more_horiz
Wiadomości

Rosja szykuje się do ofensywy w Donbasie [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 00:18
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja rozlokowuje dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas. Przekazano też, że jednostki z obwodu kijowskiego są przemieszczane w innych kierunkach. Na bieżąco śledziliśmy kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę.
Trwa inwazja Rosji na Ukrainę
Trwa inwazja Rosji na UkrainęFoto: DZMITRY SCHAKACHYKHIN/Shutterstock

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, Twitter/ kmp, mbl, ng

Zapis naszej relacji:

02:42

Osoby uciekające przed wojną otrzymują przy polsko-ukraińskiej granicy ciepłe posiłki, kawę herbatę, a jeśli jest taka potrzeba - także opiekę medyczną. Pierwszej pomocy udziela w namiotach ulokowanych w pobliżu przejść granicznych Pogotowie Harcerek i Harcerzy.

Harcmistrzyni Lidia Wierzbicka mówiła, że na początku do Polski przyjeżdżały osoby w dobrym stanie psychicznym. Jak dodała, w ostatnich dniach sytuacja się zmieniła. - Teraz to są już ludzie, którzy mają traumę nalotów, byli po 2-3 tygodnie w schronach - mówiła. Dodała, że coraz częściej na granicę trafiają osoby starsze, które wcześniej nie chciały opuścić Ukrainy, a które borykają się różnymi problemami zdrowotnymi, odwodnieniem i niedożywieniem.

Posłuchaj
00:23 11659621_2.mp3 Harcmistrzyni Lidia Wierzbicka: teraz na granicę przybywają ludzie, którzy przeżyli traumę nalotów (IAR) 
02:40

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden omówi dziś działania swojej administracji, których celem jest doprowadzenie do obniżki cen benzyny w kraju - informuje Biały Dom.

Inwazja Rosji na Ukrainę oraz międzynarodowe sankcje nałożone na rosyjską gospodarkę, spowodowały wzrost cen ropy naftowej. Amerykanie mają wprowadzić na rynek surowiec z własnych rezerw. Jak informuje Bloomberg, przez kilka miesięcy będą wypuszczali milion baryłek ropy naftowej dziennie.

02:24

Część ewakuowanych mieszkańców Mariupola trafiła do Zaporoża.

02:02

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział CNN, że UNHCR stracił kontakt ze swymi pracownikami w Mariupolu. - Część z nich zdołała wydostać się. Inni są tam nadal i nie możemy się z nimi skomunikować - dodał.

01:32

Rosja rozlokowuje na Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas - informuje ukraiński sztab generalny.

01:24

Ukraińskie jednostki przeciwlotnicze zestrzeliły w obwodzie charkowskim 4 rosyjskie samoloty, w tym myśliwce Su-34 oraz jeden bezzałogowiec - poinformowała armia Ukrainy.

01:20

Stany Zjednoczone zaangażowane są w sprawę bezpieczeństwa Polski - zapewnił amerykańska Polonię prezydent USA Joe Biden w liście do nowojorskiego Centrum Polsko-Słowiańskiego. CPS obchodzi jubileusz 50-lecia.

"Zachowanie Polaków w tych trudnych czasach odzwierciedla ich nadzieję i solidarność" - ocenił Biden.

01:00

1 kwietnia odbędzie się kolejna runda negocjacji pokojowych pomiędzy Ukrainą a Rosją - poinformował członek ukraińskiej delegacji Dawyd Arachamija. Rozmowy odbędą się zdalnie.

00:59

ONZ szacuje, że do tej pory na Ukrainie zginęło niemal 1200 cywilów, w tym prawie setka dzieci. Więcej w relacji naszego korespondenta Wojciecha Cegielskiego.

Posłuchaj
00:43 11659555_1.mp3 ONZ informuje o uchodźcach i ofiarach wojny na Ukrainie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
00:57

Najwięcej, bo ponad 2 miliony osób z Ukrainy wyjechało do Polski. Do Rumunii wyjechało 600 tysięcy osób, a do Mołdawii, na Węgry i do Rosji po ponad 300 tysięcy osób.

Szacuje się, że w sumie swoje domy opuściło co najmniej 10 milionów Ukraińców, przy czym większość z nich pozostała w kraju. Z domów wyjechać musiało co najmniej 60 procent ukraińskich dzieci.

00:56

4 mln osób uciekły z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji - informuje ONZ.

00:55

Zełenski mówił, że ogłoszone przez Rosjan "zmniejszenie aktywności" w rejonie Kijowa i Czernihowa, to nie wycofanie wojsk, a skutek porażki poniesionej z rąk ukraińskich obrońców. - Niczego nie oddamy. Będziemy walczyli o każdy metr naszej ziemi, za każdego z naszych ludzi podkreślił.

00:54

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że negocjacje z Rosją, to na razie tylko słowa bez konkretów.

00:50

Siły rosyjskie ostrzelały budynek Czerwonego Krzyża w oblężonym Mariupolu na wschodzie Ukrainy. 

MCK potwierdziło, że w ostrzelanym budynku znajdowały się magazyny należące do organizacji. Nie podano liczby rannych czy zabitych. Nieznana jest również skala zniszczeń.

00:45

Szijjarto oznajmił też w ostatnich dniach, że Budapeszt "nie poprze takich sankcji, które narażają bezpieczeństwo dostaw energii na Węgry". Zastrzegł, że Węgry nie są przeciwne zwiększaniu dostaw broni na Ukrainę przez inne państwa UE, ale podkreślił, że Węgry nie będą jej dostarczać i nie zezwolą na transportowanie na swoim terytorium broni śmiercionośnej.

00:43

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oskarżył władze Ukrainy o to, że wspólnie z węgierską opozycją próbują wpłynąć na wynik zaplanowanych na 3 kwietnia wyborów w kraju - podaje Associated Press.

00:28

W przemówieniu, do którego dotarło Sky News, Fleming twierdzi, że Grupa Wagnera jest gotowa "wysłać dużą liczbę personelu na Ukrainę, aby walczyć u boku Rosjan", a jej najemnicy byliby prawdopodobnie wykorzystywani jako "mięso armatnie", aby spróbować ograniczyć straty wśród rosyjskich żołnierzy.

00:27

Dyrektor GCHQ Jeremy Fleming - cytowany przez Sky News - twierdzi, że jest coraz więcej dowodów na to, że prezydent Rosji Władimir Putin "bardzo źle ocenił sytuację" na Ukrainie.

00:21

Według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot - podała stacja Sky News.

00:13

Ukraiński pułk Azow zniszczył trzy czołgi wroga i zabił co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu. Wśród zlikwidowanych znaleźli się funkcjonariusze wywiadu GRU. 

00:04

Ukraińskie ministerstwo obrony podsumowuje 35. dzień inwazji w raporcie operacyjnym. 

"Na okupowanych terytoriach Rosja próbuje utworzyć administracje wojskowe i cywilne. Wróg rozpoczął przygotowania do referendum w sprawie utworzenia tzw. »Chersońskiej Republiki Ludowej«" - napisano.

23:53

72% Amerykanów ufa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu w sprawach polityki międzynarodowej - podaje Suspilne News. "To najwyższy poziom poparcia wśród międzynarodowych liderów objętych badaniem" - wskazano.

23:50

Burmistrz Dniepru zapowiada "złapanie" osób, które publikują zdjęcia ostrzału w sieciach społecznościowych.

23:44

Ukraiński parlament zwraca uwagę na to, że 71 proc. Rosjan popiera wojnę z Ukrainą.

23:41

Werchowna Rada wskazuje, że trwa wyjątkowo trudny czas siewów i zwraca uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy i świata, "które zależy od lokalnych rolników".

23:38

Z powodu błędów w ocenie inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę szef francuskiego wywiadu został zdymisjonowany - podaje "Europejska Prawda".

23:25

Ze względu na szybko rozwijający się kryzys na Ukrainie biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców przyjmuje wnioski o dołączenie do Służby Ogólnej w Polsce.

23:21

Ukraina wzywa Kanadę oraz innych partnerów do dostarczenia broni - stwierdził szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podczas internetowej rozmowy z dziennikarzami Global News.

23:11
23:10

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w przesłaniu do narodu, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania". Poinformował ponadto, że nagrodził odznaczeniami 122 obrońców Ukrainy.

23:04

Prawosławne dzieci z Ukrainy, które uczą się w lubelskich szkołach, będą miały szansę na zajęcia z religii. Jak mówi ksiądz Andrzej Konachowicz z parafii prawosławnej świętego Piotra Mohyły, trwa akcja informacyjna dotycząca zajęć.

Posłuchaj
00:27 11658810_1.mp3 W Lublinie odbędą się lekcje religii dla prawosławnych dzieci z Ukrainy (IAR) 
23:01

- Nikomu nie wierzymy - w żadne piękne konstrukcje słowne. Na polu bitwy są prawdziwe sytuacje i teraz tylko to się liczy. Nic nie oddamy. Będziemy walczyć o każdy metr naszej ziemi, o każdego naszego człowieka - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:53

- Mamy informacje wskazujące, że Władimir Putin czuje się zwodzony przez doradców na temat przebiegu wojny na Ukrainie - przekazała dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Dodała, że rosyjski prezydent nie otrzymuje prawdziwych informacji o sytuacji wojennej, ani skutków sankcji na rosyjską gospodarkę.

22:37

Premier Słowenii Janez Janša poparł dostarczenie Ukrainie przeciwlotniczych systemów rakietowych C-300 - poinformowała Werchowna Rada Ukrainy.

22:34

"Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, jej armia uprowadziła co najmniej 11 burmistrzów i ośmiu urzędników miejskich. Uprowadzanie cywilów jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Lista przestępstw popełnianych przez Rosję i jej urzędników stale się powiększa. Wszyscy oni zostaną postawieni przed sądem" - napisał rzecznik prasowy ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Oleg Nikolenko.

22:28

Niemiecki rząd chce przedstawić Kijowowi listę fabrycznie nowej broni, którą Berlin może dostarczyć Ukrainie - podaje tygodnik "Spiegel". O planach dostarczenia nowej broni Ukrainie pisze także dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

22:22

Rosja zapowiedziała na czwartek zawieszenie broni w Mariupolu w celu ewakuacji ludności cywilnej.

22:11

Pomoc dla walczącej Ukrainy, plan odbudowy i wsparcie wschodniej flanki NATO, były - jak przekazał poseł PiS Arkadiusz Mularczyk - wśród tematów rozmów w Waszyngtonie delegacji ukraińskich i polskich posłów z amerykańskimi senatorami oraz przedstawicielami think-thanków.

22:10

Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby "zszargać reputację Ukrainy".

22:08

Mieszkańcy Mariupola opowiadają o tym, czego byli świadkami i jak udało im się uciec z oblężonego miasta.

21:53

Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek okupujących Czarnobyl - podała agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Według resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia jednostek.

21:48

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Światowego Kongresu Ukraińców. W trakcie wizyty omówiono m.in. kwestie związane z działaniami pomocowymi na rzecz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

21:43

Zniszczona rosyjska artyleria w obwodzie czernihowskim.

21:27

Trwa alarm lotniczy w całym obwodzie kijowskim.

21:25

Ukraińscy śledczy wszczęli postępowanie w związku z rosyjskim nalotem na miejscowość Słobożanske w obwodzie charkowskim, wskutek którego zginęła matka z 11-letnim synem - podała prokuratura obwodowa.

21:23

W środę delegacja Sejmu pod przewodnictwem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego przebywała z wizytą w Łucku. W składzie delegacji znaleźli się również posłowie: Tomasz Kostuś, Krzysztof Lipiec i Przemysław Koperski. Posłowie udali się na Ukrainę w odpowiedzi na zaproszenie Wołyńskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

21:16

MEiN uruchomiło specjalną pomoc w języku polskim i ukraińskim. Chatbot informacyjny dostępny na facebookowym profilu resortu oferuje pomoc dla obywateli Ukrainy związaną z zapisem dziecka do szkoły, przyjęciem na studia, pomocą materialną dla studentów czy podejmowaniem pracy w polskich uczelniach lub instytutach naukowych.

Czytaj także: Chatbot informacyjny. MEiN uruchomiło specjalną pomoc w języku polskim i ukraińskim

21:14

Brytyjski rząd wzmacniając sankcje nałożone na Rosję zakazał obsługi technicznej samolotów i statków należących do objętych nimi oligarchów. Ponadto zabronił wszelkich transakcji z podmiotami z separatystycznych republik w Donbasie.

21:12

Wojska rosyjskie ostrzelały bazę paliwową w Dnieprze - poinformował szef rady obwodowej Mykoła Łukaszuk. "Obiekt został zniszczony, odłamki innej rakiety uszkodziły dwie cysterny" - wskazał. Jak dodał, nie ma zabitych ani rannych.

21:06

- Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa i Czernihowa - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji.

Zaznaczył, że wojska w ciągu ostatniej doby zostały przemieszczone spod Kijowa, Czernihowa i Sum. Podkreślił, że w ocenie resortu nie jest to wycofanie, lecz relokacja tych sił. Dodał, że miasta te nadal są intensywnie ostrzeliwane.

21:05

Europa będzie płacić za gaz dostarczany z Rosji w euro, a nie w rublach, jak zapowiadał po nałożeniu sankcji Kreml - wynika z rozmowy Olafa Scholza z Władimirem Putinem.

Po tym jak pieniądze trafią do rosyjskiego Gazprom Banku, który nie jest objęty sankcjami Zachodu, waluta ma być konwertowana na ruble.

Czytaj także: Scholz doszedł do porozumienia z Putinem. Jest decyzja ws. płatności za gaz

20:56

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że w środę trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi własnymi środkami transportu do Zaporoża dojechało 1 530 ludzi, w tym 812 z Mariupola i 718 mieszkańców miast obwodu zaporoskiego.

Wbrew uzgodnieniom rosyjskie wojska blokowały w Wasylówce w obwodzie zaporoskim autobusy ewakuacyjne i ciężarówki z pomocą humanitarną - dodała.

20:52

- Część rosyjskich oddziałów operujących dotychczas w obwodzie kijowskim i czernihowskim jest przesuwana w kierunku Charkowa i Doniecka - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego I Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Zaapelował też, by nie wyciągać wniosków z rosyjskich oświadczeń o zmniejszeniu intensywności działań wojennych na kierunkach kijowskim i czernihowskim. - Ponadto nie należy zakładać, że wróg ostatecznie się wycofuje - zaznaczył.

20:46
20:43

2,2 miliarda euro - taką kwotę Polska chce uzyskać od Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Poinformował o tym wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży w TVP Info. Podkreślił, że potrzeby sa ogromne.

Posłuchaj
00:22 11659317_1.mp3 Błażej Poboży o unijnych środkach na pomoc dla uchodźców z Ukrainy (IAR)
20:33

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało film ukazujący zniszczenia w okolicach Charkowa.

20:24

Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google.

20:23

Po 35 dniach wojny organizacje międzynarodowe wykryły, że wiele Ukrainek przebywających w różnych ośrodkach dla uchodźców zniknęło, a miejsca ich pobytu są nieznane - poinformowały źródła ds. walki z handlem ludźmi, na które powołał się dziennik "La Vanguardia". Istnieją dowody potwierdzające wysyłanie przez mafie w teren swoich łączników w celu przechwycenia "towaru" - dodały.

20:11

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim - poinformował szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj.

"Ostrzały nie cichną też teraz. Lisiczańsk Rosjanie ostrzeliwują z artylerii, a w Popasną uderzają lotnictwem" - przekazał.

20:08

Władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, a jednocześnie udostępniają swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich - zarzucił Mińskowi ukraiński sztab generalny.

19:53

Wojska rosyjskie mają wciąż ponosić ciężkie straty w walkach z Ukraińcami - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej sztab generalny ukraińskiej armii.

19:51

Trwa alarm lotniczy w Połtawie oraz w obwodzie Czernihowskim - przekazała agencja Ukrinform.

19:50

Rosyjskie wojsko rozpoczęło atak rakietowy na Dniepr - przekazał burmistrz miasta, cytowany przez agencję Ukrinform.

19:43

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. "Naród ukraiński zawsze będzie pamiętał pomoc i gościnność Polski w tym krytycznym czasie" - napisał.

19:41

Jak podał portal Meduza, separatyści z Osetii Południowej anonsowali podjęcie działań na rzecz przyłączenia do Rosji. W ocenie niezależnych komentatorów, tego typu oświadczenia mogą być prowokacją, która ma na celu destabilizację sytuacji na granicach Gruzji. Moskwa, podobnie jak w przypadku Ukrainy, sprzeciwia się integracji Tbilisi z NATO. Więcej na ten temat nasz korespondent Maciej Jastrzębski.

Posłuchaj
00:44 11659233_1 (1).mp3 Separatyści z Osetii Południowej chcą włączenia do Rosji - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
19:33

Zdjęcia satelitarne Maxar ukazują, że siły rosyjskie założyły bazę na ukraińskim lotnisku Czapłynka w obwodzie chersońskim. Rozmieszczone zostały śmigłowce i pojazdy wojskowe, wykonano także okopy.

19:27

- Zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą nie doprowadzi do automatycznego zniesienia europejskich sankcji wobec agresora - powiedział premier Holandii Mark Rutte podczas przemówienia w muzeum Prado w Madrycie.

W swoim wystąpieniu nazwał Władimira Putina człowiekiem "kierowanym przez rewanżyzm i rewizjonizm".

19:24

Trwa alarm powietrzny w Krzywym Rogu i Dnieprze - poinformowała agencja Ukrinform.

19:22

"Ten dom jest jak Ukraina. Nowoczesny, duży, piękny, z szczęśliwymi mieszkańcami. Teraz okaleczony przez rosyjskie pociski, niewygodny, wypalony wojną. Ale wytrwamy i nie poddamy się. Wygramy i odbudujemy wszystko" - napisało ukraińskie ministerstwo obrony.

19:20

- Papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że Ojciec Święty ma wewnętrzną wolność, która pozwala mu nie tracić spokoju.

19:18

Boris Johnson odpowiadając na pytania szefów komisji w Izbie Gmin, ocenił że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "po prostu nie można ufać" i "najważniejsze jest to, by cokolwiek się stanie, było to tym, czego chcą Ukraińcy - i tym, o czym to oni zdecydują".

19:16

- Celem Wielkiej Brytanii nie jest zmiana reżimu w Rosji, lecz pomoc narodowi ukraińskiemu - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że samo ewentualne zawieszenie broni na Ukrainie nie uzasadnia zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

19:15

Rosyjscy żołnierze wielokrotnie przez parę dni gwałcili mieszkankę Mariupola na oczach jej sześcioletniego syna - podało ministerstwo obrony Ukrainy. Kobieta zmarła wskutek odniesionych obrażeń.

19:14

"Podczas gdy Rosjanie czyszczą półki sklepów z cukru, ukraińskie wojsko sprząta ukraińskie miasta i wioski z okupantów! Szczególnie teraz potrzebna jest pomoc w informowaniu o pozycji wroga oraz przenoszeniu jego kolumn ze sprzętem wojskowym" - napisało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

19:04

Rozmieszczenie sił NATO we wszystkich domenach w Europie musi się zmienić w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczył w Kongresie Stanów Zjednoczonych dowódca sił USA i NATO w Europie gen. Tod Wolters. Jak ocenił, na wschodniej flance NATO potrzebna jest w większym stopniu stała obecność.

19:03

- Polska jest obserwatorem ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych, trudno jednak przewidywać albo wskazywać, że Polska będzie czegoś gwarantem. Albo nie, kiedy nie wiemy jaki kształt przybierze porozumienie. Będziemy patrzeć na to przez pryzmat polskiego interesu - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Posłuchaj
00:30 11658546_1.mp3 Marcin Przydacz o gwarancjach dla Ukrainy (IAR)
18:59

W Mikołajowie od początku rosyjskiej inwazji zginęło około 80 cywilów, a około 450 zostało rannych - podał mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz, cytowany przez agencję Reutera.

18:59

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał z prezydentem Władimirem Putinem na temat przebiegu negocjacji między Rosją i Ukrainą oraz zaapelował o zawieszenie broni oraz ochronę ludności cywilnej - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie. 

18:49

- Wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim - powiedział gubernator Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977.

Posłuchaj
00:43 11659358_1.mp3 Rosjanie kolejny raz użyli broni fosforowej - relacja Pawła Buszko (IAR)
18:43

Następna pauza w negocjacjach będzie przez Rosjan wykorzystana do rotacji jednostek, dostaw amunicji oraz zaopatrzenia - oceniają autorzy analizy OSW Andrzej Wilk i Piotr Żochowski. Potwierdzają to informacje przekazywane przez Pentagon oraz ukraiński Sztab Generalny.

18:43

Deklaracja o wycofaniu wojsk rosyjskich z rejonu Kijowa jest grą pozorów: sugeruje, że Kreml zmienił stanowisko co do operacji wojskowej - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 34 dniach inwazji. Jak dodają, ma to zapewne zniechęcić Zachód do wprowadzania kolejnych restrykcji.

18:41

Ukraińskie siły w środę w obwodzie charkowskim strąciły trzy rosyjskie samoloty oraz drona - podało dowództwo sił powietrznych "Wschód".

18:36

Prezydent USA Joe Biden poinformował swojego ukraińskiego odpowiednika o zamiarze przekazania 500 mln dolarów bezpośredniej pomocy dla budżetu Ukrainy - poinformował Biały Dom po rozmowie telefonicznej przywódców. Rozmowa dotyczyła też m.in. dalszego dozbrajania Ukrainy.

18:35

Magazyn Czerwonego Krzyża w centrum Mariupola został zaatakowany co najmniej dwa razy przez rosyjskie naloty powietrzne - podało CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies. Informacje te potwierdził broniący miasta pułk Azow.

Według CNN północna część magazynu została trafiona przez Rosjan między 19 a 22 marca, a przeciwległy kraniec budynku został zaatakowany między 23 a 26 marca.

Czytaj także: Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. Zaatakowali budynek Czerwonego Krzyża

18:34

W ramach sankcji nałożonych na Rosję rząd Luksemburga zamroził 2,5 mld euro rosyjskich aktywów - przekazała minister finansów tego kraju Yuriko Backes.

18:21

Zakończyła się rozmowa prezydentów Ukrainy i USA. "Dokonaliśmy oceny sytuacji na polu bitwy i przy stole negocjacyjnym. Rozmawialiśmy o konkretnym wsparciu obronnym, nowym pakiecie wzmocnionych sankcji, pomocy makrofinansowej i humanitarnej" - przekazał Wołodymyr Zełenski.

18:19

Kazachstan na razie nie podpisze z Rosją porozumienia o transformacji cyfrowej - podał portal Vlast.kz. Serwis dodał, że taka umowa miała być zawarta w pierwszym kwartale tego roku.

18:18

Słowackie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało w środę o redukcji personelu Ambasady Federacji Rosyjskiej w Bratysławie o 35 osób. Jednocześnie ustalono maksymalną liczbę posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych w placówce. Ambasador Rosji odebrał stosowną notę.

18:12

Przed parlamentem w Tbilisi aktywiści postawili 145 par dziecięcych butów. Według oficjalnych danych dokładnie tyle młodych osób zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.

18:10

Opłaty za rosyjski gaz w rublach były tematem rozmowy telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza z przywódcą Rosji Władimirem Putinem - poinformował Reuters, powołując się na Kreml.

18:08

Szef Europejskiego Banku Centralnego Chrisitine Lagarde ostrzega, że "szok podażowy" spowodowany wojną na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost cen, a gospodarka strefy euro wchodzi w "trudną fazę" i grozi jej spadek wzrostu i zaufania - przekazał Financial Times.

18:00

Działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie noszą znamiona zbrodni wojennych - oświadczyła Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, przemawiając do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

- Ukraińskie miasta zostały zbombardowane z powietrza i poddane ciężkiemu ostrzałowi artyleryjskiemu podczas trwającej od pięciu tygodni inwazji Rosji na Ukrainę. Zabijano cywilów w czynach, które mogą stanowić zbrodnie wojenne - powiedziała.

17:54

Dwa z czterech rosyjskich samolotów, które na początku marca naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w pobliżu Gotlandii, wyposażone były w broń jądrową - podała telewizja TV4.

Jak podkreśla szwedzki kanał "było to celowe działanie mające na celu zastraszenie Szwecji".

17:53

Propaganda wmawiała rosyjskim żołnierzom, że Ukraina jest upadłym i biednym państwem - napisał dziennik "De Telegraaf". "Niektórzy z nich byli zaszokowani, gdy po raz pierwszy zobaczyli asfaltowe drogi" - zacytowano niemieckiego eksperta ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergieja Sumlennego.

17:39

"Rosja nie zaprzestaje działań wojennych podczas negocjacji pokojowych" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przekonując do większych dostaw broni dla jego kraju oraz nakładania kolejnych sankcji na Kreml.

17:37

Według oceny amerykańskiego wywiadu, rosyjski przywódca Władimir Putin otrzymuje od swoich doradców fałszywe informacje na temat przebiegu wojny na Ukrainie - podały AP i CNN, powołując się na przedstawicieli służb. Ich zdaniem doradcy prezydenta "boją się mówić mu prawdę".

17:31

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała na Sardynii opancerzoną limuzynę rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa o wartości pół miliona euro. Biznesmen i przyjaciel Władimira Putina jest też posiadaczem innych luksusowych dóbr, w tym zajętego przez Niemców jachtu Dilbar, szacowanego na 600 mln euro.

17:24

Zespół ukraińskich informatyków współpracujących w ramach projektu disBalancer i zajmujących się cyberbezpieczeństwem stworzył program Liberator, który atakuje rosyjskie strony propagandowe - podał portal Ukrainska Prawda.

Użytkownicy programu - który można pobrać i zainstalować - zaatakowali już ponad 200 stron, w tym witrynę internetową Kremla, FSB, ministerstwa finansów, ministerstwa sprawiedliwości czy "Russia Today".

17:23

Siedmiokrotny mistrz paraolimpijski Evheniy Bohodayko sprzedaje swój medal, aby pomóc ukraińskim Siłom Zbrojnym - podało Radio Svoboda, cytowane przez "Kyiv Post".

17:17

Agencja Nexta opublikowała nagranie obrazujące zniszczenia w Irpieniu.

17:16

Polskie placówki katolickie w Żółkwi na Ukrainie wspierają uchodźców wojennych. W miejscowości, gdzie od 28 lat istnieje Zgromadzenie Sióstr św. Dominika, duchowne prowadzą polską szkołę. Od wybuchu wojny siostry dominikanki przestawiły swoją działalność na pomoc humanitarną -  przede wszystkim pomagają uchodźcom ze wschodu Ukrainy. Zajmują się też gromadzeniem i dystrybucją darów, napływających z całej Europy.

17:06

Trwa rozmowa telefoniczna prezydentów Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego - przekazał Biały Dom. To pierwsza dyskusja przywódców od niemal trzech tygodni.

Według zapowiedzi Waszyngtonu rozmowa ma dotyczyć "dalszego wspierania Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji".

16:59

"Rosyjscy najeźdźcy zaczęli zaminować terytorium Ukrainy minami pom-3 Medalion" - ostrzega Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Miny znaleziono w rejonach Charkowa i Sum.

16:56
16:51

Ukraiński wywiad opublikował dane kolejnych rosyjskich żołnierzy biorących udział w wojnie. Tym razem to wojskowi centrum rosyjskiego wywiadu GRU z bazą w Dagestanie. W pliku ujęto ich dane osobowe, informacje o stanowisku, zdjęcia oraz kopie prawa jazdy.

"Pamiętajcie! Za dokonane zbrodnie przeciwko cywilom na Ukrainie wszyscy wojskowi zbrodniarze staną przed sądem i będą pociągnięci do odpowiedzialności" - dodano.

16:47

Instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki oraz szkoły i uczelnie artystyczne wspierają walczącą Ukrainę i pomagają uchodźcom wojennym. To wsparcie m.in. w zabezpieczaniu zbiorów, oferowanie pracy i zamieszkania, przyznawanie stypendiów, organizowanie koncertów charytatywnych, wystaw i spektakli twórców ukraińskich, a także wsparcie edukacyjne dla ukraińskich dzieci. Te działania koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

16:44

Prezydent Andrzej Duda będzie współorganizatorem charytatywnego przedsięwzięcia na rzecz uchodźców z Ukrainy "Razem dla Ukrainy". W wydarzeniu weźmie udział także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a premier Kanady Justin Trudeau będzie obecny zdalnie.

16:41

"Rosyjska artyleria i czołgi mogą niszczyć, ale nie są w stanie złamać ducha obrońców Mariupola!" - napisała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. "Mariupol jest symbolem niezwyciężoności!" - dodano.

16:27

18-miesięczna ukraińska dziewczynka, która ma poparzenia na 60 proc. ciała przeszła pierwszy z serii niezbędnych zabiegów chirurgicznych - poinformowała klinika w Pradze. Dziecko przewieziono w czasie weekendu samolotem z Rzeszowa.

16:22

Poczta Rosji wstrzymała wysyłanie przesyłek do Polski i kilku innych krajów Europy. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę część europejskich operatorów zawiesiła współpracę z Federacją Rosyjską. Więcej na ten temat korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.

Posłuchaj
00:30 11658546_1.mp3 W Rosji wstrzymano przesyłki pocztowe z Polską i kilkoma innymi krajami - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
16:20

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych, kiedy samochody, którymi się przemieszczały, najechały na miny albo niewybuchy w obwodzie charkowskim - podała ukraińska policja. Wśród rannych jest sześciomiesięczne dziecko.

Funkcjonariusze zaapelowali do mieszkańców, by nie poruszali się zamkniętymi drogami albo trasami, na których dopiero co zakończyły się działania bojowe. Należy poczekać do rozminowania - wezwano. 

16:15

Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

16:14

Wielka Brytania wydała do tej pory tylko 2,7 tys. wiz w ramach programu Domy dla Ukrainy, choć gotowość przyjęcia u siebie ukraińskich uchodźców zgłosiło ponad 150 tys. osób - przyznało brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

16:13

W wyniku działań rosyjskich wojsk w Irpieniu zginęło do 300 cywilów i 50 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach, dlatego nie znamy dokładnej liczby ofiar - podał mer tego miasta Ołeksandr Markuszyn.

16:12

Unia Europejska rozważa nowe sankcje bankowe wobec Rosji - informuje "Wall Street Journal", powołując się na informacje od unijnych urzędników. Według doniesień gazety UE pracuje też nad powstrzymaniem wykorzystania kryptowalut do omijania sankcji.

16:11

- Nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.

15:54

3,5 tys. ukraińskich nauczycieli zgłosiło chęć pracy w polskich szkołach – poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek.

15:47

Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego br. - oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.

15:39

Amerykański astronauta Mark Vande Hei i dwóch kosmonautów z Rosji - Anton Szkaplerow i Piotr Dubrow, wylądowali w środę w Kazachstanie po zakończeniu misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), o czym poinformowała NASA na swojej stronie internetowej.

Ich wspólny lot na Ziemię był uważnie obserwowany w celu ustalenia, czy eskalacja konfliktu między USA a Rosją z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, może zaszkodzić długoletniej współpracy w kosmosie - komentuje agencja Reuter

15:20

Sieć sklepów JYSK wycofuje się z rynku rosyjskiego.

15:14

Na Ukrainie dochodzi do przypadków szabrownictwa, ale nie jest to masowe zjawisko - poinformował w środę zastępca komendanta policji patrolowej Ukrainy Ołeksij Biłoszycki. Zdarza się też, że ludzie dokonują samosądów.

Policjant, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, podkreślił, że nie ma statystycznych danych w sprawie liczby takich przestępstw na terenie kraju od czasu rosyjskiej inwazji.

15:05

Zajęcie przez rosyjskie wojska ukraińskich elektrowni atomowych w Zaporożu i Czarnobylu to sytuacja krytyczna, ale zrobimy wszystko, aby przyspieszyć jej rozwiązanie - powiedział w środę w czasie wizyty na Ukrainie szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

15:01

Dowództwo armii rosyjskiej wysyła na wojnę w Ukrainie żołnierzy z oddziałów wsparcia i kadetów – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

Zdaniem sztabu dzieje się tak, ponieważ wojsko rosyjskie ponosi na Ukrainie duże straty i trzeba jakoś uzupełnić walczące jednostki.

14:54

Prawie 40 proc. obywateli Rumunii uważa, że ich kraj może zostać zaatakowany lub istnieje ryzyko takiej inwazji ze strony wojsk rosyjskich - wynika z sondażu bukareszteńskiego ośrodka badawczego Avangarde.

Cytowany przez telewizję Antena 3 sondaż, przeprowadzony w skali ogólnokrajowej w drugiej połowie marca, dowodzi, że 8 proc. Rumunów uważa scenariusz takiej inwazji za bardzo prawdopodobny.

14:44
14:37

Dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim - powiedział w środę przed norweskim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Uściślił, że może to być np. prom z Bułgarii lub Rumunii.

Zełenski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też ryzyko dla granicy Norwegii z Rosją.

14:05

Rano Rosjanie zaatakowali okolice Lisiczańska na wschodniej Ukrainie. "Nasi ratownicy pracują na miejscach poprzednich ostrzałów, a już są nowe obiekty, które trzeba gasić, a później odgruzowywać i (gdzie trzeba) szukać ludzi. Jeden z nich to przedszkole, które w zeszłym roku zostało odremontowane" - napisał na Telegramie szef władz obwodu (fot. PA Rano Rosjanie zaatakowali okolice Lisiczańska na wschodniej Ukrainie. "Nasi ratownicy pracują na miejscach poprzednich ostrzałów, a już są nowe obiekty, które trzeba gasić, a później odgruzowywać i (gdzie trzeba) szukać ludzi. Jeden z nich to przedszkole, które w zeszłym roku zostało odremontowane" - napisał na Telegramie szef władz obwodu (fot. PAP/EPA/STATE EMERGENCY SERVICE UKRAINE HANDOUT)
13:54

Ministerstwo obrony Norwegii przekazało Ukrainie dodatkowe 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 w ramach drugiej tury pomocy wojskowej. Rząd w Oslo ofiarował już wcześniej władzom ukraińskim identyczną liczbę tego uzbrojenia - podała agencja Reutera.

13:48

Jeszcze raz pragniemy zwrócić uwagę wszystkich przedstawicieli władz w Serbii na symbol "Z", którym w kraju znaczone są ściany i samochody, a który dla nas oznacza "Zabij Ukraińca" - poinformował w środę portal Klix, cytując komunikat ukraińskiej ambasady w Belgradzie.

13:39

Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę - oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

13:38

- Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim, który wyznaczył sobie za cel zniszczenie narodu ukraińskiego - powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy. Zaapelował o całkowitą izolację Rosji i "niekolaborowanie z nazistami”.

13:15
13:15

Z inicjatywy europosła PiS Zdzisława Krasnodębskiego grupa 31 eurodeputowanych z pięciu grup politycznych wystosowała pismo do szefowej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli, w którym wnioskuje, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, o wykreślenie rosyjskich firm z unijnego rejestru służącego przejrzystości.

13:05

Mer miasta Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Ołeksandr Koszałewycz dobrowolnie oddał się w rosyjską niewolę w zamian za uwolnienie swojego ojca - przekazał deputowany do parlamentu Ukrainy Wołodymyr Kalcew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

12:59

Od początku rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, zginęło 19 dzieci, a 49 zostało rannych - poinformowała prokuratura obwodu, na którą powołuje się w środę agencja Interfax-Ukraina.

12:48

Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały w środę źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

12:47

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła trzech ekspertów ds. praw człowieka w celu przeprowadzenia śledztwa dotyczącego możliwych zbrodni wojennych popełnionych podczas wojny na Ukrainie - poinformowano w oświadczeniu ONZ.

12:46

"Minionej doby Rosjanie ponad 30 razy ostrzelali osiedla mieszkaniowe w miasteczkach obwodu kijowskiego" - napisał na Telegramie szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk.

12:44

- W Ukrainie poza działaniami militarnymi identyfikowane są stałe zagrożenia w cyberprzestrzeni, a także zmasowana kampania informacyjna wymierzona w napadnięty kraj - powiedział rzecznik ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Część tych działań, np. próby rozbudzania niechęci do strony ukraińskiej, widać także w naszym kraju - zaznaczył.

12:35

Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy odnotowało w sumie 3 326 zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskie wojska. Od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego, ofiarami konfliktu padło 144 dzieci - podała NEXTA.

12:30

Cały czas pod ostrzałem są miasta okolic Czernihowa. - Pomimo obietnic ze strony Rosji dotyczących złagodzenia operacji militarnej w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy nie odnotowaliśmy dotąd jej osłabnięcia - poinformował w środę gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY) Cały czas pod ostrzałem są miasta okolic Czernihowa. - Pomimo obietnic ze strony Rosji dotyczących złagodzenia operacji militarnej w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy nie odnotowaliśmy dotąd jej osłabnięcia - poinformował w środę gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
12:05

Ochotnicy z wojsk rosyjskich, którzy przeszli na stronę ukraińską, będą walczyć w legionie "Wolna Rosja” - poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie. W skład legionu weszło ponad 100 ludzi. Ich przygotowania już się rozpoczęły.

12:04

Do 21 marca niemieckie banki zamroziły łącznie ponad 95,5 mln euro w ramach sankcji nałożonych przez rząd w Berlinie na firmy i osoby prywatne z Rosji - informuje telewizja ARD, cytując odpowiedź ministerstwa finansów na interpelację poselską.

12:04

W wyniku wtorkowego rosyjskiego ostrzału Nieżyna na północy Ukrainy zginęła jedna osoba cywilna, a sześcioro zostało rannych; miasto znajduje się pod kontrolą ukraińskich wojsk - przekazał w środę na Facebooku mer Nieżyna Ołeksandr Kodoła.

12:03

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w środę zniszczone zostało m.in. przedszkole - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Rano Rosjanie zaatakowali okolice miasta, a teraz ostrzeliwują inne jego dzielnice. Nasi ratownicy pracują na miejscach poprzednich ostrzałów, a już są nowe obiekty, które trzeba gasić, a później odgruzowywać i (gdzie trzeba) szukać ludzi. Jeden z nich to przedszkole, które w zeszłym roku zostało odremontowane" - napisał na Telegramie Serhij Hajdaj.

12:01

Część rosyjskich wojsk wycofywanych spod Kijowa przerzucana jest do Donbasu - poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. Rosja we wtorek zapowiedziała ograniczenie działań bojowych w obwodach kijowskim i czernihowskim, w celu, jak to określono - zwiększenia zaufania podczas rozmów pokojowych.

11:19

W polskich szpitalach jest leczonych 2 214 uchodźców z Ukrainy, z czego 1 222 to dzieci - poinformował Informacyjną Agencję Radiową wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

11:06

Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych - poinformowały służby ratunkowe w środę w mediach społecznościowych.

11:05

Rosyjskie wojska ostrzeliwują w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, niemal wszystkie miasta znajdujące się wzdłuż linii frontu. - W najbliższym czasie sytuacja może jeszcze się pogorszyć - przekazał w środę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

11:04

Trwają rosyjskie ataki na Czernihów. Ostrzeliwane są też inne miejscowości w obwodzie czernihowskim.


Posłuchaj
00:49 czernichow - ostrzal - spec - buszko .mp3 Jak informują miejscowe władze - rosyjskie wojsko używa zarówno artylerii, jak i bomb lotniczych. Tymczasem Rosjanie zapowiadali wczoraj ograniczenie działań wojennych w tym obwodzie, oraz wokół ukraińskiej stolicy - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

11:00

Rosja zablokowała konto polskiej ambasady w Moskwie. Informację tę oficjalnie potwierdzili Polskiemu Radiu polscy dyplomaci pracujący w rosyjskiej stolicy. Decyzja o blokadzie konta polskiej placówki dyplomatycznej w Rosji, to odpowiedź Moskwy na analogiczną decyzję wcześniej podjętą przez Polskę.

10:59

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w rozmowie z francuskim dziennikiem Le Monde, że należy ostrożnie traktować wczorajsze stwierdzenia Rosji o wycofaniu wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

- Sytuacja jest bardzo trudna do przewidzenia - podkreślił szef NATO. Jens Stoltenberg wezwał do utrzymania "maksymalnej presji" na Rosję.

10:46

Spod gruzów budynków zniszczonych wskutek rosyjskich bombardowań Lisiczańska wydobyto pięć żywych osób - informuje Unian.

10:44
10:39

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że od początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy uciekło już ponad 4 miliony Ukraińców.

10:38
10:25

Ukraińskie lotnictwo poinformowało o zestrzeleniu wrogiego pocisku w obwodzie chmielnickim.

10:24

Obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy został w ciągu ostatniej doby ostrzelany ponad 200 razy - poinformował w środę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

10:24

Wielka Brytania z dużą dozą ostrożności traktuje rosyjskie zapowiedzi ograniczenia działań wojennych wokół Kijowa, gdyż Rosja już nie raz pokazała, że nie można ufać jej słowom - powiedział w środę brytyjski wicepremier Dominic Raab.

10:23

W środę ponownie uruchomiony zostaje ruch towarowy w kierunku wschodnim - poinformował fiński narodowy przewoźnik kolejowy VR, który w niedzielę zawiesił połączenie z Rosją.

Jak początkowo tłumaczono połączenie zostało zawieszone ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Jednak zgodnie z obecnymi wyjaśnieniami nie mają one zastosowania do umów, których stroną jest VR - przekazano w oficjalnym komunikacie przedsiębiorstwa.

- Możemy kontynuować ważne połączenie importowe, eksportowe i tranzytowe drogą kolejową i tym samym utrzymać fiński przemysł - oświadczył szef VR Group Lauri Sipponen.

10:20

Polska realizuje i realizowała konsekwentny plan uniezależniania się od surowców rosyjskich; infrastruktura gazowa i magazynowania pozwala nam dzisiaj powiedzieć, że jesteśmy w 100 proc. gotowi na pełną niezależność od rosyjskiego gazu - powiedziała minister środowiska Anna Moskwa.

»Czytaj także: Polska odchodzi od rosyjskich surowców. Premier: przedstawiamy najbardziej radykalny plan w Europie

10:19

Na środę ustalono trzy korytarze humanitarne z okupowanych bądź obleganych przez wojska rosyjskie miast ukraińskich - poinformowała na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  • Jeden z korytarzy będzie służyć do ewakuacji mieszkańców Mariupola w obwodzie donieckim i dostarczeniu pomocy humanitarnej do Berdiańska w obwodzie zaporoskim.
  • Drugim korytarzem będzie ewakuowana ludność Melitopola.
  • Trzecim korytarzem mają pojechać do Zaporoża własnym transportem chcący ewakuować się mieszkańcy Enerhodaru.
10:16

W Rosji nasilają się represje wobec oponentów Kremla. Portal "Mediazona” podaje informacje o rewizjach w mieszkaniach zwolenników Aleksieja Nawalnego i procesach osób, które wyszły na ulice z antywojennymi hasłami.

10:16

W nocy trwał także ostrzał miast obwodu ługańskiego. Władze obwodu informują, że ekipy ratownicze starają się dotrzeć do poszkodowanych i potrzebujących pomocy (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY) W nocy trwał także ostrzał miast obwodu ługańskiego. Władze obwodu informują, że ekipy ratownicze starają się dotrzeć do poszkodowanych i potrzebujących pomocy (fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
09:28

Pomimo obietnic ze strony Rosji dotyczących złagodzenia operacji militarnej w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy nie odnotowaliśmy dotąd jej osłabnięcia - poinformował w środę gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera.

- Czy wierzymy w te zapewnienia? Oczywiście, że nie - zaznaczył. - Obietnicom tym zaprzecza ostrzał Nieżyna oraz trwające całą noc ataki na Czernihów - dodał.

09:23

Minionej doby wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie i okolicach, w pobliżu położonego na południe od stolicy obwodu Iziumu trwają walki - powiedział w środę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Minionej doby Rosjanie 39 razy ostrzelali miasta znajdujące się w położonym na północnym wschodzie Ukrainy obwodzie charkowskim. - Użyto artylerii, pocisków moździerzowych oraz wyrzutni rakiet MLRS - poinformował na Telegramie Syniehubow.

09:20

Nagranie ukraińskiego operatora Jurija Hruzinowa z opustoszałego Irpienia pod Kijowem, niemal całkowicie zniszczonego przez rosyjski ostrzał i walki, opublikowała agencja UNIAN, porównując miasto do "apokaliptycznej pustyni". Na nagraniu widać ciała zabitych leżące na ulicach, zniszczone domy, mosty, tory kolejowe, spalone i rozerwane na strzępy samochody.

09:16

Deputowany rady miejskiej Iziumu w obwodzie charkowskim wprowadził żołnierzy rosyjskich do obleganego miasta niebronioną drogą - poinformował w środę szef wydziału rady ds. młodzieży Maksym Strelnyk na Facebooku. Deputowany należy do zawieszonej prorosyjskiej partii - Opozycyjnej Platformy - Za Życie - ugrupowania powiązanego z Rosją.

"W sobotę 26 marca zaczęły się pojawiać doniesienia, że do Iziumu zaczęli wchodzić rosyjscy okupanci. Jak się okazało, nie weszli oni do miasta tak po prostu, tylko poprowadził ich i pokazał niechronioną drogę zdrajca Anatolij Fomyczewski” - napisał Strelnyk.

09:15

Niemcy przygotowują się na problemy z dostawami gazu z Rosji. Minister gospodarki Robert Habeck ogłosił wprowadzenie pierwszego z trzech stopni systemu wczesnego ostrzegania, co ma być środkiem zapobiegawczym. Będzie działał również sztab kryzysowy, który ma się spotykać codziennie. Minister dodał, że na razie dostawy gazu są zabezpieczone.

08:59

Ponad 9,8 tys. osób przekroczyło we wtorek polsko-ukraińską granicę w województwie lubelskim, najwięcej w Hrebennem - podał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

08:56

We wtorek do Polski wjechało 22,4 tys. osób z Ukrainy - podała Straż Graniczna. W środę do 7:00 rano przybyło kolejne 4800 osób. Łącznie od 24 kwietnia z Ukrainy do Polski wjechało 2,368 miliona uchodźców. W odwrotnym kierunku granicę przekroczyło 377 tysięcy osób.

08:53

Nagranie ukraińskiego operatora Jurija Hruzinowa z opustoszałego Irpienia pod Kijowem, niemal całkowicie zniszczonego przez rosyjski ostrzał i walki, opublikowała agencja UNIAN, porównując miasto do "apokaliptycznej pustyni”.

08:32

Jest zbyt wcześnie, aby mówić, jaką rolę ma odgrywać Polska; porozumienie jest jeszcze dalekie od finalnego wynegocjowania - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz pytany o negocjacje ukraińsko-rosyjskie prowadzone w Turcji oraz czy Polska będzie jednym z gwarantów.

08:27

Według danych ukraińskiego Sztabu Generalnego, Rosja przerzuciła na terytorium Ukrainy dwa tysiące swoich żołnierzy z terenów południowej Osetii i Abchazji. Są to wojskowi z rosyjskich baz wchodzących w skład południowego okręgu wojskowego.

08:12

Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.

- Rosjanie ostrzelali dotąd co najmniej trzy statki cywilne transportujące towary z portów Morza Czarnego"- powiedziała podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ Sherman. - Konsekwencje wojny (rozpętanej przez) Władimira Putina są odczuwane również daleko poza Ukrainą i bezpośrednio wpływają na światowe bezpieczeństwo żywnościowe - dodała.

08:11

Ukraina stworzyła strategiczne zapasy żywności na kilka lat - poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na słowa premiera Denysa Szmyhala na posiedzeniu rządu.

Denys Szmyhal dodał, że rząd zaczął realizować program bezpłatnego rozdawania kluczowych artykułów spożywczych w miastach przyfrontowych. - Państwo kupuje ponad 10 takich artykułów i rozdaje ludziom. Jest to także wsparcie dla ukraińskich producentów, wsparcie naszej produkcji żywności - powiedział.

08:10

Co najmniej 145 dzieci zginęło dotychczas na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej - poinformowało w środę biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 220 dzieci zostało rannych.

W bombardowaniach i ostrzałach rakietowych zniszczono 790 placówek oświatowych, 75 zostało całkowicie zniszczonych. "Liczby te nie są kompletne, ponieważ nie ma możliwości zbadania sytuacji w miejscach, w których toczą się działania bojowe, i na terenach czasowo okupowanych przez Rosję”.

08:10

Rosja ma trudności z reorganizacją swoich oddziałów na Ukrainie, a deklarując skupienie się na ofensywie w Donbasie, zapewne milcząco przyznaje, że ma trudności z utrzymaniem więcej niż jednej znaczącej osi natarcia - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

08:09
W ocenie ukraińskiego sztabu, działania Rosjan mogą mieć na celu zmylenie Ukraińców co do planów militarnych (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI) W ocenie ukraińskiego sztabu, działania Rosjan mogą mieć na celu zmylenie Ukraińców co do planów militarnych (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)
08:09

W wypowiedzi dla mediów Wadym Denysenko sprecyzował, że ostatniej nocy alarmy przeciwlotnicze ogłaszane były praktycznie w całym kraju. Rosjanie ostrzeliwali Czernihów, obwód chmielnicki, a nad Kijowem obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjskie rakiety.

W okolicach Irpienia, na północny zachód od Kijowa całą noc trwały walki. Według doradcy rosyjskie zapowiedzi wstrzymania części działań w okolicy Kijowa mają zamaskować przegrupowanie oddziałów, które poniosły duże straty w walce.

08:09

Doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko powiedział, że wbrew zapowiedziom ograniczenia działań bojowych w okolicy Kijowa i Czernihowa Rosjanie prowadzili intensywny ostrzał zarówno tych rejonach, jak i na całym obszarze Ukrainy.

07:30

Rosjanie ostrzeliwują z ciężkiej artylerii dzielnice mieszkalne Lisiczańska - stutysięcznego miasta w obwodzie ługańskim.

Gubernator obwodu Serhij Gajdaj poinformował na portalu Telegram, że jest wiele ofiar śmiertelnych. Część budynków została zburzona, lub poważnie uszkodzona. Ekipy ratownicze starają się dotrzeć do poszkodowanych i potrzebujących pomocy.

06:36

Wycofywanie wojsk Rosji prawdopodobnie ma na celu zmylenie dowództwa wojsk ukraińskich i stworzenie fałszywego wrażenia rezygnacji z planu okrążenia Kijowa - uważa Wojciech Szewko.

06:33

- Putin nie jest pierwszym dyktatorem, który używa żywności jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu. Ideologiczny apostoł Moskwy Stalin zabił 90 lat temu miliony Ukraińców podczas sztucznie wywołanego Wielkiego Głodu. Nie jest czymś zaskakującym, że Putin, który honoruje Stalina jako swego przodka, stosuje taką samą praktykę - oświadczył na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica cytowany przez agencję Ukrinform.

06:32

- W niektórych krajach NATO i UE jest duży apetyt, nawet teraz, by wrócić do "business as usual". Jest powtarzane niemal jak mantra: pokój za wszelką cenę - zwłaszcza, jeśli to Ukraina miałaby zapłacić tę cenę - ocenia Kataryna Wolczuk, ekspertka z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie.

- Język ma ogromne znaczenie, szczególnie używany przez rządy i decydentów. Ci, którzy mówią, że to konflikt, a nie wojna, mają na myśli, że jest on lokalny, niewielki i możemy przejść nad tym do porządku dziennego - dodaje.

06:26

Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, mówi w wywiadzie dla "Gazety Polskiej", że jeśli Ukraina wygra, to Moskwę czeka zmiana.

Jego zdaniem, jeśli wojsko ukraińskie nie ustanie w swej skuteczności, to może się okazać, iż to Kreml będzie zmuszony do zawarcia pokoju. Jak mówi, stanie się on "jakimś kompromisem, ale bardzo odległym od tego, czego oczekiwali Rosjanie, i to może rozpocząć jakiś proces zmian w Moskwie".

05:55

Dzisiaj o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. O godzinie 15.00 szef ukraińskiego MSZ spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

05:35

- Jeszcze w tym tygodniu niektóre ukraińskie zakłady metalurgiczne zaczną częściowo wznawiać produkcję i przywracać zdolności eksportowe - oświadczył agencji Ukrinform minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

- W ostatnich tygodniach aktywnie współpracowaliśmy z sektorem przemysłowym aby przywrócić naszą produkcję i potencjał eksportowy. A bardziej konkretnie, w ubiegłym tygodniu w pełni sprawdziliśmy kompleks metalurgiczny i są pewne rezultaty. Niektóre przedsiębiorstwa wznowią działalność jeszcze w tym tygodniu - powiedział szef ukraińskiego resortu infrastruktury.

05:26

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (PAFW) wspiera objętą rosyjską inwazją ludność Ukrainy, w tym także uchodźców z tego kraju. Przeznaczyła na ten cel ponad 3 mln złotych.

Jak informuje PAFW, we współpracy z partnerami, stara się odpowiadać na obecne potrzeby ludności cywilnej na Ukrainie, zwłaszcza w zakresie lekarstw, sprzętu medycznego, żywności, organizacji transportu, czy koordynacji itp. inicjatyw pomocowych. Aktywnie wspiera uchodźców wojennych przybywających do Polski.

04:53

Wojska rosyjskie przegrupowują się w celu skoncentrowania działań w kierunku wschodnim. "Są tego pewne oznaki" - głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowany w nocy z wtorku na środę i cytowany przez agencję Ukrinform.

"Według stanu na godz. 00:00 30 marca 2020 r. rosyjscy najeźdźcy nie zdołali osiągnąć administracyjnych granic Regionu Donieckiego i Ługańskiego, okrążyć miasta Kijowa i uzyskać kontroli nad lewobrzeżną częścią Ukrainy" - czytamy w informacji.

"W obecnym momencie pojedyncze jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej kontynuują wycofywanie się z rejonu Kijowa i Czernihowa. Są pewne oznaki, że żołnierze rosyjscy przegrupowują się aby skoncentrować działania w kierunku wschodnim" - cytuje agencja komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego.

04:44

Podsumowując kolejny dzień wojny, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że armia rosyjska strzela w kierunku Doniecka. - Przeprowadziła naloty powietrzne i rakietowe na terenach Kreminna i Mariupola - czytamy. 

04:33

Ciała 12 osób wydobyto spod gruzów siedziby władz obwodu mikołajowskiego - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. W budynek we wtorek rano trafiła rosyjska rakieta. Ostry ostrzał Mikołajowa trwa od tygodnia.

Czytaj więcej:

03:40

Rosyjskie wojska blokują dostęp do ukraińskich portów na Morzu Czarnym, skutecznie wstrzymując eksport zboża. Nie pozwalają one na wpłynięcie do Morza Śródziemnego 94 statkom przewożącym żywność na rynek światowy - podały siły zbrojne Ukrainy.

03:29

Dziennikarze, którzy przebywają w Kijowie informują, że mimo zapewnień o deeskalacji - rosyjska artyleria nadal ostrzeliwuje przedmieścia Kijowa.

03:24

Posłuchaj
00:56 11657577_1.mp3 Rząd przyjął kolejny projekt w sprawie zamrożenia funduszy firm i osób, które wspierają agresję na Ukrainę. W projekcie znalazły się także zapisy wprowadzające zakaz importu do Polski rosyjskiego węgla (IAR)

 

03:22

Występując na posiedzeniu RB stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica oświadczył, że spowodowanie humanitarnej katastrofy na Ukrainie jest elementem rosyjskiej strategii militarnej.

Kislica podkreślił, że Ukraina domaga się od Rosji natychmiastowej i bezwarunkowej realizacji wszystkich postanowień przyjętej niedawno rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wzywa ona do zawarcia porozumienia o przerwaniu ognia, wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy i udzielenia jej wsparcia humanitarnego.

Ukraiński dyplomata zauważył, że Rosja nie wykazuje gotowości do rezygnacji z dotychczasowej strategii i rozmyślnie dąży do pogorszenia sytuacji humanitarnej na Ukrainie, po tym jak zawiódł początkowy plan wojny błyskawicznej.

03:10

W ciągu ub. miesiąca Ukrainę opuściło łącznie 3,9 mln ludzi a 6,5 mln musiało przemieścić się wewnątrz tego kraju - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Joyce Msuya.

Jak zaznacza agencja Ukrinform, dane te są niedoszacowane i rzeczywista liczba ofiar jest najprawdopodobniej dużo większa bowiem informacje z rejonów objętych walkami docierają z dużym opóźnieniem.

02:58

"Zadanie dotarcia do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego, okrążenie miasta Kijowa i ustanowienie kontroli nad nim pozostaje niewykonane przez wroga" - ocenił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

02:56

Rosawiacja (rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego) utraciła 65 TB danych. Do cyberataku przyznali się hakerzy z Anonymous.

Czytaj więcej: Hakerzy z Anonymous zaatakowali kolejny cel w Rosji. Usunęli 65 TB danych

02:26

Lokalne władze obwodowe podały, że w pobliżu miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy Rosjanie przeprowadzili prowokację i spalili własny transporter opancerzony na punkcie kontrolnym. Chcieli - jak czytamy - obwinić o to Ukraińców.

02:07

W wielu miastach Ukrainy wybrzmiewają syreny alarmowe.

02:03

Posłuchaj
00:48 11657493_1.mp3 Stany Zjednoczone sceptycznie odniosły się do rosyjskich zapowiedzi wycofania wojsk spod Kijowa. Dyrektor do spraw komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield oświadczyła, że ruchy wojsk rosyjskich w rejonie Kijowa są tylko przegrupowaniem i należy być przygotowanym na kolejne rosyjskie ofensywy. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

02:00

Ponad 10 milionów Ukraińców, w tym wiele dzieci, uciekło ze swoich domów od początku wojny - poinformowała Joyce Msuya, asystentka sekretarza generalnego ds. humanitarnych i zastępca koordynatora pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych w Biurze ONZ.

01:59

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy uważa, że wycofywanie rosyjskich wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego, jest prawdopodobnie tak naprawdę rotacją poszczególnych jednostek i "ma na celu wprowadzenie w błąd kierownictwa wojskowego Sił Zbrojnych Ukrainy. Ma to - jak czytamy - stworzyć błędne wyobrażenia o rezygnacji okupantów z planu okrążenia Kijowa.

01:50

W ciągu ostatniego miesiąca Ukrainę opuściło prawie 4 mln osób - informuje Rada Bezpieczeństwa ONZ.

01:48

Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje wobec Rosji. Będą one wymierzone w łańcuchy dostaw dla sektora wojskowego - informuje Nexta, cytując zastępcę sekretarza skarbu USA Walliego Adeyemo.

01:45

Witalij Kim pokazał, jak wyglądał budynek mikołajowskiej Obwodowej Administracji Państwowej po ataku rakietowym.

01:44

Na konferencji regionalnej organizacji FAO, odbywającej się w stolicy Ekwadoru Quito, głównym tematem stało się spotęgowane przez rosyjski najazd zbrojny na Ukrainę zagrożenie niedożywieniem lub głodem milionów najuboższych mieszkańców Ameryki Południowej i Karaibów. Podkreślono, ze przerwanie wskutek wojny i blokady portów dostaw kukurydzy z Ukrainy, z której pochodzi 16 proc. jej światowej produkcji oraz żyta, którego eksporterami na rynki światowe są w 29 procentach Ukraina i Rosja, zapowiada gwałtowny wzrost ich cen na rynku światowym.

01:43

Jak informuje ukraińska agencja Unian, wieczorem doszło do eksplozji w jednostce wojskowej w okolicy wsi Krasnyj Oktiabr w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim przy granicy z Ukrainą. Agencja powołuje się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa. Przyczyną wybuchów miał być "czynnik ludzki".

Czytaj więcej: Potężna eksplozja na terenie Rosji. Media: płonie baza niedaleko ukraińskiej granicy

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także