more_horiz
Wiadomości

"Proces się rozpoczął". Przywódcy Wspólnoty za eurointegracją Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 03:30
Unijni przywódcy na nieformalnym szczycie w Wersalu uzgodnili tekst deklaracji w sprawie Ukrainy. W dokumencie zapisano między innymi, że Ukraina należy do europejskiej rodziny. Przypomniano również, że Kijów złożył wniosek o członkostwo w Unii, a tą inicjatywą zajmie się teraz Komisja Europejska.
Ukraina należy do europejskiej rodziny - głosi wspólne stanowisko unijnych przywódców
Ukraina należy do europejskiej rodziny - głosi wspólne stanowisko unijnych przywódcówFoto: Shutterstock/rommma

Rozmowy liderów rozpoczęły się w czwartek późnym popołudniem i dobiegły końca w piątek po godzinie 2:00. Przywódcy "27-ki" spotkają się w pałacu wersalskim ponownie o 10:00.

Przyjęta deklaracja nie mówi wprost o statusie kandydata dla Ukrainy. - Oprócz NRD w czasach Helmuta Kohla nikt nie wszedł do Unii Europejskiej z dnia na dzień - mówił po nocnych obradach szef chorwackiego rządu Andrej Plenković.

Głos zabrał także premier Holandii Mark Rutte, który zaznaczył, że zgodnie z prawem nie ma szybkiej ścieżki przystąpienia do Unii, ale Rada już przyspieszyła przekazanie wniosku Kijowa do zaopiniowania przez Komisję Europejską.

Historyczna noc

- To potrwa miesiące, może lata, zanim do czegoś się dojdzie - powiedział premier Rutte. Jak zaznaczył, w krótkiej perspektywie trzeba pomóc Ukrainie poprzez sankcje nakładane na Rosję, wsparcie militarne, humanitarne i przekazywanie leków.

Posłuchaj
00:15 11618529_1.mp3 Ukraina należy do europejskiej rodziny - głosi wspólne stanowisko unijnych przywódców (IAR)

"Historyczna noc w Wersalu. Po pięciu godzinach gorących dyskusji przywódcy UE powiedzieli »tak« ukraińskiej eurointegracji. Proces się rozpoczął. Teraz to do nas i Ukraińców należy jak najszybciej go zakończyć" - napisał na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

W tekście deklaracji przywódców unijnych podkreślono, że Rada Europejska uznaje europejski wybór Ukrainy. Przypomniano, że Rada szybko przekazała Komisji wniosek o członkostwo i poprosiła o wydanie opinii na temat inicjatywy Kijowa.

Wzmacnianie więzi

"W oczekiwaniu na to i bez zwłoki będziemy dalej wzmacniać nasze więzi i pogłębiać nasze partnerstwo, by wspierać Ukrainę w podążaniu jej europejską drogą. Ukraina należy do naszej europejskiej rodziny" - napisano we wspólnym dokumencie. W deklaracji znalazło się również zaproszenie Komisji, by ta zgłosiła swoje opinie do wniosków Gruzji i Mołdawii.

Posłuchaj
00:16 11618529_2.mp3 Premier Chorwacji mówił, że przystąpienie nowego kraju do Unii odbywa się według zasad opisanych we wspólnotowym prawie (IAR)

Stanowisko uzgodnione na nieformalnym szczycie w Wersalu dotyczy także kwestii sankcji wobec Rosji. "Jesteśmy zdeterminowani, by zwiększyć jeszcze bardziej naszą presję na Rosję, (...) jesteśmy gotowi, by działać szybko z kolejnymi sankcjami" - napisano. Przywódcy wezwali też, aby środki na pomoc humanitarną dla uchodźców i krajów ich goszczących były dostępne bez zwłoki.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

pkur


Zobacz także

Zobacz także