more_horiz
Wiadomości

Ukraińska armia zabiła kolejnego generała. Dowodził elitarną rosyjską dywizją [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 03:15
Siły zbrojne Ukrainy zabiły Olega Mitiajewa, rosyjskiego generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych - przekazał ukraiński portal Telegraf w nocy z wtorku na środę. Wcześniej informowano o śmierci na wojnie dziewięciu najwyższych stopniem dowódców rosyjskich. 
Siły zbrojne Ukrainy zabiły Olega Mitiajewa, rosyjskiego generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych - przekazał ukraiński portal Telegraf w nocy z wtorku na środę
Siły zbrojne Ukrainy zabiły Olega Mitiajewa, rosyjskiego generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych - przekazał ukraiński portal Telegraf w nocy z wtorku na środęFoto: IRINA RYBAKOVA/PRESS SERVICE OF / Reuters/ FORUM
  • Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego.
  • Od początku rosyjskiej inwazji przybyło do Polski ponad 1,8 mln osób uciekających przed wojną.
  • Polska jest w grupie krajów, które są zwolennikami surowych restrykcji wobec Rosji w sektorze energetycznym. Jednak na zakaz importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, Włochy i Węgry.

Na stronie Telegraf zostało opublikowane zdjęcie przedstawiające martwego mężczyznę w zielonym mundurze i kasku na głowie. Wyjaśniono, że w 2015 r. dowodził rosyjskimi oddziałami dokonującymi inwazji w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Informację potwierdził portal NEXTA, na którego Twitterze pojawiło się oficjalne zdjęcie generała Mitiajewa. "Rosyjski generał dywizji został zabity. Generał Oleg Mitiajew był dowódcą 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych" - napisano.

LUDZIE UCIEKAJĄ Z UKRAINY PRZED WOJNĄ - sprawdź, jak możesz pomóc

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 9 rosyjskich oficerów z najwyższego dowództwa sił zbrojnych - poinformowało wcześniej ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, na które powołuje sie agencja Ukrinform. Wśród zabitych oficerów są między innymi trzej generałowie dywizji: Magomed Tuszajew, Witalij Gierasimow i Andriej Kolesnikow.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

PolskieRadio24.pl, PAP, IAR, Twitter

Tak relacjonowaliśmy przebieg kolejnego dnia rosyjskiej wojny na Ukrainie:

05:13

Ukraińskie ministerstwo obrony przygotowało krótką kronikę podsumowującą 20 dni walki z armią rosyjską. 

04:51

Na odbudowę Ukrainy potrzeba 565 miliardów dolarów - informuje Unian powołując się na premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. 

04:48

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na Kijowie skupia się uwaga całego świata. W codziennym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski zaprosił do odwiedzenia ukraińskiej stolicy. 


00:29 zelensky - zapraszam.mp3 Wołodymyr Zełenski: zapraszam wszystkich przyjaciół Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. Tu może być niebezpiecznie, bo nasze niebo jeszcze nie jest zamknięte dla rosyjskich rakiet i samolotów. Decyzja o wzmocnieniu naszego lotniczego arsenału przez sojuszników nie została jeszcze podjęta. Ale uwaga całego świata jest teraz skupiona na naszej stolicy i na nas, Ukraińcach. Każdy, kto w tych momentach jest z nami, zasługuje na naszą wdzięczność i na wdzięczność innych narodów (IAR)

 

04:44
04:43
03:49

Amerykański Senat jednogłośnie przyjął we wtorek rezolucję uznającą prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. "To rzadki przykład jedności w głęboko podzielonym Kongresie" - zauważa Reuters. 

Agencja podaje, ze autorem projektu rezolucji był republikański senator Lindsey Graham. W uchwale, Senat zachęca też Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze do zbadania zbrodni popełnianych przez rosyjską armię w czasie wojny na Ukrainie. 

03:44

Rosyjskie okręty ostrzelały ukraińskie wybrzeże w obwodzie odeskim - poinformował portal Unian powołując się na ukraińskie MSW. 

03:16

- Okupanci popełnili także nowe i oczywiste zbrodnie wojenne. Strzelali do pokojowych miast i infrastruktury cywilnej. Liczba rakiet użytych przez Rosję przeciwko Ukrainie przekracza już 900 - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na YouTube (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT) - Okupanci popełnili także nowe i oczywiste zbrodnie wojenne. Strzelali do pokojowych miast i infrastruktury cywilnej. Liczba rakiet użytych przez Rosję przeciwko Ukrainie przekracza już 900 - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym na YouTube (fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT)
02:52

Wizyta trzech premierów: Polski Mateusza Morawieckiego, Czech Petra Fiali i Słowenii Janeza Janszy w Kijowie "przejdzie do historii" - podkreślają włoskie stacje telewizyjne w relacjach ze stolicy Ukrainy. Zaznacza się, że to pierwsza taka podróż podczas trwającej od 24 lutego rosyjskiej agresji

02:50

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 9 rosyjskich oficerów z najwyższego dowództwa sił zbrojnych - poinformowało ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, na które powołuje sie agencja Ukrinform. Wśród zabitych oficerów są między innymi trzej generałowie dywizji: Magomed Tuszajew, Witalij Gierasimow i Andriej Kolesnikow.

02:21

"W ostatnich godzinach dało się słyszeć sporadyczne, choć silne eksplozje na zachodzie Kijowa" - informuje korespondent CNN ze stolicy Ukrainy. 

02:18

Jeśli Rosja miałaby dokonać dwóch spłat w rublach odsetek od obligacji denominowanych w dolarach amerykańskich, oznaczałoby to niewypłacalność państwa po wygaśnięciu okresu karencji - informuje Reuters powołując się na ocenę agencji ratingowej Fitch.

02:17

Armia rosyjska straciła nawet 40 proc. swoich jednostek od początku inwazji na Ukrainę - oświadczył we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform. Rosjanie ponoszą straty i zatrzymali się na wszystkich kierunkach - podkreślono w raporcie.

02:17

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w nocy z wtorku na środę państwa partnerskie Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. "Każdy kto jest z nami, otrzyma wdzięczność" - napisał w wiadomości w aplikacji Telegram.

02:16

Czescy politycy docenili wizytę premiera Petra Fiali na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky podkreślił, że była to pierwsza wizyta na tym poziomie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - To jasny, niepodważalny, symboliczny gest wsparcia trzech premierów wspólnoty europejskiej. Sądzę, że Polska i Czechy ponoszą jedne z najwyższych kosztów obecnego kryzysu, rosyjskiej agresji - powiedział w Czeskiej Telewizji minister Lipavsky.

01:43

"Putinowi nie może się to podobać (...) Ludzie powinni bać się jego i jego armii. Teraz można odnieść wrażenie, że nie jest już traktowany poważnie" - pisze portal RND o wtorkowej wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

"Z politycznego punktu widzenia ważniejsze od treści rozmów było ich fizyczne przeprowadzenie. Mateusz Morawiecki, Petr Fiala i Janez Jansza odważyli się pojechać do Kijowa w chwili, gdy miasto jest już oblężone przez wojska rosyjskie i ostrzeliwane przez artylerię" - zauważa portal.

01:29
01:17

"Niebezpieczna podróż do Kijowa trzech premierów UE może zahamować Władimira Putina, przynajmniej na chwilę" – pisze w środowym wydaniu największy fiński dziennik "Helsingin Sanomat".

Mateusz Morawiecki – premier Polski, Petr Fiala – premier Czech oraz Janez Jansza – premier Słowenii "udali się do bombardowanego Kijowa pociągiem". Morawieckiemu towarzyszył także Jarosław Kaczyński. "Czwórka ta – pisze helsińska gazeta – spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem, co w trakcie toczącej się wojny, jest znaczącym dokonaniem".

00:59

Gdy premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierami Czech Petrem Fialą oraz Słowenii Janezem Janszą w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem, użytkownicy portali społecznościowych nie przestawali podziwiać ich odwagi.

"Respekt", "Niech Bóg was błogosławi", "Dziękujemy za wsparcie", "To ważny i wymowny gest", "Dziękuję z całego serca i podziwiam", "Szacun", "Przy takim wsparciu zwycięstwo jest blisko", "Prawdziwi Przyjaciele" - to tylko część z tysięcy komentarzy użytkowników ukraińskiego segmentu Facebooka.

00:51

00:39

Międzynarodowa pomoc i odbudowa Ukrainy to główne tematy poruszone podczas spotkania z premierami Polski, Czech i Słowenii w Kijowie - napisał na Twitterze szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal. Wizyta zapisze się w podręcznikach do historii - ocenił.

"Przeprowadziliśmy spotkanie z Mateuszem Morawieckim, Petrem Fialą, Janezem Janszą. Na agendzie: międzynarodowa pomoc i odbudowa Ukrainy" - przekazał Szmyhal. "Pracujemy nad tym, by pieniądze i majątek Federacji Rosyjskiej były wypłacone Ukrainie w celu odnowienia wszystkiego, co zniszczył agresor" - zaznaczył.

00:28

Czeski premier Petr Fiala podczas wtorkowej wizyty w Kijowie zapewnił Ukraińców, że "nie są sami" w walce z atakującą ich Rosją. "Wiemy, że walczycie również o nasze życie" - napisał na swoim Twitterze.

"Cieszę się, że jestem w Kijowie wraz z innymi przywódcami, żeby okazać wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli. Podziwiamy waszą odważną walkę. Walczycie o wasze życie, kraj i wolność. Wiemy, że walczycie również o nasze życie. Nie jesteście sami, nasze kraje stoją u waszego boku" - podkreślił we wpisie.

00:15

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdza informacje o ruchu rosyjskich okrętów w kierunku Odessy - pisze agencja Ukrinform.

Ukrinform podaje, że portal Naval News publikuje zdjęcia satelitarne, pokazujące okręty rosyjskiej marynarki wojennej, zbliżające się do ukraińskiego wybrzeża. Na fotografiach widać co najmniej 14 jednostek.

Według wstępnej analizy ukraińskich sił zbrojnych kawalkada okrętów podzielona jest na trzy grupy: dwie składają się z okrętów wojennych, druga - kilku okrętów desantowych.

00:15

Maksym Kozicki, przewodniczący Obwodu Lwowskiego, podziękował Polsce za wsparcie. Wczoraj spotkał się z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską i Konsul Generalną we Lwowie, Elizą Dzwonkiewicz.

"Gdyby kilka innych krajów robiło to, co robi teraz Polska, by wesprzeć stabilność Ukrainy, wypędzilibyśmy okupanta z naszej ziemi!" - napisał Kozicki na swoim profilu społecznościowym.

23:38
23:37

Przyjazd we wtorek do Kijowa premierów Polski, Czech i Słowenii można porównywać do wizyty w Tbilisi w 2008 r. w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej, kiedy pokazano, że nikt nie zamierza godzić się na niszczenie gruzińskiej suwerenności - uważa znany ukraiński publicysta Witalij Portnikow.

- Dzisiejszy przyjazd do ukraińskiej stolicy szefów rządów Polski, Czech i Słowenii był dosyć istotnym momentem solidarności z Ukrainą - powiedział dziennikarz w nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem na jego kanale w YouTube.

23:27

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało we wtorek o usunięciu Rosji z szeregów tej organizacji. Za głosowało 216 delegatów, nikt nie był przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Wcześniej we wtorek Rosja poinformowała, że formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy. List ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w którym poinformowano o tej decyzji, został przekazany Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy przez Piotra Tołstoja, przewodniczącego rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia.

23:23

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, zakończył dwudniową wizytę w USA, gdzie przed Narodami Zjednoczonymi reprezentował OBWE. Szef polskiej dyplomacji, który przewodniczy organizacji, oskarżył Rosję o stosowanie "terroryzmu państwowego".

Szef polskiej dyplomacji mówił na forum Rady Bezpieczeństwa o potrzebie zaangażowania instytucji międzynarodowych w powstrzymanie Rosji od dalszej agresji wobec Ukrainy, podkreślając, iż to w sercu Europy dochodzi do łamania norm międzynarodowych.

23:20
23:19

Zaniechanie poboru ryczałtu od dochodów firm przekazujących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy przewiduje opublikowany we wtorek projekt rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie. Preferencja ma obowiązywać od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

We wtorek wieczorem na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.

23:07

- Bardzo ważne jest dla nas wsparcie w postaci fizycznej obecności w sercu naszego kraju - powiedział we wtorek wieczorem dziennikarz telewizji Ukraina 24 Jurij Bibik po rozmowach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem i wicepremierem Polski oraz premierami Czech i Słowenii.

- To symboliczna wizyta zwłaszcza na tle tego, co się dzieje. Bardzo ważne jest dla nas takie wsparcie: fizyczna obecność w Kijowie, w stolicy, w sercu naszego kraju - podkreślił prowadzący.

22:51
22:50
22:44

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 186 mln dolarów. Pomoc zostanie przeznaczona m.in. organizacjom pomagającym uchodźcom w Polsce.

Jak oznajmił w oświadczeniu Blinken, nowy pakiet wydatków jest przeznaczony na pomocy Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Pomoc jest przekazywana za sprawą agencji USAID oraz organizacji humanitarnych i ma "uzupełnić hojność krajów sąsiednich, które przyjmują uchodźców", w postaci dostaw żywności, wody, schronienia i leków.

22:37
22:36
22:32
22:32

Posłuchaj
00:28 11628041_1.mp3 Polska będzie chciała zastąpić Rosję w G20 (IAR)

 

22:30

Michelin, francuski producent opon, zawiesza działalność przemysłową w Rosji i wstrzymuje eksport do tego kraju. To kolejna międzynarodowa firma, która wycofała się z Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę.

Fabryka Michelin w podmoskiewskim Dawidowie, otwarta w 2004 roku, zatrudniała 750 osób. Zakład produkował do 2 milinów opon rocznie, głównie do samochodów osobowych na rynki rosyjskie i Europy Północnej. Sprzedaż w Rosji odpowiadała za 2 procent całkowitej sprzedaży grupy Michelin.

22:24

Michał Dworczyk podkreślił, że wizyta premierów Mateusza Morawieckiego, Petra Fiali i Janeza Janszy jest wyrazem solidarności wolnego świata z Ukrainą.

- Przede wszystkim jest to wyraz olbrzymiej solidarności całej Unii Europejskiej, całego wolnego świata z Ukrainą, która bohatersko walczy o swoją niepodległość. Ale to też jest wyraz determinacji do tego, aby Ukraina nie została oddana w szpony Rosji - podkreślił szef Kancelarii Premiera.

- To jest wyraz tego, że przywódcy europejscy, premierzy Morawiecki, Kaczyński, premierzy Czech i Słowenii, są gotowi zaryzykować własne bezpieczeństwo po to, żeby dać wyraz solidarności z narodem ukraińskim - dodał Michał Dworczyk.

- Po to, żeby przyjechać i swoją obecnością zademonstrować Putinowi: Nie oddamy Ukrainy. Ukraina ma prawo do niepodległości. Będziemy ją wspierać - powiedział szef Kancelarii Premiera.

22:19

Wizyta w Kijowie premiera i wicepremiera Polski, a także premierów Czech i Słowenii w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia - napisał we wtorek w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansza. Wasza wizyta do Kijowa w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia. Bardzo to doceniamy" - napisał prezydent Zełenski w Telegramie.

22:10

Szef dyplomacji USA Antony Blinken rozmawiał we wtorek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą o dalszym amerykańskim wsparciu dla broniącej się przed brutalną rosyjską inwazją Ukrainy - przekazał rzecznik departamentu stanu Ned Price.

Blinken potępił również trwające ataki Rosji na ukraińskie miasta, które powodują coraz większą liczbę ofiar wśród ludności cywilnej i ponowił zapewnienie o "niezachwianej solidarności z Ukrainą w obronie przed toczącą się brutalną agresją Kremla" - napisał Price w komunikacie.

22:08

- We wtorek udało się ewakuować z zablokowanych przez rosyjskie wojska ukraińskich miejscowości blisko 29 tys. osób. W obwodzie kijowskim ewakuację uniemożliwiły rosyjskie ostrzały – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

W środę, ze względu na obowiązującą w całym obwodzie kijowskim godzinę policyjną, ewakuacja w tym regionie nie odbędzie się.

- Udało się uratować 28 893 osoby z zablokowanych miejscowości – powiedziała Wereszczuk w briefingu we wtorek wieczorem, który został opublikowany w Telegramie.

21:54
21:37

- USA chcą uczynić wszystko, by wesprzeć dotknięty niesprawiedliwą inwazją Rosji naród ukraiński i nałożyć konsekwencję na odpowiedzialnego za to Władimira Putina - powiedziała we wtorek podsekretarz stanu USA Wendy Sherman w stacji CNN.

- Przed nami długa droga. USA chcą uczynić wszystko co możliwe, by wesprzeć naród ukraiński i nałożyć konsekwencje na Władimira Putina, który doprowadził do inwazji na Ukrainę - rozpoczętej z premedytacją, niesprowokowanej, niesprawiedliwej, prowadzonej z wyboru wojny - podkreśliła Sherman.

21:30

Doradca prezydenta Ukrainy i jeden z członków grupy negocjującej ze stroną rosyjską Mychajło Podolak napisał we wtorek wieczorem w tweecie, że rozmowy będą w środę kontynuowane, występuje dużo zasadniczych rozbieżności, lecz jest pole do kompromisu.

"Rozmowy między delegacjami Ukrainy i Rosji będą jutro kontynuowane, proces negocjacji bardzo złożony, istnieją zasadnicze rozbieżności. W czasie przerwy kontynuowana będzie praca w podgrupach" - napisał na Twitterze Podolak.

21:27

Rosjanie od początku wojny zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury na Ukrainie - poinformował we wtorek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Zniszczonych zostało ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych.

"Wróg systemowo niszczy cywilną infrastrukturę Ukrainy" - napisało MSW. Jak dodał Monastyrski, cytowany przez swój resort, od początku wojny Rosjanie zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury, w tym 230 obiektów infrastruktury transportowej, 165 obiektów takich jak podstacje elektryczne i gazociągi zostało całkowicie albo częściowo zniszczonych.

21:21

Cefarm przekazał na rzecz Ukrainy produkty lecznicze, kosmetyki oraz wyroby medyczne o wartości ponad 300 tys. zł - poinformował we wtorek resort aktywów państwowych. Dodano, że wartość pomocy przekazanej przez państwowe firmy nadzorowane przez MAP przekroczyła 20 mln zł.

- Spółki Skarbu Państwa stają w pierwszym rzędzie tych, którzy wspierają walczącą Ukrainę i uchodźców przybywających do naszego kraju - podkreślił, cytowany w komunikacie, wiceszef MAP Maciej Małecki. Wiceminister wziął udział w przekazaniu przez Cefarm leków i produktów medycznych dla uchodźców z Ukrainy.

21:19

Prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że dostawy sprzętu wojskowego przez Francję do Rosji w latach 2014-2020, a więc po wprowadzeniu embarga i europejskich sankcjach po aneksji Krymu, były "zgodnie z prawem międzynarodowym".

- Francja przestrzegała w 2014 r prawa międzynarodowego - zareagował prezydent Macron, zapytany przez dziennikarzy o dostawy broni do Rosji na marginesie wizyty u ukraińskich uchodźców w Maine-et-Loire.

- Prezydent (Francois) Hollande podejmował decyzje, w tym bardzo mocne i strukturalne w tamtym czasie (…) Wszystkie kontrakty, które Francja realizowała, a które wówczas nie były zgodne z tym, co postanowiono w 2014 r., zostały przerwane – podkreślił Macron.

21:12
21:10

We Lwowie odbył się we wtorek pogrzeb wojskowych, którzy zginęli w wyniku niedzielnego ataku rosyjskiego lotnictwa na poligon jaworowski, w pobliżu granicy z Polską – informuje portal nv.ua. Zginęło wówczas 35 osób, a 134 zostały ranne.

Portal nv.ua informuje, że większość zabitych pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych opublikował na swojej stronie na Facebooku 355. szkoleniowy pułk zmechanizowany Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy.

20:55

Francuskie ministerstwo sił zbrojnych potwierdziło we wtorek rewelacje portalu śledczego Disclose na temat sprzedaży broni do Rosji po wprowadzeniu embarga w 2014 r. przez Unię Europejską. Według resortu działania te były jednak całkowicie legalne.

Umowa zawarta przed aneksją Krymu przez Rosję mogła zostać rozwiązana, ale dostawy sprzętu zakupionego przed lipcem 2014 r. mogły być kontynuowane. Taką możliwość wyraźnie przewiduje system sankcji, wprowadzonych wobec Rosji w 2014 roku – stwierdził we wtorek rzecznik ministerstwa sił zbrojnych Herve Grandjean.

"Francja zezwoliła na realizację niektórych umów zawartych w 2014 roku na podstawie tzw. klauzuli dziadka wskazującej, że warunki umów nie mogą być zmieniane, gdy interesariusze z nich korzystali wcześniej" – dodaje resort.

"Rząd nie neguje naszych rewelacji, ale jednocześnie nie wyjaśnia, dlaczego utrzymywał sprzedaż broni do Rosji, podczas gdy rosyjskie samoloty bombardowały ludność cywilną w Syrii po tym, jak Rosja zaanektowała Krym w 2014 r., przecież istniało ryzyko eskalacji militarnej" – komentuje argumentację ministerstwa współautorka śledztwa dziennikarka Ariane Lavrilleux z Disclose.

20:51

- Izrael nie przygotowuje obecnie sankcji wobec Rosji ani rosyjskich oligarchów - powiedzieli we wtorek wysocy rangą urzędnicy izraelscy portalowi Times of Israel. W ostatnich latach nawet kilkudziesięciu rosyjsko-żydowskich magnatów finansowych zamieszkało w Izraelu lub przyjęło izraelskie obywatelstwo.

Izraelskie media donoszą, że w ostatnich dniach prywatne odrzutowce, należące do oligarchów, przylatują i wylatują z tego kraju. Zgodnie z ograniczeniami, nałożonymi przez rząd w Jerozolimie, nie mogą one zatrzymać się dłużej niż 24 godziny na terenie Izraela.

20:42

Trzeba mieć odwagę, by przez pół dnia podróżować pociągiem od polskiej granicy do Kijowa, by osobiście wesprzeć ukraińskiego prezydenta - pisze we wtorek w komentarzu do podróży premierów Polski, Czech i Słowenii dziennik "Welt". Tekst jest zatytułowany: "Odwaga Europejczyków z Europy Wschodniej i arogancja Zachodu".

Szefowie rządów z Polski, Czech i Słowenii "są pierwszymi zagranicznymi gośćmi wysokiego szczebla, którzy odwiedzili oblężoną stolicę od początku wojny" - podkreśla "Welt".

"Ich solidarność jest ważna dla morale Ukraińców, którzy z godną podziwu determinacją bronią swojej wolności przed rosyjskimi najeźdźcami. Jest to jednak także osobiste wyróżnienie dla prezydenta Zełenskiego, który w czasie tej wojny dojrzał do roli jednego z najbardziej inspirujących przywódców politycznych, jakich Europa widziała od czasów Churchilla" - czytamy w komentarzu.

20:36

- Ok. 20 tys. osób wyjechało z Mariupola własnymi samochodami w ciągu doby - poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko.

Tymoszenko podał w Telegramie, że 570 z 4000 samochodów, które wyjechały z miasta, dotarło już do Zaporoża. Pozostałe osoby zatrzymały się na noc w miejscowościach na trasie ewakuacji w obwodach zaporoskim i donieckim.

Wcześniej władze informowały, że ewakuacja z oblężonego Mariupola jest możliwa tylko autami prywatnymi, ponieważ ze względu na działania Rosjan nie udało się utworzyć zorganizowanego korytarza humanitarnego.

20:34
20:30

Cały handel z Rosją ma być wstrzymany! - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że cena za wojnę przeciwko Ukrainie ma być dla Rosji "niezwykle bolesna".

"Cały handel z Rosją ma być wstrzymany, by nie mógł sponsorować zabijania naszych dzieci" - napisał Zełenski na Twitterze.

Zaapelował do Ukraińców na całym świecie, by kontaktowali się z politykami, dziennikarzami, wywierali nacisk na biznes, aby wycofywał się z rosyjskiego rynku. "By ich dolary i euro nie opłacały naszej krwi!" - wezwał.

20:22

Dwie osoby zostały ranne we wtorek w rosyjskich ostrzałach rakietowych w obwodzie odeskim na Ukrainie - poinformował szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Marczenko.

We wtorek rano rosyjskie lotnictwo i okręty ostrzelały jedną z miejscowości w obwodzie odeskim - poinformował w nagraniu opublikowanym w serwisie Telegram. Dwie osoby zostały ranne.

20:21
20:15

Słowackie władze poinformowały we wtorek, że w dwóch akcjach - "Matrioszka" i "Katiusza" - zatrzymano w poniedziałek cztery osoby podejrzewane o szpiegostwo na rzecz Rosji. Dwóm postawiono zarzuty. Dwie osoby zwolniono. Część przekazywanych informacji miała dotyczyć Ukrainy.

19:50

O udaremnieniu przez siły ukraińskie szturmu na Charków poinformował szef obwodu Ołeh Syniehubow.

"Okupanci próbowali szturmować Charków z Piatichatek (dzielnica miasta). Siły zbrojne Ukrainy zadały przeciwnikowi znaczne straty. Wróg został odepchnięty poza wcześniej zajmowane pozycje" – napisał Syniehubow w Telegramie.

Urzędnik poinformował również o walkach, które toczyły się we wtorek na północny wschód od miasta, w miejscowości Ruśki Tyszky. "Tam również przeciwnik został zmuszony do odwrotu na wcześniejsze pozycje" – przekazał.

19:49

W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Złoczów w obwodzie charkowskim zginęły dwie kobiety i trzech mężczyzn, trzy kolejne osoby zostały ranne. Zniszczeniu uległo także kilka domów i samochodów" - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę obwodową w Charkowie.

Służby prasowe charkowskiej rady miejskiej poinformowały w poniedziałek o zniszczeniu w wyniku rosyjskiej inwazji 600 domów, 50 szkół oraz szeregu placówek medycznych w regionie.

19:48
19:34

Chadecka partia CDU wezwała do większego zaangażowania władz federalnych w przyjmowanie w Niemczech uchodźców wojennych z Ukrainy. Rząd federalny musi powołać zespół kryzysowy. Ministerstwa powinny "obudzić się i wreszcie działać" - powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

"Konieczne jest, aby rząd federalny wywiązał się ze swojej odpowiedzialności i lepiej zorganizował przyjęcie" - stwierdził cytowany we wtorek przez dziennik "Tagesspiegel" Czaja. Na Dworcu Głównym w Berlinie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pozostawiło dotychczas pracę wolontariuszom.

19:26

Rejestrujemy fakty przetrzymywania przez Rosjan cywilów w charakterze zakładników, okradania miejscowych mieszkańców i maruderstwa - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek, 20. dnia zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

Trwa ofensywa przeciwko Ukrainie; przeciwnik został powstrzymany - czytamy w komunikacie sztabu. Według niego Rosjanie nie osiągnęli celu w określonym terminie, ponoszą straty w ludziach i sprzęcie.

Rosjanie prowadzą rakietowo-bombowe uderzenia w obiekty infrastruktury krytycznej Ukrainy, w cywilów, osiedla mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, zuchwale ignorując normy międzynarodowego prawa humanitarnego - kontynuowano.

19:23

Około 800 ofert staży i stypendiów z całego świata dla naukowców i studentów uciekających z Ukrainy zebrano na stronie ScienceForUkraine.eu. Propozycji jest coraz więcej, ale jest to ciągle kropla w morzu potrzeb – powiedział PAP dr Maciej Maryl z IBL PAN.

19:22
19:18

Prezydent Zełenski: głównym celem Rosjan jest kontrola nad Kijowem.

19:13
19:09

Portugalski komentator i ekspert ds. międzynarodowych Henrique Burnay określił w rozmowie z telewizją SIC wtorkową podróż premierów Polski, Czech i Słowacji do Kijowa mianem wizyty "najwyższego ryzyka".

Zaznaczył, że "bardzo odważna" decyzja premierów Mateusza Morawieckiego, Petra Fiali i Janeza Jansy może być formą pokazania przez kraje wschodniej flanki NATO, że istnieje konieczność większego zaangażowania się państw Sojuszu Północnoatlantyckiego we wsparcie dla Ukrainy.

19:07
19:04
19:03
19:01
19:00

Producentka rosyjskiej telewizji państwowej Marija Owsiannikowa, która wczoraj zaprotestowała przeciwko kremlowskiej propagandzie, została skazana na karę 30 tysięcy rubli, czyli około 247 euro.

Podczas nadawania programu na żywo dziennikarka weszła w kadr z plakatem "Zatrzymać wojnę! Nie wierzcie propagandzie!". Następnie została zatrzymana przez policję.

18:49

Podczas demonstracji w Berdiańsku na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy wojskowi uprowadzili ukraińskiego aktywistę - pisze we wtorek Ukraińska Prawda. Suspilne informuje o dwóch dziennikarzach z obwodu chersońskiego, którzy zaginęli.

Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne media, podaje, że aktywistę Witalija Szewczenkę uprowadzono za zorganizowanie manifestacji w okupowanym przez rosyjskie wojska Berdiańsku. Zabrano go bezpośrednio z kawiarni po proteście. Zatrzymano też kilku innych działaczy.

18:48

We wtorkowym nalocie w okolicach Malina w obwodzie żytomierskim zginęła kobieta, dwie osoby zostały ranne. Zniszczono domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze – informuje na Facebooku policja obwodu.

"We wsi Juriwka zniszczono dwa domy i około 10 uszkodzono. Według stanu na godz. 14 wiadomo było o zabitej kobiecie w wieku 78 lat" – podano w komunikacie. Jeszcze dwie osoby są ranne.

18:42
18:41

Rosjanie zastraszają mieszkańców okupowanych terenów, kierują ich do fałszywych "zielonych korytarzy" i próbują używać jako żywe tarcze – oświadczyła ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denysowa, cytowana we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.

Uzbrojeni rosyjscy żołnierze włamują się do domów, wybijają okna i drzwi, każą ludziom opuszczać mieszkania – twierdzi Denysowa.

18:40

Ukrainę opuściło od początku wojny półtora miliona dzieci.

18:38

18:34

25 marca papież Franciszek dokona aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

18:33

Brytyjskie media, pisząc o wizycie premierów Polski, Czech i Słowenii - Mateusza Morawieckiego, Petra Fiali i Janeza Janszy w Ukrainie zwracają uwagę głównie, że są oni pierwszymi zagranicznymi przywódcami odwiedzającymi Kijów od czasu rosyjskiej napaści.

"Podczas gdy Wielka Brytania i Unia Europejska przygotowywały się do ogłoszenia kolejnych sankcji wobec reżimu Putina i jego zwolenników, premierzy Czech, Polski i Słowenii udali się we wtorek pociągiem do Kijowa" - napisał dziennik "The Times", cytując wpis Mateusza Morawieckiego w mediach społecznościowych: "W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia. Bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii".

18:29

Ponad 32 miliony złotych zebrała Caritas Polska podczas kościelnych zbiórek do puszek na wsparcie uchodźców z Ukrainy. To kwota zebrana w Środę Popielcową oraz w niedzielę ją poprzedzającą.

18:26
18:21
18:18

Na wypadek oblężenia miasta przygotuj zapas wody, jedzenia z długą datą ważności, miej przy sobie naładowany powerbank, plecak z dokumentami i lekami oraz kawałek białej tkaniny, by pokazać podczas ewakuacji, że jesteś cywilem - radzi pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

Na wypadek długotrwałego oblężenia miasta przygotuj zestaw, którego część można trzymać w schronie - pisze Zełenska w serwisie Telegram. Taki zestaw powinien obejmować: duży zapas wody, artykuły spożywcze z długą datą ważności, które nie wymagają podgrzewania czy dodatkowego przygotowywania, środki do oczyszczania wody w postaci filtrów albo tabletek, naładowane powerbanki, latarka i świece.

18:17

Papież Franciszek otrzymał list od mera Kijowa Witalija Kliczki - potwierdził we wtorek Watykan wcześniejsze informacje o przesłaniu z zaproszeniem do stolicy Ukrainy. W liście mowa jest o tym, że "osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim".

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w wydanym oświadczeniu poinformował: "Ojciec Święty otrzymał list od mera stolicy Ukrainy i jest blisko cierpień tego miasta, jego mieszkańców, tych, którzy musieli z niego uciekać i tych wezwanych do zarządzania nim".

18:15
18:13

Rosjanie stracą możliwość odwoływania się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

18:11
18:06

Kolejne, unijne sankcje wobec Rosji weszły w życie - jest publikacja w Dzienniku Urzędowym.

Oznacza to, że od teraz Unia nie może sprzedawać do Rosji luksusowych towarów, ani importować z niej towarów z sektora żelaza i stali. Na czarną listę wpisanych zostało kilkunastu oligarchów, którzy od teraz mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane majątki w Europie. Jest też zakaz nowych inwestycji w rosyjski sektor energetyczny.

18:00
17:58

PILNE | Prezydent USA Joe Biden weźmie udział w przyszłotygodniowym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli - podała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia z Brukseli.

17:56

Alarmy przeciwlotnicze zawyły w Kijowie, Lwowie, Humaniu i kilku ukraińskich obwodach - relacjonują ukraińskie media.

17:55

Z powodu rosyjskiego ostrzału miasta Połohy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy zginęło ok. 20 cywilów, 11 członków obrony terytorialnej i jeden ukraiński żołnierz - podała agencja Ukrinform.

17:51
17:48

Zdaniem ukraińskiego prezydenta, drzwi do NATO dla jego kraju pozostają zamknięte. Wołodymyr Zełenski mówił o tym podczas cyklicznego wystąpienia do obywateli. Jak ocenił, gwarancje bezpieczeństwa w ramach NATO są słabe. Jego zdaniem Ukraina powinna szukać innych gwarancji bezpieczeństwa.

16:52

97 - tyle dzieci zginęło od początku wojny na Ukrainie. Taką informację przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wideokonferencji w kanadyjskim parlamencie. 

16:51

Członkowie izby niższej parlamentu (Tweede kamer) debatują we wtorek nad ewentualnym pozbawieniem posłów oskarżanego o prorosyjskość Forum dla Demokracji (FvD) dostępu do poufnych informacji na temat Ukrainy.

16:47
16:43

 Bułgarskie media nazywają historyczną wtorkową wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, mającą pokazać poparcie dla tego kraju w chwili, gdy Rosja wzmaga działania wojenne. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Petr Fiala i Janez Jansza mają spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szymhalem.

16:36
Ceremonia pogrzebowa ofiar poniedziałkowego ataku Rosji na poligon NATO w pobliży granicy z Polską. Ceremonia pogrzebowa ofiar niedzielnego ataku Rosji na poligon NATO w pobliży granicy z Polską.
16:33

Posłuchaj
00:44 11627668_1.mp3 Szef NATO: zwiększamy obecność na wschodniej flance, jesteśmy zaniepokojeni możliwością użycia broni chemiczne. (Beata Płomecka/IAR)

 

16:29

- Artykuł 5 traktatu NATO jest słabszy niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział we wtorek podczas zamieszczonego na Facebooku nagrania prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16:27

Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję, tym razem dotyczą 15 urzędników i przedstawicieli prezydenta Władimira Putina – poinformowała we wtorek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

16:22

Ukraina | Nie żyje operator kamery amerykańskiej stacji FOX News - informuje agencja AFP. To kolejny przedstawiciel mediów, który stracił życie podczas wojny na Ukrainie. 

16:19

Protest pod siedzibą firmy Unilever w Londynie. Pomimo głębokich sankcji wobec Rosji, firma wciąż kontynuuje swoją produkcję w tym kraju. Pomimo wcześniejszych zapewnień o przerwaniu pracy w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Protest pod siedzibą firmy Unilever w Londynie. Pomimo głębokich sankcji wobec Rosji, firma wciąż kontynuuje swoją produkcję w tym kraju. Pomimo wcześniejszych zapewnień o przerwaniu pracy w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
16:13

Najnowsza mapa ukazująca inwazję Rosji na Ukrainę. Obraz atakowanych przez Rosję terenów przedstawiło Ministerstwo Obrony Narodowej Wielkiej Brytanii.

16:09

Prezydent Emmanuel Macron obiecał "ochronę konsularną" rosyjskiej dziennikarce, która w poniedziałek wieczorem podczas emisji programu informacyjnego na żywo w państwowej telewizji Kanał 1 pojawiła się na planie z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę".

16:03

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawiło kolejne nagranie ukazujące zniszczenie rosyjskiego czołgu. 

15:55

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zginęło 17 ratowników państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, 32 odniosło obrażenia, a jeden przebywa w niewoli – informują we wtorek władze tej służby. Jeden ratownik został wzięty do niewoli podczas ewakuacji mieszkańców Hostomla pod Kijowem.

15:49

Francuski Orlean, miasto partnerskie Krakowa, ugości 140 uchodźców z Ukrainy. W środę wieczorem zostanie zorganizowany transport do tego miasta – poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

"To propozycja Orleanu. Od początku jesteśmy w kontakcie z miastami partnerskimi. Przede wszystkim dziękujemy im za to, że błyskawicznie nas wsparli darami" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Jak dodała, wiele miast partnerskich proponuje, że może wziąć uchodźców do siebie. Szczegóły w tej sprawie zostaną przekazane mediom w kolejnych dniach.

"Jesteśmy wdzięczni miastom partnerskim, bo wiemy, że partnerstwo naprawdę działa. Zaprzyjaźnione miasta solidarnie z nami chcą pomagać" – zaznaczyła rzeczniczka.

15:46

Posłuchaj
00:42 11627566_1.mp3 Niemieccy dziennikarze o wizycie polskich władz w Kijowie: "historyczna analogia" (Wojciech Osiński/IAR)

 

15:43

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy.

15:42

Znana na całym świecie firma Michelin - producent opon, ogłosiła zawieszenie działalności na terenie Rosji oraz eksport produktów do tego kraju.

15:36

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy jest 500-900 Rosjan - poinformował we wtorek szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

Kotin powiedział na briefingu, że elektrownią "wciąż kieruje ukraiński personel", ale pracownicy "muszą uzgadniać wszystkie swoje działania z rosyjskimi wojskowymi" - pisze Enerhoatom w serwisie Telegram

15:34

USA odnawiają sankcje wobec prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

15:34
15:28

Brytyjski rząd ogłosił we wtorek nałożenie sankcji na kolejnych 370 osób, firm i innych podmiotów z Rosji i Białorusi. Wśród objętych sankcjami są minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oraz były prezydent i premier Dmitrij Miedwiediew.

15:20

Szef NATO: jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja może przeprowadzić na Ukrainie prowokacje z wykorzystaniem broni chemicznej.

15:14

Minister spraw zagranicznych Litwy pojawił się na Ukrainie. "To pierwszy minister, który odwiedził Ukrainę od początku inwazji" - napisał na Twitterze Dmytro Kuleba, szef MSZ Ukrainy. 

"Wsparcie Litwy jest żelazne. Pracujemy nad przyspieszeniem akcesji Ukrainy do UE. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swoje zbrodnie" - dodał. 

15:09

W pomoc dla uchodźców aktywnie włączyli się świętokrzyscy policjanci. Asp. szt. Grzegorz Makuła funkcjonariusz ze Staszowa przyjął pod swój dach rodzinę z Ukrainy.

Staszowski policjant wraz ze swoją rodziną wyciągnął pomocną dłoń będącym w trudnej sytuacji uchodźcom. Funkcjonariusz, który na co dzień pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Staszowie na stronie internetowej dedykowanej pomocy dla Ukrainy wypełnił wniosek dotyczący chęci i możliwości przyjęcia pod swój dach uchodźców.

15:03

Rosyjskie wojska zniszczyły lub uszkodziły co najmniej 28 cerkwi, synagog i meczetów od początku wtargnięcia na Ukrainę – poinformowała we wtorek Państwowa Służba ds. Polityki Etnicznej i Wolności Przekonań.

14:53

Szesnastolatek zginął w rosyjskim ostrzale miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała policja obwodowa na Telegramie.

14:50

Posąg na placu Republiki w Paryżu "ubrany" we flagę Ukrainy Posąg na placu Republiki w Paryżu "ubrany" we flagę Ukrainy
14:46

7 wozów strażackich z Danii, Finlandii i Szwecji i 3 ambulanse z Estonii przekazano Ukrainie za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – poinformowała we wtorek RARS.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała we wtorek na Twitterze, że za jej pośrednictwem przekazanych zostało Ukrainie 7 wozów strażackich – 4 z Danii, 2 z Finlandii, jeden z przyczepą ze Szwecji i 3 ambulanse z Estonii.

14:42

"Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy opracowano formularz, w ramach którego możliwe jest zgłoszenie gotowości do oddania krwi. To odpowiedź na szczególne zaangażowanie Polaków i chęć niesienia pomocy obywatelom Ukrainy" - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze.

14:32

Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte.

14:27

Wyjazd premierów Czech, Polski i Słowenii do Kijowa to jasny i zrozumiały gest solidarności z Ukrainą ze strony Republiki Czeskiej i całej Europy - ocenił we wtorek szef czeskiej dyplomacji Jan Lipavsky.

"W obecnej sytuacji nie ma większego gestu niż osobista wizyta w Kijowie" – podkreślił.

14:21

Do ponad 44 tysięcy wzrosła we Włoszech liczba uchodźców wojennych przybyłych z Ukrainy - podało we wtorek MSW w Rzymie. Ostatniej doby przyjechała najwyższa od początku rosyjskiej agresji liczba około 5 tysięcy osób.

Wśród uchodźców jest ponad 22 tysiące kobiet, prawie 18 tysięcy dzieci i 3800 mężczyzn.

14:17

Jak informują władze Mariupola, ponad 2 tys. cywilnych samochodów wyjechało z miasta. Akcja była możliwa dzięki utworzonym korytarzom humanitarnym. Zdjęcie wykonane zostało 14 marca i pokazuje zniszczoną dzielnicę mieszkalną w Mariupolu.

14:13

Państwowa Agencja Atomistyki, po raz kolejny informuje o braku zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska na terenie Polski.

14:07

Ambasador Stanów Zjednoczonych przy NATO powiedziała, że Sojusz nadal nie rozważa wprowadzenia zakazu lotów nad Ukrainą. Julianne Smith została zapytana o ponawiane przez władze w Kijowie apele o zamknięcie nieba. 

13:54

"Wojna bardzo mocno uderzyła także w ukraińskich oligarchów. Niektórzy miliarderzy zostali milionerami" - informuje Nexta.

13:53

W ciągu pierwszego dnia od otwarcia rejestracji 89 tys. Brytyjczyków zgłosiło chęć przyjęcia w swoich domach na co najmniej sześć miesięcy uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował we wtorek brytyjski rząd.

13:52

Podczas transportu onkologicznie chorych dzieci ze szpitala we Lwowie do Kielc zmarło dwoje małych pacjentów. Prawie 60 onkologicznie chorych dzieci było transportowanych do Polski w nocy z 12 na 13 marca.

13:45

- Gesty nie rozwiązują takich problemów jak wojna, ale z pewnością dodają otuchy tym, którzy walczą; wizyta premierów jest bardzo istotna z punktu widzenia podtrzymania woli oporu Ukrainy - ocenił były prezydent Bronisław Komorowski, odnosząc się do wyjazdu premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa.

13:45

Gdańscy i gdyńscy urzędnicy przygotowują się do obsługi uchodźców w zakresie nadawania im nr PESEL. Od środy w miastach zostaną uruchomione punkty, w których Ukraińcy będą mogli złożyć w tej sprawie wnioski.

13:45

- Siły ukraińskie ponoszą straty w walce z rosyjskim agresorem, ale są one kilkukrotnie mniejsze niż straty ponoszone przez Rosjan - przekazał we wtorek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

13:41
13:40

Generał Waldemar Skrzypczak powiedział, że obecnie Rosjanie przegrywają wojnę na Ukrainie. Jego zdaniem Ukraińcy mają potencjał i rezerwy, dzięki którym mogą wypierać Rosjan ze swojego terytorium, atakując na przykład na północ od Kijowa i w rejonie Chersonia. Dzięki temu mogłyby ruszyć rozmowy pokojowe.

13:38

Sytuacja w oblężonym od dwóch tygodni Iziumie na wschodzie Ukrainy nie jest lepsza niż w Mariupolu; nie ma wody, prądu, ogrzewania, żywności i lekarstw, a ocaleli z ostrzałów umierają od chorób – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując zastępcę mera, Wołodymyra Macokina.

13:38

Trzy czteropiętrowe domy mieszkalne zostały ostrzelane przez siły rosyjskie w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy; w jednym z nich na jednej klatce schodowej zniszczone są kondygnacje od trzeciej do piątej - podał we wtorek portal Hromadske.

13:29

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu planują wyrąb i sprzedaż rosyjskich lasów – poinformował we wtorek ukraiński wywiad na Twitterze.

13:28

- W ciągu najbliższych tygodni komornik będzie mógł wejść na nieruchomość przy Sobieskiego 100 - powiedziała rzecznika miasta Monika Beuth-Lutyk, pytana o budynki w stolicy zajmowane bezprawnie przez Federację Rosyjską. Strona rosyjska została powiadomiona o zajęciu.

13:16

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie 16 marca uruchomi bezpłatną infolinię oraz punkt informacyjny, mające udzielić pomocy szukającym pracy uchodźcom z Ukrainy. Porady będą udzielane po polsku i po ukraińsku.

13:15

W ciągu ostatnich 24 godzin (14 marca) Służba Bezpieczeństwa zatrzymała w różnych regionach Ukrainy ponad 60 współpracowników Rosji i zidentyfikowała 20 grup dywersyjnych i rozpoznawczych.

13:14

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że liczba osób, które zginęły we wtorek w wyniku rosyjskich ostrzałów ukraińskiej stolicy, wzrosła z dwóch do czterech. Pociski uderzyły w domy mieszkalne, powodując pożary.

13:13

Parafia świętej Anny we Wrocławiu przyjęła pod swój dach matki i dzieci z Ukrainy. To kolejne działanie Kościoła w Polsce na rzecz pomocy uchodźcom wojennym.

13:13

Do Lwowa dotarł Konwój Taktyczny zorganizowany przez WOPR Lubniewice oraz wolontariuszy związanych w przeszłości ze służbami mundurowymi. Ideą Konwoju Taktycznego jest dostarczenie pomocy medycznej, taktycznej i żywnościowej, która najbardziej przyda się w trakcie trwającego konfliktu.

12:59

Zniszczone budynki Kijowa.

12:58

We wtorek rano szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii udali się do Kijowa z wizytą do ukraińskiego rządu. Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomina w tekście wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji w 2008 roku.

12:49

To historyczna misja pokojowa w Kijowie – ocenia we wtorek Bild wyjazd szefów rządów Polski, Czech i Słowenii, którzy jada pociągiem do ogarniętej walkami stolicy Ukrainy, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

12:48

Co najmniej 35 dziennikarzy zostało poszkodowanych z rąk żołnierzy rosyjskich na Ukrainie – poinformowała we wtorek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa.

12:48

Ewan Watson, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), poinformował we wtorek, że ewakuacja ludności z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, jest bardzo opóźniona.

12:48

W działaniach wojennych na Ukrainie zabity został rosyjski generał - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na siły lądowe armii ukraińskiej. Nazwiska zabitego nie podano, jego tożsamość jest ustalana.

12:44

Wojska rosyjskie rozpoczęły ostrzał Kijowa w czasie ewakuacji ludności cywilnej.

12:41

Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - głosi list wystosowany przez administrację stolicy Ukrainy.

12:41

Władze obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy zamieściły we wtorek ostrzeżenie w internecie przed nowymi nalotami sił rosyjskich, wzywając obywateli do udania się do schronów.

12:40

- To odważny, zaskakujący i bardzo ważny wyraz solidarności – skomentował wyjazd premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa czeski europoseł, były szef dyplomacji i były minister obrony Alexandr Vondra w wypowiedzi dla portalu Seznam Zpravy.

12:40

"Co najmniej 28 świątyń zostało ostrzelanych przez »obrońców wartości chrześcijańskich« podczas wojny z Ukrainą" - informuje ukraiński dyplomata Ołeksandr Szczerba.

12:39

Delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim na czele minęła Lwów i podąża do Kijowa; to jednoznaczny wyraz wsparcia Ukrainy przez całą UE, w imieniu której premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się do Kijowa - napisał szef KPRM Michał Dworczyk.

12:38

Ponad trzy miliony osób uciekło z Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego - przekazał w Genewie rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Migracji Paul Dillon.

12:37

Na Ukrainę udał się dziś minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. 

12:36

Delegacje Ukrainy i Rosji wznowiły negocjacje po przerwie technicznej podjętej dzień wcześniej - przekazała Ukraińska Prawda, powołując się na członka ukraińskiej delegacji, szefa frakcji Sługi Narodu w Radzie Najwyższej Dawida Arakhamię. - Negocjacje już trwają - poinformował.

12:03

- Czekamy na wspólne stanowisko Ukrainy i Polski, Czech i Słowenii, żeby pokazać to wspólne stanowisko w Europie; planowane spotkanie liderów w Kijowie jest jak najbardziej na czasie - ocenił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

12:02

Bundeswehra wycofała stacjonujący do tej pory w Jordanii ciężki samolot transportowy Airbus A400M i udostępniła go na potrzeby operacji na wschodniej flance NATO, gdzie będzie używany do tankowania w powietrzu samolotów Sojuszu.

12:02

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za kolaborację z Rosją – poinformował we wtorek wiceszef ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Kornijenko w telewizji 1+1.

12:02

Witalij Kliczko wzywa mężczyzn do powrotu do stolicy i jej obrony.

12:01

Holenderskie media szeroko informują o ogłoszonej we wtorek wizycie szefów rządów Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie oraz wskazują, że ma ona podkreślić jednoznaczne wsparcie Unii Europejskiej dla zaatakowanego kraju. "Naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia" - cytuje premiera Mateusza Morawieckiego dziennik "NRC".

11:46

Polska Misja Medyczna we Lwowie od początku wojny przekazuje transporty medyczne do szpitali w Ukrainie i na front. - Im bliżej linii walk, tym sytuacja jest trudniejsza, brakuje opatrunków, opasek uciskowych, leków - powiedział Marcel Kwaśniak, koordynator transportów PMM.

11:42

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek, iż minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid obiecał mu, że jego kraj nie stanie się dla Rosji sposobem na ominięcie sankcji zachodnich, nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

11:41

- Wizyta w Kijowie polskich, czeskich i słoweńskich władz to bardzo ważny gest politycznego poparcia Ukrainy - ocenia czołowy ukraiński politolog Jewhen Mahda. Dziś, atakowaną przez Rosjan ukraińską stolicę odwiedzą premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, oraz premier Czech Petr Fiala oraz szef słoweńskiego rządu Janez Janša.

11:33

Trzy wielopiętrowe bloki mieszkalne trafione pociskami i zniszczone bądź uszkodzone pożarem, dwie ofiary śmiertelne - to bilans nocy z poniedziałku na wtorek w Kijowie. Pożary zostały ugaszone, wielu mieszkańców udało się uratować

11:25

Policja w Charkowie poinformowała, że w mieście w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych 600 domów - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda.

11:22

Polacy apelują do papieża, aby pojechał na Ukrainę z Orędziem Pokoju. Podkreślają, że obecność i modlitwa Ojca Świętego w bezpodstawnie zaatakowanym kraju, gdzie zabijani są chorzy, starcy oraz giną niewinne dzieci umocni ducha Ukrainy i przyniesie pokój całemu światu.

11:21

- Jest to bardzo wyraźny sygnał polityczny, że cała Unia Europejska wspiera Ukrainę w walce o niepodległość, że nie akceptuje agresji rosyjskiej oraz brutalnej operacji prowadzonej na terenie Ukrainy przez żołnierzy rosyjskich - mówił szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o wyjazd delegacji do Kijowa.

11:14
11:13

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Rady Charles'a Michela na marginesie spotkania w Wersalu o ewentualnej wizycie w Kijowie. Ta wizyta została potwierdzona w poniedziałek wieczorem - przekazał we wtorek rzecznik KE Eric Mamer.

11:12

Wojska rosyjskie ostrzeliwały w nocy z poniedziałku na wtorek wiele regionów Ukrainy, kontynuowano bombardowanie budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej; są ofiary śmiertelne – poinformował portal Suspilne, podsumowując informacje biura prezydenta Ukrainy i władz obwodowych.

11:05

Estonia wysłała Ukrainie ponad 2 tys. ton wsparcia, w tym broń, amunicję, pomoc medyczną i humanitarną - poinformowała we wtorek rano na Twitterze ambasada Estonii na Ukrainie. Wcześniej przekazano 15 ton żywności - dodano.

10:58

Brytyjczycy zakazują eksportu dóbr luksusowych do Rosji. Chodzi między innymi o dzieła sztuki, samochody i drogie ubrania. W górę pójdą też cła importowe na niektóre rosyjskie towary, w tym wódkę.

10:57

Europoseł PiS Bogdan Rzońca powiedział, że Polska zabiega o zaostrzenie unijnych sankcji wobec Moskwy. Stwierdził, że w państwach wspólnoty działa lobby, które nie chce wstrzymania handlu z Rosją.

10:57
10:55
10:53

Chiny nie są stroną konfliktu na Ukrainie, opowiadają się przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję, a tym bardziej nie życzą sobie, by sankcje te wpływały na ChRL – oświadczył chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, cytowany we wtorek w komunikacie resortu.

10:51

"Racje miał prezydent Lech Kaczyński, gdy mówił w Tbilisi, że: »Europa Środkowa ma odważnych przywódców«. Potrzebna jest jedność i mocne wsparcie dla Ukrainy ze strony całej UE. Polska jest i będzie adwokatem Ukrainy - poinformował w mediach społecznościowych Andrzej Duda.  

10:48

Około 20 ukraińskich deputowanych wyjechało za granicę od początku rosyjskiej inwazji – poinformował we wtorek wiceprzewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołeksandr Kornijenko.

10:46

Około 12 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy przybywa codziennie do Niemiec - informuje we wtorek telewizja ARD. Według ministerstwa spraw wewnętrznych od początku rosyjskiej agresji do kraju wjechało ponad 159,7 tys. osób z Ukrainy.

10:46

Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił w komunikatorze Telegram wprowadzenie w stolicy Ukrainy godziny policyjnej od wtorku wieczorem do czwartku rano.

10:45

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy ocenia, że straty spowodowane walkami w kraju mogą wynieść około 500 miliardów dolarów.

10:42

Ukraina podaje nowe dane nt. rosyjskich strat.

10:40

- Przekazałem do gabinetu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa informację o delegacji premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa - napisał ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Poinformował również, że we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau spotka się z Guterresem w Nowym Jorku.

10:33

 - Jeżeli mamy prowadzić skuteczne działania pomocowe dla Ukrainy, to musimy działać wspólnie; dlatego decyzje o zamknięciu granic z Białorusią dla rosyjskich TIR-ów musimy podejmować wspólnie na forum Unii Europejskiej - mówił we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

10:33

"Demilitaryzacja rosyjskiej armii okupacyjnej trwa w całej Ukrainie" - informuje generalne dowództwo Ukrainy, publikując zdjęcia przechwyconego sprzętu wojskowego.

10:33

- Ta wizyta została dobrze przygotowana i przemyślana - powiedział rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn o wyjeździe Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego do Kijowa.

10:32

Punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy w Krakowie rozpocznie działalność od środy w Tauron Arenie Kraków. W pierwszych godzinach pracy punkt jednak będzie nieczynny dla interesantów, z powodów technicznych. W środę magistrat ogłosi, od której godziny uchodźcy będą obsługiwani.

10:32

Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział we wtorek, że sytuacja z wojną na Ukrainie jest teraz na rozdrożu i albo powiodą się negocjacje, albo Rosja rozpocznie nową ofensywę.

10:23
10:18

- Stoi przed nami jedna z najsilniejszych armii świata, która nie może nic zdziałać - mówi mer Kijowa Witalij Kliczko w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Tagesspiegel".

- Bomby i pociski nie wygrywają wojen. Są ważne, ale nie tak ważne jak wola i duch, a ukraińscy żołnierze wykazują wolę walki, która zaskakuje cały świat - podkreśla.

10:17

Cztery wcześniaki, z których dwa ważą niecałe 1500 gramów, zostały ewakuowane z Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy do miasta Dniepr – poinformował we wtorek szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

10:11

UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

09:56

- Jednym z ważniejszych zdań Polonii na świecie jest dawanie świadectwa wiary, dzięki któremu inni ludzie, pośród których mieszkają i pracują, będą mieli szansę spotkać w swoim życiu Chrystusa - powiedział bp Piotr Turzyński, nowy delegat KEP ds. Emigracji.

09:56

Premierzy Polski, Czech i Słowenii udają się do Kijowa, gdzie spotkają się z ukraińskimi władzami. W wizycie weźmie udział także polski wicepremier Jarosław Kaczyński. Szef czeskiego rządu Petr Fiala zapowiedział na Twitterze, że podczas wizyty w Kijowie zostanie przedstawiony szeroki pakiet wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli.

09:51
09:48

- To jest informacja medialna, której nie potwierdzają służby wojskowe polskie i ukraińskie - tak szef KPRM Michał Dworczyk odniósł się do informacji ws. rosyjskiego drona, który miał naruszyć polską przestrzeń powietrzną.

09:47

Zachód popełnił straszliwy błąd w 2014 roku pozwalając prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na uniknięcie kary za aneksję ukraińskiego Krymu - napisał we wtorek brytyjski premier Boris Johnson na łamach "Daily Telegraph". Wezwał do zakończenia uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu.

09:43

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zaakceptowanie przez unijne kraje kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę.

09:43
09:42

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w jej wyniku 97 dzieci, codziennie pod ostrzałami ginie co najmniej pięcioro dzieci - podała we wtorek Prokuratura Generalna Ukrainy. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

09:38
09:36

Dziewięć korytarzy humanitarnych zaplanowano na wtorek na Ukrainie, m.in. z obwodu sumskiego i Mariupola – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie.

09:35

Nowa Zelandia wyda 4 tys. wiz dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy mają członków rodziny w naszym kraju - poinformował we wtorek nowozelandzki rząd.

09:30

Ukraińskie wojsko przechwyciło rosyjski sprzęt i amunicję.

09:24

09:23
09:21

- Trudno sobie wyobrazić karanie człowieka, który z odruchu serca udał się po to, żeby bronić bezbronnych cywilów przed zbrodniami wojennymi - mówił we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch, pytany o karanie polskich ochotników walczących na Ukrainie.

09:16
09:15

We Włoszech tradycyjnie przychylnych Rosji większość ankietowanych popiera sankcje nałożone na Moskwę i dostarczanie Ukrainie broni. Wyniki sondażu opublikował dziś dziennik "La Stampa".

09:15
09:15

- W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia; bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, informując o wyjeździe do Kijowa.

09:14

Reuters: prezydent USA być może odwiedzi Polskę w przyszłym tygodniu.

09:13

Wczoraj z Ukrainy do Polski wjechało prawie 72 tysiące osób - informuje Straż Graniczna. W porównaniu z poprzednim dniem liczba uchodźców na granicy zmniejszyła się o 13 procent.

09:13

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina poinformował w Polskim Radiu 24, że w najbliższym czasie do Polski przyjadą szefowie dyplomacji Szwecji i Hiszpanii. Tematem rozmów będzie wojna na Ukrainie i pomoc dla uchodźców.

09:10

Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego straty sił rosyjskich wynoszą już ponad 13 500 żołnierzy – poinformował we wtorek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie stracili też m.in. ponad 400 czołgów.

08:57

Adwokaci od 10 godzin nie mogą znaleźć rosyjskiej dziennikarki Mariny Owsiannikowej, która w telewizji państwowej w programie na żywo zaprotestowała przeciwko wojnie - podał we wtorek rano niezależny rosyjski portal Meduza.

08:55

Do co najmniej 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował we wtorek szef władz regionu Witalij Kowal.

08:55
08:51

- Wojna na Ukrainie zakończy się nie później niż w maju – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza i prawnika Marka Fejgina w serwisie YouTube.

08:51

Sfinalizowane zostały procedury zatwierdzania unijnych sankcji wobec Rosji, dokumenty zostały przesłane do publikacji w Dzienniku Urzędowym. Wraz z tą publikacją restrykcje wejdą w życie. To rozszerzenie czwartego pakietu restrykcji z ubiegłego tygodnia.

08:47

- Rosji coraz bardziej brakuje czasu, żołnierzy i amunicji i w związku z tym w ciągu 10 dni Rosja straci zdolność do prowadzenia aktywnych działań wojennych - mówił w rozmowie ze stacją MSNBC Ben Hodges, były dowódca generalny armii Stanów Zjednoczonych w Europie.

08:43
08:41

Na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. lubelskim ruch odbywa się na bieżąco. Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono ponad 29,7 tys. osób, najwięcej w Hrebennem.

08:41

- Ze strony Stanów Zjednoczonych i UE pojawiają się deklaracje dotyczące konkretnych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Mówimy o miliardach euro, miliardach dolarów. Środki jeszcze nie wpłynęły na żaden rachunek, ale myślę, że to kwestia najbliższych dni, tygodni - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

08:36

Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji France 2, że najważniejsze jest, aby francuskie firmy nałożyły sankcje na Rosję, o których wdrożeniu zdecydowała Unia Europejska.

08:35
08:31

Rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze: Europa musi dać silny sygnał dla pokoju! W porozumieniu z przewodniczącym RE i przewodniczącą KE, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier J. Kaczyński, premier Czech, premier Słowenii udają się właśnie do Kijowa na spotkanie z najwyższymi władzami Ukrainy.

08:25

W wojnie na Ukrainie Władimir Putin stosuje taktykę z miasta Aleppo w Syrii - ocenił były ambasador Turcji w Moskwie Aydin Adnan Sezgin, cytowany we wtorek przez agencję Ukrinform. Rosja atakuje cele cywilne, utrudnia działania humanitarne i ewakuacje - wskazał dyplomata.

08:19

Rosja, dążąc do przejęcia kontroli politycznej nad Ukrainą, będzie podejmować kolejne próby podważania ukraińskiej demokracji i może przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia separatystycznej republiki w Chersoniu, na południu Ukrainy - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:15
08:11

Spod gruzów w Charkowie w ciągu minionej doby ratownicy wydobyli ciała siedmiu osób - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe regionalnego oddziału ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

08:11

- Zabijanie agresorów nie jest grzechem – oświadczył we wtorek w telewizji zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz.

07:57

W wyniku rosyjskich ostrzałów i spowodowanych przez nie pożarów bloków mieszkalnych w Kijowie zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

07:56

Posłuchaj

00:55 11626393_1.mp3 Kolejne sankcje UE wobec Rosji dziś wejdą w życie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
07:53

Kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji dziś wejdą w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym. Wczoraj zaakceptowali je ambasadorowie krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

Ma być zakaz eksportu do Rosji towarów luksusowych o wartości powyżej 300 euro - na liście są miedzy innymi trufle, szampan, perfumy, torebki, odzież skórzana, płaszcze, buty i diamenty. Jest też zakaz eksportu luksusowych samochodów, łodzi i samolotów. Zakazany jest również import towarów z sektora hutniczego. Zabronione są nowe unijne inwestycje w rosyjskim sektorze energetycznym, ale transakcje związane z przesyłem surowców są wyłączone.

07:44

Kilkadziesiąt tysięcy sztuk broni automatycznej wydano już cywilnym mieszkańcom Ukrainy od początku rosyjskiej agresji – poinformował we wtorek w telewizji minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

07:41

Zniszczenia w obwodzie charkowskim.

07:34
07:30

Po porannym ostrzale Kijowa płonie budynek mieszkalny. Jedna osoba trafiła do szpitala - podaje The Kyiv Independent.

07:23

Charków po nocnym ostrzale.

07:15

 - Pomagając uchodźcom z Ukrainy obok serca warto okazywać dojrzałą rozwagę, że by sił starczyło na długo. Nie litujmy się, pomagajmy! – mówi psycholog i terapeutka Ewa Woydyłło.

07:14

Pociski, które trafiły w budynki mieszkalne w Kijowie w nocy z poniedziałku na wtorek, wywołały pożary w wielopiętrowym bloku i domu prywatnym - podało na Facebooku ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

07:09

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie posunęły się naprzód na żadnym kierunku, zaś Siły Zbrojne Ukrainy odparły nowe ataki na Mariupol, zabijając około 150 żołnierzy rosyjskich – poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:08

"Kondycja moralna i psychologiczna przeciwnika pozostaje na niskim poziomie, co prowadzi do odmowy wykonywania rozkazów wydawanych przez rosyjskie Siły Zbrojne" - informuje ministerstwo obrony Ukrainy

07:02

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24. Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.

06:57

Podczas poniedziałkowej ewakuacji z Hostomla w obwodzie kijowskim zginęła kobieta, gdy kolumna z uchodźcami została ostrzelana przez Rosjan z moździerzy - podała we wtorek ukraińska policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w ostrzale.

06:57

- NATO-wski wywiad cały czas gromadzi informacje o tym, co dzieje się na Ukrainie. Na oceny jest jednak jeszcze za wcześnie. Wschodnia flanka jest dziś silniejsza, niż przed agresją Rosji wobec Ukrainy. To konkretny sygnał dla Rosjan - mówi ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

06:56

"Straszny poranek dla Kijowa - rakiety uderzają w wysoki budynek przy ul. Mostyckiej, głęboko w granicach miasta" - napisał korespondent Oliver Carroll.

06:53

Muzea dla dzieci z Ukrainy.

Na bezpłatne zwiedzanie, a przede wszystkim na zajęcia edukacyjne i adaptacyjne zapraszają polskie instytucje muzealne - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

06:52

- Weryfikujemy wszystkie sygnały, dzwonimy do szpitali, gdzie rzekomo miało dojść do sytuacji, że pacjent z Ukrainy był przyjęty szybciej niż obywatel Polski. Ani jeden przypadek się nie potwierdził – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Fakcie".

06:52

- Mój syn z klocków Lego buduje teraz schrony i bunkry - powiedziała korespondentce PAP mieszkanka Kijowa 32-letnia Kateryna.

- Gdy niedawno bawiliśmy się klockami Lego, rozległ się alarm przeciwlotniczy. Aleksander szybciutko zaczął budować z klocków schron, by zapewnić swoim dinozaurom bezpieczeństwo - dodała.

06:51
06:39

Do Zaporoża przybyli pierwsi ewakuowani z obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, którzy wyjechali stamtąd samochodami osobowymi – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat władz obwodu zaporoskiego.

06:38

Mimo agresji na Ukrainę, amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

- Współpracujemy od 20 lat i nadal będziemy to robić - powiedział w poniedziałek Joel Montalbano, szef programu NASA ds. ISS.

06:37

Charków był tej nocy mocno ostrzeliwany.

06:36

Przywódcy państw NATO, w tym prezydent USA Joe Biden, mogą spotkać się Brukseli w związku z wojną na Ukrainie już w przyszłym tygodniu - podaje w poniedziałek czasu lokalnego CNN, powołując się na dyplomatów organizujących to spotkanie w trybie nadzwyczajnym.

06:36

Ukraina jest dziesiątkowana na oczach świata. Atak na ludność cywilną osiąga przerażające rozmiary. Powoduje to krach gospodarki światowej i głód uderzający w najbiedniejszych – oświadczył w poniedziałek czasu miejscowego sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

06:19

Portal Euromaidan Press podaje na Twitterze, załączając nagranie wideo z kanału Telegram, na którym widać płonący dom, że rakiety trafiły w budynki mieszkalne w centrum Kijowa. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

Zobacz także

Zobacz także