more_horiz
Wiadomości

"Jeden miliarder mógłby zakończyć tę wojnę". Sean Penn apeluje o wsparcie Ukraińców samolotami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2022 00:01
Aktor Sean Penn zaapelował na Twitterze do miliarderów na całym świecie o zakup 12 myśliwców dla Ukrainy, które pod względem parametrów technicznych przewyższałyby rosyjskie samoloty wojskowe. "Jeden miliarder mógłby zakończyć tę wojnę na Ukrainie" - podkreślił Amerykanin.
Sean Penn apeluje do miliarderów o wsparcie Ukraińców samolotami
Sean Penn apeluje do miliarderów o wsparcie Ukraińców samolotamiFoto: Andrea Raffin/Shutterstock

"Dwie eskadry F-15 lub F-16 (to 12 samolotów z lepszą technologią niż rosyjskie Migi lub SU), na których można szybko wyszkolić (trzy tygodnie) ukraińskich lotników, kosztowałoby nabywców z sektora prywatnego około 300 milionów dolarów. Dodajcie kolejne 200 milionów dolarów na obronę przeciwrakietową, co daje łącznie 500 milionów dolarów" - napisał Sean Penn w mediach społecznościowych.

"Jeden miliarder mógłby zakończyć tę wojnę na Ukrainie. Oczywiście są dodatki w uzbrajaniu i utrzymywaniu pasów startowych itp., ale wydaje się, że warto się zastanowić" - dodał aktor.

W czwartek dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosiło na swoim Twitterze w języku angielskim, że obecnie największym zapotrzebowaniem Ukraińców są myśliwce czwartej generacji F-15 i F-16, które mają przewagę techniczną nad przestarzałymi samolotami, używanymi przez Rosjan. Dowództwo zapewniło, że ukraińscy piloci są gotowi przejąć kontrolę nad nowymi samolotami za dwa do trzech tygodni.

"Ważny głos ludzi świata kultury"

Sean Penn aktywnie angażuje się w działania pomocowe związane z wojną na Ukrainie. Tuż przed galą wręczenia Oskarów apelował w CNN o to, aby podczas ceremonii przemówienie wygłosił prezydent Wołodymyr Zełenski. Zapowiadał też, że "jeśli tak się nie stanie, to zniszczy swoje statuetki".

W ubiegłym tygodniu aktor przybył także do Polski, gdzie między innymi spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, aby porozmawiać o wojnie na Ukranie oraz o "ważnym głosie ludzi świata kultury" w tej sprawie. Szef rządu przypomniał, że Sean Penn w ubiegłym roku zaczął kręcić film dokumentalny w Mariupolu, a także był w Kijowie, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. 

Sean Penn odwiedził także Kraków, gdzie spotkał się z uchodźcami, a także podpisał - jako przedstawiciel dobroczynnej fundacji CORE - umowy o współpracy w sprawie pomocy dla uchodźców z miastem Kraków oraz z samorządem Rzeszowa.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także