more_horiz
Wiadomości

Ukraińska wiceminister obrony: Rosjanie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia działań [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 23:59
Rosjanie aktywnie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia agresywnych działań przeciwko Ukrainie - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Z kolei szef ukraińskiej dyplomacji stwierdził, że Władimir Putin nie ma już sił, aby atakować z wielu kierunków.
Kijów ma otrzymać od Waszyngtonu systemy rakietowe naprowadzane laserowo i drony
Kijów ma otrzymać od Waszyngtonu systemy rakietowe naprowadzane laserowo i dronyFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
  • Rosjanie opuszczają część miejscowości w obwodzie czernihowskim. Podobne ruchy rosyjskich sił obserwowane są w obwodzie kijowskim
  • Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 17,7 tys. żołnierzy
  • W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już 153 dzieci, a co najmniej 245 zostało rannych

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zapis relacji z wydarzeń na Wschodzie:
03:32

Stany Zjednoczone mają współpracować ze swoimi sojusznikami, by przekazać Ukrainie wyprodukowane w Związku Sowieckim czołgi. Ma to wzmocnić obronę napadniętego przez Rosję kraju w regionie Donbasu - przekazał "New York Times".

03:30

W przyszłym tygodniu rozpocznie się misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Czarnobylu - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Dodał, że uzgodniono ramy działalności Agencji na miejscu.

 

02:33

Rosjanie aktywnie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia agresywnych działań przeciwko Ukrainie - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

- Obecnie wycofują swoje wojska z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na Białoruś w celu przywrócenia zdolności bojowej - wyjaśniła.

02:27

Prezydent Ukrainy przekazał, że wczoraj z Mariupola udało się ewakuować trzy tysiące osób. Wszystkimi korytarzami humanitarnymi działającymi na terenie trzech obwodów - niemal 6300 osób.

02:26

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zapewni Ukrainie 300 mln dolarów dodatkowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa. Będą to m.in. naprowadzane laserowo systemy rakietowe i drony.

02:19

Do Zaporoża przybył autobus z ewakuowanymi mieszkańcami Berdiańska i Melitpola.

01:40

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały co najmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego - wynika z danych UNESCO.

01:08

Prezydent Rosji Władimir Putin nigdy nie przyzna się do porażki w wojnie z Ukrainą, ale jego działania pokazują, że nie ma już sił, by atakować z wielu kierunków - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z CNN.

01:04

Brytyjski wywiad wojskowy oświadczył w piątek, że zniszczenie kilku zbiorników z ropą w magazynie w rosyjskim mieście Biełgorod, w pobliżu granicy z Ukrainą, prawdopodobnie znacznie utrudni Rosjanom atakowanie Charkowa.

00:37

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nocy z piątku na sobotę w wideo na Facebooku, że wojska rosyjskie przygotowują się do nowych potężnych uderzeń na Ukrainę.

00:32

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz posiada lub jest powiązany z kolekcją pięciu jachtów, których wartość szacuje się na prawie 1 mld dolarów, w tym trzech, o których do tej pory nie było wiadomo, że są jego - ujawnił w piątek dziennik "Financial Times".

00:29

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powtórzył w piątek, że Rosja może użyć na Ukrainie broni chemicznej i jego kraj musi być na to przygotowany.

00:16

Region Kijowa jest prawie całkowicie wyzwolony od najeźdźców - podaje Nexta.

00:07

Amerykańska armia odwołała w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III, co ma na celu obniżenie napięć nuklearnych z Rosją w obliczu wojny na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując się na Siły Powietrzne USA.

23:45

Amerykański aktor Sean Penn zaapelował na Twitterze do miliarderów na całym świecie o zakup 12 myśliwców dla Ukrainy, które pod względem parametrów technicznych przewyższałyby rosyjskie samoloty wojskowe.

"Dwie eskadry F-15 lub 16 (to 12 samolotów z lepszą technologią niż rosyjskie Migi lub SU), na których można szybko wyszkolić (3 tygodnie) ukraińskich lotników, kosztowałoby nabywców z sektora prywatnego około 300 milionów dolarów. Dodajcie kolejne 200 milionów dolarów na obronę przeciwrakietową, co daje łącznie 500 milionów dolarów" - napisał Penn na Twitterze.

23:25
22:54
22:49

Obwód kijowski jest prawie całkowicie wyzwolony spod okupacji rosyjskiej.

22:39

USA przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. - To efekt obaw o potencjalne użycie takiej broni przez Rosję - dodała.

22:03

Wojska rosyjskie zmieniły taktykę walki w powietrzu i skoncentrowały się na wschodniej części Ukrainy; ich lotnictwo nie wchodzi w strefę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, natomiast ostrzeliwuje miasta i infrastrukturę - podały ukraińskie siły powietrzne.

Zapewniły one, że wojsko rosyjskie "nie kontroluje nieba" nad Ukrainą, choć "można mówić o pewnej kontroli przestrzeni powietrznej na terytoriach tymczasowo okupowanych". "Główną taktyką" rosyjskiej armii pozostają "bombardowania miast i wsi" oraz "zniszczenie całej infrastruktury, tak by popchnąć Ukrainę w (...) katastrofę humanitarną" - oświadczyła armia ukraińska.

22:00
21:57

Pomimo wycofania na Ukrainie części sił rosyjskich na kierunku północno-wschodnim nie doszło tam do znaczących zmian w pozycjach walczących stron. Rosja nie zamierza oddać inicjatywy na północy Ukrainy - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po pełnych 36 dniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

21:28

"Pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) nie dotarli do oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola i podejmą w sobotę kolejną próbę" - poinformowały służby prasowe organizacji, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. Grupa musiała wrócić do Zaporoża, ponieważ sytuacja i okoliczności nie pozwoliły jej na dalszą podróż.

21:20

MSZ Bułgarii podało, że uznało kolejnego rosyjskiego dyplomatę za persona non grata w związku z podejrzeniem o działalność szpiegowską i nakazało mu opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. Z tych samych względów 18 marca z Sofii wydalono 10 rosyjskich dyplomatów.

21:14

Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Dyplomaci poruszyli sprawę pomocy w walce z rosyjską agresją, udzielanej Ukrainie przez Stany Zjednoczone oraz ich sojuszników i partnerów.

"Była to dobra kontynuacja (rozmów) po naszym niedawnym spotkaniu w Warszawie. Stoimy ramię w ramię z Ukrainą" - napisał Blinken.

Zapowiedział, że USA przygotowują kolejne retorsje wobec Rosji, wymierzone w jej gospodarkę, system finansowy i handel.

Z kolei szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że jego rozmowa z Antony'm Blinkenem dotyczyła wzmocnienia ekonomicznego i militarnego Ukrainy po to, by mogła efektywnie walczyć z Rosją.

"Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za dotychczasową pomoc. Wkrótce więcej uderzeń w rosyjską gospodarkę, system finansowy i handel" - napisał Kułeba.

20:51

"Rosyjska inwazja na Ukrainę dowodzona jest z Moskwy i Rosja nie ma na Ukrainie dowódcy kierującego całością operacji" - informuje "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji USA. Według dziennika decyzje dotyczące ruchów wojsk ma podejmować m.in. sam Władimir Putin.

20:39

Rosyjski atak rakietowy w obwodzie odeskim. Jak informuje w aplikacji Telegram gubernator obwodu Maksym Marczenko trzy rakiety spadły na dzielnicę mieszkalną. "Atak został przeprowadzony z Krymu. Są ofiary" - pisze Maksym Marczenko.

20:37

- 6266 osób zostało ewakuowanych w piątek na Ukrainie poprzez korytarze humanitarne, ponad 3 tys. osób opuściło oblężony Mariupol - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Przekazał on, że w obwodzie donieckim wywieziono z Mariupola 3071 osób. W obwodzie ługańskim, również na wschodzie Ukrainy, 285 osób wywieziono z Siewierodoniecka. Z Rubiżnego, w tym samym regionie, wyprowadzono 60 osób, z Lisiczańska - 1300. 52 osoby ewakuowano z Kreminnej, a 38 z Popasnej, również w obwodzie donieckim.

W obwodzie zaporoskim na południu 813 osób opuściło korytarzami humanitarnymi miasto Melitopol. Z miasta Połohy wyjechało 452 cywilów, z Wasyliwki - 180 osób, a z Berdiańska - 15.

20:34

"Prezydent Rosji Władimir Putin nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia Ukrainy, tylko przegrupowuje swoje wojska, aby kontynuować atak na nasz kraj" - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. Według sekretarza RBNiO Putin chce zakończyć wojnę paradą zwycięstwa "9 maja".

20:19

Sztab Generalny Sił Zbrojny Ukrainy przekazał, że na Białoruś trafiają rosyjscy żołnierze z chorobą popromienną. Chorzy mają być przyjmowani w Homlu, w specjalnym instytucie, zajmującym się leczeniem napromieniowanych osób.

Enerhoatom, nadzorujący ukraińskie elektrownie atomowe poinformował, że Rosjanie stworzyli okopy w najbardziej skażonej części czarnobylskiej strefy wykluczenia - w Czerwonym Lesie. Najprawdopodobniej wdychali wtedy drobiny które napromieniowały ich ciała. 

20:08

"Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zamierza powołać okupacyjne władze na zajętych przez wojska rosyjskie obszarach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Będą to struktury złożone z funkcjonariuszy rosyjskich służb" - ostrzegło na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

Według Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, okupacyjne organy rosyjskie będą sprawowały "totalną kontrolę nad miejscową ludnością".

19:51

"Niestety, przewaga liczbowa rosyjskich okupantów i wiarołomstwo miejscowych zdrajców doprowadziły 1 kwietnia 2022 roku do przejęcia przez wroga kontroli nad Iziumem" - napisał przedstawiciel rady miejskiej Maksym Strelnyk na Facebooku. Zapewnił, że "bitwa o Izium nie jest zakończona" i że wojska ukraińskie wyzwolą miasto. Wcześniej opublikował nagranie przedstawiające zacięte walki. 

19:42

- Rosyjskie wojska ustanowiły swą bazę i punkt planowania ataku na Kijów w świątyni położonej około 35 km na północny zachód od ukraińskiej stolicy - poinformował wysokiej rangi przedstawiciel administracji USA.

19:40

Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z czwartku na piątek w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1276 cywilów, a 1981 zostało rannych - przekazało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

W czwartek informowano o 1232 zabitych cywilach i 1935 rannych.

19:04

"Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o utrzymanie dialogu Moskwy z Kijowem w celu jak najszybszego zakończenia wojny na Ukrainie" - podała kancelaria tureckiego przywódcy.

18:56

Wojska rosyjskie łamią zobowiązania dotyczące korytarza humanitarnego i dopuszczenia pomocy do oblężonego Mariupola - powiedział w telewizji gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez Reutera. Udający się do miasta konwój Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża został zmuszony do odwrotu.

18:42
18:33
Posłuchaj
00:51 11663408_1.mp3 Niemcy: oficer Bundeswehry szpiegiem rosyjskiego wywiadu. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 
18:26

Mer Buczy Anatolij Fedoruk potwierdził, że wojska ukraińskie wyzwoliły to podkijowskie miasteczko. "Dzień 31 marca przejdzie do historii miasta jako wielkie zwycięstwo naszych sił zbrojnych - oświadczył Fedoruk.

Posłuchaj
00:58 11663596_1.mp3 Mer Buczy poinformował o wyzwoleniu miasta. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 
18:20

"Dowództwo rosyjskie wycofuje niektóre jednostki spod Kijowa i Czernihowa, żeby przygotować natarcie na Charków i na kierunku donieckim" - podał na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

Oprócz tego, jak twierdzi ukraińskie dowództwo, na terytorium Białorusi, do homelskiego centrum medycyny radiacyjnej, trafiają rzekomo ranni żołnierze rosyjscy, którzy zostali napromieniowani podczas pobytu w strefie Czarnobylskiej

18:11
18:10

"Obserwujemy liczne przypadki wykorzystywania dzieci jako żywych tarcz przez rosyjskich żołnierzy. Ten proceder ma miejsce głównie podczas przemieszczania się kolumn wojskowych okupanta" - przekazał na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

Dzieci mają być też brane do niewoli, aby wymusić na cywilach posłuszeństwo wobec okupantów - w szczególności jako "gwarancja" nieprzekazywania ukraińskim wojskom danych na temat rosyjskich pozycji.

18:02

Organizacja UNESCO poinformowała, że "co najmniej 53 ukraińskie zabytki, budynki sakralne i muzea ucierpiały podczas rosyjskiej inwazji". - To najnowsza lista, ale nie jest wyczerpująca, ponieważ nasi eksperci nadal weryfikują szereg raportów - powiedział zastępca dyrektora generalnego UNESCO do spraw kultury Ernesto Ottone Ramirez. 

Wśród uszkodzonych budynków znalazło się 29 kościołów, 16 budynków historycznych, cztery muzea i cztery pomniki. Jednym z bardziej dotkniętych rosyjską inwazją miast jest Charków. 

17:52

W obwodzie zaporoskim odbyła się wymiana jeńców pomiędzy wojskami ukraińskimi i rosyjskimi, w wyniku której 86 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy zostało zwolnionych - poinformował Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy. Nie podano informacji, o liczbie żołnierzy wroga zwolnionych przez Ukraińców.

Pozostałe szczegóły wymiany również pozostają tajne. Wśród żołnierzy, którzy powrócili z niewoli, jest piętnaście kobiet. Kyryło Tymoszenko dodał, że życiu byłych jeńców nie zagraża niebezpieczeństwo.

17:47

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się z merem okupowanego Melitopola Iwanem Fedorowem, który w marcu został uprowadzony przez wojskowych rosyjskich i później uwolniony w ramach wymiany jeńców. Macron zapewnił, że Francja "jest razem z Ukrainą".

17:39

"Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły z rąk okupantów Borodziankę w obwodzie kijowskim" - przekazał portal informacyjny Ukraińska Prawda, powołując się na służby prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony. Szczegóły operacji nie są znane.

Borodzianka to miejscowość licząca około 13 tysięcy mieszkańców, położona na północny zachód od Kijowa.

17:38

"Eksperci policji i pogotowia ratunkowego odnaleźli i zneutralizowali dotąd ponad 10 tys. sztuk różnego rodzaju amunicji w Kijowie i obwodzie kijowskim" - podała na Telegramie ukraińska policja. Jak dodano w komunikacie "wśród amunicji znalazły się m.in. pociski taktyczne, bomby lotnicze, amunicja artyleryjska i granaty ręczne".

17:32

- Drodzy ukraińscy przyjaciele, wkrótce pomożemy wam odbudować wasze miasta i miasteczka, będziemy nadal opiekować się waszymi rodzinami, które zostały zmuszone do ucieczki, dopóki nie będą mogły bezpiecznie wrócić - powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w Kijowie.

"Opór i odwaga Ukraińców zainspirowały świat. Jestem w Kijowie, aby przekazać przesłanie nadziei. Jesteśmy z wami. Dziękuję Rusłanowi Stefanczukowi za zaproszenie" - napisała wcześniej Metsola na Twitterze.

17:29
17:22

"W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, rosyjscy wojskowi wyznaczyli nowego mera, Pawła Filipczuka" - poinformowała na Facebooku hromada (gmina) Kachowki. 

"Pracownikom rady miejskiej polecono współpracować z tymi osobami pod groźbą zwolnienia. Władze gminy kachowskiej odmówiły wykonania tego polecenia" - podano w komunikacie na Facebooku.

17:03

Parlament Ukrainy przyjął ustawę o wypłatach dla rosyjskich żołnierzy za uzbrojenie i sprzęt wojskowy przekazany dobrowolnie ukraińskiej armii. Warunkiem wypłaty środków finansowych jest dobry stan techniczny broni lub sprzętu, umożliwiający wykorzystanie w walce.

Za uchwaleniem nowego prawa opowiedziało się 320 deputowanych do Rady Najwyższej - podała agencja Interfax-Ukraina.

17:02
16:50

W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu uprowadzone zostały dyrektorki szkół, które odmówiły współpracy z nowymi władzami miejskimi i nauczania według programów rosyjskich - przekazała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rzeczniczka napisała na komunikatorze Telegram, że Rosjanie postanowili "od 4 kwietnia br. rozpocząć w mieście proces edukacyjny w języku rosyjskim według rosyjskich programów".

Ludmyła Denisowa podkreśliła, że biorąc zakładników, Rosjanie rażąco naruszyli artykuły 3 i 34 Konwencji Genewskiej o ochronie osób cywilnych w czasie wojny, artykuł 9 Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych ONZ oraz artykuł 5 Konwencji Europejskiej w sprawie praw człowieka.

16:28

Niemiecka firma Fraport ma udziały w podpetersburskim lotnisku Pułkowo, wykorzystywanym przez Rosjan do działań wojennych na Ukrainie. Poinformowało o tym niemieckie radio "Hessischer Rundfunk".

Posłuchaj
00:45 11663128_1.mp3 Niemcy utrzymują rosyjskie lotnisko wykorzystywane w wojnie na Ukrainie. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 
16:21

Jak dowiedział się niemiecki dziennik z kręgów rządowych w Kijowie, "w ostatnich tygodniach nie było uzgodnienia co do tego, jakiej broni Ukraina potrzebuje na obecnym etapie wojny".

Ukraina otrzymała listę dopiero w czwartek, ale nie z ministerstwa obrony Niemiec, tylko z resortu gospodarki. "W czwartek po południu delegacja ukraińska pod przewodnictwem byłego mistrza świata w boksie Wołodymyra Kliczki, brata mera Kijowa Witalija Kliczki, spotkała się z ministrem gospodarki Robertem Habeckiem w jego ministerstwie. Według ukraińskich kręgów rządowych, na prośbę Kliczki, listę przekazał tam sekretarz stanu Sven Giegold" - informuje gazeta.

16:16
16:12

Unijni przywódcy zaapelowali do Chin o pomoc w zakończeniu wojny na Ukrainie rozpętanej przez Rosję. Dziś po prawie 2-letniej przerwie odbył się unijno-chiński wideoszczyt.

Posłuchaj
00:57 11663167_1.mp3 Przywódcy UE wezwali Chiny do pomocy w zakończeniu wojny na Ukrainie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
15:53

Omówiłem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem kwestie związane z rosyjską agresją na Ukrainę; jego inicjatywa w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych z Mariupola musi zostać zrealizowana - przekazał w piątek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W Mariupolu przebywa obecnie około 170 tysięcy cywilów, którzy nie mają jak wydostać się z miasta. Nie mają dostępu do wody, jedzenia, prądu ani ogrzewania. Według strony ukraińskiej, niektórzy mieszkańcy zmarli z głodu.

15:46

Władze Mariupola na Ukrainie oceniły w piątek, że odbudowa zniszczonej przez rosyjskie wojska infrastruktury miasta będzie kosztować co najmniej 10 mld dolarów. Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol, który od początku inwazji jest pod ciężkim ostrzałem, został zamieniony w ruinę. W mieście trwają walki.

15:27

Irpień w obwodzie kijowskim - jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na Ukrainie. 

15:26

Wojskom rosyjskim nie udaje się otoczyć oddziałów ukraińskich w Donbasie; Rosjanie są też wypychani z obszarów na północny wschód i na zachód od Kijowa - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

"Wróg nie może przeprowadzić operacji ofensywnej, by otoczyć nasze oddziały w Donbasie. Do tej pory stosował jedynie ataki rakietowe, artyleryjskie i lotnicze, co może wskazywać na całkowitą niechęć do działań na lądzie. Jesteśmy dlatego ostrożnymi optymistami" - ocenił Arestowycz.

15:20

Posłuchaj
00:45 11662886_1.mp3 Szef RE po rozmowach z premierem Chin (Beata Płomecka/IAR)

 

15:18

Według informacji gazety "Welt am Sonntag" niemieckie Ministerstwo Obrony wyraziło zgodę na dostawę opancerzonych wozów bojowych z zasobów armii NRD, które obecnie znajdują się w posiadaniu Czech. Stanowiły one część standardowego wyposażenia wojsk Układu Warszawskiego. Już w 2019 Czesi chcieli je sprzedać Ukrainie. Ale Niemcy się na to nie zgodziły.

15:14

Pojawiają się doniesienia o zestrzeleniu rosyjskiego MI-28 we wschodniej Ukrainie.

15:05

Rosja nie odetnie Europy od gazu (od 1 kwietnia) pomimo wcześniejszych gróźb ze strony Kremla - informuje Reuters.

15:03

Rosyjski Gazprom poinformował, że wycofuje się z Niemiec. Powodem jest brak porozumienia w sprawie rosyjskich żądań, by za gaz płacić w rublach.

40 procent energetycznego zapotrzebowania stanowi rosyjski gaz. Na razie nie wiadomo, jak decyzja Gazpromu wpłynie na dostawy tego surowca.

15:03

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dotąd 30 miejscowości - poinformował sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych na Facebooku, wyrażając przekonanie, że wojska rosyjskie się przegrupowują.

Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego siły rosyjskie zapewne skoncentrują się przede wszystkim na operacji ofensywnej na wschodzie kraju.

14:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadorów w Maroku i Gruzji, zarzucając im niewystarczające wysiłki w obronie interesów kraju w czasie wojny, o czym poinformował w opublikowanym na Facebooku nagraniu.

"Są tacy, którzy robią wszystko dla obrony kraju, aby Ukraina wygrała swoja przyszłość; jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni. Ale są też tacy, którzy tracą czas tylko po to, aby pozostać na stanowisku"- powiedział prezydent w opublikowanym w środę wieczorem na Facebooku nagraniu.

14:49

Ukraina zbrodnie 1200 PAP
BBC: mamy dowody zbrodni wojennych. Kilkanaście ciał na 200-metrowym odcinku drogi pod Kijowem
14:42

W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy w obwodzie charkowskim 46 ostrzałów artyleryjskich, moździerzowych i czołgowych, a także 170 salw z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad - przekazał na Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

14:36
14:34

Socjaldemokratyczna premier Szwecji Magdalena Andersson oświadczyła, że "nie wyklucza" wstąpienia swojego kraju do NATO. Według komentatorów wypowiedź szefowej rządu może świadczyć o zmianie nastawienia władz w Sztokholmie.

"Wolność od sojuszy wojskowych dobrze służyła Szwecji, trzymała nas z dala od konfliktów, ale kiedy zmienia się polityka bezpieczeństwa, musimy dokonać nowej oceny sytuacji i na jej podstawie podejmować decyzję" - podkreśliła Andersson w telewizji SVT.

13:52

- Apelujemy do mieszkańców obwodu kijowskiego, aby nie spieszyli się z powrotem do domów znajdujących się na terenach, z których odparto wojska rosyjskie, ponieważ Rosjanie pozostawili tam miny i inne niebezpieczne przedmioty - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Jewhen Jenin, cytowany przez Interfax-Ukraina.

13:44

W wyzwolonym 30 marca od czasowej okupacji Rosjan Trościańcu, w obwodzie sumskim Ukrainy, odnaleziono dwa ciała związanych cywilów z ranami postrzałowymi - poinformowało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. W sprawie wszczęto śledztwo.

13:37

- Negocjacje pokojowe z Rosją zostały wznowione w formule online - przekazał w piątek wczesnym popołudniem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera. Poprzednia runda rozmów miała miejsce 29 marca w Stambule w Turcji.

13:02

Rada miejska Mariupola nad Morzem Azowskim zaapelowała w piątek do społeczności międzynarodowej o uznanie działań rosyjskich żołnierzy w tym mieście za ludobójstwo narodu ukraińskiego, zaś prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodniarza wojennego.

"Mariupolska rada miejska potępiła zbrodnie wojenne Rosji przeciw mieszkańcom Mariupola i odrzuciła ewentualność jakiejkolwiek współpracy z okupantami i kolaboracjonistami" - napisano w oświadczeniu rady, opublikowanym na Telegramie.

Deputowani rady wezwali też społeczność międzynarodową do zjednoczenia wysiłków, by odblokować międzynarodową pomoc humanitarną dla miasta i zorganizować pełną ewakuację jego mieszkańców.

12:43

- Sytuacja humanitarna w Czernihowie na północy Ukrainy jest bardzo trudna. Od ponad dwóch tygodni mieszkańcy żyją bez wody, prąd, gazu i ogrzewania - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiej policji państwowej.

12:21

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17,7 tys. żołnierzy, a także 625 czołgów, 316 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 131 śmigłowców – napisano w piątkowym komunikacie sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 1 kwietnia Rosja straciła również 1751 pojazdów opancerzonych, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1220 samochodów, 7 okrętów, 76 cystern z paliwem, 85 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. 

12:20

Pojawiło się nowe zdjęcie, na którym widać stan techniczny największego samolotu świata Antonowa An-225 Mrija:

12:01

"Od wieczora w czwartek do piątkowego poranka siły ukraińskie w obwodzie zaporoskim zabiły 32 okupantów, raniły 38. Ponadto wróg stracił dwa czołgi i dwa transportery opancerzone. Do tego nasi wojskowi zniszczyli siedem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad" - napisano w opublikowanym na Telegramie komunikacie:

11:36

"BBC udokumentowała dowody wskazujące na popełnienie przez rosyjskie wojsko zbrodni wojennych pod Kijowem" - przekazała stacja.

Media opisywały wcześniej nagranie udostępnione przez stronę ukraińską, na którym widać rosyjskich żołnierzy strzelających do mężczyzny z rękoma uniesionymi w górę w geście poddania się.

"Teraz, gdy rosyjskie wojska zostały wyparte z tej okolicy, widoczne są przerażające skutki ich krótkotrwałej okupacji" - pisze BBC. Na 200-metrowym odcinku drogi pomiędzy wsiami Mria i Myla w pobliżu Kijowa ekipa stacji naliczyła 13 ciał.

11:13

Rosyjskie wojska opuszczają część miejscowości w obwodzie czernihowskim. Podobne ruchy rosyjskich sił obserwowane są w obwodzie kijowskim. Tymczasem trwają walki w Donbasie. Rosjanie ostrzeliwują tam cywilne dzielnice miast i miejscowości.

11:07

Będzie jednorazowa pomoc dla rodzin zmarłych ukraińskich żołnierzy w wysokości 15 mln hrywien. Rząd Ukrainy podjął decyzję.


10:50

Wycofujący się Rosjanie wywożą spod Kijowa zrabowane ukraińskie mienie. Poinformował o tym ukraiński Sztab Generalny. Maruderstwo - to zjawisko powszechne wśród rosyjskich żołnierzy.

Posłuchaj
00:49 11662126_1.mp3 Rosjanie wywożą spod Kijowa zrabowane ukraińskie mienie. Relacja Pawła Buszki (IAR)

 

10:38

Dostarczana przez Niemcy Ukrainie broń odbiega całkowicie od obecnych potrzeb tamtejszego rządu. Lista proponowanego uzbrojenia nie była wcale konsultowana z władzami w Kijowie - donoszą niemieckie media.

Według ustaleń dziennika "Die Welt" szefowa niemieckiego MON Christine Lambrecht nie tylko zignorowała ekspertyzy i oferty zbrojeniowe dla Ukrainy, ale też nie uzgodniła z rządem w Kijowie, jakiej broni w obecnej fazie wojny potrzebuje. Do mediów wypłynęło jeszcze kilka innych niewygodnych dla jej resortu informacji.

10:30

Skutki ostrzału Hostomla:

10:17

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", że celem Rosji jest okupacja całości terytorium Ukrainy. Szef francuskiej dyplomacji stwierdził, że nie ma dowodów na to, że Rosja wycofuje swoje wojska lub wprowadza zawieszenie broni w niektórych ukraińskich miastach. Podkreślił, że na Ukrainie "nadal trwa totalna wojna".

09:26

- W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już 153 dzieci, a co najmniej 245 zostało rannych - podała agencja Ukrinform, cytując najnowsze dane ukraińskiej prokuratury generalnej.

09:12

- Do 24 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy - poinformowały służby ratownicze obwodu mikołajowskiego na Facebooku.

08:40

- Ostre walki trwają w Stanisławie w obwodzie chersońskim Ukrainy; miasto jest już na granicy katastrofy humanitarnej - podał deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań w telewizji Espreso.

08:25

- Powrót na wyzwolone terytoria na Ukrainie jest niebezpieczny, gdyż żołnierze rosyjscy je minują - ostrzegła w piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

- Okupant zrobił wszystko, żeby krzywdzić także po tym, gdy zostanie w hańbie wypędzony z naszej ziemi – powiedziała Wereszczuk.

08:09

Ponad 800 schronów w Kijowie zostało podłączonych do internetu – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wojskowe władze obwodu kijowskiego.

07:46

- Dwie osoby poniosły śmierć w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na skutek rosyjskiego ostrzału – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.

Hajdaj podał też, że dwie osoby odniosły obrażenia w ostrzale Lisiczańska i Toszkiwki. Zniszczono 18 budynków oraz obiekty infrastruktury podczas ataków na Rubiżne, Kreminną i Iwaniwkę. Z pożarów uratowano cztery osoby.


07:17

Kolejne wideo pokazujące atak na rosyjskie zbiorniki paliwa w Biełgorodzie:

07:16

Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały pełną kontrolę nad 11 miejscowościami w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Miejscowa ludność otrzyma pomoc humanitarną – poinformowała w piątek agencja Ukrinform, cytując komunikat Zgrupowania Wojsk Południe.

07:01

Sztab Generalny wojsk Ukrainy podaje, że w ciągu ostatniej nocy zaobserwowano kolejne przegrupowanie rosyjskich wojsk, zgromadzonych na północ od Kijowa, w kierunku granicy z Białorusią.

Przegrupowanie odbywa się w mieszanych kolumnach, składających się z różnego rodzaju pojazdów. Są wśród nich ciężarówki, autobusy, mikrobusy i samochody osobowe, skradzione przez Rosjan na Ukrainie. Sztab informuje też, że Rosjanie wywożą na Białoruś zagrabione mienie.

06:46

W rosyjskim Biełgorodzie płoną zbiorniki z paliwem.

06:26

Wołodymyr Zełenski zaapelował w belgijskim parlamencie o dozbrajanie Ukrainy i zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Po raz pierwszy prezydent kraju ogarniętego wojną przemawiał w parlamencie federalnym Belgii.

O szczegółach Beata Płomecka:

Posłuchaj
00:54 11661871_1.mp3 Apel Wołodymyra Zełenskiego w belgijskim parlamencie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

05:30

Od 1 kwietnia PKP Intercity wprowadziły nowe zasady wydawania bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy.

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.

05:16

Pod znakiem zapytania stanęła ewakuacja cywilów z oblężonego MariupolaRosyjska armia ogłosiła co prawda zawieszenie broni, by można było wywieźć cywilów z Mariupola, ale kiedy konwój autobusów zbliżał się do miasta, został on zablokowany. Więcej w relacji naszego korespondenta Wojciecha Cegielskiego.

Posłuchaj
00:52 11661851_1.mp3 Mariupol: Rosja nie wypełnia swoich własnych deklaracji. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
05:14

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką spotkają się dziś w Watykanie z papieżem Franciszkiem. Głównym tematem rozmowy będą konsekwencje wojny na Ukrainie, w tym kryzys uchodźczy.

04:52

Około trzystu żołnierzy z Osetii Południowej, regionu zarządzanego przez Rosję po wojnie rosyjsko-gruzińskiej 2008 roku, odmówiło udziału w walkach w Ukrainie i uciekło do domu - informuje Ukraińska Prawda.

04:23

Dziś wideoszczyt Unia Europejska - Chiny (początek ok.10.00) Wspólnotę będą reprezentować przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Europejskiej Charles Michel, a Chiny - premier Li Keqiang i prezydent Xi Jinping.

Unijno-chiński szczyt był wielokrotnie odkładany. Ten ostatni odbył się w 2020 roku. Głównym tematem będzie rosyjska napaść na Ukrainę.

Unijni przywódcy mają przestrzec Chiny, by nie wspierały wojskowo Rosji i nie pomagały jej obchodzić sankcji nałożonych przez Zachód.

03:31

Minister przemysłu Japonii oświadczył, że jego kraj podejmie odpowiednie działania w sprawie uwolnienia rezerw ropy naftowej.

03:08

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola jest w drodze na Ukrainę. Będzie ona pierwszym tak wysokiej rangi oficjalnym urzędnikiem UE, który odwiedzi zaatakowany kraj.

03:05

Wołodymyr Zełenski: agresorzy na tymczasowo okupowanych terytoriach Chersonia starają się zorganizować jakieś własne struktury. Na kierunkach - Charków, Donbas, Mariupol Rosjanie grupują siły w celu przeprowadzenia potężnych ataków.

03:05

Wołodymyr Zełenski w najnowszym przemówieniu: wróg myślał - trzy, pięć dni, żeby zagarnąć całe nasze państwo. A tu już 36 dni. Stoimy, będziemy się bronić, do końca. Ile starczy sił. Nasze ukraińskie rejony oswabadzają się od okupanta. Na północy od Kijowa, na kierunku czernichowskim, na sumojszczyźnie - okupant ucieka.

03:03

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną publikuje najnowszą mapę sytuacji w Ukrainie. Odnotowano sukcesy ukraińskich sił w rejonach Kijowa, Sum i Chersonia.

02:22

Cymbaliuk opowiedział delegacjom uczestniczących krajów historię 11-letniej Mileny, która, podobnie jak 60 proc. innych ukraińskich dzieci, została zmuszona do opuszczenia domu w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Rosyjscy okupanci postrzelili dziewczynę w twarz, gdy jej rodzina próbowała wydostać się z Mariupola.

Czytaj więcej: Rosyjski żołnierz strzelił 11-latce w twarz. "Była gimnastyczką, teraz ledwo chodzi"

02:19

Ambasador Ukrainy Jewhen Cymbaliuk podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu stwierdził, że rosyjskie wojsko zachowuje się na Ukrainie jak terroryści, ostrzeliwując placówki edukacyjne oraz dokonując gwałtów i morderstw.

02:06

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że korytarzami humanitarnymi udało się dziś ewakuować półtora tysiąca osób. Do Zaporoża własnymi samochodami dotarło ponad sześciuset mieszkańców Mariupola, a także ponad ośmiuset mieszkańców miast obwodu zaporoskiego.

02:05

Żołnierze Pułku Azow nie poddadzą zablokowanego przez rosyjskich najeźdźców Mariupola i będą walczyć o miasto do końca - powiedział w wywiadzie telewizyjnym jego dowódca Denis Prokopenko.

02:05

02:05

Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że sytuacja na południu i w regionie Donbasu pozostaje niezwykle trudna i powtórzył, że Rosja gromadzi siły w pobliżu oblężonego miasta Mariupol.

- Nadchodzą bitwy. Nadal musimy iść bardzo trudną ścieżką, aby uzyskać wszystko, czego chcemy - powiedział w nocnym przemówieniu wideo nagranym w Kijowie przed budynkiem Administracji Prezydenta. 

02:04

Joe Biden uwalnia rezerwy strategiczne ropy naftowej. Mowa o milionie baryłek dziennie.

02:03

Posłuchaj
00:57 Ukraina Rosjanie wycofują część sił spod Kijowa, w tym z elektrowni w Czarnobylu. Relacja Pawła Buszki (IAR).mp3 Ukraina: Rosjanie wycofują część sił spod Kijowa, w tym z elektrowni w Czarnobylu. Relacja Pawła Buszki (IAR) 
02:02

"Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego. Z Wugledaru wywieziono 124 osoby, w tym 25 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne. Z Awdijiwki 17 obywateli. Policja pomogła ratować ludzi" – czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Narodowej Policji Ukrainy.

02:01

Departament Stanu potwierdził, że rosyjskie służby wojskowe i specjalne przetrzymują obywateli USA w samej Rosji, a także na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Możliwe jest, że Amerykanie są prześladowani tylko ze względów narodowych.

02:01

Prezydent Ukrainy zwolnił z armii dwóch generałów oskarżonych o zdradę. - Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów. Teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani - ogłosił.

01:59

anna netrebko 1200.jpg
Gwiazda rosyjskiej opery potępiła inwazję na Ukrainę. Nowosybirski teatr odwołał jej koncert
01:59

- Państwowa służba zaczęła przyjmować wnioski o odszkodowanie za zniszczone nieruchomości naszych obywateli. Państwo zwróci naszym ludziom wszystko, co zniszczyli okupanci - domy i mieszkania - powiedział w wystąpieniu wideo Wołodymyr Zełenski.

Poinformował, że w ciągu kilku dni wpłynęło 25 491 wniosków o odszkodowanie za zniszczone mienie.

______________________________

ms/kp/PAP/IAR/Twitter

Zobacz także

Zobacz także