more_horiz
Wiadomości

Ukraina: Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dolarów na załatanie budżetu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2022 16:25
Wołodymyr Zełenski zwrócił się do krajów G7 o pomoc w pokryciu deficytu budżetowego, na co w jego ocenie będzie potrzeba 50 mld dolarów w ciągu pół roku - poinformował doradca prezydenta Ołeh Ustenko w telewizji.
Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dol. na załatanie budżetu
Zełenski zwrócił się do G7 o 50 mld dol. na załatanie budżetuFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że rozmowy na temat przyznania środków mają się zacząć w przyszłym tygodniu, kiedy w Waszyngtonie będą się odbywać posiedzenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

"Potrzebna nam pomoc"

- Nasze główne wydatki to wojsko i wszystko, co dotyczy sfery socjalnej. Żeby utrzymać jedno i drugie, jest nam potrzebna pomoc partnerów - oznajmił Ustenko. Do G7 należą: Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, KanadaUSA i Wielka Brytania.

Niedziela jest 53. dniem wojny na Ukrainie. Trwają ostrzały wielu miast na wschodzie kraju. Pociski spadają m.in. na drugie co do wielkości ukraińskie miasto - Charków. Miejscowe władze donoszą o kolejnych ofiarach śmiertelnych wśród ludności cywilnej. Ukraińska armia odpiera ataki Rosjan w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim.

23 ataki na Charków

Według danych charkowskiej administracji obwodowej Rosjanie zeszłej doby dokonali 23 artyleryjskich ataków na miasto i przedmieścia Charkowa. W ich wyniku zginęły 3 osoby, a 31 cywilów zostało rannych, w tym 4 dzieci. W obwodzie charkowskim trwają intensywne walki w rejonie Iziumu. Władze wzywają mieszkańców okolicznych miejscowości do ewakuacji.

Rosjanie kontynuują ataki w obwodzie ługańskim. Trwają walki pozycyjne w Rubiżnym i Popasnej. Rosyjska armia ostrzeliwuje też obiekty cywilne w Lisiczańsku, Siewierodoniecku i Kreminnej. W obwodzie donieckim Rosjanie atakowali pozycje ukraińskiej armii w okolicach Marjinki i Krasnohoriwki. Dokonali ostrzałów Awdijiwki. Trwają ostrzały Mariupola. Rosyjskie wojsko szturmuje pozycje Ukraińców między innymi w rejonie portu morskiego. Według informacji ukraińskiej armii Rosjanie mogą przygotowywać tam desant z Morza Azowskiego.

Posłuchaj
00:42 11692182_1.mp3 Kolejny ostrzał centrum Charkowa. O szczegółach Paweł Buszko (IAR) 

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Zobacz także

Zobacz także