more_horiz
Wiadomości

Nocne eksplozje w Kijowie. Joe Biden złoży wizytę w Polsce [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2022 00:06
Słowenia wyśle swoich dyplomatów z powrotem do Kijowa. Będą to ochotnicy - informuje słoweński premier Janez Janša. Ukraińska stolica jest ostrzeliwana przez rosyjskie siły. W nocy pociski spadły na dzielnicę Podół. Uszkodzone zostały domy mieszkalne i centrum handlowe, zginęła co najmniej jedna osoba. Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na Ukrainie minionej doby.
Rosyjskie pociski uderzyły w mieszkania i centrum handlowe w dzielnicy Podół
Rosyjskie pociski uderzyły w mieszkania i centrum handlowe w dzielnicy PodółFoto: Twitter/@MVS_UA
  • Niedziela jest 25. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Jak informuje ukraiński MON, najeźdźców udało się zatrzymać niemal na wszystkich kierunkach i odepchnąć na odległość około 70 km od Kijowa
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja poniesie odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w jego kraju
  • W wyniku rosyjskich bombardowań zginęło już ponad 800 cywilów. Liczba ofiar może być jednak dużo większa

***

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Dziś (20 marca) wieczorem w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".

Ukraina walczy z rosyjską inwazją:

ZAPIS RELACJI Z KOLEJNEGO DNIA ROSYJSKIEJ INWAZJI NA UKRAINIĘ:

03:38

pap biden 1200.jpg
Biały Dom potwierdza: Joe Biden złoży wizytę w Polsce
03:24

Prezydent USA przyleci do Polski 25 marca - ogłosił oficjalnie Biały Dom.

03:01

Zniszczenia w szkole w Mariupolu.

02:31

Nagranie z akcji ratunkowej w dzielnicy Podół w Kijowie. 

02:02

Prezydent Ukrainy powiedział, że właściwym miejscem do prowadzenia rozmów pomiędzy Ukrainą a Rosją byłaby Jerozolima.

Czytaj więcej: Gdzie powinny odbywać się rozmowy Rosja-Ukraina? Zełenski wskazał "właściwe miejsce"

02:01

Nocne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego podsumowuje nasz korespondent Paweł Buszko. 

Posłuchaj
00:50 11638578_1 (1).mp3 Wołodymyr Zełenski o 25. dobie obrony Ukrainy. Relacja Pawła Buszki (IAR)
01:49

Słowenia wyśle swoich dyplomatów z powrotem do Kijowa. Będą to ochotnicy - informuje słoweński premier Janez Janša. 

01:40

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamieściło zdjęcia z akcji ratowniczej po ostrzale kijowskiej dzielnicy Podół. 

01:29

- Zamiast tracić czas na osiem stron listu, wystarczy otworzyć korytarz humanitarny dla ludności cywilnej - powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.

01:28

Kolejne źródła potwierdzają odrzucenie rosyjskiego ultimatum ws. Mariupola przez Ukrainę. - Nie będzie żadnej kapitulacji, nie będzie żadnego składania broni - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nocy z niedzieli na poniedziałek na łamach "Ukraińskiej Prawdy."

01:15

W niedzielę czterema korytarzami humanitarnymi ewakuowano na Ukrainie 7 295 osób.

Niemal cztery tysiące osób udało się przewieźć z oblężonego Mariupola do Zaporoża. Ponad trzy tysiące osób ewakuowano z obwodu kijowskiego.

Ewakuacja z Irpienia Źródło: PAP/EPA/ATEF SAFADI Ewakuacja z Irpienia Źródło: PAP/EPA/ATEF SAFADI
01:14

Wołodymyr Zełenski: Rosjanie zatrzymali pomoc humanitarną wiezioną do obwodu charkowskiego, do Wołczańska. Nie ma kontaktu z pięcioma kierowcami oraz lekarzem. Będziemy ich ratować, będziemy znów starali się dostarczyć naszym ludziom wszystko, co jest im niezbędne.

01:12

Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Rosjanie zbombardowali szkołę artystyczną w Mariupolu, w której ukryło się ok. 400 osób.

01:06

Wołodymyr Zełenski: za wszystko, co zrobili cywilom w Ochtyrce, Charkowie, Borodiance, Czernihowie, Wołnowasze, Mariupolu i innych miastach.

01:05

Wołodymyr Zełenski: Rosjanie wciąż nie mogą znaleźć drogi do domu. Ukraińscy wojskowi pomagają im znaleźć drogę na Sąd Boży, na którym dostaną jedną dla wszystkich karę - wieczne przebywanie w piwnicy, na zawsze pod bombardowaniami, na zawsze bez jedzenia i wody, bez ogrzewania.

01:04

Wołodymyr Zełenski: Rosjanie już 25. dzień nie mogą znaleźć na Ukrainie osób, które cieszą się z przyjścia rosyjskiej armii.

01:03

Najnowsze przemówienie Wołodymyra Zełenskiego.

00:45

Ukraina odrzuciła rosyjskie ultimatum dotyczące poddania Mariupola - informuje "Kyiv Independent", powołując się na słowa wicepremier Iryny Wereszczuk, która miała powiedzieć, że "poddanie się nie jest opcją".

00:29

"Strategiczny Kompas" zakłada m.in. powołanie europejskich sił szybkiego reagowania liczących pięć tysięcy żołnierzy - informuje holenderski dziennik "De Telegraaf".

Jak zauważa redakcja, wypracowany dokument to kompromis między krajami UE. Duże kraje, takie jak Francja, Włochy i Hiszpania, chcą jak najszybciej doprowadzić do powstania "unii obronnej".

00:26

W poniedziałek w Brukseli unijni ministrowie spraw zagranicznych i obrony przyjmą "Strategiczny Kompas", dokument który określi zasady współpracy w obszarze obronności.

00:25

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".

Posłuchaj
00:34 11638536_1.mp3 Prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek: koncert był znakomitym pokazem muzyki ukraińskiej (IAR)

00:20

Tak wyglądają zniszczenia w atakowanym przez Rosjan od wielu dni Mariupolu.

00:18

W poniedziałek odbędą się kolejne negocjacje ukraińsko-rosyjskie. Delegacje obu stron połączą się online - poinformował doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

00:12

W obwodzie mikołajowskim ukraińskie wojska przejęły rosyjski pojazd, który jest elementem zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kontroli wojsk - informuje Rada Najwyższa Ukrainy.

00:01

Co najmniej jedna osoba zginęła w Kijowie po tym, jak pociski artyleryjskie trafiły w kilka domów mieszkalnych i centrum handlowe w dzielnicy Padół - poinformowała Agencja Reutera, cytując wypowiedź mera miasta Witalija Kliczko.

23:53
23:41

Premier Japonii Fumio Kishida i jego kambodżański odpowiednik Hun Sen wezwali w niedzielę do niezwłocznego zakończenia wojny na Ukrainie. Rosyjską inwazję na ten kraj nazwali “poważnym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych”.

W cytowanym przez japońską agencję informacyjną Kyodo oświadczeniu wydanym po wizycie Kishidy w stolicy Kambodży Phnom Penh obaj premierzy podkreślili, że agresja na Ukrainę podważa podstawy ładu międzynarodowego, w których nie ma akceptacji dla siłowych zmian międzynarodowo uznanych granic państw. W oświadczeniu nazwa Rosji nie pada bezpośrednio.

23:34

"Rosyjskie siły, które zmierzają z Krymu w stronę Odessy, próbując ominąć Mikołajów, w ciągu ostatniego tygodnia poczyniły niewielkie postępy, ale Rosja nadal blokuje ukraińskie wybrzeże" - oceniło w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Siły rosyjskie nacierające z Krymu nadal próbują ominąć Mikołajów, kierując się na zachód w stronę Odessy. Siły te poczyniły niewielkie postępy w ciągu ostatniego tygodnia. Rosyjskie siły morskie nadal blokują ukraińskie wybrzeże i przeprowadzają ataki rakietowe na cele na Ukrainie. Blokada ukraińskiego wybrzeża prawdopodobnie pogorszy sytuację humanitarną na Ukrainie, uniemożliwiając dotarcie niezbędnych dostaw do ludności ukraińskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

23:34
23:10

Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców podał, że dziesięć milionów osób, czyli ponad jedna czwarta populacji Ukrainy, musiało opuścić swoje domy po rosyjskiej inwazji.

Jak informuje Filippo Grandi, szef UNHCR, ​​prawie trzy milionów 400 tysięcy spośród uchodźców uciekło do sąsiednich krajów, głównie do Polski. Ale również do: Rumunii, Mołdawiii, Słowacji, Węgier. Pozostali wyjechali do bezpieczniejszych regionów Ukrainy.

Według danych UNHCR Ukraińcy, którzy opuścili swój ogarnięty wojną kraj to głównie kobiety i dzieci. Agencja ONZ ds. Dzieci UNICEF poinformowała, że z Ukrainy wyjechało ponad półtora miliona dzieci.

23:07

Mer Kijowa Witalij Kliczko zamieścił w serwisie Telegram zdjęcie skutków ostrzału rakietowego miasta.

23:07
22:54

Jak przekazało w wydanym komunikacie biuro Johnsona, przedstawił on swój zamiar wspierania interesów Ukrainy na przyszłotygodniowych spotkaniach NATO i G7 oraz podczas nadchodzących rozmów dwustronnych z kluczowymi sojusznikami, "a także poprosił prezydenta o najnowszą ocenę potrzeb wojskowych Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji".

22:54

Wielka Brytania nadal będzie wspierała Ukrainę militarnie, gospodarczo i dyplomatycznie - zapewnił w niedzielę premier Boris Johnson ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Poprosił go o ocenę dalszych potrzeb wojskowych do odpierania rosyjskiej agresji.

22:54
22:47

Potężny wybuch w Kijowie spowodował, że wiele budynków zostało odciętych od prądu. W okolicach stacji metra Szulawska widoczne są kłęby dymu.

22:46
22:20

Kolejni najemnicy związani z prywatną firmą wojskową, tak zwaną "grupą Wagnera", przybyli w niedzielę na Ukrainę, by zamordować najważniejsze osoby w państwie - poinformował ukraiński wywiad. Prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowano.

22:13

"To Polska miała rację, ostrzegając przed Rosją, czego Zachód nie chciał słuchać i wcale nie jest ona odstępcą od zachodnich wartości, jak twierdziły Francja i Niemcy, lecz ich obrońcą" - pisze w reportażu z Przemyśla brytyjski "The Sunday Times".

Autor reportażu Matthew Syed podkreśla, że pomoc jaką Polska udziela uchodźcom z Ukrainy kompletnie zaprzecza forsowanej w zachodniej części Unii Europejskiej narracji, jakoby była ona krajem ksenofobicznym i nieprzyjaznym imigrantom. Jak dodaje, jedyną osobą, której wykazujący się otwartym sercem Polacy nienawidzą, jest prezydent Rosji Władimir Putin.

22:11

Według oficjalnych danych ONZ zginęło już 902 cywilów, w tym 75 dzieci, a 1459 zostało rannych, w tym 98 dzieci. Rzeczywiste straty są jednak znacznie wyższe, podkreśla Organizacja Narodów Zjednoczonych.

22:11
22:08

Ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski powiedział w CNN, że NATO musi rozważyć wszystkie możliwości powstrzymania wojny na Ukrainie. Podkreślił, że chodzi także o wysłanie jasnego sygnału determinacji Sojuszu w tej kwestii.

"Musimy zbadać każdą opcję i każdą aleję, aby jak najszybciej powstrzymać tę agresję i tę niesprowokowaną wojnę. Oczywiście bez angażowania Rosji w bezpośrednią konfrontację wojskową, ponieważ nie jest to zamiarem, ale myślę, że powinniśmy porozmawiać o wszystkich możliwościach w celu wysłania bardzo jasnego sygnału Kremlowi, że NATO jest zdeterminowane nie tylko pomóc Ukraińcom pokonać armię rosyjską - agresora - na ich ziemi, ale także bronić naszej integralności terytorialnej i suwerenności oraz naszych wolności" - powiedział dyplomata.

Jako dobrą okazję ku dyskusji o tym Marek Magierowski wskazał planowany na ten tydzień szczyt NATO.

22:05

"Jeśli choć jeden białoruski żołnierz przekroczy granicę z Ukrainą, zostanie zniszczony. Naród białoruski zdecydowanie tego nie potrzebuje. To jest potrzebne tylko Putinowi. Prezydent Federacji Rosyjskiej zmusza Aleksandra Łukaszenkę do podjęcia decyzji o inwazji armii białoruskiej, ale ten rozumie, że będzie to dla Białorusi klęską" - oświadczył w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow.

21:52

"Astchon Kutcher i Mila Kunis byli jednymi z pierwszych, którzy zareagowali na nasze cierpienie. Do tej pory zebrali 35 mln dolarów i przekażą je serwisom Flexport i Airbnb na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jestem wdzięczny za ich wsparcie i pod wrażeniem ich determinacji. Inspirują świat" - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:51
21:38

Do Wrocławia dociera kolumna samochodów pożarniczych z Anglii. 22 pojazdy trafią na Ukrainę. Zastępca komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, st. bryg. Piotr Grzyb mówił Polskiemu Radiu, że odzew brytyjskich strażaków na apel o pomoc był natychmiastowy.

- Wiozą flagi ukraińskie na samochodach, chcą pomóc Ukrainie, a my chcemy ich ugościć. Samochody są potrzebne ukraińskim strażakom, ponieważ oni też są tam na wojnie. Dziś dostałem informację, że najechali na minę, podłożoną przez Rosjan. Całe środowisko strażackie w Europie chce pomóc - zaznaczał.

Magdalena Cwynar z komendy wojewódzkiej we Wrocławiu powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że jutro wozy trafią do nowych właścicieli. - Konwój jest odpowiedzią na apel komendanta głównego PSP nadbrygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Cieszymy się, że Wielka Brytania bierze udział w tej pomocy - dodała.

Wozy są wyposażone w agregaty prądotwórcze, armaturę wodną, odcinki węży, czy sprzęt logistyczny. Po noclegu we Wrocławiu jutro kolumna dotrze na Ukrainę.

21:24

Już sześć krajów wszczęło sprawy karne w związku z rosyjskimi zbrodniami wojennymi na Ukrainie, wśród nich jest Polska - poinformowała na twitterze prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa. Pozostałe kraje to: Estonia, Litwa, Niemcy, Słowacja i Szwecja. "Blisko z nimi współpracujemy, aby ułatwić wymianę informacji i dowodów" - napisała Wenedyktowa.

21:24
21:09

Rosyjska menedżerka medialna Natalia Sindiejewa zaapelowała do propagandystów, aby zaprzestali wspierania Władimira Putina. Jej apel opublikowała niezależna "Nowaja Gazieta". "Płaczę i błagam was - zatrzymajcie się!" - napisała współzałożycielka zablokowanej przez rosyjskie władze niezależnej telewizji "Deszcz".

21:03
21:01

Już sześć krajów wszczęło sprawy karne w związku z rosyjskimi zbrodniami wojennymi na Ukrainie, wśród nich jest Polska - poinformowała na twitterze prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa. Pozostałe kraje to: Estonia, Litwa, Niemcy, Słowacja i Szwecja. "Blisko z nimi współpracujemy, aby ułatwić wymianę informacji i dowodów" - napisała Wenedyktowa.

20:36

Instytut Badań Wojennych, prestiżowy amerykański think-tank zajmujący się obronnością, opublikował najnowszą mapę ruchów rosyjskich wojsk w Ukrainie.

20:35
20:32

Całą minioną dobę trwały walki na terytorium gmin buczańskiej, makarowskiej, irpieńskiej i borodziańskiej, a także w rejonie wyszogrodzkim – poinformowała policja obwodu kijowskiego w niedzielę wieczorem. Poinformowano również o jednym ataku bombowym w okolicy wsi Zabujanie

20:10

20 marca udało się przeprowadzić częściową rotację personelu Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i ewakuację osób, które przebywały na terenie okupowanej siłowni – poinformowało ukraińskie przedsiębiorstwo, zarządzające obiektem.

Wywieziono w sumie 64 osoby, w tym 50 członków personelu i dziewięcioro funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Na ich miejsce skierowano 46 ochotników spośród pracowników elektrowni.

"Personel elektrowni pracował przez blisko 600 godzin, bohatersko wypełniając swoje obowiązki i podtrzymując należny poziom bezpieczeństwa" – podano.

Rosyjskie wojska zajęły obiekt jądrowy w pierwszym dniu zbrojnej agresji na Ukrainę 24 lutego.

20:07

Do 13 marca ciała ponad 2500 rosyjskich żołnierzy zostały pod osłoną nocy przewiezione pociągami lub samolotami na Białoruś, aby ukryć prawdziwą liczbę rosyjskich strat w wojnie na Ukrainie - podało Radio Wolna Europa.

Radio Wolna Europa powołuje się na jednego z lekarzy z regionalnego szpitala klinicznego w Homlu, który ze względów bezpieczeństwa nie chciał, by ujawniać jego nazwisko. Radio cytuje też źródła z Mozyrza, 100-tysięcznego miasta z obwodu homelskiego, które mówią o tym, że już 3 marca miejscowa kostnica była przepełniona.

- To było niewiarygodne, ile tam było trupów - mówi jeden z mieszkańców Mozyrza, który często przejeżdża przez miasto i pobliskie okolice w sprawach służbowych. Powiedział, że widział wiele "czarnych worków" ładowanych z ambulansów wojskowych do rosyjskich wagonów kolejowych. - Pasażerowie na stacji kolejowej w Mozyrzu byli zszokowani ilością trupów ładowanych do pociągu. Gdy ludzie zaczęli nagrywać wideo, wojsko złapało ich i kazało im je usunąć - opowiada.

20:05

Czteroosobową ukraińską rodzinę przywiózł w niedzielę wieczorem wojskowy helikopter medyczny do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 42-letnia kobieta i jej 16-letnia córka mają obrażenia wewnętrzne - rany postrzałowe i złamania kończyn - poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

20:05

David Beckham, jeden z najbardziej znanych piłkarzy w historii futbolu, oddał na jeden dzień kontrolę nad swoim kontem na Instragramie lekarce Irinie z Charkowa. Byłego zawodnika Manchester United obserwują na Instagramie ponad 71 miliony osób.

20:04
19:46

Ponad półtora tysiąca osób zgromadziło się na proteście w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim po tym, jak Rosjanie porwali wicemera Iwana Samojduka.

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow zapowiedział, że protesty będą kontynuowane, jeśli jego zastępca nie zostanie uwolniony.

Po zakończeniu protestu rosyjscy żołnierze próbowali zatrzymać kilku uczestników, jednak uniemożliwił im to tłum. W reakcji Rosjanie mieli oddać kilka strzałów w powietrze.

Zastępca mera Enerhodanu Iwan Samojduk został zatrzymany wczoraj na rosyjskim punkcie kontrolnym, gdy wracał do miasta z pomocą humanitarną z Zaporoża.

19:34

"Rosyjscy propagandyści zaczęli przygotowywać ludność Federacji Rosyjskiej na długą wojnę. Oficjalne kanały komunikacji rozpowszechniają propagandę o rzekomym sukcesie tak zwanej 'specjalnej operacji wojskowej', odbywają się publiczne wydarzenia wspierające wojnę na Ukrainie" - poinformował w niedzielę w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook sztab generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Jednocześnie, w ocenie ukraińskiego dowództwa, "siły okupacyjne straciły swój potencjał ofensywny, a ich natarcie zostało zatrzymane na niemal wszystkich kierunkach".

"Wróg nadal ponosi straty, ma spore problemy z kompletowaniem składu osobowego jednostek (...) i logistyką. Komisariaty wojskowe Kubania, Kraju Nadmorskiego, obwodu jarosławskiego i rejonów Uralskiego Okręgu Federalnego prowadzą tajne działania mobilizacyjne w celu zrekompensowania strat personelu rosyjskiej armii okupacyjnej. Jednak ludność tych regionów nie chce brać udziału w wojnie. Zdarzają się masowe przypadki odmów" - podał ukraiński sztab.

19:30

W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym w Warszawie nadano obywatelom Ukrainy 1503 numery PESEL; łącznie w ten weekend wydano ich 2623 - poinformowało biuro prasowe stołecznego ratusza. Od poniedziałku PESEL będzie można otrzymać także w urzędach dzielnic.

19:15

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski z Ukrainy wjechało 2 miliony 93 tysięcy 997 osób.

W niedzielę do 15.00 funkcjonariusze odprawili 19 tysięcy 900 osób. To spadek o 14 procent w porównaniu z sobotą, kiedy odprawiono 23 tysiące 200 uchodźców.

W niedzielę odprawiono najwięcej osób w Medyce - 5 tysięcy 800 i w Korczowej- 3 tysiące 900.

19:09

Władze obwodu donieckiego opublikowały w niedzielę w komunikatorze Telegram orientacyjne zestawienie zniszczeń infrastruktury od początku wojny. W spisie jest m.in. 1108 domów i 321 placówek oświatowych.

Wymieniono "10 placówek medycznych; 43 instytucje kultury, w tym 5 muzeów; 14 obiektów dziedzictwa kulturowego, w tym 4 pomniki II wojny światowej; 3 budynki kompleksu sanatoryjnego 'Perła Doniecka'; 321 placówek oświatowych (139 szkół, 148 przedszkoli, 10 placówek kształcenia i szkolenia zawodowego, 9 uczelni zawodowych, 4 szkoły wyższe, 11 placówek pozaszkolnych); 1108 domów (464 piętrowych, 644 jednorodzinnych); 21 miast; 18 obiektów kolejowych; 30 gazociągów; 15 obiektów ciepłowniczych i wodociągowych; 34 obiekty energetyczne".

"Wszystko zniszczone - odbudujemy! I niech wróg odkłada teraz na reparacje!" - wezwały władze obwodu.

18:52

Rosja potwierdza śmierć rosyjskiego kapitan I stopnia Andriej Palij, zastępcy dowódcy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej. Dowódca sił morskich zginął podczas starć w Mariupolu.

18:52
18:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński powiedział w telewizji CNN, że jest gotowy do negocjacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ostrzegł jednocześnie, że niepowodzenie rozmów będzie oznaczało eskalację konfliktu - trzecią wojnę światową. - Czas się spotkać. Czas porozmawiać. Czas przywrócić integralność terytorialną i sprawiedliwość dla Ukrainy - mówił Wołodymyr Zełeński.

18:35

Półtora tysiąca kontenerów do Rosji zostało zablokowanych w belgijskich portach z powodu unijnych sankcji za napaść na Ukrainę. Konieczna jest inspekcja, czy mogą być przesłane dalej. Belgijskie porty są miejscem przeładunku.

A z powodu unijnych sankcji belgijski rząd zamroził też aktywa o wartości 10 miliardów euro należące do rosyjskich oligarchów i polityków, a także firm. Według doniesień belgijskiej prasy, po aneksji Krymu ta kwota wyniosła zaledwie 25 milionów euro.

18:34

- Nie ustaje brutalna agresja przeciwko Ukrainie. Bezsensowna masakra, podczas której każdego dnia powtarzają się rzezie i okrucieństwa - zwrócił się papież Franciszek do wiernych podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. - Nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia - dodał Ojciec Święty.

18:34
18:10

Armia Ukrainy pokazuje ostrzeliwanie wojsk rosyjskich.

18:09
17:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił zdalnie do członków Knesetu. Zaapelował do izraelskich parlamentarzystów o zdecydowane sprzeciwienie się rosyjskiej agresji i wsparcie Ukrainy w jej walce z agresorem.

Rosyjską politykę wobec Ukrainy oraz język, jaki stosują jej władze, Wołodymyr Zełenski porównał do zachowania niemieckich nazistów. Przekonywał, że naród ukraiński został przez Kreml poddany eksterminacji, jak europejscy Żydzi w czasie II wojny światowej. Przypomniał również, że 24 lutego, czyli dzień rozpoczęcia rosyjskiej inwazji to także rocznica założenia NSDAP.

17:52

Ponad półtora tysiąca osób zgromadziło się na proteście w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim po tym, jak Rosjanie porwali wicemera Iwana Samojduka.

17:43

W Berlinie trwa muzyczny wiec solidarności z Ukrainą "Sound of Peace" (Dźwięki pokoju). Natalia Kliczko, żona mera Kijowa Witalija Kliczki na scenie przed Bramą Brandenburską powiedziała, że "to, co dzieje się teraz z moim krajem, jest straszne". - Ukraina walczy obecnie o pokój na całym świecie - podkreśliła.

17:42

Zełenski w Knesecie: możemy pytać, czemu nie sprzedacie nam broni, czemu nie nałożycie sankcji na Rosję, ale odpowiedź obciąża wasze sumienia.

17:41

Zełenski w Knesecie: w Moskwie otwarcie mówią o ostatecznym rozwiązaniu kwestii ukraińskiej podobnie, jak naziści mówili o kwestii żydowskiej.

17:41

Zełenski w Knesecie: mediować można między państwami, a nie między dobrem a złem; Izrael musi dokonać wyboru, czy popiera Ukrainę czy Rosję. 

17:29

Parafia św. Barbary w Borysławiu w archidiecezji lwowskiej podziękowała Caritas za transport z pomocą humanitarną. Jak podkreśliła siostra zakonna z Borysławia, pomoc ta jest bardzo potrzebna. - Staramy się, by te dary trafiały bliżej frontu, do najbardziej potrzebujących - zaznaczyła.

17:28

Rzeczniczka Białego Domu poinformowała, że dzisiaj zostaną podane kolejne szczegóły podróży prezydenta USA Joe Bidena do Europy. Przekazała jednak, że nie ma planów wyjazdu na Ukrainę.

17:13

Rosyjskie kontenery zostały zatrzymywane w portach Antwerpii (1,3 tys.) i Zeebrugge (200), ponieważ nie wiadomo, czy zawartość podlega europejskim sankcjom - informuje Belgijska Służba Celna (AAD&A).

17:03

- Pytałem przywódców osobiście, czy przyjmą nas do NATO. Odpowiedź była bardzo jasna: nie będziemy członkiem NATO - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CNN. Dodał, że gdyby Ukraina była w Sojuszu, nie doszłoby do wojny.

16:55

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski z Ukrainy wjechało 2 mln 93 tys. 997 osób.

Dzisiaj do 15.00 funkcjonariusze odprawili 19 tys. 900 osób. To spadek o 14 proc. w porównaniu z dniem wczorajszym, kiedy odprawiono 23 tys. 200 uchodźców.

16:46

Zdemoralizowane siły rosyjskie mają nie radzić sobie z olbrzymimi stratami (niektóre jednostki miały utracić do 90 proc. stanów wyjściowych), brakuje im rezerw i starają się uzupełniać niedobory metodą łączenia jednostek oraz mobilizacji na czasowo okupowanym obszarze Donbasu - piszą analitycy OSW.

16:45

 Armia ukraińska nie jest w stanie przeprowadzić odsieczy oblężonego Mariupola. Znaczące straty, jakie ponoszą siły rosyjskie nie są na tyle dotkliwe, by odstąpiły one od prowadzenia działań zaczepnych - czytamy w raporcie Ośrodka Studiów Wschodnich po 24 dniach rosyjskiej inwazji.

16:45

Stany Zjednoczone w nieoficjalnych rozmowach namawiały swojego sojusznika w NATO, Turcję, by przekazała Ukrainie systemy rakietowe rosyjskiej produkcji S-400 - poinformowała w niedzielę Agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła zaznajomione z kwestią.

16:45

Co najmniej 45 placówek edukacyjnych zostało całkowicie zniszczonych lub poważnie uszkodzonych od początku wojny w obwodzie kijowskim - poinformował w niedzielę gubernator obwodu Ołeksij Kułeba.

16:25

Ołeh Baturin, ukraiński dziennikarz z Kachowki w obwodzie chersońskim, który przez osiem dni był w rosyjskiej niewoli, został wypuszczony - poinformował portal Hromadske, powołując się na jego siostrę.

16:25

Wojna na Ukrainie może być "dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy, tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy" - pisze w komentarzu dziennik "Welt".

16:03

"Nie mamy ogromnego terytorium - od oceanu do oceanu, nie mamy broni jądrowej, nie napełniamy światowego rynku ropą i gazem. Ale mamy naszych ludzi i naszą ziemię. Dla nas to złoto" - napisał w niedzielę na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:51

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan powiedział w niedzielę, że misja pokojowa NATO po inwazji Rosji na Ukrainę może mieć sens. 

- Musimy stworzyć pewne ramy prawne, aby misja była rzeczywiście zdefiniowana jako misja pokojowa, abyśmy nie rozpoczęli działań, które oznaczałyby, że NATO idzie na wojnę - powiedział Rakuszan. Stwierdził, że Republika Czeska powinna uczestniczyć we wszystkich przedsięwzięciach, które pomogą w rozwiązaniu konfliktu.

15:50

Premier Japonii Fumio Kishida wezwał premiera Indii Narendrę Modiego do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Liderzy, którzy spotkali się w Delhi, wspólnie zaapelowali o "natychmiastowe przerwanie przemocy".

15:49

Rosyjscy żołnierze bili i zatrzymywali uczestników pokojowego protestu w Berdiańsku na południowym wschodzie Ukrainy w obwodzie zaporoskim. Jak informuje portal Ukrainska Prawda, na demonstrację przeciwko rosyjskiej okupacji przyszło ponad 200 osób. Mieli ze sobą ukraińskie flagi i śpiewali patriotyczne pieśni. Kiedy przeszli pod siedzibę rosyjskich władz okupacyjnych żołnierze otoczyli ich i zaczęli strzelać w powietrze.

15:46

Z powodu wywołanej rosyjską inwazją wojny na Ukrainie 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy - poinformował w niedzielę na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

15:46

Ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowała, że odłamki rakiety trafiły w wielopiętrowy dom w dzielnicy swiatoszyńskiej na zachodzie Kijowa.

"Doszło do pożaru na balkonie czwartego piętra w dziesięciopiętrowym domu i dwóch samochodów" - podali ratownicy. Mieszkańców ewakuowano.

15:36

- Front praktycznie zamarł, trwają działania taktyczne, ponieważ ani rosyjska, ani ukraińska strona nie mają sił, by realnie przełamać sytuację na którymkolwiek z kierunków - powiedział w niedzielę doradca Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

15:07

Ukraina i Rosja zbliżyły stanowisko w czasie rozmów pokojowych i są bliżej osiągnięcia porozumienia - poinformował minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, który pośredniczy w negocjacjach. Odmówił jednak podania szczegółów.

Mevlut Cavusoglu w tym tygodniu odwiedził zarówno Rosję jak i Ukrainę. Jak powiedział, jest w stałym kontakcie z zespołami negocjacyjnymi obu stron. W ubiegłym tygodniu w Antalyi spotkali się ministrowie spraw zagranicznych obu krajów Siergiej Ławrow i Dmytro Kułeba.

15:04

"Uderzająca jest wysoka śmiertelność wśród wyższych rangą oficerów Federacji Rosyjskiej. Dotychczas zlikwidowano sześciu generałów. Generał Tuszajew, Gierasimow, Kolesnikow, Suchowiecki, Mitiajew, Mordwiczow (...). Dziesiątki pułkowników i innych oficerów. Całkowite nieprzygotowanie. Walczą przewagą liczebną i pociskami manewrującymi" - ocenił w niedzielę na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

15:01

Niemcy porozumiały się z Katarem w sprawie długoterminowej współpracy energetycznej - poinformował niemiecki minister gospodarki Robert Habeck. Na jego podstawie do Niemiec spływał będzie katarski gaz, który ma pomóc zastąpić surowiec rosyjski.

14:50

Działacze rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał: Aleksandr Gurjanow i Oleg Orłow zostali zatrzymani w niedzielę w Moskwie z powodu udziału w pikiecie antywojennej. Zatrzymano ich na Placu Teatralnym koło Teatru Bolszoj.

14:49

Co najmniej 12 mieszkańców Enerhodaru, miasta nieopodal Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, było w ostatnich dniach torturowanych przez rosyjskich wojskowych - twierdzi ukraiński koncern państwowy - Enerhoatom.

14:48

Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ podało, że co najmniej 902 cywilów zginęło, a 1459 zostało rannych od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak poinformowano, większość to ofiary ostrzału artyleryjskiego oraz ataków przeprowadzonych z użyciem wyrzutni rakietowych, a także nalotów.

Uważa się, że rzeczywiste liczby ofiar są znacznie wyższe, gdyż UNHCHR nie ma możliwości otrzymywania i weryfikowania informacji z niektórych miast, między innymi z Mariupola.

14:47

Uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać numer PESEL między innymi w tymczasowym urzędzie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Stołeczny ratusz informuje, że dziennie może on obsłużyć 1200 osób. Zarówno wczoraj, jak i dziś, chętnych było więcej. Wczoraj numer PESEL nadano tu 1120 osobom z Ukrainy.

14:31

- Rosja popełniła na Ukrainie prawie wszystkie możliwe zbrodnie wojenne, jakie widziała ludzkość - powiedziała w niedzielę wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna. Jak dodała, "ukraińskie kobiety były gwałcone godzinami, a następnie mordowane".

14:29

Kolejne protesty przeciwko rosyjskiej okupacji w Chersoniu i Kachowce w obwodzie chersońskim. Portal Ukrainska Prawda publikuje nagrania świadków, na których widać mieszkańców masowo wychodzących na place z ukraińskimi flagami i wznoszących hasła poparcia dla Ukrainy.

Chersoń został zajęty przez rosyjskie wojska na początku marca. Od tego czasu jest odcięty od reszty kraju. Codziennie odbywają się w nim protesty przeciwko obecności rosyjskich wojsk.

14:20

Gdyby papież Franciszek przyjechał do Kijowa, wojna by się skończyła - uważa ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz. - W minionych dniach premierzy Słowenii, Polski i Czech odwiedzili Kijów i pokazali, że to możliwe - powiedział dziennikowi "Avvenire".

14:20

"Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Monitorujemy sytuację radiacyjną w kraju" - podała PAA na Twitterze.

14:15

- Bułgaria nie będzie negocjować z Gazpromem nowej długoterminowej umowy na dostawy gazu, która miałaby obowiązywać po wygaśnięciu z końcem 2022 r. obecnego kontraktu - poinformował w niedzielę w publicznym radiu wicepremier i minister finansów Asen Wasilew.

14:15

W Czernihowie, leżącym na północy Ukrainy, panuje stan całkowitej katastrofy humanitarnej: nie ma wciąż korytarza humanitarnego, wojska rosyjskie ostrzelały szpital - poinformował w niedzielę w ukraińskiej telewizji mer miasta Władysław Atroszenko.

13:57

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak ostrzegł w niedzielę, że sankcje nakładane na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę "nie są bezkosztowe" dla Brytyjczyków i nie jest on w stanie całkowicie ochronić ich "przed trudnymi czasami, które nadejdą".

13:51

Polacy okazują imponującą solidarność z milionami Ukraińców uciekających przed rosyjskimi wojskami - pisze w weekendowym wydaniu "NRC". Holenderski dziennik zastanawia się jednocześnie, jak długo Polacy będą w stanie pomagać uchodźcom na tak ogromną skalę .

13:47

W Chersoniu na południu Ukrainy, zajętym przez wojska rosyjskie, odbyła się w niedzielę kolejna demonstracja proukraińska. Władze miasta informują o pogarszającej się sytuacji gospodarczo-społecznej - braku leków i kończących się zapasach paliwa.

13:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi po południu (o 17.00) przemówienie w parlamencie Izraela. Wystąpi przed Knesetem dzięki wideołączu.

Wołodymyr Zełenski, który sam jest pochodzenia żydowskiego, będzie się starał uzyskać poparcie Izraela dla swojego kraju, zaatakowanego przez Rosję.

13:37

- Gdybyśmy czekali na środki unijne, to podejrzewam, że mielibyśmy gigantyczny kryzys humanitarny w Polsce i na pograniczu polsko-ukraińskim. My nie wahaliśmy się i jako odpowiedzialne państwo zaangażowaliśmy swoje środki - powiedział w niedzielę w Polsat News wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

13:37

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie policja federalna zarejestrowała w Niemczech 218 301 uchodźców wojennych - poinformowało w niedzielę federalne ministerstwo spraw wewnętrznych. Liczba odnotowanych przyjazdów wzrosła od soboty o około 10 500.

13:01

Rosjanie zmuszają wolontariuszy, którzy rozdawali leki i chleb potrzebującym mieszkańcom Chersonia i byli przeciwko rosyjskiej agresji do pisania pozytywnych relacji na temat Rosji i wrzucania ich do mediów społecznościowych.

13:01

Ośmiu ratowników odniosło obrażenia, gdy wóz strażacki wyleciał w powietrze na minie pod Kijowem – poinformowała w niedzielę na komunikatorze Telegram Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

12:57
12:51

Szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony państw UE w Brukseli, podczas którego przewidziano telekonferencję z szefem MON Ukrainy - poinformowały służby prasowe resortu obrony.

12:45

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o przerwanie "odrażającej wojny" i "okrucieństwa" na Ukrainie. Jak zaznaczył, "gwałtowna agresja" przeciwko temu krajowi "nie zatrzymuje się". Ataki na ludność cywilną uznał za "nieludzkie" i "bluźniercze". - Nie ma dla nich usprawiedliwienia - powiedział.

12:34

Dwie osoby zginęły, gdy żołnierze rosyjscy rzucili granat między ludzi na ulicy w Trościańcu w obwodzie sumskim – poinformowała prokuratura obwodu sumskiego na Facebooku.

12:29
12:23

- Polska na szczycie NATO w Brukseli formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań - poinformował w niedzielę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zapewnił, że propozycje przedstawi w Brukseli wraz z rządem prezydent Andrzej Duda.

12:19

Mariupol został ostrzelany przez cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej - podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie siły Azow, biorące udział w obronie miasta.

12:06

W obwodzie ługańskim nie ma miejscowości, która by nie ucierpiała z powodu rosyjskich ataków; zabito 66 osób – poinformował w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

11:53

Władze regionalne: w Kreminnej w obwodzie ługańskim ostrzelano dom starców; zginęło 56 osób.

11:53

Centralny Ośrodek Informatyki przygotował film na temat numeru PESEL dla Ukraińców.

11:52

Kilkanaście tysięcy sztuk artykułów potrzebnych uchodźcom z Ukrainy, w tym m.in. napoje, słodycze dla dzieci, koce zebrali pracownicy i funkcjonariusze z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu oraz 23 urzędów skarbowych z Podkarpacia.

11:51

Rosja straciła podczas walk na Ukrainie prawie 14 700 żołnierzy, a także 96 samolotów i 118 śmigłowców – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

11:26

Siły rosyjskie twierdzą, że drugi dzień z rzędu użyły pocisków hipersonicznych i w niedzielę zniszczyły nimi położony w Konstantinowce na południu Ukrainy magazyn paliw ukraińskiej armii - informuje agencja AFP powołująca się na rosyjskie ministerstwo obrony.

11:20
11:03

Dla naszych chłopaków dzień nie zaczyna się od kawy, ale od zniszczenia wrogów. Wszystko w imię zwycięstwa!" - napisała w niedzielę rano Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

10:55

Istnieje duże ryzyko ataku z Białorusi na Wołyń – poinformował w niedzielę portal Ukrainska Prawda, powołując się na sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz własne źródła w wywiadzie i wojsku.

10:47

Wojna na Ukrainie, fake news w internecie – specjalne spotkanie dla seniorów.

"Na informacyjnym froncie - o wojnie, która toczy się w Internecie" – pod tym hasłem odbędzie się w poniedziałek specjalne spotkanie dla poznańskich seniorów. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

10:42

Rada miejska Mariupola podała w niedzielę, że część mieszkańców lewobrzeżnej dzielnicy miasta jest przymusowo wywożona na tereny Rosji bądź obszary kontrolowane przez separatystów w Donbasie i że ludziom tym zabierane są ukraińskie paszporty.

10:32
10:27

93 proc. Ukraińców wierzy, że będzie w stanie odeprzeć atak Rosjan.

10:26

Wicepremier Piotr Gliński w rozmowie z "The Sunday Telegraph" wyraził wątpliwość, czy współczesna Europa jest gotowa na konflikt zbrojny i ostrzegł, że proponowana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona armia Unii Europejskiej grozi destabilizacją kontynentu.

10:25

Biuro ukraińskiego prokuratora generalnego podało, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 115 dzieci, a ponad 140 zostało rannych. Wczoraj to samo źródło informowało o 112 zabitych dzieciach.

Najwięcej ofiar wśród najmłodszych Ukraińców jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

10:15

Przedmioty związane ze sztuką i rzemiosłem ludowym Ukrainy jak wyszywanki, haftowane koszule, ale też ceramikę zdobioną kwiatami - można oglądać na wystawie "Ukraina blisko nas" na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. To wyraz solidarności z Ukrainą w tym trudnym czasie - podkreślają organizatorzy.

10:04

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał w niedzielę Chiny, by porzuciły neutralne stanowisko i potępiły napaść Rosji na Ukrainę. Wyraził przy tym przekonanie, że w Pekinie zaczynają rosnąć wątpliwości co do dalszej neutralnej pozycji.

09:51

W Warszawie zostanie dziś (poniedziałek 21 marca) wznowiona zbiórka materiałów, potrzebnych do zabezpieczenia zabytków na Ukrainie.

09:47

Działania Pułku Azowskiego.

09:42

15,5 tys. osób wjechało w sobotę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w województwie lubelskim, z czego najwięcej w Hrebennem – poinformował w niedzielę rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

09:41

Izraelski szpital polowy na Ukraina został zainstalowany, po przyjeździe sprzętu z terenu Polski - poinformował Jaakow Liwne ambasador Izraela w Polsce. Podziękował polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za wspaniałą współpracę.

09:24

Na niedzielę uzgodnionych zostało siedem korytarzy humanitarnych w ukraińskich obwodach: kijowskim, charkowskim i z Mariupola w obwodzie donieckim – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

09:11

Tysiące cywilów umierają z głodu w zajętych przez wojska rosyjskie okolicach Mariupola na południu Ukrainy – oznajmił w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Telegramie.

09:10

Polscy strażacy uczcili minutą ciszy pamięć strażaków ukraińskich, poległych w czasie rosyjskiej inwazji.

O 8.00 przed remizami w całej Polsce stanęły na baczność drużyny strażackie. W wozach strażackich włączono sygnały świetlne bez sygnałów dźwiękowych.

09:02

Weteran Powstania Warszawskiego przekazał słowa wsparcia dla Ukrainy i jej mieszkańców.

09:00

Czeczeńscy bojownicy, tzw. kadyrowcy walczyli po stronie Rosji na Ukrainie niemal od pierwszego dnia inwazji; setki z nich zginęły. 13 marca zostali ostatecznie wycofani na Białoruś, skąd powrócili do Czeczenii - podało w sobotę Radio Swoboda.

08:59

W niedzielę 20 marca do punktu nadawania numerów PESEL dla uchodźców wojennych z Ukrainy na PGE Narodowym wpuszczone zostaną jedynie osoby, którym nie udało się wejść w sobotę 19 marca - poinformowano. W sobotę urzędnicy wydali 1120 numerów PESEL.

08:59

Co drugi Polak w związku z wojną w Ukrainie dobrze ocenia działania rządu, w tym dyplomatyczne, pomoc uchodźcom - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Jak podano, 20 proc. respondentów ocenia te działania bardzo dobrze, a 32,2 proc. jako dobre.

08:58

Ukraiński dziennikarz i bloger Dmytro Gordon potępił rosyjskich propagandystów. W wywiadzie dla kanału telewizyjnego prowadzonego przez współpracowników Aleksieja Nawalnego ukraiński publicysta oświadczył, że artyści wspierający Władimira Putina mają na rękach krew Ukraińców.

Posłuchaj
00:42 11637425_1.mp3 Rosja: ukraiński dziennikarz potępił rosyjskich propagandystów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
08:52

Wobec ograniczonego postępu w przejmowaniu kontroli nad miastami, Rosja prawdopodobnie będzie kontynuować ich zmasowane ostrzeliwanie, aby ograniczyć własne i tak już znaczące straty - oceniło w niedzielę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

08:45

Na Ukrainie w związku z sytuacją wojenną zawieszono funkcjonowanie prorosyjskich partii politycznych. Ich członkowie mogą być powiązani z Rosją.

Posłuchaj
00:13 11637415_1.mp3 Ukraina: zawieszono działanie prorosyjskich partii politycznych (IAR) 
08:41
08:34

W niedzielę nad ranem we Lwowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Syreny alarmowe zostały włączone o 5.28 lokalnego czasu. Ostrzeżenia rozległy się też między innymi w Sumach, Kijowie i obwodzie odeskim.

08:30

Zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej ds. wojskowo-politycznych kapitan I rangi (komandor) Andriej Palij – poinformowały w niedzielę wojska piechoty Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

08:29

Pięć osób cywilnych, w tym 9-letni chłopiec, zginęło podczas ostrzału Charkowa w nocy z soboty na niedzielę – poinformował asystent komendanta policji obwodu charkowskiego Wjaczesław Markow na Facebooku.

08:28

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainie zginęło 115 dzieci, a ponad 140 zostało rannych - podała w niedzielę ukraińska Prokuratura Generalna.

08:08

W Mariupolu na południu Ukrainy Rosjanie zbombardowali budynek szkoły. Według miejskich władz, w gmachu przebywało około 400 osób, które znalazły tam schronienie po tym, jak musiały opuścić własne zniszczone domy. Na razie nie ma informacji o ich losie.

07:58

Historia pokaże, że Chiny zajęły właściwe stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie. - Nasze podejście jest podzielane przez większość krajów świata - oświadczył minister spraw zagranicznych Chin w sobotę wieczór. Oficjalny komunikat resortu opublikowano w niedzielę.

07:42

Podczas ostrzału miast Rubiżne i Siewierodonieck w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie zabili trzy osoby, w tym dwoje dzieci. Miasta te są położone w zachodniej części obwodu ługańskiego, kontrolowanej przez siły ukraińskie.

07:39

- Każdy z naszych małych pacjentów z Ukrainy przeżywa ogromny stres; ich ojcowie często zostają na Ukrainie i walczą z rosyjskim agresorem. Obawiam się, że ciężkie doświadczenia mogą wpłynąć na całe życie tych dzieci - powiedział dr Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie.

07:28

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron dotarł z soboty na niedzielę do Polski z pomocą humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował Cameron na Twitterze.

07:28

Australia ogłosiła kolejne sankcje wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Zakazała eksportu tlenku glinu i boksytu, co wpłynie na rosyjską produkcję aluminium. Rosjanie importują z Australii 20 procent potrzebnego im tlenku glinu.

07:27

Sytuacja na froncie

Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu ostatniej doby żołnierze skutecznie odpierali rosyjskie ataki. Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy śmigłowce.

Według komunikatu sztabu, strona rosyjska uzupełniała straty, poniesione w ludziach i w sprzęcie. Do rejonów przygranicznych mają być ściągani zagraniczni najemnicy.

07:09

Polskie Radio od początku agresji Rosji na Ukrainę solidaryzuje się z walczącymi Ukraińcami i pomaga uchodźcom wojennym. Wieczorem (19.00) w Studiu Koncertowym imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".

07:07

Rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżim administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach – ocenił w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:58

W Kijowie ogłoszono w niedzielę nad ranem alarm przeciwlotniczy. Odwołano go kilkadziesiąt minut później. Alarmy rozległy się w nocy również w innych częściach Ukrainy.

06:49

Jeden z największych europejskich kombinatów metalurgicznych, Azovstal, został poważnie uszkodzony w trakcie rosyjskiego oblężenia Mariupola na Ukrainie.

Ukraińcy twierdzą, że straty gospodarcze dla ich kraju będą ogromne. Zaznaczają, że ucierpiało też środowisko.

06:41

"Od 24 lutego do 18 marca odnotowaliśmy 2446 ofiar cywilnych w wyniku zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę: 847 zabitych, w tym 64 dzieci; 1399 rannych, w tym 78 dzieci, głównie w wyniku ostrzału i ataków lotniczych. Faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa" - czytamy na profilu ONZ Prawa Człowieka na Ukrainie.

06:36

Szwajcaria jest gotowa prowadzić mediacji lub negocjacjie. Oświadczył to prezydent Ignazio Cassis, przemawiając na wiecu w Bernie pod hasłem "Solidarność z Ukrainą, zatrzymać wojnę!"

06:26

Oddziały czeczeńskie, walczące na Ukrainie po stronie Rosjan, wróciły do kraju. informuje o tym agencja Ukrinform, powołując się na Radio Swoboda.

Agencja podkreśla, że Czeczeni stracili na Ukrainie kilkuset ludzi. 26 lutego uczestniczyli w nieudanym desancie na lotnisku w Hostomelu koło Kijowa. 13 marca Czeczeni mieli wrócić do kraju.

06:19

Stan, pozycja, charakter działań sił obrony istotnie się nie zmieniły. Nasi obrońcy nadal skutecznie walczą z najeźdźcami. Obrona przeciwlotnicza Sił Powietrznych Ukrainy zestrzeliła trzy rosyjskie śmigłowce bojowe" - napisało Ukraińskie Ministerstwo Obrony.

06:08

Coraz więcej klasztorów i instytucji kościelnych we Włoszech przyjmuje uchodźców z Ukrainy, czyli przede wszystkim kobiety i dzieci. Miejsca zaoferowały zakonnice niemal w całym kraju - podała agencja Ansa.

05:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja poniesie odpowiedzialność za zbrodnie, popełnione w jego kraju.


00:14 ukraina - zelenski - setka .mp3 Wołodymyr Zełenski: im więcej Ukraińcy mówią światu o tych zbrodniach, tym większe znajdują poparcie. Im większy terror stosuje Rosja wobec Ukrainy, tym gorsze będą dla niej następstwa (IAR)

 

05:39

Posłuchaj
00:23 lwow - setka - .mp3 Małżeństwo lekarzy ze Lwowa apeluje o pomoc dla miasta. Do Lwowa cały czas docierają uchodźcy ze wschodniej i centralnej Ukrainy, wielu z nich ma problemy nerwowe związane z silnym stresem. Jak mówi Aleksander Borżejewski, cały czas brakuje sprzętu medycznego oraz specjalistycznych leków (IAR)

»WIĘCEJ: Lwowscy lekarze apelują o pomoc. W mieście brakuje leków i sprzętu medycznego«

05:22

- Ukraińców nie można pozbawić wolności. Nie można mówić do Ukraińców językiem ultimatum czy kapitulacji, bo wolność mamy we krwi. I nigdy nie pójdziemy na kompromis w zamian za naszą niezależność, naszą integralność, naszą suwerenność. To niedopuszczalne i niemożliwe - powiedział Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na antenie amerykańskiej telewizji MSNBC.

05:19

Sobotnie ostrzelanie szpitala, o którym donosi Ukrinform, nie było jedynym w tym mieście. Wcześniej rosyjskie bomby spadły m.in. na akademik (fot. PAP/DSNS) Sobotnie ostrzelanie szpitala, o którym donosi Ukrinform, nie było jedynym w tym mieście. Wcześniej rosyjskie bomby spadły m.in. na akademik (fot. PAP/DSNS)
05:12

Alarmy lotnicze w niemal każdym regionie Ukrainy - infomuje "Kyiv independent". Syreny rozległy się w m.in. w obwodach: sumskim, mikołajowskim, tarnopolskim, charkowskim, zaporoskim, kijowskim, lwowskim i odeskim.

05:07

"Chiny stoją po właściwej stronie historii w sprawie wojny na Ukrainie" - oświadczył szef chińskiego MSZ Wang Yi, cytowany przez Reutersa. - Nasza pozycja jest zbieżna z życzeniami większości krajów - dodał polityk. 

05:01

Czernihów jest dotknięty katastrofą humanitarną - w mieście nie ma prądu, ciepła ani wody, miejska infrastruktura jest kompletnie zniszczona. Zbombardowano szpital, pacjenci pooperacyjni leżą na korytarzach - informuje Suspilne News. 

04:59

zełenski1200.jpg
Zełenski: blokada Mariupola przejdzie do historii odpowiedzialności za zbrodnie wojenne
04:59

1120 numerów PESEL nadali urzędnicy Ukraińcom w punkcie na PGE Narodowym. W pierwszym dniu działania centralny punkt rejestracji cieszył się ogromnym zainteresowaniem, kolejki uchodźców ustawiały się przed bramami stadionu długo przed jego otwarciem

04:59

- Ukraińcy nie mogą być pozbawieni wolności. Nie da się rozmawiać z Ukraińcami językiem ultimatum czy się poddać, bo wolność jest we krwi. I nigdy nie pójdziemy na kompromis w zamian za naszą niezależność, naszą integralność, naszą suwerenność. To jest niedopuszczalne i niemożliwe - powiedział w rozmowie z MSNBC szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. 

04:57

Ukraińskie służby informują, że rosyjskie wojska sabotują swoje działania, by nie walczyć z Ukrainą - donosi Ukrinform. 

04:55

"Siły Powietrzne Ukrainy i siły obrony przeciwlotniczej nadal skutecznie bronią ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Rosji nie udało się przejąć kontroli nad przestrzenią powietrzną i w celu uderzenia w cele na Ukrainie w dużej mierze polega ona na broni dystansowej, wystrzeliwanej ze względnie bezpiecznej rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Zdobycie kontroli nad przestrzenią powietrzną było jednym z głównych celów Rosji w pierwszych dniach konfliktu, a niepowodzenia w tym względzie znacząco stępiły jej postępy operacyjne" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej opublikowanej przez brytyjski resort obrony. 

Zobacz także

Zobacz także