more_horiz
Wiadomości

"Wielkanoc wojny". Papież w mocnych słowach wezwał do wybrania pokoju

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 13:13
- To "Wielkanoc wojny", widzieliśmy zbyt wiele przelewu krwi - powiedział papież Franciszek. Jak podkreślił, nawiązując do wojny na Ukrainie, "także nasze serca wypełniły strach i udręka". Papież zaapelował o pokój Chrystusa między ludźmi i państwami wyrażając współczucie cierpiącej Ukrainie. Franciszek w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego odprawił uroczystą mszę na placu świętego Piotra, wygłosił Orędzie Wielkanocne i udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Papież Franciszek wezwał  w wielkanocnym orędziu: Niech nastanie pokój dla udręczonej Ukrainy
Papież Franciszek wezwał w wielkanocnym orędziu: "Niech nastanie pokój dla udręczonej Ukrainy"Foto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zwracając się do wiernych z balkonu bazyliki Świętego Piotra, papież podkreślił: "Jezus, którego ukrzyżowano, Zmartwychwstał! Wchodzi między tych, którzy go opłakują, zamkniętych w domu, pełnych lęku i trwogi. Wchodzi między nich i mówi: »Pokój wam«".

Papież: to Wielkanoc wojny

- Wobec niedowierzających spojrzeń uczniów On powtarza: "Pokój wam!". W tę Wielkanoc wojny również nasze spojrzenia są pełne niedowierzania. Widzieliśmy zbyt wiele przelewu krwi i przemocy. Nasze serca wypełniły strach i udręka, podczas gdy wielu naszych braci i sióstr musiało schronić się, żeby bronić się przed bombami - mówił Franciszek.

Zaznaczył: "Trudno nam uwierzyć, że Jezus naprawdę zmartwychwstał, że naprawdę pokonał śmierć. Czy to jest iluzja? Wytwór naszej wyobraźni?". - Nie. To nie jest iluzja! Dziś bardziej niż kiedykolwiek rozbrzmiewa proklamacja wielkanocna, jakże droga chrześcijańskiemu Wschodowi: "Chrystus Zmartwychwstał! - Prawdziwie Zmartwychwstał!". Dziś potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek, pod koniec Wielkiego Postu, który jakby nie chciał się zakończyć - oświadczył papież w wielkanocnym orędziu.

"Wybierzmy pokój"

Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu wezwał: "Niech nastanie pokój dla udręczonej Ukrainy, tak ciężko doświadczonej przemocą i zniszczeniami okrutnej, bezsensownie rozpętanej wojny". Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego papież mówił: "Niech nad tą straszliwą nocą cierpienia i śmierci wkrótce wzejdzie nowy świt nadziei".

- Wybierzmy pokój. Przestańmy prężyć muskuły, gdy ludzie cierpią. Proszę, nie przyzwyczajajmy się do wojny, włączmy się wszyscy w wołanie o pokój, z naszych balkonów i na ulicach! Niech rządzący państwami wsłuchają się w wołanie ludu o pokój - apelował Franciszek.

Posłuchaj
00:59 11692065_1.mp3 Papież: niech pokój Chrystusa zapanuje między ludźmi i państwami. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 

Czy ludzkość powinna wyrzec się wojny?

Dodał: "Niech wsłuchają się w to niepokojące pytanie postawione przez naukowców prawie siedemdziesiąt lat temu: »Czy mamy pogodzić się z kresem ludzkości, czy też ludzkość powinna wyrzec się wojny?«". W ten sposób przywołał słynny Manifest Russella-Einsteina - filozofa i działacza społecznego Bertranda Russella i fizyka Alberta Einsteina z 1955 roku, w którym wezwali do działań na rzecz pokoju.

Papież zapewnił: "W moim sercu noszę wszystkie liczne ukraińskie ofiary, miliony uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych, rozdzielone rodziny, osoby starsze pozostawione samym sobie, zgładzone ludzkie istnienia i miasta zrównane z ziemią. Mam w oczach spojrzenie dzieci osieroconych i uciekających przed wojną".

Czytaj również:

Akty miłosierdzia błogosławieństwem

Zaznaczył następnie: "Pośród bólu wojny są też znaki otuchy, takie jak otwarte drzwi domów, jakże wielu rodzin i wspólnot w całej Europie, które przyjmują migrantów i uchodźców". Wyraził pragnienie, by "te liczne akty miłosierdzia stały się błogosławieństwem dla naszych społeczeństw, niekiedy niszczonych przez wiele egoizmu i indywidualizmu, i przyczyniły się do uczynienia ich gościnnymi dla wszystkich". 

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także