more_horiz
Wiadomości

Rozmowy na linii Kijów-Waszyngton. Kułeba: jestem wdzięczny USA za ich niezachwiane wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 20:12
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem była pomoc wojskowa dla Kijowa i kolejne sankcje wobec Rosji. W środę Stany Zjednoczone zatwierdziły nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów.
Kułeba rozmawiał z Blinkenem o pomocy wojskowej i nowych sankcjach wobec Rosji
Kułeba rozmawiał z Blinkenem o pomocy wojskowej i nowych sankcjach wobec RosjiFoto: PAP/Valdemar Doveiko/Piotr Nowak

"Podczas naszej ostatniej rozmowy dyskutowaliśmy o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy i skoordynowaliśmy stanowiska w sprawie dalszych sankcji, które zostaną nałożone na Rosję. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezachwiane wsparcie" - napisał Kułeba.

Pomoc szacowana na 800 mln dolarów

W środę prezydent USA Joe Biden ogłosił zatwierdzenie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 800 mln dolarów. Prezydent Joe Biden w rozmowie telefonicznej poinformował o tym prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Na Ukrainę trafią między innymi broń i amunicja. Biały Dom przekazał w komunikacie, że otrzymany do tej pory sprzęt Ukraińcy wykorzystali z "niszczycielskim efektem". Amerykanie dodają, że w obliczu nadchodzącej rosyjskiej ofensywy w Donbasie, będą nadal dostarczali Ukrainie odpowiednie środki do obrony.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Joe Biden zatwierdził przekazanie artylerii, amunicji artyleryjskiej, opancerzonych wozów piechoty i helikopterów. Stany Zjednoczone ułatwią także transport sprzętu od swoich sojuszników na Ukrainę.

Biden: USA stoi ramię w ramię z Ukrainą

Biały Dom podkreśla, że dotychczasowa pomoc była kluczowa w powstrzymywaniu rosyjskich postępów od początku inwazji i uniemożliwieniu Władimirowi Putinowi podbicia oraz podporządkowania Ukrainy.

"Nie możemy teraz spocząć. Zapewniłem prezydenta Zełenskiego, że naród amerykański stoi ramię w ramię z dzielnym narodem ukraińskim w jego walce o wolność" - oświadczył prezydent Joe Biden.

Czytaj również:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także