more_horiz
Wiadomości

"Wróg świadomie dąży do kryzysu humanitarnego". Rosja wzmaga działania dywersyjne

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2022 07:47
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że "rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżim administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach". Jak podał ukraiński sztab, rozdawane są również ulotki, aby "zmusić miejscową ludność do kolaboracji". 
Sztab Generalny: wróg świadomie dąży do kryzysu humanitarnego
Sztab Generalny: wróg świadomie dąży do kryzysu humanitarnegoFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Sztab generalny ukraińskiej armii poinformował, że w ciągu minionej doby z miasta Apostołowo w obwodzie dniepropietrowskim wyruszyło do obwodu chersońskiego 14 ciężarówek z artykułami żywnościowymi i podstawowymi lekami, ale rosyjscy okupanci nie przepuścili tego konwoju, nie podając przyczyn.

Namawianie do współpracy z okupantem 

"W ten sposób próbują zmusić do kolaboracji miejscową ludność. Przy tym agresorzy rozpowszechniają ulotki z propozycjami współpracy z okupacyjną administracją. Obiecują skasowanie długów kredytowych, a miejscowym przedsiębiorcom preferencje" - napisał sztab.

Według ukraińskich źródeł wojskowych spośród składu osobowego 331. Gwardyjskiego pułku spadochronowo-desantowego z Kostromy (na północny wschód od Moskwy), który uczestniczył w działaniach bojowych na kierunku kijowskim, przeżył tylko jeden żołnierz i znajduje się on w szpitalu.

Działania dywersyjne Rosji

Na okupowanym terytorium obwodu donieckiego ogłoszono kolejną mobilizację mężczyzn do 65. roku życia w celu uzupełnienia stanu osobowego wojsk rosyjskich. Podobnego ruchu należy się zdaniem sztabu spodziewać na okupowanych terenach obwodu ługańskiego, gdyż ze strefy działań 2 Korpusu do Ługańska i innych miast codziennie przyjeżdżają samochody wypełnione ciałami rosyjskich żołnierzy.

Sztab poinformował też, że rosyjscy żołnierze często zakładają mundury ukraińskie w celu prowadzenia działań dywersyjnych.

Wojna na Ukrainie Wojna na Ukrainie

Czytaj również:

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także