more_horiz
Wiadomości

130 lat temu urodził się gen. Stanisław Maczek. W Belgii odbędzie się uroczyste odsłonięcie murali

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 11:19
W belgijskiej miejscowości Roeselare dziś po godz. 15.00 nastąpi oficjalne odsłonięcie dwóch murali upamiętniających gen. Stanisława Maczka w 130. rocznicę jego urodzin. I Dywizja Pancerna pod dowództwem generała wyzwalała spod okupacji niemieckiej holenderskie i belgijskie miasta, w tym także Roeselare.
W Belgii w Roeselare odsłonięcie murali w 130.rocznicę urodzin gen. Stanisława Maczka
W Belgii w Roeselare odsłonięcie murali w 130.rocznicę urodzin gen. Stanisława MaczkaFoto: Twitter.com/@bplomecka

Na jednym muralu jest sam generał Stanisław Maczek, a na drugim wraz z belgijską harcerką Simonne Brugghe, która przekazywała informacje polskim żołnierzom o pozycjach niemieckich wojsk. Widnieją one na ścianach budynków przy wojennym bunkrze, w którym powstanie w Belgii muzeum poświęcone generałowi Maczkowi i I Dywizji Pancernej.

Ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że murale wpisują się w działania upamiętniające generała. - Pamięć o generale Maczku i jego dywizji jest nadal żywa w Belgii, ale musimy ją kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom belgijskiej Polonii i Belgów. Dlatego też wykorzystujemy obchody 130 rocznicy urodzin generała Maczka, żeby tę pamięć i wiedzę o nim upowszechniać - podkreślił ambasador Siemianowski w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.

Kultywowanie pamięci

W podobnym tonie wypowiadała też Nieke van Brussels z Rady Miasta Roeselare. - Staramy się kultywować pamięć o generale poprzez takie wydarzenia. Jesteśmy mu wdzięczni za wyzwolenie Roeselare. W mieście jest wiele miejsc, które o nim przypominają - podkreśliła.

W Roeselare jest ławka ze zdjęciem generała Maczka, Polenplein - Polski Plac z datą 7 września 1944, kiedy Polacy wyzwalali Roeselare, a w ubiegłym roku, z inicjatywy wiceburmistrza miasta, na murze cmentarza powieszone zostały duże tablice o ośmiu polskich żołnierzach, którzy zginęli podczas akcji wyzwoleńczej.

Posłuchaj
00:57 11659968_1.mp3 I Dywizja Pancerna pod dowództwem generała wyzwalała spod okupacji niemieckiej holenderskie i belgijskie miasta, w tym także Roeselare relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 Czytaj także

es

Zobacz także

Zobacz także