedział minister obrony Arvydas Anuszauskas. 

12:53

"Realny wzrost cen jest inaczej odczuwany przez każdą z grup społecznych (w Rosji - red.). Największe koszty ponosi tzw. klasa średnia (...) W przypadku najuboższych, wydających pieniądze głównie na artykuły spożywcze, leki i usługi komunalne (przed wojną większość z nich nie stać było na odzież czy obuwie), nawet niewielki wzrost cen powoduje jednak, że muszą oni oszczędzać na artykułach pierwszej potrzeby" - pisze Iwona Wiśniewska. 

12:50

"Konsekwencje zachodnich sankcji, w tym tych nakładanych bezpośrednio przez międzynarodowe koncerny, paraliżują kolejne branże krajowej gospodarki. Demonstruje to, jak silnie Rosja powiązana jest ze światem” - pisze w najnowszej analizie OSW Iwona Wiśniewska.

12:49

Mer Żytomierza przyznał, że miejskie szpitale były bombardowane, ale że w nalotach nikt nie zginął. 

12:31

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przywódców UE, w którym przekonuje o konieczności przygotowania "mapy drogowej" uniezależnienia się Unii od paliw i surowców z Rosji. Proponuje też wprowadzenie zakazów i restrykcji ws. m.in. węgla, ropy i innych produktów ropopochodnych oraz gazu.

12:30

"Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało wideo pokazujące rosyjskie czołgi wjeżdżające do Ukrainy pod flagami związki radzieckiego. Jeśli to nie jest sygnał dla Białorusi, Kazachstanu, krajów bałtyckich i Mołdawii, to nie wiem, co nim jest. Rosja przywraca sowiecki imperializm" - pisze na Twitterze portal Visegrad24. 

12:26

Chiny odmówiły Rosjanom sprzedaży części do samolotów, po tym jak Airbus i Boeing wstrzymały swoje dostawy - informuje Reuters za rosyjskimi agencjami prasowymi, które z kolei cytują oficjeli związanych z rosyjskim lotnictwem. 

12:18
12:18
12:15

Władze Wilna po raz kolejny symbolicznie wspierają Ukraińców, a także wolnych Białorusinów. Na jednym z największych skrzyżowań w mieście pojawiły się nietypowe tablice drogowe.

12:15

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto namawia fiński parlament do rozważenia ryzyka związanego ze wstąpieniem do NATO lub dalszym utrzymywaniem neutralności. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, w Finlandii odżyła dyskusja dotycząca wstąpienia tego kraju do sojuszu. 

12:10

Całkowite odcięcie Rosji od internetu oznaczałoby dla jej gospodarki stratę ok. 404 mln dol. dziennie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak zwrócili uwagę, kontrola dostępu do internetu i możliwość jego blokowania jest bronią we współczesnych konfliktach - służy nie tylko cenzurowaniu informacji, ale też wiąże się z "wymiernymi skutkami gospodarczymi".

12:08

Szef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt na Twitterze: Mariupol staje się Srebrenicą Putina. 

12:04

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przekonuje, że szpital położniczy w Mariupolu był bazą "ultra-radykałów" i że w momencie ataku Rosjan, w budynku nie było pacjentów. Jego wypowiedź na konferencji prasowej w tureckiej Antalyi przytacza SkyNews. 

11:59

Wobec ataku na szpital położniczy i sierociniec w Mariupolu, wzrasta presja na administrację Joe Bidena i europejskich sojuszników USA, by ocenić, czy robią dość w celu powstrzymaćnia okrucieństw, jakich jakich doświadczają Ukraińcy - pisze CNN w najnowszej analizie poświęconej wojnie na Ukrainie. 

11:53

Koło podkijowskiego miasta Browary armia ukraińska zabiła dowódcę rosyjskiego pułku czołgów Andrieja Zacharowa - podało w czwartek ministerstw obrony Ukrainy na Twitterze. "Dzisiaj, 10 marca 2022 r., pod Browarami zlikwidowano dowódcę pułku czołgów armii okupacyjnej Andrieja Zacharowa" - czytamy we wpisie.

11:35

Dmytro Kułeba poinformował, że Rosja nie zgadza się na otworzenie korytarza humanitarnego z Mariupola (Zuma Press/ FORUM) Dmytro Kułeba poinformował, że Rosja nie zgadza się na otworzenie korytarza humanitarnego z Mariupola (Zuma Press/ FORUM)
11:27

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto będzie rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem. Niinisto poinformował o tym po spotkaniu z członkami parlamentu, na którym dyskutowano o możliwościach zwiększenia bezpieczeństwa tego kraju. 

Finlandia nie należy obecnie do NATO. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zmieniają się jednak nastroje społeczeństwa.

11:15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: co najmniej 35 tys. cywilów zostało w środę ewakuowanych z atakowanych miast. 

11:11

- Nie da się okrążyć Kijowa, nie da się go zająć. Nie trzeba się tym martwić. Pod Kijowem i w samym Kijowie działa dość duże zgrupowanie naszych wojsk, które niszczy wroga. (...) Mamy przewagę w walce. Oni ciągle ponoszą porażki - powiedział doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. 

11:07

- Sytuacja w Czarnobylu jest ogólnie bardzo niebezpieczna. W wyniku działań okupantów odcięto stabilne zasilanie obiektów, których po prostu nie należy pozostawiać bez zasilania. To zagrożenie dla całej Europy. I oczywiście, dla samej Rosji - powiedział w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

11:06

PILNE | Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: minister Ławrow nie zgodził się na korytarze humanitarne z i do Mariupola.

11:05

PILNE | Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowach z Siergiejem Ławrowem: nie ma postępu w sprawie zawieszenia broni.

11:05

Swietłana Cichanouska oceniła, że Białoruś "została wciągnięta" w konflikt na Ukrainie przez "bezprawny reżim". Dodała, że większość Białorusinów "nie chce tej wojny". 

11:00

Działająca w ramach ONZ Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji poinformowała, że do 10 marca już 2 miliony 300 tysięcy osób wyjechało z Ukrainy. Ponad 112 tysięcy uciekających to obywatele krajów trzecich.

Według danych Straży Granicznej, łącznie od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski przybyło prawie półtora miliona uchodźców.

10:49

Brytyjski rząd poinformował o zakazaniu wjazdu do kraju siedmiu rosyjskim oligarchom, w tym Romanowi Abramowiczowi, właścicielowi klubu Chelsea i zamrożeniu ich aktywów. Abramowicz nie może też dokonywać transakcji z osobami fizycznymi i firmami w Wielkiej Brytanii. 

10:48

Dwoje obecnych przewodniczących SPD i ośmiu byłych przewodniczących tej partii ponownie wzywają byłego kanclerza Gerharda Schroedera do wyraźnego zdystansowania się od Władimira Putina. W swoim liście apelują do “drogiego Gerharda”: “Ty decydujesz, czy pozostaniesz szanowanym socjaldemokratą” - pisze portal RND.

10:47

W bombardowaniu szpitala położniczego w Mariupolu zginęło troje ludzi, w tym jedno dziecko - powiedział BBC zastępca mera Mariupola. 


Rosjanie ostrzelali budynki szpitala położniczego w Mariupolu i pobliskiego sierocińca Rosjanie ostrzelali budynki szpitala położniczego w Mariupolu i pobliskiego sierocińca
10:43

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wiceprezydent USA Kamalą Harris: dziękuję także za bardzo odważną decyzję wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę naftową, ponieważ to właśnie napędza machinę wojenną Rosji.

10:42

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z wiceprezydent USA Kamalą Harris: to bardzo ważne, by wzmocnić wschodnią flankę NATO, szczególności teraz, w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie. Musimy poświęcić trochę czasu, by podyskutować o tym, w jaki sposób pomóc Ukraińcom utrzymać ich suwerenność oraz integralność terytorialną oraz ich wolność, ponieważ oni walczą także o naszą wolność, walczą także o wolność całej Europy. 

10:36

Kamala Harris podczas spotkania z premierem Polski: dzisiaj będziemy rozmawiać o wszystkim, co trzeba zrobić, aby upewnić się, że Rosja poniesie ciężkie konsekwencje za swoje agresywne działania.

10:33

PILNE | Wiceprezydent USA Kamala Harris w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim: jestem tutaj, na wschodniej flance NATO, by potwierdzić zaangażowanie USA w zobowiązania w stosunku do Polski oraz innych sojuszników z NATO.

10:33

Premier Szwecji Magdalena Andersson ogłosiła zwiększenie nakładów na obronność do 2 proc. PKB "najszybciej jak to będzie możliwe w praktyce". - Stan bezpieczeństwa uległ w ostatnim czasie pogorszeniu, a sytuację jeszcze bardziej zaostrzył atak Rosji na Ukrainę - oświadczyła szefowa szwedzkiego rządu. 

10:32
10:25

Dwoje dzieci i dwie kobiety padły ofiarami rosyjskiego ostrzału w regionie charkowskim. 

10:23

Ukraińskie MSZ poinformowało o stratach Rosjan. Według tych danych, Ukraińcy zabili ponad 12 tys. Rosjan, zniszczyli 1105 różnego typu pojazdów opancerzonych, 49 samolotów i 81 helikopterów. 

10:20

Francja potępiła zbombardowanie szpitala położniczego w Mariupolu. Rzecznik rządu Gabriel Attal stwierdził, że jest to "niegodny i podły" atak. Ukraińskie władze poinformowały, że w wyniku środowego bombardowania zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko, a co najmniej 17 osób zostało rannych.

10:20

- Eskadry rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zawróciły w kierunku Półwyspu Tarchankuckiego i jeziora Donuzław. Nie wiadomo, co dokładnie zamierzają zrobić - przekazał ukraiński rzecznik sztabu operacyjnego odeskiej regionalnej administracji wojskowej Serhijem Bratczukiem w nagraniu opublikowanym na Facebooku. 

10:17

Ludzie zabici w wyniku ataków sił rosyjskich oraz zmarli z przyczyn naturalnych w Mariupolu nad Morzem Czarnym są chowani w zbiorowych mogiłach, bo jest ich tak wielu, że brakuje czasu i personelu na ceremonie pogrzebowe - informuje Głos Ameryki.

10:17

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do kraju wróciło 215 tys. Ukraińców z zagranicy, w większości mężczyzn - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

10:17

Zmniejsza się liczba osób przybywających z Ukrainy. Dzisiaj do godziny 7 było ich o 35 procent mniej w porównaniu ze środowym porankiem - powiedziała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.


Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób (PAP) Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób (PAP)
10:09

Kreml zażąda informacji o ataku na ukraiński szpital - informuje AFP 

10:07

Koncern technologiczny Hitachi poinformował w czwartek, że zawiesza eksport do Rosji i działalność biznesową w tym kraju w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowała agencja Kyodo. Jak dodała agencja, Hitachi dołączył do innych japońskich koncernów, które podjęły podobne kroki, np. Nissan Motor, Toyota Motor.

10:06

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają na dworcach w większych miastach, chcą wyjechać do innych państw; pracujemy z partnerami w Unii Europejskiej, żeby ten transport udrożnić - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

10:01

Ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski dotarło 56,4 tys. uchodźców z Ukrainy. Od początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego przez nasze przejścia do kraju dotarło ponad 728,6 tys. osób - poinformował rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

»PomocNaGranicy.PolskieRadio24.pl - sprawdź, jak możesz pomóc uchodźcom«

09:58

Napływ hrywny w gotówce to kwestia istotna dla całego rynku; został powołany specjalny zespół, który nad tym pracuje, chodzi nie tylko o wymianę, ale także przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy - powiedziała w wywiadzie dla czwartkowego "DGP" prezes PKO BP Iwona Duda.

09:57

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich m.in. w kierunku donieckim, bronią Charkowa i Ochtyrki. Koncentrują się na tym, by nie dopuścić do posuwania się wroga naprzód w kierunku południowo-wschodnim – podał w czwartek sztab generalny (fot. TASS/ FORUM) Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich m.in. w kierunku donieckim, bronią Charkowa i Ochtyrki. Koncentrują się na tym, by nie dopuścić do posuwania się wroga naprzód w kierunku południowo-wschodnim - podał w czwartek sztab generalny (fot. TASS/ FORUM)
09:56

Niemiecki rząd jest przeciwny bojkotowi importu paliw kopalnych z Rosji mimo licznych głosów podnoszących, że embargo np. na ropę wpłynęłoby na rosyjską gospodarkę "bardziej niż poprzednie sankcje".

»» Czytaj także: Ambasador Ukrainy w RFN wykluczenie wprowadzenia embarga, określił jako "nóż wbity w plecy Ukrainy".

09:52

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły 12 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:52

Brytyjscy żołnierze i weterani nie powinni wyjeżdżać, aby walczyć na Ukrainie - oświadczył brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Ostrzegł, że w przypadku osób pozostających w czynnej służbie samowolny wyjazd będzie złamaniem prawa.

09:40

Wiceprezdent USA rozpoczyna wizytę w Polsce.


Posłuchaj
00:50 kamala harris - spec - drazkiewicz.mp3 Kamala Harris spotka się najpierw ( godzina 10.15 ) z premierem Mateuszem Morawieckim, potem ( godzina 10.50 ) przejedzie do Belwederu, gdzie przywita ją oficjalnie prezydent Andrzej Duda. Wśród tematów, jakie omówią politycy, będzie wojna na Ukrainie i działania, jakie może dalej podejmować NATO - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

09:02

Właśnie ma zaczynać się spotkanie szefów MSZ Rosji - Siergieja Ławrowa i Ukrainy - Dmytro Kułeby

08:45

Trzy osoby, w tym jedno dziecko, zginęły w wyniku środowego ataku sił rosyjskich na szpital dziecięcy w Mariupolu - poinformował w czwartek ukraińskojęzyczny serwis BBC, powołując się na Radę Miejską Mariupola.

08:41

Ukraina otworzyła siedem korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów atakowanych przez Rosję. Poinformowała o tym wicepremier Iryna Wereszczuk. Dotyczy to między innymi podkijowskich miejscowości Bucza, Hostomel i Irpień, a także Sum.

Gubernator obwodu sumskiego mówił wcześniej o trzech kolumnach z ewakuowanymi mieszkańcami. Mieszkańcy Sum ewakuowani są do Połtawy, podobnie jak mieszkańcy Trościańca i Krasnopola. To trzeci dzień ewakuacji w obwodzie sumskim.

08:40

Od 24 lutego granicę polsko-ukraińską przekroczyło 1,43 miliona osób. W tym czasie na kierunku z Polski do Ukrainy funkcjonariusze SG przeprowadzili 141 tys. odpraw granicznych - poinformowała w czwartek rano na Twitterze Straż Graniczna.

08:39

inister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu spotkał się w czwartek rano w Antalyi ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą. Planowane są także ich wspólne rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

08:30

Ponad 43 tys. osób ewakuowano w środę z Sum na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie. "Wszystkie ewakuowane z Sum osoby przybyły do Łubni i wyruszyły dalej na Zachód kraju" - napisał. 

08:30

Po ograniczeniu przez Rosję dostępu do Twittera, uruchomiono nową wersję serwisu w celu ominięcia inwigilacji i cenzury, o czym poinformował ekspert ds. bezpieczeństwa w internecie Alec Muffett na swoim koncie na Twitterze, cytowany w czwartek przez agencję Associated Press.

08:28

"PAAtomistyki czuwa na sytuacją radiacyjną w kraju. Nie odnotowaliśmy żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - podała Agencja w czwartkowym wpisie na Twitterze. Jak zaznaczono, "obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska".

We wtorek agencje informowały, że siły rosyjskie odłączyły czarnobylską elektrownię jądrową od sieci.

08:16

Nie zrealizujemy żadnego projektu, który byłby niezgodny z obowiązującymi sankcjami. Nie mamy też ambicji zwiększania naszej ekspozycji w Rosji - powiedział György Bacsa, członek zarządu MOL, węgierskiego giganta paliwowego, w wywiadzie udzielonym "PB".

08:14

Biorąc pod uwagę, że po wtorkowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., to w swoich symulacjach, banki powinny brać pod uwagę oprocentowanie w wysokości ok 8,5 proc. - wskazał analityk Biura Maklerskiego mBanku Rafał Sadoch. KNF zaleciła bankom wyliczanie zdolności kredytowej, biorąc pod uwagę wzrost stóp procentowych o ok. 5 pkt. od obecnego poziomu.

08:09

Ropa drożeje na giełdzie w Nowym Jorku po tym, jak w środę zaliczyła najsilniejszy spadek ceny od XI 2021 r. - o 12 proc. Tocząca się od 2 tygodni wojna Rosji z Ukrainą nadal wywołuje wstrząsy na globalnych rynkach - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 109,88 USD, wyżej o 1,09 proc., ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 113,63 USD za baryłkę, wyżej o 2,24 proc.

08:04

W nocy ze środy na czwartek trwały intensywny ostrzał i bombardowanie różnych obiektów cywilnych Charkowa oraz innych miast obwodu charkowskiego. W wiosce Słobożanske zginęły 4 osoby - podały służby ratunkowe.

Pocisk trafił w dom mieszkalny. "Pod gruzami zginęły 4 osoby: 2 kobiety i dwoje dzieci. 5-letnia dziewczynka przeżyła, ale odniosła obrażenia" - poinformowały służby ratunkowe.

08:03

Rosyjska kolumna pod Kijowem nie przesunęła się w znaczący sposób już od ponad tygodnia, a w ostatnich dniach zauważono zmniejszoną aktywność rosyjskiego lotnictwa - oceniło w czwartek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:02

Prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: pomagajmy, ale pamiętajmy też o różnicach w programie szczepień, w ich realizacji w obu tych państwach. Są także znaczące różnice w częstotliwości zachorowań na różne zakaźne choroby - gruźlicę, HIV, zapalenie wątroby. Świetnie, że ukraińskie dzieci wchodzą w nasze środowiska, integrują się z nimi. Niech to jednak odbywa się, chociażby po wstępnej kwalifikacji przez lekarzy.

08:01

Prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: wiemy natomiast, że wiele osób z sąsiadującego z nami kraju ma wiele chorób, którymi trzeba się zaopiekować, które trzeba w trypie pilnym leczyć. Do tego dochodzą infekcje związane z warunkami, w których dzieci odbywały podróż uciekając przed wojną - biegunki, odwodnienie, infekcje dróg oddechowych, także COVID-19.To naturalne w takich okolicznościach.

08:01

Prof. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: coraz więcej pacjentów z Ukrainy trafia do naszego szpitala. Pomagamy wszystkich chorym, bo na tym polega nasza praca. 

08:00
Przedmieścia Sum ostrzelane przez Rosjan (fot. Facebook/Дмитро Живицький) Przedmieścia Sum zostały ostrzelane przez Rosjan w nocy ze środy na czwartek (fot. Facebook/Дмитро Живицький)
07:40

Siły zbrojne Ukrainy wykonały w nocy ze środy na czwartek kontratak pod Kijowem i zniszczyły pięć rosyjskich czołgów - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

07:20

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich m.in. w kierunku donieckim, bronią Charkowa i Ochtyrki. Koncentrują się na tym, by nie dopuścić do posuwania się wroga naprzód w kierunku południowo-wschodnim - podał w czwartek sztab generalny.

Jednocześnie trwa uszczelnianie granicy z Białorusią oraz obrona otoczonego Mariupola.

07:08

W nocy bombardowano Słobożanśke w obwodzie charkowskim. Dwie kobiety i dwoje dzieci nie żyją - podaje NEXTA. 

07:06

Armia ukraińska powstrzymuje natarcia wroga na wszystkich kierunkach; zaś siły rosyjskie ściągają rezerwy - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Obrony Ukrainy.

07:05

Obrońcy Mariupola zniszczyli w środę cztery rosyjskie czołgi, jeden bojowy wóz piechoty oraz unieszkodliwili jedenaście pojazdów opancerzonych, w tym wóz dowodzenia - podało rano ukraińskie MSW na swoim profilu w serwisie Facebook.

06:52

W wyniku ostrzału wsi w obwodzie charkowskim zginęły dwie kobiety i dwoje dzieci - podaje Ukrinform. 

06:31

Zacumowany w Marina di Carrara w Toskanii, jacht o wartości 700 mln dolarów jest przedmiotem dochodzenia policji. Nie brak spekulacji, że może należeć do rosyjskiego oligarchy, a nawet Władimira Putina, czemu zaprzecza kapitan jednostki - podał w środę "New York Times".

06:27

Rosyjskie rakiety spadły na szpitale w Żytomierzu  - podaje Sky News za władzami miasta. Jedna ze zbombardowanych placówek to szpital dziecięcy, ale nikomu nic się nie stało. 

06:22

Sekretarz stanu USA Antony Blinken: koniec końców, jestem absolutnie przekonany, że Putin przegra i Rosja zostanie pokonana.

06:19

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona dolarów, zawierającą pakiet 13,6 mld dolarów dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne. Obie ustawy trafią do Senatu.

06:15

W szpitalach w Radomiu leczą się pierwsi uchodźcy, którzy uciekli do Polski przed wojną na Ukrainie. Trafiają do szpitali specjalistycznych, a także centrum onkologicznego. Osoby te mają zapewnione bezpłatne leczenie.

05:52

NEXTA: niemieckie miasto Kolonia przyjęło 38 sierot z ukraińskich domów dziecka

05:49

Stany Zjednoczone nazywają rosyjską dezinformację o amerykańskich laboratoriach broni biologicznej na Ukrainie "śmieszną". Rzecznik Pentagonu John Kirby odrzucił fałszywe twierdzenia Rosji, że Stany Zjednoczone prowadzą na Ukrainie zakład broni biologicznej. 

05:46

"Od początku inwazji na terytorium Ukrainy spadło 710 pocisków rakietowych wystrzelonych przez Rosjan". Informacje podało CNN powołując się na dane Departamentu Obrony USA.

05:43

Bayraktar znów w akcji. Ukraińska marynarka opublikowała nagranie pokazujące niszczenie rosyjskich pojazdów opancerzonych przez drona tureckiej produkcji. 

05:41

Posłuchaj
00:55 11616204_1.mp3 Wszedł w życie IV pakiet sankcji wobec Rosji, ale brak zgody na kolejne, surowe restrykcje - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

05:25

Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.

05:20

Amerykańska wiceprezydent Kamala Harris przyleciała wieczorem do Warszawy.

Wiceprezydent Harris spotka się dzisiaj w Warszawie z polskimi władzami.
Głównym punktem wizyty Kamali Harris w Warszawie będą rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze

Posłuchaj
00:48 11616167_1.mp3 Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

05:18

Dziś w Warszawie dzień spotkań na szczytach władzy ws. Ukrainy:

1. Premier Kanady Justin Trudeau będzie dziś gościł w Warszawie

2. W Warszawie od wczorajszego wieczora jest też amerykańska wiceprezydent Kamala Harris.

Obie wizyty mają związek z wojną na Ukrainie.

05:16

"Duma rosyjskiej motoryzacji", czyli Łada została zmuszona do wstrzymania produkcji w swoich fabrykach. Jest częścią francuskiego koncernu Renault. O sprawie poinformowała NEXTA.

05:12

W tureckiej Antalyi ma dziś dojść do spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji - Dmytro Kułeby i Siergieja Ławrowa. 

05:10

Kongres uchwalił pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 13,6 mld. Stany Zjednoczone zamierzają przeznaczyć: 4 mld. na pomoc uchodźcom i krajom, które ich przyjmują, 3 mld. na dodatkowe siły USA w regionie, 3,6 mld. na dostawy uzbrojenia dla Ukrainy i krajów wschodniej flanki NATO.

05:08

- Odbyłem kolejną rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - poinformował na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski. Omówiono kwestie dotyczące sankcji nałożonych na Rosję i dalszego wsparcia dla Ukrainy. 

05:00

- Armia powstrzymuje rosyjską ofensywę na Ukrainie - poinformował w nocy ze środy na czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku, dodając, że na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i wprowadzają rezerwy.

Według sztabu rosyjskie wojska nadal próbują zamknąć w okrążeniu Kijów a także wzmacniają swoje oddziały wokół miasta Mikołajów na południu Ukrainy. 

04:52

Posłuchaj
00:46 11616136_1.mp3 W polskich szkołach jest już 11,5 tysięcy dzieci z Ukrainy. Relacja Katatrzyny Ingram (IAR) 
04:51
04:50

Posłuchaj
00:50 Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę głównym tematem nieformalnego szczytu UE w Wersalu.mp3 Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę głównym tematem nieformalnego szczytu UE w Wersalu. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 
04:48

Rosyjskie samoloty bombardują przedmieścia Sumy, miasta na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki w mediach społecznościowych.

04:48

Armia powstrzymuje rosyjską ofensywę na Ukrainie - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku, dodając, że na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i wprowadzają rezerwy.

Zobacz także

Zobacz także