more_horiz
Wiadomości

"Powinni stanąć przed trybunałem". Prezydent Niemiec stanowczo o Putinie i Ławrowie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 13:57
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do postawienia przedstawicieli władz Rosji przed trybunałem. Jego zdaniem prezydent Władimir Putin i szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow dopuścili się na Ukrainie skrajnych zbrodni wojennych. Steinmeier przyznał się również do własnych pomyłek.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do postawienia przedstawicieli władz Rosji przed trybunałem
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał do postawienia przedstawicieli władz Rosji przed trybunałemFoto: photocosmos1 / shutterstock.com

Na łamach tygodnika "Der Spiegel" prezydent Frank-Walter Steinmeier stwierdził, że przed trybunałem powinni stanąć zarówno ścisła czołówka moskiewskiego reżimu, jak i dowódcy armii rosyjskiej. - Polityczną odpowiedzialność za zbrodnie popełnione na Ukrainie ponoszą także rosyjscy wojskowi - stwierdził.

Obecny prezydent Niemiec, który za rządów Gerharda Schrödera pełnił funkcję szefa Kancelarii Federalnej, przyznał się też do własnych błędów w polityce wobec Rosji. - Liczyłem na to, że Władimir Putin rozwiąże konflikt z Ukrainą w sposób racjonalny i bez utraty twarzy. Pomyliłem się - powiedział.

Rzecznik Zamku Bellvue poinformował, że 12 kwietnia prezydent Steinmeier uda się z wizytą do Polski. Pierwotnie miał ją już złożyć 29 marca w Krakowie. Chciał wtedy wziąć udział w nabożeństwie żałobnym w intencji kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Plany przekreślił dodatni wynik testu na koronawirusa.

Masakra w Kramatorsku

Ponad 30 osób poniosło śmierć, a ponad 100 zostało rannych w piątek po ataku rakietowym rosyjskich wojsk na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Zginęli cywile oczekujący na ewakuację z Donbasu - poinformowały na Facebooku Koleje Ukraińskie.

Według przewodniczącego donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenki w teren dworca uderzyły dwie rosyjskie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu typu Iskander, przenoszące bomby kasetowe.

"Podczas rosyjskiego ataku na dworcu znajdowały się tysiące ludzi oczekujących na ewakuację z Donbasu do bezpieczniejszych regionów Ukrainy. Najeźdźcy dobrze wiedzieli, gdzie uderzyć. Wiedzą też, czego chcą - wziąć jako zakładników możliwie największą liczbę cywilów i zniszczyć wszystko, co ukraińskie" - przekazał Kyryłenko na Telegramie.

"Był to zamierzony atak na ludność cywilną Kramatorska oraz infrastrukturę kolejową" - oceniono w komunikacie Kolei Ukraińskich.

Posłuchaj
00:51 11677265_1.mp3 Prezydent Niemiec: Putin i Ławrow powinni stanąć przed trybunałem (Wojciech Osiński/IAR)

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także