more_horiz
Wiadomości

Rosja obraca Mariupol w ruinę. Liczba ofiar rośnie. "To katastrofa humanitarna" [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 02:45
W Mariupolu, portowym mieście w obwodzie donieckim, pozostaje ponad 100 tys. mieszkańców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Według agencji Ukrinform liczba cywilnych ofiar w Mariupolu przekroczyła w poniedziałek 3 tys. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia ze Wschodu.
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę
Trwa inwazja Rosji na UkrainęFoto: STATE EMERGENCY SERVICE OF UKRAINE/PAP/EPA
  • Poniedziałek jest 26. dniem inwazji Rosji na Ukrainę.
  • W nocy mieszkańcy Kijowa usłyszeli serię głośnych eksplozji. Rosyjskie rakiety uderzyły w stołeczną dzielnicę Padół. Doszczętnie zniszczyły tam jedno z centrów handlowych.
  • W odpowiedzi na ultimatum Moskwy wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk oświadczyła, że ukraińska armia broniąca Mariupola nie złoży broni.
  • W niedzielę czterema korytarzami humanitarnymi ewakuowano na Ukrainie 7295 osób.
  • Prezydent USA Joe Biden przyleci do Polski 25 marca.

***

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

W niedzielę wieczorem w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


06:00

Jak przekazała Lwowska Rada Miejska, do pomocy przesiedleńcom włączyło się 85 wspólnot wyznaniowych, a od początku wojny wspólnoty kościelne udzieliły schronienia ok. 60 tys. osób z całej Ukrainy.

05:58

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi we wtorek za pośrednictwem łącza wideo przed parlamentem Włoch.

05:40

Według ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, od 24 lutego 651 budynków mieszkalnych na Ukrainie zostało całkowicie zniszczonych, a około 3 780 domów zostało częściowo zniszczonych - podała Nexta.

05:36

Prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentami Bułgarii i Rumunii, Rumenem Radewem i Klausem Iohannisem, w ramach konsultacji przed czwartkowym szczytem NATO i rozmową z prezydentem USA Joe Bidenem. Na szczycie NATO Polska formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej na Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań.

05:25

Rosja jest gotowa do wymiany wziętych do niewoli ukraińskich jeńców wojennych na rosyjskich żołnierzy - podała Nexta.

05:20

Na dworcu kolejowym w Przemyślu każdego dnia wysiada kilka tysięcy uchodźców. Wolontariusze dbają, by zjedli ciepły posiłek i zaopatrzyli się w niezbędne środki higieniczne zanim wyruszą w dalszą podróż.

Posłuchaj
00:38 11640816_1.mp3 Wolontariusze z Przemyśla: cieszy nas, że możemy się przyczynić do czegoś dobrego (IAR) 
05:14

Zdjęcia kijowskiego centrum handlowego przed rosyjskim atakiem oraz po.

05:12

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pochwaliło się oficerem sił specjalnych - pieskiem Lordem - który służy w policji w obwodzie chmielnickim.

05:07

Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, nad miastem Makarów wzniesiono flagę ukraińską, a siły rosyjskie zostały zepchnięte.

05:06

Jak przekazała Nexta, jedyny rosyjski producent czołgów - Uralvagonzavod - wstrzymał produkcję. Głównym powodem jest brak części zamiennych.

04:33

W Użhorodzie zdemontowano pomnik 300-lecia "zjednoczenia" Ukrainy z Rosją.

04:27

W przyszłym tygodniu prezydencka Rada do spraw Społecznych przygotuje dla prezydenta Andrzeja Dudy rekomendacje dotyczące organizowania długoterminowych działań publicznych, które mają pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się posiedzenie tego gremium.

04:18

Według ONZ od początku wojny na Ukrainie zginęło 925 cywilów, a kolejne 1 496 zostało rannych. Jednak ze względu na trudność weryfikacji informacji o ofiarach w oblężonych miastach realny bilans może być znacznie wyższy.

03:56

Mężczyzna zabiera swoje rzeczy z mieszkania zniszczonego podczas ataku rakietowego na Kijów.

03:53

Były ukraiński tenisista Ołeksandr Dołgopołow w wywiadzie dla telewizji RTL ocenił, że organizatorom wielkoszlemowego turnieju French Open brakuje odwagi i z obawy przed ewentualnymi konsekwencjami zostawili drzwi otwarte dla zawodników z Rosji i Białorusi.

- Nie wystarczy powiedzieć, że jest się przeciwko wojnie, bo jest to wojna przeciwko naszemu narodowi, która dotyka ludność cywilną - powiedział. Ukrainiec wezwał także do wykluczenia Rosji ze świata tenisa.

03:51

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o kolejnych atakach na pracowników ochrony zdrowia na Ukrainie. "To nie do przyjęcia" - podkreślono.

03:16

Luksusowy jacht należący do rosyjskiego miliardera Romana Abramowicza zacumował w Turcji, która nie przyłączyła się do europejskich sankcji wobec Moskwy - podała agencja AFP.

03:09

- Chcemy wrócić do rodzinnego domu. (..) Ukraina jest pięknym krajem, każdy się teraz tam wspiera - mówią Wiktoria i Aleksandra, które uciekły przed wojną.

Posłuchaj
00:28 11640747_1.mp3 Uchodźcy z Ukrainy: jak tylko zakończy się wojna, wrócimy do swojego kraju 
03:02

Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Państwowej Pavlo Kyrylenko poinformował, że 21 marca w wyniku rosyjskich nalotów i ataków artyleryjskich na Awdijiwkę w obwodzie donieckim zginęło 5 mieszkańców miasta, a 20 zostało rannych.

02:37

Ukraińskie władze twierdzą, że rosyjskie wojska brutalnie rozproszyły chersoński wiec antyokupacyjny - podała agencja Reutera.

02:08

W ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie - ostrzega państwowy instytut badawczy NASK i radzi krytyczne patrzenie na pojawiające się treści.

02:02

Władze moskiewskiego lotniska Szeremietiewo wysłały prawie połowę swoich pracowników na przymusowe urlopy - podała agencja Ukrinform.

01:59

Bank BNP Paribas poinformował klientów korporacyjnych o zakończeniu działalności w Rosji.

01:57

W komunikacie Sztabu Generalnego podano, że Kreml prowadzi "agresywną działalność propagandową skierowaną do personelu wojskowego sił zbrojnych Republiki Białorusi". Dotyczy ona "konieczności dokonania inwazji wojskowej na terytorium Ukrainy".

01:55

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie przekazał, że rosyjskie siły okupacyjne kontynuują formowanie i przenoszenie rezerw z głębi Federacji Rosyjskiej do granic Ukrainy.

01:40

Według burmistrza Czernihowa, cytowanego przez agencję Ukrinform, Rosjanie prowadzą celowy ostrzał dzielnic mieszkalnych w mieście.

01:37

"Rząd federalny robi wszystko, co w jego mocy, aby przygotować się na potencjalne rosyjskie cyberataki. Jesteśmy gotowi pomóc firmom z sektora prywatnego za pomocą narzędzi i wiedzy" - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.

01:34

- W Mariupolu, portowym mieście w obwodzie donieckim, pozostaje ponad 100 tysięcy mieszkańców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Według agencji Ukrinform, liczba cywilnych ofiar w Mariupolu przekroczyła w poniedziałek trzy tysiące. Sytuację w mieście określono jako katastrofę humanitarną.

01:32

W południowej części Białorusi, około 30 km od granicy z Ukrainą rozlokowywane są nowe siły wojskowe.

01:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w opublikowanym na Facebooku nagraniu, że poniedziałek był kolejnym trudnym dla jego kraju dniem. - Ale to był kolejny dzień, który przybliżył nas wszystkich do zwycięstwa. Za pokój dla naszego państwa. Chwała Ukrainie! - przekazał.

01:07

Rosyjscy urzędnicy zabiegają o datki dla żołnierzy walczących na Ukrainie - poinformował Reuters.

01:01

Według ekspertów cytowanych przez agencję Ukrinform prawie 83 tys. km² Ukrainy wymaga rozminowania.

00:59

Jak podała agencja Reutera, Unia Europejska utworzy siły szybkiego reagowania, które będą liczyć do 5000 żołnierzy.

00:50

Szefowie dyplomacji USA i Francji Antony Blinken i Jean-Yves Le Drian wezwali do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na kontynuowanie przez nią ofensywy na Ukrainie - poinformowało na swojej stronie internetowej francuskie MSZ cytowane przez agencję Ukrinform.

Jak wynika z opublikowanego oświadczenia, ministrowie przedyskutowali dramatyczną sytuację humanitarną na Ukrainie spowodowaną przez rosyjską inwazję i nieustanne ataki wojsk rosyjskich na cele cywilne w ukraińskich miastach, a także podkreślili pilną konieczność całkowitego wstrzymania ognia na całej Ukrainie.

00:43

- Żyjemy w czasie kompletnego przetasowania geopolitycznego. Wobec brutalnej siły musimy działać razem, w mądry sposób. Ważne jest zjednoczenie wokół spraw fundamentalnych - ocenił premier Mateusz Morawiecki komentując wizytę w Polsce szefa holenderskiego rządu Marka Rutte.

00:36

- Udało nam się wywieźć z Ukrainy ponad 300 dzieci chorych na różnego rodzaju nowotwory - poinformował w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl dr Paweł Kukiz-Szuciński.

00:27

- Mamy wyznaczone dyżury (..), przywozimy ze sobą w termosach gorące posiłki (..) i tak pomagamy - powiedziała pani Małgorzata, która jest wolontariuszką na dworcu PKP w Przemyślu, gdzie uciekający przed wojną mogą odpocząć lub ruszyć w dalszą podróż.

Posłuchaj
00:22 11640663_1.mp3 Wolontariuszka o pomocy uchodźcom na dworcu PKP w Przemyślu (IAR)
00:22

Około 1200 pojazdów ciężarowych czeka na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Koroszczynie; czas oczekiwania wynosi ok. 40 godzin - podał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Na polsko-białoruskim przejściu granicznym od soboty trwa protest przeciwko handlowaniu UE z Rosją i Białorusią.

00:17

Fińska Służba Celna przejęła 21 luksusowych łodzi zimowanych obecnie w hangarach na terenie kraju. Według celników mogą należeć do rosyjskich oligarchów lub ich firm objętych sankcjami UE.

00:16

Joe Biden ocenił, że rosyjscy hakerzy mogą planować ataki na systemy informatyczne amerykańskich firm i zaapelował do ich prezesów o zwiększenie nakładów na cyberbezpieczeństwo.

00:16

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że rosyjski przywódca Władimir Putin rozważa użycie na Ukrainie broni chemicznej. Podczas spotkania z amerykańskimi biznesmenami podkreślił także, że sprawność Ukrainy w odpieraniu ataków rosyjskiej armii sprawiła, że Władimir Putin "doszedł do ściany".

Czytaj także: Niepokojące informacje Bidena. Putin chce użyć broni chemicznej. "Doszedł do ściany"

00:10

Możliwość zwiększenia liczby uczniów w klasach o dzieci z Ukrainy oraz dopuszczenie do przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego ukraińskiej młodzieży - to niektóre rozwiązania zawarte w opublikowanym rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

00:03

Zdaniem brytyjskiego ministerstwa obrony rosyjskie twierdzenia o użyciu na Ukrainie pocisków hipersonicznych mają odwrócić uwagę od braku postępów w kampanii lądowej. "Jest mało prawdopodobne, by znacząco wpłynęły one na wynik walk" - oceniono.

23:47

23:47

"Dobranoc, Europo. Mamy nadzieję, że uda wam się położyć do łóżek swoje dzieci i dać im pluszowego misia do przytulenia. My nie możemy" - napisała na Twitterze Rada Najwyższa Ukrainy, załączając zdjęcie z jednego ze schronów przeciwlotniczych.

23:30

- Jestem przekonany, że Putin wyraźnie wie jedną rzecz. On liczył, że będzie w stanie podzielić NATO - powiedział Joe Biden podczas konferencji.

23:29

W Mariupolu w obwodzie donieckim pozostało ponad 100 tys. obywateli. Dotychczas ewakuowaliśmy 45 tys. osób - poinformowała premier Ukrainy Iryna Wereszczuk w rozmowie z radiem NV.

22:58

Jak wygląda Lwów w tym trudnym dla wszystkich czasie? Zapraszamy do obejrzenia poruszającego materiału.

 

22:57

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych opublikowało listę największych firm, które według stanu na 21 marca "w całości lub częściowo" działają na rosyjskim rynku. Kijów podkreśla, że działalność tych przedsiębiorstw zapewnia Kremlowi wpływy do "budżetu wojskowego" i apeluje, by opuściły Rosję.

Czytaj więcej: Na "liście wstydu" wciąż jest wiele firm. Kijów apeluje, by opuściły Rosję

22:56

Ukraiński resort spraw zagranicznych opublikował nagranie, które pokazuje, jak mężczyzna zabiera swoje rzeczy pozostawione w mieszkaniu po ataku rakietowym w Kijowie.

22:53

"Tak wygląda teraz Awdijiwka w obwodzie donieckim. Ten horror został zgotowany w mieście przez rosyjskie samoloty i artylerię. Rosyjscy okupanci zabili dziś pięciu mieszkańców Awdijiwki, ranni 20" - informuje szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.


22:45

Posłuchaj
01:01 11640589_1.mp3 Rosyjskie wojsko ostrzelało konwój ewakuacyjny z Mariupola. Ranne zostały dzieci. Tymczasem, jak poinformował szef ukraińskiego MSZ - Rosjanie nielegalnie z Mariupola wywożą ludność, w tym dzieci do Rosji. Miasto od wielu dni jest oblężone i ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Panuje tam bardzo zła sytuacja humanitarna. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

22:43

W Kijowie wyją syreny alarmowe. Służby apelują do mieszkańców o pilne udanie się do schronu.

22:35

W porcie w Gibraltarze zatrzymano luksusowy jacht, który należy do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego - poinformował w poniedziałek rząd tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

Pumpianski jest właściciela firmy TMK, będącej jednym z największych na świecie producentów rur stalowych. Po napaści Rosji na Ukrainę został on objęty sankcjami zarówno przez Wielką Brytanię, jak i Unię Europejską

22:31

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do pokojowych demonstrantów w Chersoniu - informuje Sky News i publikuje nagranie.

22:27

- Są obawy, że Rosja może zaatakować Polskę. Polski rząd przygotowuje się do tego - powiedział na antenie ukraińskiego Kanału 24 Andrej Deszczyca, ukraiński ambasador w Polsce.

Deszczyca podkreślił, że Polska "rozumie, że lepiej jest pomóc Ukrainie i zapobiec zbliżaniu się wojsk rosyjskich do granic z Polską". - Pomoc dla Ukraińców, którzy przyjechali do Polski jest bezprecedensowa - dodał.

22:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że wszelkie kompromisy uzgodnione z Rosją w celu zakończenia wojny będą musiały zostać przegłosowane przez Ukraińców w referendum.

Dodał, że kwestie, które mogłyby zostać poruszone w referendum, mogą dotyczyć terytoriów okupowanych przez siły rosyjskie, w tym Krymu, lub gwarancji bezpieczeństwa oferowanych Ukrainie przez kraje NATO w zastępstwie członkostwa w Sojuszu.

- Wszyscy już to zrozumieliśmy. Nie jesteśmy akceptowani w NATO, ponieważ państwa członkowskie boją się Rosji. To wszystko. I musimy się uspokoić i powiedzieć: Ok, będą konieczne inne gwarancje bezpieczeństwa" - podkreślił ukraiński prezydent.


Ukraiński wywiad: Putin osobiście zlecił kolejną próbę zabicia Zełenskiego 
22:24

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent Joe Biden podziękuje za wysiłek jaki Polska włożyła w przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Podczas briefingu w Białym Domu Jen Psaki przekazała również, że finalizowanie szczegółów wizyty prezydenta Bidena w Polsce nadal trwa i że dodatkowe informacje zostaną podane w ciągu najbliższych 24 godzin. Jak dotąd jedynym ogłoszonym oficjalnie punktem wizyty jest spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

22:22

Caritas diecezji sosnowieckiej zapewni schronienie uchodźcom z Ukrainy. Pięćdziesiąt osób znajdzie miejsca w dwunastu mieszkaniach w budynku Caritas przy ulicy Mikołaja Reja 9.

22:17

"Odmawiając wycofania się z Rosji, Jonson & Johnson postanowił czerpać zyski z krwi. Ich podatki pozwalają rosyjskiej machinie wojennej na mordowanie niewinnych ukraińskich mężczyzn, kobiet, dzieci i starszych. Johnson & Johnson musi zmienić zdanie. Robić to, co należy. Wybierzcie ludzkość, a nie zbrodnie wojenne" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.


22:11

- To, co zobaczyłem i czego doświadczyłem na Ukrainie od wybuchu wojny, napełnia mnie radością i daje wiarę w to, że zwyciężymy; wers z ukraińskiego hymnu mówiący, że oddamy duszę, ciało za wolność, to coś więcej niż piękne słowa - mówi PAP 31-letni Serhij, który do czasu rosyjskiej napaści Rosji na Ukrainę mieszkał w Kijowie.

21:55

- Widzimy jasne dowody na to, że Rosjanie popełniają zbrodnie wojenne - powiedział w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, rosyjskie siły są wyraźnie sfrustrowane i nasilają bombardowanie miast z dystansu.

Jak dodał, wojska rosyjskie wciąż borykają się z problemami logistycznymi, w tym z brakiem żywności i paliwa i mają problemy z komunikacją oraz dowodzeniem. Kirby ocenił też, że poszczególne rosyjskie oddziały sprawiają wrażenie, jakby działały osobno i pokazują słabą integrację wojsk powietrznych oraz lądowych.

21:54

W poniedziałek w Warszawie wylądował samolot z Francji z 55 tonami pomocy humanitarnej dla Ukrainy. - Francja jest w pełni zaangażowana i zmobilizowana, by zapewnić pomoc humanitarną dla Ukrainy. Będziemy pomagać, dopóki będzie to potrzebne - podkreślił Frederic Billet, francuski ambasador w Warszawie.

Czytaj także: 55 ton pomocy humanitarnej dla Ukrainy. "Francja będzie pomagać, dopóki będzie to potrzebne"

21:46

Dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiego ostrzału - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu Serhij Hajdaj na Facebooku. Dodał, że spod gruzów zniszczonego budynku w Lisiczańsku udało się wydostać osiem osób.

21:45

Straty bojowe Rosjan.

21:44

Tak wygląda oblężony Mariupol. "Ludzie są uwięzieni w piekle. Muszą być ewakuowani, ale Rosja trzyma ich jako zakładników" - napisała na Twitterze ukraińska aktywistka Olena Haluszka.

21:37

Wszyscy pracownicy okupowanej przez Rosjan elektrowni w Czarnobylu, którzy chcieli opuścić obiekt, byli w stanie to zrobić - poinformowała w poniedziałek wieczorem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Wymiana personelu siłowni rozpoczęła się w niedzielę.

Z opuszczenia elektrowni zrezygnowało 13 pracowników oraz większość ukraińskich ochroniarzy, którzy przebywali tam od zajęcia obiektu przez siły rosyjskie - podała MAEA w komunikacie.

21:37

Ponad 8 tys. osób ewakuowano w poniedziałek na Ukrainie siedmioma z ośmiu uzgodnionych korytarzy humanitarnych - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

21:36

Już ponad 9 tys. Ukraińców złożyło w Finlandii wnioski o ochronę międzynarodową. Jeszcze tydzień temu było ich ok. 3 tys. - poinformowała w poniedziałek fińska służba migracyjna, wskazując, że większość uchodźców wojennych to kobiety i dzieci.

21:34

Lotnictwo rosyjskie podczas atakowania Ukrainy wykorzystuje najbardziej aktywnie około 40 lotnisk na terytorium Rosji, Białorusi i anektowanego Krymu - podała w poniedziałek ukraińska redakcja Radia Swoboda, powołując się na zdjęcia satelitarne i ekspertów.

21:20

"Do szpitala w Krakowie przetransportowano 16-letnią dziewczynę z Ukrainy. Zasłoniła młodszego brata, gdy Rosjanie zaczęli strzelać do samochodu, którym jechała ukraińska rodzina. Tak wygląda ta wojna. Rosyjskie barbarzyństwo przeciwko bezbronnym ukraińskim kobietom i dzieciom" - napisała na Twitterze b. premier Beata Szydło.

21:17

Nowa lista firm, które nadal działają w Rosji.

21:12

- Caritas Polska zebrał 85 mln zł na pomoc dla Ukrainy. Od początku wojny wysłaliśmy ponad 500 samochodów ciężarowych - w tym ponad 200 tirów z darami wartymi ponad 40 mln zł - powiedział w poniedziałek dyrektor organizacji ks. dr Marcin Iżycki.

21:11

Mówiąc o wizycie prezydenta Bidena w Polsce, Jen Psaki zapowiedziała, że kwestia uchodźców będzie w niej kluczowa. Pytana, czy podróż przyniesie jakieś konkretne rezultaty, odpowiedziała twierdząco, choć odmówiła podania szczegółów.

- Rezultaty zawsze są przy okazji takich wizyt. Wciąż jednak finalizujemy szczegóły podróży i konkretów dotyczących tego, co prezydent Biden będzie robił w Polsce. Oczywiście spotka się ze swoim odpowiednikiem i z pewnością podziękuje mu za wysiłki i pracę Polski, by przyjąć uchodźców - oznajmiła rzeczniczka. Więcej szczegółów ma zapowiedzieć we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

21:10

- Prezydent bardzo jasno zapowiedział, że nie wyślemy amerykańskich żołnierzy, by walczyć z rosyjskimi żołnierzami, i że to nie jest w naszym interesie. Ale będziemy nadal omawiać szereg pomysłów, w tym ten - powiedziała Jen Psaki, w odpowiedzi na pytanie o zgłoszony przez Polskę pomysł wysłania pokojowej misji na Ukrainę. Jak dodała, "za kulisami toczy się szereg dyskusji", oceniła jednak, że stanowisko USA w sprawie wysłania swoich żołnierzy na Ukrainie prawdopodobnie się nie zmieni.

20:56

Embargo na handel z Rosją to bardzo dobry pomysł i chyba najsilniejsza z propozycji sankcyjnych. Jestem przekonany, że Europa dojrzeje do tego pomysłu. Wolałbym, żeby to było za pięć dni, niż a pięć lat - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

20:54

Sześć osób, w tym dwoje dzieci, odniosło obrażenia, gdy żołnierze rosyjscy ostrzelali z broni automatycznej dwa samochody osobowe w obwodzie zaporoskim - poinformowała administracja obwodowa na stronie internetowej.

Samochody z cywilnymi pasażerami jechały trasą korytarza humanitarnego. Rosyjscy żołnierze obwinili o ostrzał stronę ukraińską, ale poszkodowani zaprzeczyli ich wersji. Dzieci przewieziono do obwodowego szpitala w Zaporożu, a dorosłych - trzy kobiety i mężczyznę - do szpitala we wsi Pokrowske.

20:53

- Unia Europejska jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę - powiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu w Brukseli ministrów spraw zagranicznych krajów UE.

20:51

Nowe informacje od naszego waszyngtońskiego korespondenta Marka Wałkuskiego.

20:48

Będziemy omawiać polską propozycję w sprawie misji pokojowej w Ukrainie - zapowiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, odnosząc się do zaplanowanego na czwartek szczytu NATO z udziałem prezydenta USA Joe Bidena.

20:43

Informacje wywiadowcze wskazują, że Rosja rozważa nowe cyberataki przeciwko Stanom Zjednoczonym - oznajmił w poniedziałek prezydent USA Joe Biden. Wezwał prywatne firmy do wzmocnienia zabezpieczeń.

"To krytyczny moment, by przyspieszyć naszą pracę w celu polepszenia krajowego cyberbezpieczeństwa i wzmocnienia naszej narodowej odporności. Ostrzegałem wcześniej przed potencjałem Rosji do przeprowadzenia wrogich cyberdziałań przeciwko Stanom Zjednoczonym, w tym w ramach odpowiedzi na bezprecedensowe koszty, które nałożyliśmy na Rosję z partnerami" - napisał Biden w oświadczeniu.

20:42

Pracowników Reutersa, jednej z najbardziej znanych agencji informacyjnych na świecie, bulwersuje trwająca współpraca ich firmy z rosyjską państwową agencją TASS, która publikuje niezweryfikowane informacje na temat wojny na Ukrainie - pisze portal Politico.

- To było żenujące, kiedy współpraca została podpisana dwa lata temu. Teraz jest to po prostu złe, a milczenie kierownictwa jest niepokojącą i może najgorszą tego częścią - powiedział portalowi jeden z reporterów, zaniepokojonych bezkrytycznym przekazywaniem przez TASS propagandy rosyjskiego rządu.

20:20

- Ukraińcy celowo nie usuwają zniszczonego sprzętu rosyjskiego na obrzeżach Charkowa, żeby pokazać rosyjskim napastnikom, co ich czeka - mówi Andrzej Lange, fotoreporter PAP przebywający w tym ukraińskim mieście.

- Mężczyźni, których spotkałem, mówili o tym, że wywieźli z miasta swoje rodziny, a sami zostali, by walczyć o swoją ziemię. Spotkałem milionera, który stoi ramię w ramię z innymi obrońcami miasta - status społeczny nie ma znaczenia, ta wojna naprawdę zjednoczyła naród ukraiński, który razem daje odpór wrogowi - relacjonuje reporter.

20:19

Trzy osoby zginęły, a jedna została ranna, gdy na skutek rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar na stacji benzynowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - poinformowała na Facebooku Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie mikołajowskim. Jak podano, ofiary śmiertelne to mężczyźni, ranna kobieta została przewieziona do szpitala.

20:18

Organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic - RSF - monitorująca wolność prasy na świecie poinformowała, że rosyjskie wojska przetrzymywały i torturowały ukraińskiego tłumacza współpracującego z francuskimi mediami. Mężczyzna został wypuszczony po 9 dniach niewoli. Dyrektor RSF wskazał, że przekaże dowody w tej sprawie Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu.

20:12

- Piąty pakiet zachodnich sankcji przeciw Rosji będzie obejmować kolejne osoby odpowiedzialne za inwazję Rosji na Ukrainę, a także będzie zawierać nowe sankcje gospodarcze - powiedział w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Dodał, że są wprawdzie państwa, które apelują, by się nie spieszyć z przyjęciem nowych sankcji, ale "intensywnie z nimi pracujemy, wyjaśniamy im, że to niedopuszczalne stanowisko".

Kułeba przyznał, że z powodu "niekonstruktywnego" stanowiska niektórych państw do nowego pakietu nie wejdzie embargo na dostawy ropy i gazu z Rosji na rynek UE. - Będą tam inne rzeczy gospodarcze, które teraz są finalizowane. Na pewno doczekamy się piątego pakietu. Kiedyś wyciśniemy też gaz i ropę, ale wymaga to więcej czasu - zapewnił.

20:06

Internauci udostępniają w mediach społecznościowych zdjęcia satelitarne, które pokazują, że kilka statków ponownie jest obecnych u wybrzeży Krymu, niedaleko bazy marynarki wojennej przy jeziorze Donuzław.

20:05

Władimir Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki, udostępnił nagranie ukazujące skalę zniszczeń wywołanych przez siły rosyjskie na terenie jednego z osiedli mieszkalnych.


20:03

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował na Twitterze, że ukraińskie wojska zniszczyły rosyjski czołg T-90.

19:56

Posłuchaj
00:54 11640284_1.mp3 Ukraińscy pracownicy sieci marketów budowlanych Leroy Merlin domagają się, aby francuska firma wycofała się z Rosji. Relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

19:55

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady UE ds. zagranicznych, z udziałem ministrów obrony i ministrów spraw zagranicznych państw unijnych, zapadła "kierunkowa decyzja", by zwiększyć o 500 mln euro sumę, którą UE przeznaczy na zakup uzbrojenia Ukrainy - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

19:49

UEFA zezwoliła klubom na rejestrowanie zawodników zagranicznych z ukraińskich i rosyjskich klubów. To konsekwencja niedawnych decyzji FIFA, które umożliwiły transfery już po zakończeniu okresu transferowego.

19:48

Wojska rosyjskie prowadzą ukryte przygotowania do wyborów administracji lokalnej w niektórych częściach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem.

Wyrażono obawę, że wojska rosyjskie przygotowują pod pozorem "konwojów humanitarnych" transport amunicji do obwodu zaporoskiego. Może się on odbyć przy użyciu białych ciężarówek rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pojazdy takie Rosjanie skoncentrowali w porcie w okupowanym Berdiańsku.

19:38

Posłuchaj
00:53 11640354_1.mp3 Polska i Holandia opowiadają się za unijnym wsparciem finansowym dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Takie deklaracje złożyli po spotkaniu w Warszawie premierzy Mateusz Morawiecki i Mark Rutte. Relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

19:37

Rosja nie odniosła szybkiego zwycięstwa na Ukrainie i przechodzi do planu B. Zmiana ma na celu wywarcie przez Moskwę nacisku na Kijów, by zaakceptował warunek neutralności i rosyjskie roszczenia terytorialne - twierdzą anonimowi amerykańscy urzędnicy cytowani w poniedziałek przez "Wall Street Journal".

Według gazety wyżsi urzędnicy administracji prezydenta USA Joe Bidena wierzą, że prezydent Władimir Putin chce zmusić władze w Kijowie do oddania terenów na południu i wschodzie Ukrainy, ponieważ dąży do stworzenia lądowego połączenia między zachodnią Rosją a Krymem i rozszerzenia rosyjskiej kontroli na Donbasem

19:36

Polska skutecznie zabiegała, by unijne siły szybkiego reagowania nie były tworzone w konkurencji do NATO - poinformował o tym w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak. Dziś ministrowie obrony i spraw zagranicznych 27 krajów na wspólnym posiedzeniu zatwierdzili tak zwany kompas strategiczny, którego jednym z założeń jest utworzenie do 2025 roku unijnych sił szybkiego reagowania.

19:32

Tak Rosjanie plądrują ukraińskie stacje benzynowe.

19:30

NBP: każdy dorosły uchodźca z Ukrainy od 25 marca będzie mógł wymienić do 10 tys. hrywien po oficjalnym kursie.

19:25

Alstom, po ubiegłotygodniowej awarii systemu sterowania ruchem kolejowym w Polsce, poinformował w poniedziałek, że nigdy nie współpracował z żadnym rosyjskim partnerem w zakresie systemów sterowania ruchem.

19:24

Narodowy Bank Polski poinformował o udostępnieniu Narodowemu Bankowi Ukrainy linii swapowej na parze dolar - hrywna do kwoty 1 mld dol.

Czytaj więcej: Linia swapowa do 1 mld dol. Umowa o wzajemnej wymianie walut między NBP a bankiem centralnym Ukrainy

19:24

Polska Rada Ekumeniczna ponowiła swój apel do "bratnich Kościołów w Rosji" o zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Potwierdziła także swoją solidarność ze społeczeństwem ukraińskim oraz wyraziła uznanie dla społeczeństwa polskiego za pomoc uchodźcom.

19:23

System wysokiej klasy, który sprawi, że polskie niebo będzie bezpieczniejsze - tak brytyjscy żołnierze mówią o Sky Sabre, który trafi do Polski w związku z wojną za naszą wschodnią granicą. Sky Sabre, czyli "podniebna szabla" to najnowocześniejszy brytyjski system obrony powietrznej. Decyzja o jego rozlokowaniu w naszym kraju zapadła w zeszłym tygodniu. Dziś Brytyjczycy pokazali sprzęt brytyjskiemu korespondentowi Polskiego Radia.

19:22

Polska zgłosiła kolejne propozycje sankcji wobec Rosji - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Brukseli. Oprócz uderzenia w sektor energetyczny, oraz odłączenia wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT, Polska chce objąć sankcjami 13 firm kompleksu przemysłowo-wojskowego w Rosji, który pracuje bezpośrednio dla oddziałów rosyjskich atakujących Ukrainę.

- To miałoby wymiar gospodarczy, polityczny, ale i ze wszech miar moralny. Trudno polemizować z zasadnością takiego stanowiska - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

19:18

Największe rosyjskie lotnisko, moskiewskie Szeremietiewo poinformowało, że zwolniło jedną piątą swojego personelu i zamroziło rekrutację - podał w poniedziałek Reuters. Jako przyczynę podano spadek ruchu pasażerskiego z powodu zachodnich sankcji.

19:18

Według strony ukraińskiej siły rosyjskie utraciły swój potencjał ofensywny, a ich natarcie zostało zatrzymane na niemal wszystkich kierunkach. Rosjanie próbują utrzymywać zajmowane pozycje, ale ponoszą przy tym straty - twierdzą eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich w swojej analizie po 25 dniach wojny.

19:17

Prezydent USA Joe Biden będzie zabiegał w Brukseli o skoordynowane wysiłki UE i G7, aby nie dopuścić, by Chiny dostarczały pomoc Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą - podaje w poniedziałek Reuters, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Niektórzy dyplomaci oceniają, że Chiny mogą zmienić stanowisko w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę, zważywszy że Pekin wydał ostatnio komunikaty, w których wzywa do zawarcia rozejmu i zwraca uwagę na gospodarcze koszty tej wojny dla globalnej gospodarki - relacjonuje Reuters.

19:16

- Ukraina nie może spełnić ultimatum Rosji, np. oddać Charkowa, Mariupola czy Kijowa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla zachodnich mediów. - Do spełnienia tego ultimatum trzeba wszystkich nas zniszczyć - powiedział Zełenski.

19:11

Rosyjskie wojsko ostrzelało w poniedziałek autobusy ewakuacyjne wywożące ludzi z oblężonego Mariupola. Ranna jest czwórka dzieci, w tym dwoje jest w stanie krytycznym - poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

19:10

Według ustaleń analityków zza Odry przed wojną na Ukrainie niemiecki eksport do Rosji mocno poszybował w górę. Wyhamował on dopiero po zaostrzeniu sankcji wobec Moskwy i wycofaniu się części niemieckich spółek z rosyjskiego rynku.

Jak ustalił Federalny Urząd Statystyczny, eksport do Rosji wzrósł w lutym o ponad 20 procent do około 2 i pół miliarda euro w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Analitycy z Wiesbaden wskazują, że efekty wstrzymania działalności niemieckich firm w Rosji będą widoczne dopiero w kwietniu. Eksport do najważniejszego partnera handlowego Niemiec, czyli Stanów Zjednoczonych, rósł w tym samym czasie o 16 procent do 11 miliardów euro, do Chin zaś - o 10 procent do ponad 9 miliardów euro. Eksport niemieckich towarów do krajów spoza Unii Europejskiej wzrósł w lutym o 11 i pół procent w porównaniu z rokiem 2021.

18:50

Czworo dzieci zostało rannych w wyniku ostrzału transportu z cywilami ewakuowanymi z Mariupola do Zaporoża - powiedział szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Staruch.

18:49

Pięć osób zginęło, a co najmniej 10 odniosło obrażenia w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa i artylerii na miasto Awdijiwka i okoliczne miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef władz miejskich Witalij Barabasz.

18:41

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które mają obrazować nowe eksplozje i pożar w Donbasie.

18:39

Kolejne rosyjskie czołgi zdobyte przez ukraińskich żołnierzy.

18:38

NBP udostępnił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową do 1 mld dol.

18:37

Ukraińscy pracownicy sieci marketów budowlanych Leroy Merlin domagają się, aby francuska firma wycofała się z Rosji - poinformowała stacja BFM TV. Do tej pory właściciele spółki nie zgodzili się na opuszczenie rosyjskiego rynku, pomimo międzynarodowej presji i ataków rosyjskich wojsk na pracowników Leroy Merlin na Ukrainie.

18:37

- Mołdawia, Ukraina i Gruzja to jest Europa w sensie geograficznym, historycznym i kulturowym. Dlatego chcemy, by państwa te były w Unii Europejskiej i będziemy wspierać aspiracje członkowskie tych państw - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Kiszyniowie z prezydent Mołdawii Maią Sandu.

18:35

Groźba rosyjskiego desantu morskiego w Odessie jest obecnie niewielka, bo wszystkie brygady rosyjskiej piechoty morskiej przerzucone na Ukrainę uczestniczą już w walkach w innych miejscach - oceniają dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).

18:21

- W obecnej sytuacji kraje muszą sobie pomagać, także pod względem finansowym; zaoferowałem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu nasze wsparcie dotyczące uchodźców z Ukrainy - poinformował w poniedziałek w Warszawie premier Holandii Mark Rutte. Zapewnił m.in. o pomocy w kwestii przyjmowania uchodźców.

18:19

Jest zgoda unijnych krajów na utworzenie sił szybkiego reagowania, które mają liczyć 5 tysięcy żołnierzy. Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich i ministrowie obrony przyjęli na spotkaniu w Brukseli tak zwany kompas strategiczny. To dokument określający zagrożenia i wyzwania dla Unii w najbliższej dekadzie, wyznaczający państwom członkowskim cele i proponujący operacyjne działania w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

18:17

Ukraina może stracić 6 miliardów dolarów wpływów z eksportu zboża. Jest to skutek blokady portów przez siły rosyjskie, które uniemożliwiają sprzedaż milionów ton pszenicy i kukurydzy - przekazał w poniedziałek Reuters.

Ukraina to główny producent zbóż i nasion oleistych, a 98 proc. tych produktów rolnych jest eksportowana drogą morską. Reuters powołał się na dane z Międzynarodowej Rady Zbożowej(International Grains Council - ISG), z których wynika, że w sezonie 2020/21 Ukraina była czwartym największym eksporterem zbóż na świecie, a Rosja zajmowała trzecie miejsce. Łączny udział tych dwóch krajów w światowym eksporcie wynosił 22 proc.

18:16

Rosja opublikowała swój materiał filmowy z niedzielnego ataku na centrum handlowe w Kijowie. Propaguje narrację, że budynek był używany przez ukraińskie siły do przechowywania amunicji.

18:14

Słowa Dmitrija Miedwiediewa o nikłym znaczeniu Polski, to w istocie sygnał poważnego traktowania naszego kraju przez Rosję i dostrzegania rosnącego znaczenia na Zachodzie - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

18:12

Rosja ogłosiła w poniedziałek, że rezygnuje z kontynuowania negocjacji z Japonią w sprawie traktatu pokojowego, który z powodu sporu między obydwoma krajami o wyspy na Oceanie Spokojnym nie został podpisany od zakończenia II wojny światowej - podała agencja AFP.

18:12

- Nasi producenci nie mogą eksportować produktów na rynki wschodnie. Również import został przerwany. Apelujemy do państw Unii Europejskich o otwarcie rynków na mołdawskie produkty - powiedziała prezydent Maia Sandu w poniedzialek po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Kiszyniowie

18:05

- Rząd polski zdecydował o przyznaniu nieoprocentowanego kredytu Mołdawii w wysokości 20 mln euro, po to, by ułatwić poradzenie sobie z trudnościami - przekazał prezydent Andrzej Duda.

18:04

- Polska nie jest sama, stoimy przy niej jako partnerzy w UE i NATO - zapewnił w poniedziałek premier Holandii Mark Rutte. - W przypadku Ukrainy odegramy przypadająca nam rolę. Przyjmiemy uchodźców i dostarczymy broń służącą ochronie przestrzeni powietrznej Polski i innych sojuszników - zapowiedział.

17:59

Władze USA przekażą 300 mln dolarów państwom, które przyjmują uciekinierów wojennych z Ukrainy - zapowiedział amerykański ambasador w Kiszyniowie Kent Logsdon. Sprecyzował, że chodzi o kraje regionu.

17:57

17:57

17:55

Brytyjski premier Boris Johnson i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zgadzają się, że należy kontynuować ścisłą współpracę Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę - przekazało w poniedziałek biuro Johnsona.

Jak dodano, zgodzili się oni również co do tego, że prezydent Rosji Władimir Putin stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego i musi zostać powstrzymany. Zwrócili też uwagę na znaczenie utrzymywania presji na reżim Putina poprzez sankcje i zapewnienie dalszej pomocy finansowej rządowi ukraińskiemu.

17:53

Tak działają ukraińskie armaty samobieżne kalibru 203 mm. Materiał opublikował na Twitterze Illia Ponomarenko, dziennikarz "The Kyiv Independent".

17:50

- Szacunki wskazują obecnie, że konieczne będzie przyjęcie 8 mln uchodźców z Ukrainy - powiedziała w poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock na marginesie posiedzenia szefów dyplomacji krajów UE w Brukseli. - Do tej pory z Ukrainy uciekło ponad 3 mln ludzi, ale będzie to o wiele więcej - dodała.

17:49

- Putin musi wiedzieć, że wraz z każdą kolejną zbrodnią wojenną, będą kolejne sankcje; tu ważna jest jedność UE - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.

17:48

Wicepremier, minister rolnictwa zaapelował w Brukseli o zmiany w planie strategicznym unijnej polityki rolnej w związku z wojną na Ukrainie. Henryk Kowalczyk mówił o tym podczas narady z udziałem szefów resortów rolnictwa 27 krajów.

17:45

"Według ukraińskiego wywiadu dzisiaj ma rozpocząć się atak białoruskich sił zbrojnych na terytorium Ukrainy. Robimy wszystko, aby temu zapobiec. Aranżujemy rozmowy, podnosimy świadomość, zwracamy się do wojska, jak dołączyć do strony Ukrainy " - napisał na Twitterze doradca Swiatłany Cichanouskiej Franak Viačorka.


17:43

- Jesteśmy gotowi przekuć słowa w czyny i uderzyć jak najsilniej w rosyjski reżim, czy to poprzez sankcje, czy poprzez dostawy broni - podkreślił w poniedziałek w Warszawie premier Holandii Mark Rutte.

17:42

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przybyło 2,125 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. W poniedziałek, do godz. 15 granicę przekroczyło 18,1 tys. uchodźców.

17:42

- Polska jest za tym, żeby Ukraina szybko uzyskała status kraju kandydującego do Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu w Warszawie z premierem Holandii Markiem Rutte.

17:41

Renault zamierza pozostać na rynku rosyjskim – wynika z komunikatów firmy, która jest większościowym udziałowcem fabryk Avtovaz w Rosji.

Rosja jest drugim po Francji najważniejszym rynkiem dla Renault. Koncern w oficjalnych komunikatach informuje, że firma nie zamierza wycofywać się z tego kraju, a priorytetem dla niej jest bezpieczeństwo jej pracowników.

17:40

Rosja przejęła samoloty warte 10 mld dolarów. Po podpisaniu przez Moskwę ustawy zezwalającej na przerejestrowanie odrzutowców należących do grup leasingowych szykuje się długa batalia z ubezpieczycielami - poinformował w poniedziałek Financial Times.

17:34

"W Chersoniu rosyjscy zbrodniarze wojenni otworzyli ogień do nieuzbrojonych ludzi, którzy protestowali przeciwko najeźdźcom. To hańba dla ludzkości. Musimy powstrzymać Rosję! Ukarać ich, izolować, pociągać do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych" - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

17:34

Mer miejscowości Berysław, w obwodzie chersońskim, został uprowadzony przez rosyjskich okupantów - poinformowała na Facebooku w poniedziałek tamtejsza administracja obwodowa.

17:33

Wojska rosyjskie nadal nie poczyniły znaczących postępów w swej ofensywie na Ukrainie i w coraz większym stopniu opierają się na ostrzałach miast z daleka, w niemal desperackiej próbie odzyskania impetu - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

17:33

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że powodem wprowadzenia od poniedziałku wieczorem godziny policyjnej w stolicy i obwodzie kijowskim jest zagrożenie kolejnym ostrzałem ze strony wojsk rosyjskich.

W Kijowie i obwodzie kijowskim godzina policyjna będzie obowiązywać od godz. 20 w poniedziałek do godz. 7 w środę.

17:32

"To najstraszniejsza wojna w Europie od czasów II wojny światowej" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku. Dołączył zdjęcia obrazujące zniszczenia, pożary i straty ludzkie w jego kraju.

"Walczymy o przetrwanie przeciwko jednej z najliczniejszych armii na świecie, przeciwko pociskom, bombom i artylerii rakietowej" - napisał. Dodał, że jest to walka "przeciwko okupantom, którzy strzelają do uchodźców na drogach, którzy zabijają zwykłych cywilów, wywołują sztuczny głód w całych miastach, palą dzielnice mieszkalne".

17:19

Od początku rosyjskiej inwazji blisko 400 tys. obywateli Ukrainy powróciło do kraju, w większości są to mężczyźni - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Hromadske.

17:19

Rosyjskie wojska zamordowały już kilka osób w mieście Trościaniec w obwodzie sumskim, wykorzystują mieszkańców w charakterze "żywych tarcz", dokonują też rabunków - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

17:18

Rosyjski sąd uznał firmę Meta, która zarządza Facebookiem i Instagramem za organizację ekstremistyczną. Jak napisał niezależny portal Meduza, decyzja sądu oznacza, że oba portale społecznościowe zostały w Rosji zakazane. Sąd zdjął restrykcje z komunikatora WhatsApp należącego do Mety.

17:07

Rosjanie od początku inwazji ostrzelali 135 ukraińskich szpitali, zabijając przy tym sześciu lekarzy i raniąc 16 - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

16:55

Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy: Rubiżne, Siewierodonieck, Łysyczańsk, Kreminną i Popasną; są zabici i ranni - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Telegramie.

16:47

Działania Rosji na Ukrainie są terroryzmem państwowym, a jeśli Kreml nie zostanie zatrzymany, zaatakuje też inne kraje - oświadczył w poniedziałek w Londynie ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

16:43

NATO apeluje, by nie wierzyć w kłamstwa Kremla. Na Ukrainie ma miejsce wojna, wywołana przez Rosję. 

16:41

Wójt wioski Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy został uprowadzony przez rosyjskich okupantów – poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina, powołując się na szefa władz obwodu Ołeha Syniehubowa.

16:36

Czechy, Estonia, Polska, Francja, Gruzja, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Królestwo Niderlandów, Szwecja, Wielka Brytania i USA podpisały wspólne oświadczenie "w sprawie pilnej konieczności modernizacji obrony powietrznej Ukrainy". Jestem wdzięczny za wsparcie w tym trudnym czasie - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ruslan Stefanchuk.

16:34

W Chersoniu rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do pokojowo protestujących mieszkańców, którzy nie godzą się na rosyjską okupację. Jedna osoba została ranna.

16:29

Rosyjski sąd uznał w poniedziałek Meta Platforms INC., firmę-matkę Facebooka i Instagrama, za medium "ekstremistyczne" i zakazał działalności tych serwisów społecznościowych.

16:20

Pomimo ciągłych ostrzałów ze strony Rosji, mieszkańcy wielu ukraińskich miast próbują ocalić choć część swojego majątku lub to co z niego pozostało. 

16:19

Wojska rosyjskie zbombardowały szpital psychiatryczny w Mikołajowie – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na szefa wydziału ochrony zdrowia władz obwodu mikołajewskiego Maksyma Beznosenko

16:15

Rosjanie uprowadzili 2 389 ukraińskich dzieci i wywieźli je do Rosji - poinformowała Ukraińska Prawda, powołując się na Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukriany. 

16:11

Oficjalne kanały rządowe Ukrainy rozpoczęły akcje informacyjną o skutkach wojny. Publikowane są zdjęcia i nagrania najbardziej zniszczonych miast sprzed wojny. Jednym z nich jest Mariupol, który został wręcz zrównany z ziemią przez rosyjskie wojska. 

16:08

Do MSZ Rosji został wezwany w poniedziałek ambasador USA w Moskwie John Sullivan - poinformował Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu dyplomacji. Amerykańskiemu ambasadorowi przekazano, że obecne napięcia powodują, iż stosunki między Moskwą a Waszyngtonem są na krawędzi zerwania.

16:06

Cała czwórka dziennikarzy uprowadzonych w poniedziałek w okupowanym przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy jest już na wolności - poinformował Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy (NSŻU). Jako ostatni wypuszczony został wydawca Mychajło Kumok i członkowie jego rodziny.

15:58

Myśliwiec należący do rosyjskiego lotnictwa wojskowego został zestrzelony przez siły ukraińskie pod Czuhujewem w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef obwodu Ołeh Syniehubow. Maszyna zapaliła się i spadła po rosyjskiej stronie granicy.

15:51

Na Ukrainie, pomimo ostrzałów rosyjskich wojsk, trwa dokumentacja zbrodni wojennych popełnionych przez Rosję. 

15:33
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z szefem amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA Williamem Burnsem. Spotkanie to poprzedza wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Europie. Amerykański przywódca pod koniec tygodnia weźmie udział w szczycie NATO, a w piątek przyleci do Polski 
15:30

Wszystkie porty położone nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim zostały tymczasowo zamknięte dla statków, które chciałyby z nich wypłynąć lub do nich wpłynąć - poinformowało w poniedziałek ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

15:24

Z OSTATNIEJ CHWILI |

Alarm przeciwrakietowy ogłoszony w większości regionów Ukrainy - informuje agencja UKRINFORM

15:23

Do niedzieli po południu wydano 10,2 tys. wiz dla tych uchodźców z Ukrainy, którzy już wcześniej mieli krewnych w Wielkiej Brytanii, a liczba złożonych wniosków wyniosła 31,5 tys. - poinformowało w poniedziałek brytyjskie MSW.

15:17

Ambasada Ukrainy w Polsce przedstawiła listę firm, które pomimo nałożonych na Rosję sankcji ze strony państw Zachodu, kontynuują swoją działalność w Rosji. 

15:12

Posłuchaj
00:35 11639782_1.mp3 Litewskie władze postanowiły wesprzeć mieszkańców, którzy decydują się przyjąć uchodźców z Ukrainy. (Kamil Zalewski/IAR)

 

15:10

Brytyjski rząd zarzucił w poniedziałek władzom Rosji, że to one stoją za serią telefonów do ministrów wykonanych przez oszusta podającego się za premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

W miniony czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace ujawnił, że zadzwoniła do niego osoba podająca się za premiera Ukrainy i zdołała zadać kilka "mylących pytań", zanim przerwał on połączenie. Jeszcze tego samego dnia minister spraw wewnętrznych Priti Patel poinformowała, że ona również otrzymała taki telefon.

15:00

Półtorej godziny trwała w poniedziałek kolejna runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji; kontynuujemy pracę w formacie grup roboczych - przekazał deputowany do Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

14:44

W ataku bombowym w Charkowie zginął ocalały z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie 96-letni Borys Romanczenko - poinformował w poniedziałek dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora Jens-Christian Wagner, powołując się na bliskich Romanczenki.

14:40

Premier Czech Petr Fiala napisał w poniedziałek na Twitterze, że prezydent Rosji Władimir Putin popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Dodał, że jedyny sposób na jego powstrzymanie to wprowadzenie dalszych sankcji.

14:36

W pomoc uchodźcom z Ukrainy zaangażowali się wolontariusze z całego świata. Nasz reporter spotkał wolontariuszy z Włoch, którzy dotarli do Lwowa, by nieść wsparcie.

14:29
Francuska centrala sieci marketów budowlanych Leroy Merlin odłączyła ukraińskich pracowników od komunikacji korporacyjnej - przekazała dyrektorka HR ukraińskiej filii sieci Ludmyła Dziuba. Jak wskazała, utrudnia to niesienie pomocy potrzebującym i wspieranie obrońców najechanej przez Rosję Ukrainy.
14:26

Ukraina odrzuciła ultimatum postawione jej przez Rosję. Zakładało ono złożenie broni w Mariupolu.

13:56

- Większość zadań, które postawiono przed wojskami okupanta, nie została zrealizowana - podał w komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

W okolicach Czernihowa wróg nie prowadził działań ofensywnych, lecz prowadził ostrzał sił ukraińskich i dzielnic miasta. Ukraińcy powstrzymali próbę ofensywy w kierunku Browarów.
Na północnym wschodzie Rosjanie kontynuują blokadę Sum i atakują Charków, próbując otoczyć miasto, ostrzeliwują Charków i Czuhujiw. W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie próbują uzyskać kontrolę nad Iziumem.

W obwodzie donieckim wojska rosyjskie prowadzą "działania szturmowe i ataki ogniowe wzdłuż całej linii rozgraniczenia". Podjęto też nieudaną próbę przerwania ukraińskich pozycji na kierunku Awdijiwki.

Sztab poinformował, że na kierunku poleskim, wołyńskim i siewierskim Rosjanie próbują rozbudowywać komponent inżynieryjny do obrony pozycyjnej i zabezpieczenie logistyczne. Na niektórych kierunkach Rosjanie koncentrują siły i sprzęt, by podjąć próbę wznowienia działań ofensywnych, poinformował ukraiński sztab. W komunikacie dodano, że wróg - wobec deficytu żołnierzy - przerzuca ku granicy z Ukrainą rezerwy z centralnej Rosji i z Dalekiego Wschodu i prowadzi "ukrytą mobilizację".

13:46

- Jednym z celów wojennych Putina jest destabilizacja krajów sąsiednich poprzez przesiedlenia na dużą skalę. To nie może się zdarzyć - powiedział minister ds. uchodźców i integracji Nadrenii Północnej-Westfalii Joachim Stamp. Potrzeba przyspieszenia dialogu międzynarodowego na przykład w kwestii ewakuacji uchodźców z Polski.

Pytany był, czy jego zdaniem nowy rząd federalny jest przytłoczony kryzysem uchodźczym. - Chciałbym zobaczyć jeszcze szybsze działanie. Potrzebujemy narodowego szczytu na temat uchodźców, w którym wezmą udział władze federalne, landowe i lokalne oraz organizacje pomocowe - powiedział Stamp.

Jego zdaniem "powinniśmy zezwolić na humanitarny transport lotniczy dla ludzi, wtedy oszczędzimy im bezładnego i niebezpiecznego tranzytu".

13:42

Jak informuje agencja Ukrinform, Rosjanie zrzucili bombę na szpital psychiatryczny w Mikołajewie.

13:29

Trwają rozmowy ukraińsko-rosyjskie - poinformował jeden z członków ukraińskiej delegacji Dawyd Arachamija. Do spotkania doszło w formie telekonferencji.

Jak powiedział portalowi Ukraińska Prawda, rozmowy delegacji trwały ponad godzinę i zakończyły się około południa. Następnie rozpoczęto spotkania w roboczych podgrupach. Jak dodał, rozmowy toczyć się będą cały dzień. Na razie ukraińskie władze nie podały szczegółów dotyczących przedmiotu rozmów.

Posłuchaj
00:52 11639587_1.mp3 Paweł Buszko o szczegółach kolejnych ukraińsko-rosyjskich negocjacji (IAR) 
13:19

"Bohaterscy obrońcy Mariupolu odegrali dużą rolę w krzyżowaniu planów wroga, a nasza obrona staje się bardziej aktywna. Dzięki ich oddaniu i nadludzkiej odwadze dziesiątki tysięcy ludzi zostały uratowane od śmierci na całej Ukrainie. Dziś Mariupol ratuje Kijów, Dniepr i Odessę. Wszyscy powinni to rozumieć" - oświadczył w poniedziałek minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Wróg już nie marzy o zdobyciu Kijowa, utknął w obwodach czernihowskim i sumskim, ponosi bolesne straty w pobliżu Charkowa, w obwodach mikołajowskim, chersońskim i ługańskim" - napisał Reznikow na Facebooku, oceniając, że po 25 dniach obrońcy hamują rosyjską ofensywę na wszystkich głównych kierunkach.

13:13

Jak poinformował szef władz obwodowych w Żytomierzu Witalij Buneczko, w niedzielnym ostrzale wsi Sełec zginęły cztery osoby - trzech żołnierzy i jeden cywil. W regionie najprawdopodobniej po raz pierwszy siły rosyjskie zastosowały wyrzutnie wieloprowadnicowe Grad.

Buneczko powiadomił, że północna część obwodu - gmina narodycka znajduje się pod ciągłym ostrzałem, ale po raz pierwszy odnotowano użycie Gradów.

13:11

- W tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej podwyższono z 55 do 65 lat wiek mobilizacyjny rezerwistów. Trwa też pobór do armii studentów i uczniów szkół średnich - poinformował na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

- Przykładowo, nakazano rejestrację wszystkich 18-letnich uczniów Ługańskiego Technikum Kolejowego. Dzwoni do nich osobiście dyrektor tej szkoły - przekazała ukraińska służba.

Jak podał wywiad wojskowy, morale żołnierzy z prorosyjskich "republik" w Donbasie jest "skrajnie niskie" z powodu bardzo wysokich strat osobowych. Problemem ma być również wyposażenie sił zbrojnych - w ocenie ukraińskiego wywiadu, ekwipunek wojsk samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, m.in. hełmy, pochodzi z pierwszej połowy lat 70. XX w. Dekrety o powszechnej mobilizacji zostały wydane w obu "republikach" 19 lutego, pięć dni przed rosyjską inwazją. Zabroniono wówczas opuszczania terytorium okupowanego Donbasu wszystkim mężczyznom w wieku 18-55 lat.

13:07

Rosyjscy żołnierze otworzyli ogień do protestujących cywilów w mieście Chersoń. Kilka osób zostało rannych.

13:03

Jak poinformował przewodniczący Rady Najwyższej, parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk, Czechy, Estonia, Polska, Francja, Gruzja, Niemcy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Holandia, Szwecja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone podpisały wspólne oświadczenie "W sprawie pilnej konieczności modernizacji obrony przeciwlotniczej Ukrainy".

12:55

Francuska centrala sieci marketów budowlanych Leroy Merlin odłączyła ukraińskich pracowników od komunikacji korporacyjnej, co utrudnia niesienie pomocy potrzebującym i wspieranie obrońców najechanej przez Rosję Ukrainy - przekazała dyrektorka HR ukraińskiej filii sieci Ludmyła Dziuba.

Obecnie 800 pracowników Leroy Merlin Ukraina jest odciętych od wszelkiej komunikacji korporacyjnej firmy; w pewnym momencie nie mieliśmy możliwości niesienia pomocy humanitarnej i medycznej potrzebującym jej pracownikom - informowała Dziuba w adresowanym do kierownictwa firmy liście opublikowanym w zeszłym tygodniu na portalu LinkedIn. Dodała, że odłączenie pracowników od systemów firmy utrudnia też wspieranie "wolontariuszy i obrońców Ukrainy".

- Prosimy o jak najszybsze przywrócenie firmowych środków komunikacji pracownikom. Nie pozwólcie, by śmiertelne niebezpieczeństwo dopadło bezradnych ludzi! Czy cyberbezpieczeństwo może być ważniejsze niż człowieczeństwo i życie pracowników? - dodała Dziuba.

12:54

- Ukraina bez wątpienia jest częścią Europy, ale uzyskanie członkostwa w UE to długi proces – oświadczył premier Holandii Mark Rutte, który przebywa z wizytą w Wilnie.

- Członkostwo w Unii Europejskiej to długi i żmudny proces. Nie ulega wątpliwości, że procedury tej nie można uprościć - powiedział podczas konferencji prasowej w Wilnie Mark Rutte.

Premier Holandii dodał jednocześnie, że "zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina stała się częścią naszej współpracy w Unii". - Mamy układ o stowarzyszeniu, umowę o wolnym handlu. W najbliższym czasie możemy naprawdę wiele zrobić - zaznaczył.

12:03

Przedstawiciel administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Bratczuk przekazał, że w godzinach porannych rosyjska marynarka wojenna ostrzelała kilka domów w Odessie. Na miejscu nikt nie zginął.

W Odessie od końca lutego trwają przygotowania obronne na wypadek rosyjskiego szturmu od strony Morza Czarnego. W portowym mieście nie odnotowano dotychczas zniszczeń w wyniku ataków artyleryjskich lub rakietowych.

11:57

W Charkowie w wyniku ciągłych rosyjskich ostrzałów zniszczone zostały 972 budynki; z tego 778 to domy mieszkalne - poinformował mer miasta Ihor Terechow.

Urzędnik, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina, wskazał, że w mieście utrzymuje się trudna sytuacja, nieprzerwanie trwają ostrzały dzielnic mieszkalnych. Ratownicy pracują przy usuwaniu gruzów.

11:31

W Kijowie i obwodzie kijowskim godzina policyjna będzie obowiązywać od poniedziałku wieczorem do środy rano - poinformował mer stolicy Witalij Kliczko.

Godzina policyjna zostanie wydłużona i rozpocznie się o godz. 20.00 (19.00 czasu polskiego) w poniedziałek, a zakończy - w środę o godz. 7.00 rano (6.00 czasu polskiego).

We wtorek nie będą pracować sklepy, apteki, stacje benzynowe, urzędy - podał Kliczko.

Czytaj także:

11:16

- Nie bądźcie sponsorami rosyjskiej machiny wojennej. Ani jednego euro dla okupantów! Zamknijcie dla nich wasze porty, nie dostarczajcie towarów, zrezygnujcie z ich surowców, naciskajcie, żeby Rosja wycofała się z Ukrainy - oświadczył prezydent Zełenski.

Nagranie wideo z jego apelem do Niemców zostało opublikowane na Telegramie. Wypowiedź skierowana została do uczestników akcji poparcia dla Ukrainy w Berlinie. Prezydent zaapelował w nim także do działania na rzecz zerwania współpracy gospodarczej pomiędzy Berlinem i Moskwą. - Niemcy, wy macie siłę! Europa ma siłę większą, niż jakiekolwiek rakiety i czołgi. Bez handlu z wami, bez waszych banków Rosja nie będzie miała środków na tę wojnę - oznajmił Zełenski.

Prezydent odtworzył w czasie swojego wystąpienia dźwięk syreny alarmowej, mówiąc, że jest to odgłos, z którym Ukraińcy żyją od 26 dni. Kijów przed wojną, wskazał, był nazywany "nowym Berlinem", był otwarty i wolny, a teraz "zamarł w oczekiwaniu na kolejną syrenę".

10:34

Do niemieckiego parlamentu wpłynęła petycja, by zmienić nazwę placu przed rosyjską ambasadą w Berlinie. Zaproponowano, by nazwać go nazwiskiem ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

09:58

- Namawiam Szwajcarię, aby zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem.

Premier podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Szwajcarii, że Rosja w brutalny sposób zaatakowała Ukrainę. - Niszczy miasta, niszczy normalne życie, ale dopuszcza się również zbrodni wojennych. I nie tylko potępiliśmy z panem prezydentem te zbrodnie wojenne, ale także uzgodniliśmy, w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest krajem członkowskim UE, ale leży w środku Europy, mogłaby brać udział w kolektywnym działaniu przeciwstawiania się tej brutalnej sile wojskowej, która depcze prawa człowieka - powiedział szef polskiego rządu.

09:53

- Rosja na Ukrainie dokonuje zbrodni wojennych - powiedział w Brukseli Josep Borrell. - Mamy do czynienia z brutalnymi, masowymi bombardowaniami i mordowaniem ludności cywilnej oraz doszczętnym niszczeniem całego kraju - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Zapowiedział też kolejne dyskusje o sankcjach wobec Moskwy. Ale nie odpowiedział na pytanie, czy możliwa jest nałożenie sankcji w sektorze energetycznym i wstrzymanie importu ropy.

09:46

Minister spraw zagranicznych Litwy powiedział w Brukseli, że unijne sankcje wobec Rosji w sektorze energetycznym są nieuknione. Gabrielius Landsbergis mówił o tym przed rozpoczęciem narady szefów dyplomacji 27 krajów.

Wskazywał na możliwość wstrzymania przez Unię importu ropy z Rosji. - To są największe wpływy do rosyjskiego budżetu - podkreślił szef litewskiego MSZ dodając, że dla Moskwy byłby to cios, ale Unia mogłaby sobie poradzić bez dostaw rosyjskiej ropy z powodu istniejącej już infrastruktury i wielu innych dostawców na rynku.

Landsbergis skrytykował pojawiające się ostatnio głosy, że Unia powinna poczekać z kolejnymi sankcjami, aby zobaczyć jak działają te ostatnio nałożone. - Jest takie przekonanie, że trzeba usiąść i wziąć głęboki oddech, ale to byłoby fatalne - podkreślił minister spraw zagranicznych Litwy.

09:45

Rosyjskie straty na terenie Ukrainy od 24 lutego według ukraińskich sił zbrojnych.

 

09:32

Syreny alarmowe rozległy się w rejonach Równego i Wołynia.

09:12

Rosyjskie wojska zniszczyły 12 budynków w obwodzie ługańskim. W wyniku ataków dwie osoby zostały ranne.

08:58

Rosyjskie wojska nacierające na Kijów od strony północno-wschodniej utknęły ponad 25 kilometrów od centrum ukraińskiej stolicy. Poinformowały o tym brytyjskie źródła wywiadowcze.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii dodało, że na północ od Kijowa są prowadzone ciężkie walki. Rosyjskie siły atakujące od strony Hostomela spotkały się z zaciętym oporem ze strony ukraińskiej armii.

08:36

W nocy z niedzieli na poniedziałek i nad ranem we Lwowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Syreny alarmowe zostały włączone o 1.33 i 6.53 lokalnego czasu. Oba alarmy trwały ponad 1,5 godziny.

Pierwszy alarm przeciwlotniczy został ogłoszony w nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 1.33. Podczas alarmu w centrum miasta zawyły syreny i słychać było komunikaty, aby zejść do schronów. Alarm odwołano o godzinie 2.46 lokalnego czasu. Drugi alarm rozległ się nad ranem w poniedziałek o godzinie 6.53 i trwał niemal godzinę.

08:35

Ukraińscy obrońcy zniszczyli w obwodzie czernihowskim dwie rosyjskie ciężarówki Kamaz przewożące amunicję i żywność dla wojsk atakujących Ukrainę – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując informacje dowództwa operacyjnego Północ sił zbrojnych Ukrainy.

"Amunicja i żywność nie dotrą do okupantów. Dwa kamazy mniej. Siły oporu w obwodzie czernihowskim działają" - napisało na Facebooku w nocy z niedzieli na poniedziałek dowództwo operacyjne Północ. Do wpisu załączono zdjęcia doszczętnie spalonych ciężarówek.

08:20

Co najmniej sześć osób zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie centrum handlowego w północno-zachodniej części stolicy Ukrainy Kijowa - poinformowała agencja AFP. W poniedziałek rano przed centrum handlowym Retroville w kijowskiej dzielnicy Padół złożono ciała ofiar; strażacy i żołnierze wciąż przeszukują pogorzelisko - relacjonował obecny na miejscu reporter.

Zlokalizowany w dzielnicy mieszkaniowej, wśród bloków rozległy budynek centrum handlowego został trafiony "bardzo silnym ogniem przeciwnika"; część obiektu doszczętnie spłonęła, zniszczony został parking i znajdujące się na nim pojazdy, eksplozja uszkodziła także sąsiednie budynki mieszkalne - poinformowała agencja opierająca się na źródłach na miejscu i komunikatach służb ratunkowych.

Eksplozja, która wstrząsnęła centrum handlowym była tak potężna, że odczuwano ją w całym Kijowie - dodał reporter AFP.

08:03

Poranny ostrzał w okolicach Odessy.

07:55

"Białoruś to kraj partyzantów. Nasi bohaterowie zatrzymują rosyjskie pociągi, niszczą rosyjski sprzęt, rozdają ulotki, by zapobiec wejściu na Ukrainę białoruskich żołnierzy. Ukraina przetrwa. Białoruś też zostanie wyzwolona" - napisał na Twitterze Franciszak Wiaczorka, doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Zamieścił również mapę zatytułowaną "Opór na Kolei", gdzie zaznaczył miejsca, w których partyzanci dokonali aktów sabotażu połączeń kolejowych, mogących służyć do dostarczania zaopatrzenia rosyjskim wojskom atakującym Ukrainę.

Władze Białorusi nie podawały oficjalnie informacji o takim sabotażu. Natomiast władze w Kijowie utrzymują, że w najbliższych dniach armia białoruska może zostać wprowadzona na Ukrainę z kierunku wołyńskiego.

Czytaj także:

07:48

Awaria związana z wyciekiem amoniaku w sumskich zakładach chemicznych została opanowana - informuje agencja Ukrinform. Jednostki Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zakończyły swoją pracę.

Pracownicy firmy rozpoczęli regularne prace nad przywróceniem procesu technologicznego.

Poszkodowana została jedna osoba, pracownik przedsiębiorstwa.

 

07:42

Kijów po nocnym ostrzale Rosjan.

 

07:33

Jak informuje Kyiv Independent, Rosjanie ukradli pięć transporterów zboża z portu w Berdiańsku. Gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch poinformował, że skradzione statki przewoziły dziesiątki tysięcy ton zboża. Naoczni świadkowie twierdzą, że statki zostały skradzione przez rosyjskie holowniki.

 

07:13

Firma XDynamics Taiwan zdecydowała o przekazaniu ukraińskiej armii 10 dronów o wartości 35 tysięcy dolarów amerykańskich. Urządzenia mogą być wykorzystywane do transportu małych ładunków, w tym leków i innych środków medycznych.

Rzecznik firmy oświadczył, że opowiada się ona za pokojem i jest przeciwna wojnie. Drony mogą też być wykorzystywane do uzyskania wysokiej jakości zdjęć. Urządzenia mają zasięg 11 kilometrów i mogą znajdować się w powietrzu przez pół godziny.

Jak podaje Taiwan News, drony trafią na Ukrainę przez Stany Zjednoczone i Polskę w ciągu najbliższych dwóch dni.

Posłuchaj
00:27 11638819_1.mp3 Drony mogą być wykorzystywane do transportu małych ładunków, w tym leków i innych środków medycznych oraz uzyskania wysokiej jakości zdjęć. Relacja Tomasz Sajewicza z Pekinu (IAR) 
07:10

Jak poinformowała Nexta TV, według danych na godz. 5.00 czasu lokalnego wyciek amoniaku z zakładów chemicznych Sumykhimprom w miejscowości Sumy był nieznaczny. Ratownicy pracują nad wytrąceniem chmury amoniaku. Nie ma zagrożenia dla ludności. Ze wstępnych informacji wynika, że nie ma ofiar śmiertelnych ani rannych.

 

 

07:01

Jak powiedział na nagraniu szef władz obwodowych Witalij Kowal, Rosja przeprowadziła dwa ataki rakietowe na poligon w regionie Równego.

Przekazał, że "na miejscu pracuje specjalna komisja, a szczegóły zostaną podane później".

 

06:53

- W niedzielę nie doszło do istotnych zmian na froncie ukraińskiej obrony przed rosyjską agresją – ocenił w porannym komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej. - Pozycje i charakter działań obronnych nie zmieniły się istotnie w ciągu minionej doby - podano.

Zaznaczono, że armia rosyjska zmniejszyła intensywność wykorzystania lotnictwa bojowego. Jak podano, siły ukraińskie zniszczyły siedem rosyjskich celów w powietrzu - jeden samolot, cztery bezzałogowce i dwie rakiety manewrujące. Atakowano również z powietrza pozycje rosyjskie.

- Okupanci kontynuują terroryzowanie ludności i grabieże na zajętych terytoriach - podał sztab. Poinformowano także, że rosyjscy żołnierze kradną samochody, żywność i inne "zasoby materialne".

Według sztabu na zajętych przez siły rosyjskie terenach obwodu donieckiego i ługańskiego nadal prowadzona jest przymusowa mobilizacja.

06:13

Włoscy politycy zażądali odebrania odznaczeń, jakie od ich kraju otrzymał dyrektor pierwszego Europejskiego Departamentu MSZ Rosji Aleksiej Paramonow. Zagroził on Włochom "nieodwracalnymi konsekwencjam" w przypadku nowych sankcji i zaatakował ministra obrony Lorenzo Gueriniego.

Oburzenie we Włoszech, w tym premiera Mario Draghiego wywołały słowa Paramonowa, który powiedział, że minister obrony Guerini jest jednym z głównych inspiratorów "antyrosyjskiej kampanii włoskiego rządu". - Poprosił nas o pomoc w związku z COVID-19, a teraz jest wśród jastrzębi - dodał.

Agencja Ansa podała, że odebrania odznaczeń, między innymi Orderu Zasługi Republiki Włoskiej, przyznanego dyrektorowi z MSZ w Moskwie trzy lata temu, domaga się wiceminister spraw zagranicznych Benedetto Della Vedova. Zapowiedział też podjęcie działań w tej sprawie, która leży w gestii rządu, bo to Rada Ministrów wnioskowała o odznaczenie. Postulat wiceministra poparły inne ugrupowania włoskiej koalicji: Partia Demokratyczna i Italia Viva. - To minimum, co można zrobić - mówią włoscy politycy.

Czytaj także:

06:00

Słoweńscy dyplomaci mają wrócić do Kijowa. Zapowiedział to premier Janez Jansza, który napisał w mediach społecznościowych, że dyplomaci wrócą na Ukrainę w tym tygodniu. Będą to osoby, które same zgłosiły chęć wyjazdu.

Jansza poinformował też, że Słowenia przekonuje kraje UE, aby podjęły podobne działania. 

05:57

W rejonie Sum siły ukraińskie rozbiły rosyjski konwój i zniszczyły dumę rosyjskiego przemysłu wojskowego - czołg Czarny Orzeł - informuje portal Nexta, powołując się na słowa szefa lokalnej administracji Dmytra Żywickiego.

05:52

"Rosjanie prowadzą przymusową mobilizację mężczyzn na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i ługańskiego" - podaje ukraiński resort obrony.

05:50

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało najnowsze informacje operacyjne.

"Okupanci kontynuują terror i grabieże na tymczasowo okupowanych terenach. Do Rosji wywożony jest m.in. sprzęt motoryzacyjny i produkty spożywcze" - pisze resort.

05:02

Od początku inwazji strona rosyjska straciła 6 generałów - informuje ukraińskie Ministerstwo Obrony. Resort zamieścił podsumowanie działań w 25. dniu wojny.

04:57

Na miejscu wycieku amoniaku z zakładów chemicznych Sumykhimprom pracują ekipy ratunkowe. Obecnie dotknięty zagrożeniem jest obszar w promieniu około 2,5 km. W tej chwili Sumy nie są zagrożone - w mieście nie wieje wiatr.

04:42

Ukraińskie służby wydostały mężczyznę spod gruzów w ostrzelanej dzielnicy Podół w Kijowie. Nagranie udostępnił portal Nexta. 

04:40

Dziś w Brukseli narada szefów dyplomacji krajów UE i ministrów obrony.

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych pojawi się najprawdopodobniej temat kolejnych sankcji wobec Rosji, prace nad piątym pakietem już się rozpoczęły. 

Ministrowie obrony będą rozmawiać o wojskowych aspektach rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zaplanowano między innymi rozmowę z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

04:14

W niedzielę w 37 miastach Rosji zatrzymano 936 osób za udział w demonstracjach antywojennych - szacuje rosyjska organizacja rejestrująca przypadki łamania praw człowieka OVD Info.

Od początku inwazji policja i służby specjalne zatrzymały 15 031 Rosjan protestujących przeciw inwazji na Ukrainę.

Mężczyzna zatrzymany podczas protestu w Moskwie Źródło: PAP/AA/ABACA Mężczyzna zatrzymany podczas protestu w Moskwie Źródło: PAP/AA/ABACA
04:11

W wyniku rosyjskiego ostrzału doszło do wycieku amoniaku z zakładów chemicznych Sumykhimprom w Sumach. Promień skażonego obszaru to pięć kilometrów - poinformował szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

04:05

Dziś w Warszawie premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Szwajcarii Ignazio Cassisem i premierem Holandii Markiem Rutte.

Posłuchaj
00:49 11638716_1.mp3 Ukraina w centrum działań polskiej dyplomacji, w tym tygodniu kolejne spotkania na szczycie. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
03:51

Ostrzał Kijowa: około 2:00 czasu lokalnego strażacy zlokalizowali pożar w centrum handlowym, na łącznej powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Funkcjonariusze wciąż walczą z ogniem. W akcji gaszenia uczestniczy 11 jednostek strażaków oraz 63 pracowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego Ukrainy.

03:51
03:51

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyleci do Polski w piątek 25 marca - ogłosił oficjalnie Biały Dom. Podczas wizyty w Warszawie zaplanowano (na 26 marca) spotkanie bilateralne z prezydentem Andrzejem Dudą. Główne tematy rozmów to wojna na Ukrainie i spowodowany przez Rosję kryzys humanitarny.

03:50

Cztery osoby zginęły, a jedna została ranna podczas pożaru wywołanego przez rosyjski ostrzał kijowskiej dzielnicy Padół - poinformowało państwowe pogotowie ratunkowe Ukrainy.

Zobacz także

Zobacz także