more_horiz
Wiadomości

Droga Krzyżowa w Koloseum pod przewodnictwem papieża. Rosjanie razem z Ukraińcami poniosą krzyż

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 14:08
Jak poinformował Watykan, rodziny z Rosji i Ukrainy będą razem nieść krzyż przy przedostatniej stacji Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka w Wielki Piątek. Rozważania nawiązują do wojny na Ukrainie.
Niezwykła Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka
Niezwykła Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża FranciszkaFoto: prochasson frederic/shutterstock

Papież Franciszek powierzył napisanie rozważań Drogi Krzyżowej rodzinom, w tym rosyjskiej i ukraińskiej. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało treść rozważań i modlitw. Ich autorami są między innymi rodzina wielodzietna, bezdzietne małżeństwo, małżeństwo z niepełnosprawnym synem, wdowa z dziećmi, a także rodzina migrantów.

Rozważania ukraińskich i rosyjskich rodzin

Przy XIII, przedostatniej stacji, "Jezus umiera na Krzyżu", odczytane zostaną rozważania napisane wspólnie przez rodzinę ukraińską i rosyjską. W tekście modlitwy jest mowa po cierpieniach spowodowanych wojną i prośba o pokój i braterstwo. Rodziny wspólnie będą nieść krzyż podczas kolejnych stacji w Koloseum.

Przy stacji poświęconej śmierci Jezusa, odczytane zostaną następujące rozważania: "Śmierć wokół. Wydaje się, że życie traci wartość. Wszystko zmienia się w kilka sekund: istnienie, dni, beztroski śnieg zimą, odbiór dzieci ze szkoły, praca, uściski, przyjaźnie, wszystko".

"Wszystko traci nagle sens. Gdzie jesteś, Panie? Gdzie się ukryłeś? Chcemy naszego życia, jakie było. Dlaczego to wszystko? Jakich win się dopuściliśmy? Czemu nas porzuciłeś? Czemu porzuciłeś nasze narody? Czemu rozbiłeś w ten sposób nasze rodziny? Czemu nie chcemy więcej marzyć i żyć? Dlaczego nasze ziemie stały się mroczne jak Golgota?" - głoszą rozważania.

"Jak trudno będzie się pojednać"

"Łzy się skończyły. Wściekłość ustąpiła rezygnacji" - to kolejny fragment. Są też tam słowa: "Wiemy, że nas kochasz, Panie, ale nie czujemy tej miłości i to prowadzi nas do szaleństwa. Budzimy się rano i przez kilka chwil jesteśmy szczęśliwi, ale potem natychmiast sobie przypominamy, jak trudno będzie się pojednać".

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wraca do Koloseum. Powierzenie napisania rozważań rodzinom watykaniści łączą z tym, że 26 czerwca, podczas X Spotkania Rodzin w Rzymie, zakończy się ustanowiony przez papieża Rok Rodziny, nawiązujący do papieskiej encykliki Amoris Laetitia.

Czytaj również:

nt/ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także