more_horiz
Wiadomości

Kreml niszczy wolność słowa w Rosji. Trybunał w Strasburgu stanął w obronie "Nowej Gaziety"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 07:41
Sędziowie ze Strasburga polecili, aby władze Rosji powstrzymały się od działań, które utrudniają pracę niezależnego dziennika i łamią prawo do wolności słowa. Od piątego marca w Rosji można nawet na 15 lat trafić do kolonii karnej za rozpowszechnianie informacji o działaniach rosyjskiej armii, które są inne niż oficjalna linia Kremla.
Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął w obronie Nowej Gaziety
Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął w obronie "Nowej Gaziety"Foto: Pierre-Olivier/Shutterstock

Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka złożył szef "Nowej Gaziety" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow. Dziennikarz poinformował sędziów w Strasburgu, że jego zespół w obawie przed represjami wstrzymał publikację serwisów informacyjnych i artykułów, które dotyczyły działań rosyjskiej armii na Ukrainie. Trybunał na podstawie specjalnego uprawnienia zwrócił się do rosyjskich władz o powstrzymanie się od działań, które utrudniają pracę "Nowej Gaziety".

Dziennik, którym kieruje Dmitrij Muratow, jest jedną z ostatnich niezależnych redakcji w Rosji, która jeszcze funkcjonuje w otwartej przestrzeni publicznej. W ciągu dwóch tygodni władze Federacji Rosyjskiej zablokowały lub zlikwidowały większość niezależnych mediów, w tym radio Echo Moskwy, telewizję Deszcz oraz portale informacyjne, takie jak Meduza. Część redakcji dotkniętych represjami nadal działa, ale jest niedostępna dla rosyjskich odbiorców.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie wzywał Rosjan do organizowania ruchów antywojennych, które mogłyby powstrzymać atak. - U nas nieszczęście. Nasz kraj na rozkaz prezydenta Putina rozpoczął wojnę z Ukrainą i nie ma kto tego zatrzymać. Dlatego wraz z poczuciem nieszczęścia odczuwamy także wstyd. (..) Tylko antywojenne ruchy Rosjan, według mnie, mogą uratować życie na tej planecie - apelował rosyjski noblista.

Posłuchaj
00:51 11618704_1.mp3 Strasburski Trybunał wspiera "Nową Gazetę" - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy mogą łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także