more_horiz
Wiadomości

Kolejne sankcje UE wobec Rosji ostatecznie zatwierdzone. Ambasadorowie 27 państw dali zielone światło

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 10:37
Piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji został ostatecznie zatwierdzony. Wczoraj wstępną zgodę na kolejne restrykcje dali ambasadorowie 27 państw członkowskich. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym co ma nastąpić w ciągu kilkunastu godzin.
Piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zatwierdzony
Piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zatwierdzonyFoto: PAP/Mateusz Marek

W kolejnym pakiecie sankcji jest embargo na import węgla z Rosji, ale zacznie obowiązywać z 4-miesięcznym opóźnieniem na prośbę Niemiec, być dać czas na wygaszenie obecnych kontraktów. Jest też pełne embargo na dostawy broni - na wniosek Polski zostały usunięte wszystkie wyjątki, które obowiązywały od 2014 roku po aneksji Krymu. Zapadła decyzja o pełnej blokadzie portów dla rosyjskich statków z wyłączeniem tych z żywnością i baryłkami ropy. 

Na czarnej liście oligarchowie

Sankcjami są objęci rosyjscy i białoruscy przewoźnicy drogowi. Poza tym są kolejne ograniczenia w eksporcie, które obejmą komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki o wartości 10 miliardów euro. Kolejne ograniczenia w imporcie z Rosji szacowane są na ponad 5 miliardów euro i obejmują między innymi drewno, cement, alkohole i owoce morza. Ponadto rosyjskie spółki nie będą mogły brać udziału w przetargach w unijnych krajach. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami trafi ponad 200 osób, w tym przedstawiciele administracji rosyjskiego prezydenta, oligarchowie z najbliższego otoczenia. Po raz pierwszy UE zdecydowała się także uderzyć w rodziny i obejmie sankcjami dwie dorosłe córki Putina a także synów oligarchów, żony, siostry i teściowe.

Posłuchaj
00:53 11677023_1.mp3 Piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zatwierdzony. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

Zobacz także

Zobacz także