more_horiz
Wiadomości

USA i sojusznicy odpowiadają na prośbę Zełenskiego. Ukraina otrzyma radzieckie czołgi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 05:25
Stany Zjednoczone we współpracy z europejskimi sojusznikami przekażą Ukrainie radzieckie czołgi, które mają wzmocnić obronę w Donbasie. Poinformował o tym "The New York Times", powołując się na urzędnika administracji prezydenta USA. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się wkrótce.
NYT: państwa NATO wkrótce przekażą Ukrainie poradzieckie czołgi za pośrednictwem USA
"NYT": państwa NATO wkrótce przekażą Ukrainie poradzieckie czołgi za pośrednictwem USAFoto: ARK NEYMAN/Shutterstock

Według cytowanego przez gazetę oficjela, ma to być odpowiedź Stanów Zjednoczonych na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie Ukrainie czołgów. Urzędnik odmówił podania informacji na temat liczby maszyn oraz krajów ich pochodzenia, ale zapowiedział, że do transferu dojdzie niedługo. Nie podano również na czym konkretnie polega amerykańskie pośrednictwo.

Używane przez ukraińskie siły czołgi pochodzące z czasów istnienia Związku Sowieckiego. Chodzi głównie o T-72, które są w wyposażeniu wielu państw byłego Układu Warszawskiego, w tym Polski. Wcześniej Niemcy ogłosiły wyrażenie zgody na transfer 56 bojowych wozów piechoty BWP-1 z Czech. Sprzęt ma trafić na Ukrainę za kilka tygodni z uwagi na konieczność napraw.

Według znanego bloga Oryx, zbierającego dane o fotograficznie potwierdzonych stratach wojennych, Ukraina do tej pory straciła już co najmniej 88 czołgów, zaś przejęła od Rosjan co najmniej 161 maszyn, choć nie wiadomo w jakim są one stanie.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także